AÇIKLAMA

ŞİRİN DÖNER

Sebzeli Döner, Bodrum’un yerel lezzetlerinden biridir. Sebzeli Döner’in ilk yapıldığı yer de Şirin Döner’dir. İşletme sahibi Osman Şirin, “hayal gücümle, damak zevkimi ortaya çıkardığım Sebzeli Döner’i ilk defa 1989 yılında Şirin Döner’de yaptım” diyor. Beğeni toplayan Sebzeli Döner daha sonraki yıllarda Türkiye’nin birçok yerinde yapılmaya başlandı.

Bodrum Çarşı Mahallesi’nde bulunan Şirin Döner’in Umurça Mahallesi’nde de bir şubesi bulunuyor. Çarşı Mahallesi’ndeki Şirin Döner’i kolay bulmanız için altta konum bilgisini paylaşıyoruz.

Sebzeli Döner’in başlıca özelliği içine koyulan taze sebzelerdir. Sebzeli Döner’in içinde sekiz çeşit sebze bulunuyor. Domates, patates, havuç, kırmızı biber, patlıcan, bezelye, mısır gibi mevsimine göre taze sebzeler kullanılıyor yapımında. Şirin Döner’i diğer sebzeli döner restoranlarından ayıran en temel özelliği ise sosu.

Şirin Döner, etlerini her yıl nisan ayında Aydın ilçesinden satın alıyor. Bu etler Mumcular’daki çalıştıkları kasaplarının çiftliğinde özenle hazırlanıyor. Şirin Döner’in Sebzeli Döner’inde yüzde otuz  kuzu eti, yüzde altmış ise dana eti kullanılıyor. Dikkatli okuyucular “yüzde on nerede” diye soracaklardır; Sebzeli Döner’in yüzde onu da sebzelerden oluşmaktadır. Ayrıca “kuzu eti dönere yumuşaklık, sululuk ve lezzet verir” diyor işletme yöneticisi Koray Şirin.

Koray Bey, “Şirin Döner’in Sebzeli Döneri’nin lezzetini hiçbir yerde bulamazsınız” diye ekliyor. Kullanılan malzemelerin kalitesinin yanısıra, Sebzeli Döner’in marinasyonu da çok önemlidir. Dönerlerinin marinasyonunda  özel bir sos ve 15 çeşit baharat kullanıyorlar. Kullandıkları on beş çeşit baharatın üç tanesini yurt dışından getirtiyorlarmış. Biliyoruz siz de merak ettiğiniz bu baharatları ama ser verdiler, sır vermediler! Marine edilen etler, sos ile iyice birleşmesi için 24 saat boyunca soğutucuda bekletiliyor.

Sebzeli Döneri; Dürüm, Sandviç Ekmek, Tombik Ekmek, Porsiyon, Pilav Üstü ve İskender şeklinde yiyebilirsiniz. Sebzeli Döner’in İskender’i de çok lezzetli oluyor. Kızarmış sebzeler ve etin üzerine koyulan yoğurt ve tereyağlı sos ile servis edilen İskender, restoranın misafirleri arasında en beğenilen ürünlerden.

Şirin Döner’de alkollü içecek satışı da bulunuyor. Ama döner ile en iyi giden içecek bizce ayrandır. Şirin Döner’de şişe Eker Ayran servis ediliyor misafirlere. Eker Ayran’a bir parantez açalım; hafif ekşimsi bir tadı bulunan Eker Ayran çok lezzetlidir. Nedendir bilmiyoruz ayran şişe olunca daha bir lezzetli oluyor. Şirin Döner de ayranı şişe olarak servis ediyor. Şirin Döner’e giderseniz servis yapan arkadaşlardan Eker Ayran isteyip tadına bakın, beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Hareketli bir sokak üzerinde bulunan Şirin Döner’in 110 kişilik açık oturma alanı bulunuyor. Sabah saat 11:00 gibi sebzeli döner servise hazır oluyor ve ertesi gün sabah 04:00’a kadar yiyebilme şansınız var. Gece yarısı, eğlence dönüşü acıkırsanız aklınızda bulunsun bu detay.

Sebzeli Döner dışında restoranda Salata, Kuzu Şiş, Köfte bulunuyor. Ayrıca Vegan Izgara ve Vegan Dürüm de bulunuyor menülerinde. Dört çeşit çorba çeşidinin de olduğunu unutmadan ekleyelim; Mercimek, Ezo Gelin, İşkembe ve Kelle Paça.

 

Telefon : 0252 344 00 01 – 0530 927 36 46
Açılış ve Kapanış Saatleri : Sadece yaz sezonunda 24 saat açık. 23 Nisan itibariyle hizmet vermeye başlayan restoran, 19 Mayıs itibariyle de 24 saat hizmet veriyor. 10 Kasım itibariyle de hizmetlerine ara veriyorlar.
Paket Servisi : Paket servis yok. Sadece özel davet ve düğün gibi organizasyonlara servis yapılıyor.
Alkol : Her türlü alkollü içecek satışı bulunuyor
Konum : googlemaps

DEĞERLENDİRME

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!
Kalite
Ambiyans
Servis
Fiyat
3.0 Puanınız
Görsel Ekle

ÇALIŞMA SAATLERİ

AÇIK UTC + 3
  • Pazartesi 11:00 - 06:00
  • Salı 11:00 - 06:00
  • Çarşamba 11:00 - 06:00
  • Perşembe 11:00 - 06:00
  • Cuma 11:00 - 06:00
  • Cumartesi 11:00 - 06:00
  • Pazar 11:00 - 06:00