AÇIKLAMA

Bodrum Deniz Müzesi

Müze’nin temelleri, 2010 senesinde, Bodrum Yat Festivali kapsamında Bodrum Kalesi önüne kurulan bir çadır içinde 18 adet Bodrum Tipi tekne modelinin sergilenmesiyle atılmıştır. Sonrasında, Bodrum Ticaret Odası’nın proje liderliği ve Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla, “Müze Projesi Tanıtım Sergileri” olarak farklı illerde ve platformlarda Bodrum’u temsil etmiştir. Eski Bedesten binasının Müze olarak tahsis edilmesiyle de, 15 Ekim 2011 senesinde halkın ziyaretine açılmıştır.

Vizyonumuz

Bodrum’da yaşanmış denizcilik tarihine ait arşivimizi gün ışığına çıkartmak ve başvurulacak zengin bir bilgi kaynağına kavuşmaktır. Sahip olduğumuz koleksiyonu geliştirirken, günümüzden geleceğe aktarılacak yeni objelerin, tarihi belgelerin ve eserlerin temini ile muhafazasını sağlamaktır.

Hedefimiz

Bodrum denizcilik tarihinde önemli yeri olan tarihi belgeler, eserler ve objelerin tasnifi ile sergilenmesi, restorasyonu, konservasyonu, depolanması ve emniyetle saklanması faaliyetlerini yürütmektir.

Misyonumuz

Bodrum denizcilik tarihinin geçmişten günümüze intikal eden belgeleri, objeleri ve değerleri üzerinde deniz tarihimizi aydınlatacak bilimsel araştırmaları yaparak kültürümüze sahip çıkmak,

Bodrum’da yaşanmış denizcilik kültüründe çok önemli yeri olan süngercilik, balıkçılık ve taşımacılıkta kullanılmış, ilk ‘bodrum tipi’ teknelerin tanıtılmasını sağlamak,

Model teknelerin yapımındaki çok özel ustalığı sergilemek, sahip olduğumuz bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması için profesyonel müzecilik anlayışına göre sergilenmelerini, korunmalarını ve depolanmalarını sağlamaktır.

Hedefimiz

Bodrum denizcilik tarihinde önemli yeri olan tarihi belgeler, eserler ve objelerin tasnifi ile sergilenmesi, restorasyonu, konservasyonu, depolanması ve emniyetle saklanması faaliyetlerini yürütmektir.

DEĞERLENDİRME

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!
Kalite
Ambiyans
Servis
Fiyat
3.0 Puanınız
Görsel Ekle

ÇALIŞMA SAATLERİ

KAPALI UTC + 3
  • Pazartesi 09:00 - 19:00
  • Salı 09:00 - 19:00
  • Çarşamba 09:00 - 19:00
  • Perşembe 09:00 - 19:00
  • Cuma 09:00 - 19:00
  • Cumartesi 09:00 - 19:00
  • Pazar 09:00 - 19:00