Bodrum'un En Güzel Plajları

Bodrum’un En Güzel Plajları

Dünyada yaşamın suda başladığı düşünülüyor ve belki de bu sebeple insanların çoğu denize karşı büyük bir tutkuyla bağlı. Yıl boyunca denize kavuşmayı bekleyen binlerce insan yazın gelmesi ile birlikte soluğu harika denizi ve plajları ile ünlü Bodrum’da alıyor. Bodrum’un dünyaca tanınan ve çok popüler bir tatil beldesi olmasında, ev sahipliği yaptığı muhteşem plajların rolü elbette çok büyük.  Bir yarımada olan Bodrum’un dört bir yanında çok sayıda plaj var, bu denli çok plaj olması herkesin tam aradığını bulabilmesini kolaylaştırıyor. Sakin bir plajda denize girip, güneşlenirken kitabını okumak isteyenler de çılgın beach partiler ile deniz-kum ve güneş üçlüsünü eğlence ile harmanlamak isteyenler de Bodrum plajlarında tam aradıkları atmosferi bulabiliyor. Bir çok lüks otelin kendine ait plajı var, “Bodrum Otelleri” yazımızı okuyarak bir tercih  yapabilirsiniz,  ya da Bodrum’un en güzel plajları yazımızı okumaya devam edip, Bodrum’u keşfedebilirsiniz.

 


İçmeler

Bodrum’un en güzel plajları için ilk plajımız Bodrum merkeze çok yakın olan İçmeler. Burası aslında bir koy ve koyda birçok otel var. İçmeler plajı olarak tanımlayabileceğimiz yer, Bodrum Belediyesi tarafından işletilen Yelken Kulüp.  Bodrum otogarından kalkan dolmuşlar ile Yelken Kulüp’e varmak 10 dakika kadar sürüyor. Sezon boyunca deyim yerindeyse tıklım tıklım olan plajda şezlong, duş gibi tüm imkânlar var. Bir de kafesi bulunan Yelken Kulüp belediye işletmesi olduğu için fiyatları da diğer birçok yere kıyasla gayet makul ve denizinin güzelliği, sunduğu olanaklar ile uygun fiyatları da birleşince plajın çok kalabalık olmasına şaşmamak gerekiyor. Eğer Yelken Kulüp’e gidecekseniz size tavsiyemiz olabildiğince erken gitmeniz, zira öğle saatlerine kalırsanız şezlong bulmakta zorlanabilirsiniz.

İçmeler’den bahsederken şunu da eklemeden geçmeyelim; Yelken Kulüp’e çok yakın küçük bir koy daha var ve burada hiçbir işletme yok, yani ıssız bir koy olarak tanımlanabilir. Yazın 2-3 çadır kuran oluyor ve sessiz, sakin bir ortamda takılmak isteyen ve tabi ki bu koyun varlığını bilenler buraya gidiyor.  Eğer bu ufak koya gitmeyi tercih ederseniz yanınıza su ve yiyecek gibi şeyler almayı unutmamanız gerekli çünkü söylediğimiz gibi koyda hiçbir işletme yok ve en yakın bakkal da oldukça uzak.

 


Gümbet

Bodrum’un en iyi plajları yazımızın içinde ikinci plajımız Bodrum merkezine çok yakın olan Gümbet.  Aynı zamanda Bodrum’un en popüler eğlence merkezlerinden biri olan Gümbet’in oldukça uzun bir plajı var ve bu plajda hem çok sayıda otel hem de cafe, bar tarzı işletmeler bulunuyor. Bodrum otogarından yaz boyunca beş dakika arayla Gümbet’e dolmuşlar kalkıyor ve yaklaşık 10 dakikalık bir yolculukla Gümbet’e varılıyor, yani buraya ulaşım çok kolay. 

Gümbet plajı ve denizinin kum olması, denize girmek ve güneşlenmek için buranın tercih edilmesinde önemli rol oynuyor. Denizi de sığ olarak tanımlanabilir ve bu sebeple özellikle çocuklu aileler için gayet uygun bir plaj. Plajda yer alan işletmelerin hepsinin şezlongu ve şemsiyesi var ve bu mekânlarda oturup bir şeyler yiyip içtiğinizde şezlong, şemsiye için ekstra ücret talep edilmiyor. Gümbet için “küçük İngiltere” tanımının kullanıldığını da ekleyelim, yani bu plajda başta İngilizler olmak üzere çok fazla turistle karşılaşabilmek mümkün.

 


Bitez

Bodrum’un en güzel plajları içinde en iyilerinden biri de Bitez. Bodrum merkezine 8 kilometre uzaklıktaki Bitez’e de yine otogardan kalkan minibüsler ile yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuk ile ulaşılıyor. Bitez plajına giriş ücreti yok ve bu plajda da çok sayıda işletme bulunuyor. Bitez özellikle turistlerin çok tercih ettiği bir plaj ve burada aynı zamanda sörf yapma imkânı da var ki birçok kişi sörf yapmak için Bitez’e gidiyor. Plajda sörf malzemeleri kiralama olanağı da var, yani sörf yapmak istiyorsanız yanınızda ekipman götürmenize gerek yok, buradaki işletmelerden kiralayarak sörf yapabilirsiniz.

Plajın çevresi doğal güzelliği ile de etkileyici. Plajdaki mekânlarda oturup bir şeyler yiyip içtiğinizde şezlong, şemsiye için ekstra ücret ödemeniz gerekmiyor.  Bitez sahilindeki mekânlara giderek güne harika bir kahvaltı ile başlayıp ardından deniz, kum ve güneşin keyfini çıkartabilir, sörf ve diğer su sporlarını yapabilir, kısacası harika zaman geçirebilirsiniz.

 


Camel Beach

Birçok kişi için Bodrum’un en güzel plajıları içinde yer alan Camel Beach, Ortakent’te ve otogardan kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlanıyor. Plajda develerle gezinti yapılabiliyor ve zaten ismi de bu sebeple Camel Beach yani deve plajı.  Camel Beach tam 2 kilometre uzunluğunda yani Bodrum’un en uzun plajlarından biri ve son derece organize bir plaj olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda mavi bayraklı olan plajda yelken ve diğer su sporlarını yapma imkânı da var. Bu arada Bodrum’un vazgeçilmez aktivitelerinden biri tekne turları ve tur teknelerinin hepsi mutlaka Camel Beach’e de uğruyor, yani tekne turuna katılarak da bu plajı görebilirsiniz. Camel Beach’in denizi sığ, dolayısıyla çocuklu aileler için de gayet uygun bir adres.

 


Gümüşlük

Gümüşlük sahilin sağ kısmı ise tamamen plaj halinde diyebiliriz, burada birçok işletme var, özellikle Club Gümüşlük her zaman çok kalabalık oluyor. Bu işletmenin sahildeki şezlonglarında güneşlenmek için mekânda yiyip içmeniz yeterli. Boş şezlong bulabilmek için erken saatlerde gitmek gerektiğini ve fiyatların diğer yerlerle kıyaslandığında bir parça daha yüksek olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Gümüşlük balıkçı restoranları için de zengin bir lokasyondur, bu restoranlarda mutlaka tatmanız gereken lezzetlerle ilgili yazımız da mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

 


Akyarlar

Bodrum merkezinden 20 kilometre uzaklıktaki Akyarlar’a otogardan dolmuşlar kalkıyor ve yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor. Akyarlar’da iki ayrı plaj var, ilki merkezdeki plaj.  Kalabalık bir ortamda takılmak isteyenler için bu plaj gayet uygun. Merkezdeki plaj genellikle hem kalabalık hem de hareketli bir ortama sahip.  Plaj sörf ve yelken yapmak için de uygun, dolayısıyla eğer sörf ya da yelken yapmayı planlıyorsanız rotanızı bu plaja çevirebilirsiniz.

İkincisi ise,  Akyarlar’daki Karaincir plajı. Burası bir koy ve “sakinlik istiyorum, kafama göre takılıp ruhumu da dinlendireyim” diyorsanız Karaincir, deyim yerindeyse ilacınız. Plajda işletmeler var, birçoğu giriş ücreti olarak belirli bir para talep ediyor, aslında buna giriş ücreti demek de tam olarak doğru değil, zira alınan ücret karşılığında işletmelerin şezlonglarından faydalanıp yiyip içebiliyorsunuz. Yani bir nevi belirli bir miktarda para harcama sözü almak diyebiliriz. Karaincir’in deniziyse harika ama daha harika olan bir şey daha var; günbatımı manzarası. Tam da bu sebeple eğer Karaincir’e giderseniz günbatımını görmeden ayrılmayın.

 


Kadıkalesi

Turgutreis ile Gümüşlük arasında yer alan Kadıkalesi için Bodrum’un hem en güzel hem de en sakin plajlarından biri diyebiliriz. Etrafında narenciye bahçeleri de bulunan Kadıkalesi doğayla baş başa kalıp deniz, kum ve güneşin tadını çıkartırken dingin bir ruh hali yaşamak isteyenler için birebir.

Açık bir koy olduğu için genellikle rüzgarlı olan plajın denizi rüzgarsız günlerdeyse çarşaf gibi. Bu arada rüzgarlı olması bir dezavantaj gibi gelse de aslında sıcaklığın çok yüksek olduğu günlerde bu koyu çok daha çekici kılıyor, çünkü rüzgarlar bunaltıcı sıcakların etkisini hafifletiyor.  Manzarası da enfes olan koyda restoranlar da var ve Bodrum’dan kalkan dolmuşlar ile ulaşım sağlanıyor.

Bodrum’un en güzel plajlarını artık biliyorsunuz ama ancak özel tekne turlarıyla ulaşabileceğiniz eşsiz koyları da görmeden Bodrum’dan ayrılmayın. Bodrum’da Tekne Turu yazımıza göz attıktan sonra, bir tura katılıp bu eşsiz koyları görmenizi şiddetle tavsiye ederiz. 

Umarız en kısa zamanda bu plajlarda güzel vakit geçirmek için fırsatınız olur. Bodrum’un en güzel plajlarına vakit geçirmek için gittiğinizde, sizden bir ricamız var; lütfen plajlarımızı temiz tutmaya özen gösterelim. Nasıl olsa görevliler temizliyor diye çöplerinizi plajlarda bırakmayın. Özellikle sigaralarınızı güzelim plajların kumuna sakın gömmeyin. “Ne yapalım etrafta çöp kutusu bile yok” demeyin lütfen, Bodrum halk plajlarında çöp kutusu olmayabiliyor ama siz bir pet şişeyle sigaralarınızı söndürebilir, plajdan ayırılırken de önünüze çıkacak bir çöp kutusuna atabilirsiniz.

Bunları buraya yazarken en samimi duygularımızla sizden rica ediyoruz, plajlarımızı, denizimizi, çevremizi temiz tutmak için özen gösterin. Size sevdiklerinizle mutlu bir tatil diliyoruz.

 

Yorumunuzu bırakın