Bardakçı

Bardakçı

Bodrum merkez ile Gümbet arasındaki koy olan Bardakçı için Bodrum’un en güzel koylarından biri demek yanlış olmaz. Şehir merkezine çok yakın olmasına karşın doğal güzelliğini koruyan Bardakçı Bodrum’un simgelerinden olan yel değirmenlerine de ev sahipliği yapması sebebiyle ilçenin önemli noktalarından biri aynı zamanda. Yıllar önce karadan yol olmadığı için teknelerle gidilebilen Bardakçı’ya bugün tabi ki karadan da ulaşım var. Bodrum’a gelmişken enfes Bodrum ve Gümbet manzarasını izleyip tarihi yel değirmenlerini görmeden gitmeyin diyor ve Bodrum Bardakçı hakkında detaylı bilgi vereceğimiz yazımıza başlıyoruz.

 


Bardakçı’ya nasıl gidilir?

Bardakçı’nın Bodrum merkeze çok yakın olduğunu söylemiştik. Merkez sahil yolunda keyifli bir yürüyüş yaparak Bardakçı’ya 15-20 dakikada ulaşabilmek mümkün. Ancak şunu da belirtelim, sahil yolu bitince karşınıza uzun ve dik bir yokuş çıkacak ve Bardakçı’ya varmak için bu yokuşu tırmanmanız gerekecek. Bardakçı’ya Gümbet’ten gidecekseniz barlar sokağını bitirip yine uzun ve dik bir yokuş tırmanarak aşağı yukarı aynı sürede varabilirsiniz. Tabi, Bodrum otogarından Bardakçı dolmuşları da kalkıyor, bu dolmuşlarla merkezden Bardakçı’ya varmaksa maksimum 10 dakika sürüyor. Bu arada bu dolmuşlar tepeye çıkmıyor, sahil kısmına gidiyor. Yani yel değirmenlerini görmek isterseniz dolmuştan inip tepeye çıkmak için yine dik bir yokuş tırmanmanız gerekiyor.  Bu arada belediye meydanının karşısına geçip marina yönüne biraz yürüyerek Bardakçı’ya kalkan teknelere de binebilir, böylece kısa ama zevkli bir deniz yolculuğu ile de koya ulaşabilirsiniz.

 


Bardakçı’da nerede kalınır?

Bardakçı’nın hem sahilinde hem de tepesinde birçok otel var. Bardakçı’daki otellerin çoğu 4-5 yıldızlı ve genellikle her şey dahil konsepti ile hizmet veriyorlar. Hem yerli hem de yabancı turistlerin tercih ettiği Bardakçı otelleri arasında Azka Otel, Salmakis Beach Resort&Spa, Bardakçı koyunda bulunan ve yalnızca yetişkinlere açık olan Voyage Bodrum ve Değirmenburnu Residence sayılabilir. Elbette Bardakçı’da bunlardan çok daha fazla otel var, oteller sayfalarımıza göz atarak Bardakçı otellerini detaylı olarak inceleyebileceğinizi de ekleyelim.

 


Bardakçı’da gezilecek yerler

Bir kısmı Eskiçeşme mahallesine, bir kısmı Gümbet’e bağlı olan Bardakçı küçük bir lokasyon ve pek fazla gezilecek yeri olduğunu söylemek imkansız. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Bodrum’un simgelerinden biri olan yel değirmenleri Bardakçı tepesinde yer alıyor. Tepeye çıkarak tarihi yel değirmenlerini görebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Tepenin bir tarafı Bodrum merkeze diğer tarafıysa Gümbet’e bakıyor, yani Bardakçı tepesinin manzarası inanılmaz güzel. Ancak geçtiğimiz yıllarda yolun kenarına çekilen teller manzarayı izleme açısından biraz olumsuzluk yaratıyor, bu da aklınızda bulunsun.  Bardakçı Gümbet barlar sokağına da çok yakın, yani buradaki otellerden birinde konaklarsanız 5-10 dakikalık kısa bir yürüyüşle Gümbet barlar sokağına gidebilirsiniz.

 


Bardakçı’da ne yenir?

Bardakçı’nın hem Bodrum merkeze hem de Gümbet’e çok yakın olması yeme-içme konusunda alternatiflerin geniş olmasını sağlıyor. Bodrum’un en iyi restoranlarından biri olan Marina Yacht Club, Red Dragon Chinese Restaurant Bardakçı’ya birkaç yüz metre uzaklıktalar. Buralara da birkaç dakikalık yürüyüşle kolayca ulaşabilirsiniz. Tabi, Bardakçı’dan Bodrum merkeze 15 dakika kadar yürüyüp merkezdeki sayısız restorandan birinde de yemek yemeyi tercih edebilirsiniz. Bodrum’da Ne Yenir yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bodrum Bardakçı hakkındaki yazımızın sonuna geldik. Bardakçı deneyimlerinizi bu yazımızın altına yorum olarak yazabilir, otel deneyimlerinizi de  otellerin sayfasından değerlendirme yapabilirsiniz. Umuyoruz Bodrum’da harika zaman geçirirsiniz. Mutlu bir tatil dileriz…

Yorumunuzu bırakın