DESCRIPTION

Karafaki Erhan Usta

Gümüşlük sahilinin sağ tarafına doğru yürüdüğünüzde en sondaki restoran Karafaki Erhan Usta. Buraya yürürken bir Karafaki daha göreceksiniz. Bu iki mekanın sahipleri eskiden ortaklarmış, daha sonra ayrılmışlar, Erhan Usta da kendi restoranın sonuna ismini koyarak Karafaki Erhan Usta yapmış restoranının ismini.

Erhan Usta 1983’ten beri Gümüşlük’te yaşıyor. Sahibi olduğu restoranın mutfağında bulaşıkçı olarak çalışmaya başlamış. Yılları verdiği deneyimle ve disiplinli çalışma hayatıyla yıllar sonra bulaşıkçı olarak çalıştığı restoranın şimdi tek sahibi. Ayrıca kızı Ceyda da restoranın şef aşçılarından. Baba ve kızı restoranı Gümüşlük’ün en popüler restoranlarından biri haline getirmişler.

Karafaki Erhan Usta’yı ziyaret gittiğimizde Erhan Usta’yı mutfakta meze yaparken yakaladık. Erhan Usta bir yandan mezelerini yaptı, bir yandan bize restoranını anlattı. Erhan Usta’yı meze yaparken izleyince şunu anladık ki Erhan Usta işine aşık.

Mezelerini yaparken o kadar özeniyor ki yanında çalışan arkadaşlarına bile bırakmıyor işi. Mezelerinin sunumuna, kullandıkları malzemelere, meze dolabındaki servis düzenine ve kullandıkları servis tabaklarına aşırı özen gösteriyor. Mezelerde kullandıkları malzemelerin en iyisi kullanmaya da özen gösteriyor. Bu sebeptendir ki diğer balık restoranlarına göre fiyatlar biraz da olsa yukarıda Karafaki Erhan Usta’da.

Yaklaşık 40 çeşit meze bulunuyor meze dolabında. Meze dolabına şöyle bir göz gezdirirseniz kendinizden geçer, hemen boş masa ararsınız. Bu sebepten yaz sezonunda mutlaka rezervasyon yaptırın.

Bildiğimiz balık restoranı mezelerinin dışında Erhan Usta bize Baron, Zaho, Cevizli Sarmısaklı Izgara, Deniz Mahsüllü Kroket, Tarakta Karides’imi mutlaka tatmalısınız diye ekliyor. Bu mezeler mekanın spesiyal mezelerinden.

Mezelerle zaten bir ziyafet yaşarsınız, lakin balık yemek isterseniz spesiyal olarak da bilinen Tuzda Balık gibi yapılan Hamur’da Balık ve Soslu Balık yemekleri de Karafaki Erhan Usta’nın özel yemeklerinden.

Tatlı olarak da; Erhan Usta’nın eşinin evde hazırladığı kek ile yapılan, sütlü, kremalı spesiyal tatlılarından Karbeyaz, Çikolatalı Fondü ve Ayva Tatlısı mekanın menüsünde bulunan tatlılardan.

Erhan Usta’nın ilginç bir uygulaması var; denize kıyısı olmayan şehirlerde yaşayan tatilcilere denize sıfır masaları vermeye özen gösteriyor. Eğer denize kıyısı olan şehirlerde yaşıyorsanız Erhan Usta sizi ikinci sıradaki masalara oturmanızı rica ediyor. Çünkü “denize hasretler” diyor, pozitif ayrımcılık yapıyor.

Yaz, kış açık olan Karafaki Erhan Usta’ya yaz sezonunda rezervasyonsuz gitmemenizi tavsiye ederiz.

Add Review

Your email is safe with us.
Kalite
Ambiyans
Servis
Fiyat
3.0 Your Score
Add Photos

WORKING HOURS

Now Open UTC + 3
  • Monday 8:30 AM - 2:00 AM
  • Tuesday 8:30 AM - 2:00 AM
  • Wednesday 8:30 AM - 2:00 AM
  • Thursday 8:30 AM - 2:00 AM
  • Friday 8:30 AM - 2:00 AM
  • Saturday 8:30 AM - 2:00 AM
  • Sunday 8:30 AM - 2:00 AM