Airbnb ile Güvenli ve Kolay Yazlık-Ev-Oda Kiralama

Airbnb ile Güvenli ve Kolay Yazlık-Ev-Oda Kiralama

Yazlığınızı, evinizi ya da evinizin bir odasını hatta karavanınızı dahi kiralayarak aylık hatırı sayılır bir gelir elde etmenin kolay ve güvenilir bir yolu olduğunuzu biliyor muydunuz?

Nasıl mı? Airbnb ile…

Paylaşabileceğiniz ev ya da oda türü ne olursa olsun, Airbnb seyahatseverlere ev sahipliği yapmanızı kolay ve güvenli hale getirir. Uygunluk durumunuz, fiyatlarınız, ev kurallarınız ve misafirlerle etkileşiminize ilişkin tüm kontrol sizdedir. Hele bir de eviniz popüler ve turistik bir yerdeyse sizin için güvenilir ve etkili bir gelir kaynağı olacağı kesin.

 


Airbnb

Peki nedir Airbnb?

Airbnb, seyahatlerinde konaklama maliyetini en aza indirmek isteyenlerin, bazen de gittikleri bölgenin kültürünü daha yakından tanımak isteyenlerin konaklayacak yer aradığı bir uygulama. Dünya genelinde çok popüler olsa da Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşan bu uygulamada siz de evinizin ya da odanızı girerek hem yabancı hem yerli turistleri misafir edip gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

 


“Bir sürü prosedürü vardır şimdi!”

O aklınıza gelen prosedürleri unutun, çünkü Airbnb size üye olup evinizi bu platforma eklemeniz için kullanıcı dostu form hazırlamış. Bu formu doldururken de Airbnb size bazı sorular sorarak kusursuz bir profil oluşturmanızı sağlıyor. Birçok alanda Airbnb ev sahibi olmak çok kolaydır ve bir kayıt oluşturmak ücretsizdir. Tüm apartmanlar ve evler, özel odalar, ağaç evler, ev sahiplerinin Airbnb’de paylaştığı mekanlardan sadece birkaçıdır. 

Airbnb’a kaydolmak ve evinizi yayınlamak tamamen ücretsizdir. Siz bir rezervasyon alınca, Airbnb işletme maliyetlerini karşılamak için ev sahiplerinden genellikle %3 oranında bir hizmet ücreti alır.

Dikkat etmeniz gereken bizce en önemli şey evinizin fotoğraflarını siteye yüklerken bu fotoğrafları düzenli ve güzel açılardan çekmek ve güzel bir tanıtım yazısı yazmak.

 


Güvenilir mi?

Airbnb, tüm üyeleri ve tüm ev sahiplerini bir çok doğrulama adımından geçirir. Her misafir ve her ev sahibi yaptığı misafirlikten bir geri dönüş alır. Ev sahipleri ayrıca gösterdikleri misafirperverlikten bir süre sonra “Güvenilir Ev Sahibi” rozeti alır. Eğer bu rozeti almaya hak kazanırsanız eviniz boş kalmaz, tabi eğer siz isterseniz…

Ayrıca Airbnb, evinizi ve eşyalarınızı güvende tutmak için, mekandaki hasarlara karşı 1 milyon ABD $’ı, kazalara karşı ise ek bir 1 milyon ABD $’ı tutarında sigortayla her rezervasyonu koruma altına alıyor.

Airbnb’de güven ve itibar yaratmaya yardımcı olmak için, her rezervasyon tamamlandıktan sonra misafirler ve ev sahipleri birbirleri için değerlendirmede bulunur. Bir misafire ev sahipliği yapmadan önce, diğer ev sahiplerinden misafirin değerlendirmelerini kontrol edebilir.

Misafir edeceğiniz kişinin de daha önce yaptığı misafirliklerinden aldığı geri dönüşleri görebilir eğer sizi rahatsız eden bir durum varsa ev sahipliğini onaylamayabilirsiniz. Beklentileri belirginleştirmek için misafirlerin rezervasyon yapmadan önce, örneğin sigara içilmez ve etkinlik düzenlenemez gibi, kabul etmesi gereken Ev Kuralları ekleyebilirsiniz. Bir misafir bu kurallardan birine uymazsa, rezervasyonu iptal edebilirsiniz.

Yani güvenilir mi sorusunun cevabı; dünyada milyonlarca insanın kullandığı Airbnb gayet güvenli.

 


Misafirimden rahatsız olursam?

Bir misafir sizin koyduğunuz Ev Kurallarından birini çiğnerse veya hareketleri ile sizi güvensiz hissettirirse rezervasyon isteklerini reddedebilir veya rezervasyonlarını iptal edebilirsiniz. Airbnb’nin bir rezervasyonu kabul etmenizden önce nitelikli misafirleri kabul etmenizi sağlayacak birkaç kontrolü var. Bununla beraber, bireysel bir rezervasyon isteğini reddedebilirsiniz ve bu arama sonuçlarında kaydınızın sıralamasını olumsuz olarak etkilemez. Bir rezervasyonu kabul ettikten sonra iptal edebilirsiniz. Misafir herhangi bir Ev Kuralını çiğnememişse, iptal cezalarına tabi olabilirsiniz.

 


Airbnb ile evimi kiralamaya nasıl başlarım?

Her şeyden önce bu linke tıklayıp Airbnb websitesine gidip bir profil oluşturmanız lazım, unutmadan belirtelim Airbnb’nin Türkçe dil seçeneği de var. Siteye girer girmez ana sayfa/üst menüden “Ev Sahibi Olun” sekmesine tıklayın ve profil oluşturun.

‘Ne tür mekan kaydediyorsunuz’ diyen bir seçenek çıkacak, seçiminizi yapıp bir sonraki adıma geçin.Bir sonraki adımda kaydettiğiniz mekanın türünü seçip, mekanın tamamını mı veya bir odasını mı kaydedeceğinizi seçin.

Kaydettiğiniz bu mekanda kaç misafir ağırlayabilirsiniz, kaç yatak kullanılabilir, çekyat sayısı, kanepe sayısı ve hatta yer yatağı imkanı varsa bu gibi ayrıntıları belirten kutucukları işaretleyin.

Yeriniz nerede bulunuyor? Adresinizi girdikten sonra sistem size doğru yeri işaretlemeniz için yardımcı oluyor.

Ve en önemli detaylar; wifi, tv, klima gibi detaylar varsa soldaki kutucukları işaretleyip sona doğru geliyoruz. Misafirlerinizin hangi alanları kullanabileceğini belirtin ve fotoğraflarınızı yükleyip her fotoğrafa kısa bir açıklama yazın.

 Bitti Sayılır

Şimdi eviniz hangi tarihlerde misafir ağırlamak için müsait, bu tarihleri belirttikten sonra arkanıza yaslanıp gelecek teklifleri değenlendirmek için hazırlık yapın. Emin olun eviniz hele ki bir tatil beldesindeyse ve mekanınıza güzel bir profil oluşturduysanız talepler zaman geçtikce çoğalacak. Siz kimi misafir etmeliyim diye seçim yapmak zorunda kalacaksınız.

 


Bu kadar basit mi?

Evet bu kadar basit, isterseniz hemen bu linke tıklayarak bir profil oluşturun ya da ayrıntıları okuyup daha sağlam bir profil oluşturmak için neler yapmanız gerekenleri okuyun. Daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı mevzular var. Evinizin fotoğraflarını çekerken kullanıma açık her alanı güzel bir ışıkda çekin, eğer bu konuda kendinize güvenmiyorsanız profesyonel destek alın. Emin olun buna değecektir.

 


Tanıtım yazınız kısa ama etkileyici olsun

Evinizi tanıtım yazısını yazarken açıklayıcı detaylar verin. ‘Merkeze yürüme mesafesinde”,  “önünden dolmuşlar geçer” gibi ya da evinizin konforunu anlatan öyle detaylar verin ki misafiriniz bu detaylardan etkilenip rezervasyon için vakit kaybetmesin…

 


Fiyat önemlidir!

Eviniz için vereceğiniz fiyat önemlidir ama önce diğer mekanların fiyatlarını gözden geçirin. Siz de bu fiyatlarla rekabet edecek bir fiyat politikası uygulayın. Tavsiyemiz ilk misafirliklerinizi alana kadar fiyatı biraz düşük tutun. Acemiliğinizi atlatınca fiyat politikanızı belirlemek kolay olacaktır sizin için.

Fiyat konusunda Airbnb size iki seçenek sunacaktır “sabit bir fiyat” mı, “talebe göre” bir fiyat mı? Eğer talebe göre fiyatı seçerseniz, sizden bir fiyat aralığı isteyecektir. 

 


Rezervasyon

Anında rezervasyon seçeneğini açık tutmak, alacağınız rezervasyonun sayısını arttıracaktır. Rezervasyon alırken de gerekliliklerinizi belirtmeyi unutmayın. Bilgilerin doğrulanmış olması, profil puanlarının olumlu olması gibi ayrıntıları belirtirseniz yaşayacağınız muhtemel sorunların önüne geçersiniz. Anında rezervasyon kimi zaman insanların tercih ettiği önemli seçenektir. Ve sizin de üst sıralarda görünmenizi sağlar, tavsiyemiz anında rezervasyonu açık tutun!

Bir misafir eviniz için istek gönderdiğinde sizin bu isteği onaylamak için 24 saatiniz vardır. 24 saat içinde bu isteği onaylayarak ya da reddederek cevap vermeniz gerekmektedir. Eğer 24 saat içinde cevap vermezseniz Airbnb sizi listenizi cezalandırır. Ön onay verdiğiniz misafirler rezervasyon yaparlarsa,  e-posta veya sms ile bilgilendirileceksiniz.

Uzun süreli fiyatlar için de bir indirim belirleyebilirsiniz ki bunu yapmanız evinize talebi önemli ölçüde arttıracaktır. Tavsiyemiz ‘anında rezervasyon’ seçeneğini hep açık tutup üzerinizdeki iş yükünden kurtulun ve daha çok misafir ağırlayın…

 


Fazla naz aşk usandırır!

Gelen rezervasyonları çok fazla geri çevirirseniz sıralamalarda altlara düşer ve gelecek rezervasyonların sayısını da düşürürsünüz. Rezervasyonlara mümkün olduğunca olumlu yanıt vermeye çalışın. Müsaitlik durumu tarihlerini de önceden belirtirseniz,  geri çevirmek gibi bir duruma daha az düşersiniz.

Hazır mısınız? Airbnb’ye kayıt olun ve gelir elde etmeye hemen başlayın. Takıldığınız bir durum olursa da info@bodrumfinder.com veya 0541 507 84 48 nolu telefondan bizi arayarak yardım isteyebilirsiniz, yardımcı olmaktan memnun oluruz, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Mutlu kazançlar…

Yorumunuzu bırakın