BODRUM BALIK RESTORANLARI

BODRUM BALIK RESTORANLARI

Bodrum denilince sizin de aklınıza balık geliyor mu? Ege kıyısındaki Bodrum doğal olarak leziz balıklar diyarı ve rakı-balık ikilisi için Bodrum’un simgeleri bile diyebiliriz. Hal böyleyken tabi ki Bodrum balık restoranları açısından çok zengin, ilçenin dört bir yanında üstelik kimisi oldukça tanınmış balık restoranları var ve bu restoranlara gidip enfes balıklar yemek Bodrum tatillerinin vazgeçilmez keyiflerinden biri.  Peki, Bodrum’da nerede balık yenir? Haydi, Bodrum restoranları arasında mis gibi balık kokan iştah açıcı bir gezintiye çıkalım. Tabi bu restoranlara gitmeden Bodrum’da Ne yenir? yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Bodrum Balık Mekanları
Körfez Restoran

Körfez Restaurant – Bodrum Merkez

Bodrum’un en eski restoranı olan Körfez Restaurant Belediye Meydanı’ndan Marinaya doğru giden cadde üzerinde.  Aynı zamanda Bodrum’un en iyi balık restoranları arasında sayılan mekan için en doğru tanım nezih. Evet, bu köklü ve nezih balık lokantasında taze yerel balıkları ustaca pişiriyorlar ve özenle servis ediyorlar. Mekanın mezeleri de çok güzel, kalamar, ahtapot, mürekkepli sübyesi de çok beğenilen lezzetlerinden.

Mekan özellikle yaz aylarında çok kalabalık olabiliyor, bu sebeple gitmeden önce rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Körfez Restaurant’ın fiyatları ortalama seviyede.

Bodrum Balık Restoranları
Komodor Meze Evi balık konusunda iddialı.

Komodor Meze Evi – Bodrum Merkez

İsmi meze evi olsa da Komodor, Bodrum balık restoranları yazımızda olması gereken bir adres. Çünkü balık konusunda da iddialı bir restoran Komodor Meze Evi.  Sokak arasında salaş bir mekan olan Komodor Meze Evi’nin mutfağı da herkese açık ki bu çok hoş bir özellik. Mekanda özellikle yerel balıkları taze olarak yiyebilir, rakı-balık keyfini, kabak çiçeği kızartması, kalamar tava, ahtapot ızgara, sübye gibi lezzetlerle taçlandırabilirsiniz. Ayrıca çalışanlarının güler yüzlü olduğunu da atlamayalım.

Komodor Meze Evi’nin fiyatları da ortalama düzeyde.

Bodrum Balık Mekanları
Trança Restaurant’ta sübye, ahtapot gibi deniz ürünleri ve her türlü mezeyi tadabilirsiniz.

Trança Restaurant – Bodrum Merkez

Uzun yıllardır Bodrum barlar sokağında hizmet veren Trança Restaurant, Bodrum’un tanınmış balık restoranlarından biri. Mekanın en önemli avantajı denize sıfır ve kale manzaralı olması. Yaz akşamlarında denize karşı balık yemek için Trança tercih edilebilir. Mekanda yerel balıkların yanı sıra sübye, ahtapot gibi deniz ürünleri ile her türlü mezeyi de tadabilmek mümkün. Servisleri de başarılı ve işletmeciler güler yüzlü.

Trança Restoran’ın fiyatları yüksek olarak tanımlanabilir.

Bodrum Balık Restoranları
Değirmen Restoran

Değirmen Restoran – Gümbet

Bodrum’a araçla 10 dakika uzaklıktaki Gümbet’in simgesi haline gelmiş mekanlardan biri olan Değirmen Restoran’ı  tam olarak Bodrum balık restoranları arasında değil ancak Gümbet’te zaten sadece balıkçı olarak hizmet veren bir mekan da yok. Değirmen Restoran balıkçı olmamasına karşın balık konusunda oldukça iddialı, özellikle odun ya da kömür ateşinde pişirdikleri somon balığı tadılası. Müşterilerini daha çok yabancı turistlerin oluşturduğu Değirmen Restoran Gümbet’te balık yemek için en doğru adres.  Mekanda somonun yanı sıra kılıç balığı, çupra, palamut başta olmak üzere birçok balığın da odun ateşinde yapılan ızgaraları gerekten çok lezzetli.

Değirmen Restoran’ın fiyatları da makul düzeyde.

Kaptan Kılıç – Gümbet

Kaptan Kılıç aslında tam Gümbet’te değil, Gümbet kavşağında demek daha doğru olur.  Restoranın hemen yanında Kılıç Balıkçılık isimli balık market var. Kılıç Balık market’te daha çok çiftlik yani üretim balıklar satılıyor. Ancak deniz balıkları ve deniz ürünleri de var elbette. İşte bu marketten uygun fiyata balık alıp Kaptan Kılıç’ta pişirtip yenilenebiliyor. Burası için Bodrum balık restoranları kategorisine girmeyebilir, daha çok balık fastfoodcusu tanımı kullanılabilir. Mekanda balık-ekmek gibi alternatifler de var ve alkol yok.

Kaptan Kılıç’ın fiyatları makul düzeyde.

Kalabalık Pişirme ve Meze Evi – Bitez

Bitez’deki Kalabalık Pişirme Ve Meze Evi birçok kişi tarafından Bodrum’un en iyi balıkçısı olarak görülüyor ki özellikle de ızgara balık konusunda çok iddialılar. Mekanın ustası ızgara balık konusundaki iddialarını “Izgarası olmayacak balığın dahi ızgarasını yapıyoruz. Mesela tekir ızgarayı bizden başka kimse yapamaz” sözleriyle vurguluyor. Kalabalık Pişirme Ve Meze Evi’nde balığın yanı sıra köpoğlu, fava gibi mezeler de günlük olarak yapılıyor.

Mekanda “rakı sizden servis bizden” uygulaması da var, yani kendi rakınızı götürebiliyorsunuz. Mekan şişe başı 20 lira servis ücreti alıyor. Ayrıca grup menüleri de sunuyorlar, elbette grup menüleri daha hesaplı, eğer grupla gitmeyi planlıyorsanız önceden yer ayırtıp bilgi vermeniz gerekiyor.

Mekan özellikle de kendi rakınızı götürdüğünüzde çok hesaplı, eğer rakınızı götürmezseniz de ödeyeceğiniz hesap ortalamanın üzerine çıkmıyor.

Bodrum Balık Restoranı
Bitez Balıkçısı yaz-kış açık ve ailecek gidilebilecek bir mekan.

Bitez Balıkçısı – Bitez

Bitez Balıkçısı denize sıfır konumda ve mekanın sahibi Bodrum Kahvaltı Mekanları yazımızda övgüyle bahsettiğimiz Limonatta Cafe’nin de sahibi aynı zamanda. Bitez’de balık restoranı eksikliği olduğunu düşündüğü için böyle bir mekan açtığını söyleyen işletmeci ustalarının çok iyi olduğunun altını çiziyor. Bitez Balıkçısı’nın menüsü meze ve ara sıcak ağırlıklı, mekanın tercih edilen yöresel lezzetleri arasında Ege otları ile yapılan mezeler ve kabak çiçeği dolması sayılabilir.

Ara sıcaklardaysa kalamar dolması, balık kokoreç, kadayıflı karides restoranın sevilen tatlarından. Bitez Balıkçısı’nın en beğenilen ana yemekleriyse tuzda balık ve ıspanaklı tereyağlı levrek fileto. Bu arada Bitez Balıkçısı salata konsunda da geniş seçenekler sunuyor ve restoranın özellikle kendi spesiyalleri olan salataları ile diyet salataları çok seviliyor. Tatlıdaysa sufle ve mevsime göre cevizli kabak tatlısı alternatiflerini sunan Bitez Balıkçısı yaz-kış açık ve ailecek gidilebilecek bir mekan.

Bitez Balıkçısı‘nın fiyatları makul seviyede.

Bodrum Balık Restaurantları
Çardaklı Restaurant

Çardaklı Restaurant – Yalıkavak

Yalıkavak’taki Çardaklı Restaurant deniz kenarında olması ve samimi atmosferi sebebiyle tercih edilen bir balık restoranı. Lagos ve levrek ızgara mekanın beğenilen lezzetlerinden. Ayrıca mezeleri de çok seviliyor, taze balık yiyip, nefis mezeler, ara sıcaklar ve rakı ile harika bir akşam geçirmek için Çardaklı Restoran gayet uygun bir adres. Tüm mezelerinin ve tatlılarının günlük olarak yapıldığının da altını çiziyorlar.

Çardaklı Restaurant’ın fiyatları da ortalama düzeyde.

Bodrum Balık Restoranları
Fenerci Restoran – Gümüşlük

Fenerci Restoran – Gümüşlük

Bodrum’un kendine has havasıyla popüler yerlerinden biri olan Gümüşlük özellikle rakı-balık keyfi yapmak isteyenler için çok uygun bir lokasyon. Bodrum balık restoranları denince akla gelen ilk yer Gümüşlük desek yanlış olmaz, sahilinde çok sayıda balık restoranı var ve Fenerci de en popülerlerinden biri. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan restoranın spesiyalleri arasında kemik üstü dülger balığı kavurma, fener balığı kavurma öne çıkıyor. Restoranın mezeleri de günlük olarak yapılıyor ve özellikle yöresel ürünlerden yapılan zeytinyağlı mezeleri çok lezzetli. Bu arada balığın yanı sıra yöresel deniz ürünleri konusunda da iddialılar. Tavşan Adası’na bakan muhteşem manzarasıyla tekrar gelmek isteyeceğiniz bir mekan.

Fenerci Restoran’ın fiyatları da ortalama seviyede.

Bodrum balık restoranları 1

Siesta Restaurant – Gümüşlük

Yine Gümüşlük sahildeki balıkçılardan bir olan Siesta Restaurant deniz kenarında balık yemek için harika bir alternatif. Restoranın en sevilen spesiyali kabak çiçeği içinde cevizli ve kaşarlı karides kızartması. Mekandaki balıklar günlük olarak değişiyor çünkü o gün çıkan taze balıkları servis ediyorlar. Kalamar tava ve ahtapot da Siesta’da yiyebileceğiniz lezzetli deniz ürünleri arasında sayılabilir.

Siesta Restaurant’ın fiyatları da makul denilebilecek düzeyde.

Bodrum Balık Restoranları
Zeytun Restaurant

Zeytun Restaurant – Gümüşlük

Yine sahildeki Zeytun Restaurant zeytinyağlı menüsüyle rakı-balık keyfine harika bir başlangıç yapmak için ideal. Levrek marin, kalamar ızgara, yoğurtlu köpoğlu, 40 çeşit meze ve 20 çeşit ara sıcak bulunan restoranda midye tava da var ki rakı ile midye tava ikilisinin birbirlerine çok yakıştığını herkes bilir. Restoranın yanında bir de Zeytin isimli daha salaş ve uygun fiyatlı kafe var. Burada çok makul fiyatlarla balık ekmek, midye tava yiyip yanında buz gibi biranızı yudumlayabilirsiniz.

Zeytun Restaurant’ın fiyatları orta düzeyde.

Bodrum Balık Restoranları
Hülya’nın Yeri

Hülya’nın Yeri – Turgutreis

Turgutreis’in en çok tanınan balık restoranı olan Hülya’nın Yeri’nin önemli bir avantajı var; kendi balıkhaneleri olması. Mekanda kendi balıkhanelerinden aldıkları hepsi günlük envai çeşit balık servis ediliyor.  Fener balığı buğulama, iskorpit buğulama mekanın favori lezzetlerinden. Ayrıca hemen tüm balıkların buğulama, kızartma, tava ve ızgarasında iddialı olduklarını da ekliyorlar. Sıcak patlıcan mezesi de Hülya’nın Yeri’nin özel mezelerinden biri, ayrıca Bodrum’un yöresel mezeleri de mekanın menüsünde yer alıyor.

Mekanın fiyatları ortalama düzeyde.

Bodrum Balık Restoranları
Turgutreis Balık Restaurant – Turgutreis

Turgutreis Balık Restaurant – Turgutreis

Turgutreis Migros’un yanındaki restoran yaz kış açık, zira restoranın müdavimleri var. Çok fazla balık çeşidini bir arada sunan restoranın en sevilen lezzetlerinden biri tekir balığı tavası. Meze menüsü de geniş olan restoranda deniz börülcesi, fava gibi mezeleri tadabilirsiniz. Nezih bir ortamı olması sebebiyle de tercih edebileceğiniz mekanda hafif tonda Türk sanat müziği dinleyerek rakı-balık keyif yapabilirsiniz.

Turgutreis Balık Restaurant’ın fiyatları orta seviyede.

Bodrum balık restoranları yazımızın sonuna geldik, aslında Bodrum balık restoranlarının sonuna gelmek öyle kolay değil,  gidilmeye değer daha bir çok restoran var ve bunları hepsini yazamadığımızın tabi ki farkındayız 🙂 . Eğer bahsettiğimiz restoranlara gittiyseniz fikirlerinizi yorum olarak bizlerle paylaşabilir ve restoranların sayfasında değerlendirme yapabilirsiniz. Ayrıca yazımızda yer vermediğimiz restoranlarla ilgili deneyimlerinizi de duymak isteriz.

Bu yazımızdan keyif aldıysanız bir o kadar keyif alacağınız Bodrum Merkez yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Mutlu bir Bodrum tatili diliyoruz…

Yorumunuzu bırakın