bodrum festival 1

BODRUM FESTİVALLERİ

Bodrum yalnızca plajları ve eğlence hayatıyla değil yıl boyunca ev sahipliği yaptığı çeşitli konseptlerdeki festivalleri ile de iddialı. Bodrum festivalleri Bodrum hayatına renk katıyor ve Bodrum’da yaşayanlar kadar ilçeye ziyarete gelenlerin de ilgisini çekiyor, ancak yine de Bodrum festivalleri bizce yeteri kadar tanıtılmıyor. Her biri alanında önemli ve başarılı organizasyonlar olan bu festivallerin daha iyi tanıtılması umuyoruz.  Bodrum festivalleri rehberi yazımızı okuduktan sonra seyahat planlarınızı gözden geçirip festivallere katılacak şekilde tekrar düzenlersiniz belki


Bodrum Festivalleri
Bodrum Müzik Festivali

Bodrum Müzik Festivali

2004 yılında D-Marin Klasik Müzik Festivali olarak başlayan festival geçtiğimiz yıl Bodrum Müzik Festivali ismini aldı ve bu sene 15.si düzenlenecek.  Festival her yıl ağustos ayında düzenleniyor ancak başlangıç ve bitiş tarihleri değişiyor. Ayrıca festival 4-5 ya da 8 gün gibi farklı uzunlukta programlara da sahip olabiliyor.

Bodrum Klasik Müzik Festivali programında sabah konserleri, gün batımı konserleri, akşam konserleri, gece konserleri gibi bölümler yer alıyor. Festivalde geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Lauren Fagan-Murat Karahan, Dorukhan Doruk-Gülru Ensari, Fazıl Say gibi isimlerin konserleri yer aldı.

Bodrum Müzik Festivali’nde ayrıca Sinemada Müzik teması altında film gösterimleri de düzenleniyor.


Bodrum Festivalleri
Gümüşlük Klasik Müzik Festivali temmuz – eylül ayları arasında düzenleniyor.

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

Bodrum’un sevilen köylerinden Gümüşlük’te 2004 yılından beri düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bugün alanında önemli festivallerden biri olarak kabul ediliyor ve Bodrum festivalleri içinde en çok ilgi görenlerden de biri. Bu festival 1,5-2,5 ay gibi geniş bir süreyi kapsıyor ve alanında dünyaca tanınan sanatçılar Suda, Taşta, Kumda başlıkları altında performanslarını sergiliyor.

Başta Gümüşlük’te bulunan tarihi kilise Eklisia’da düzenlenen festival daha sonraki yıllarda talebi karşılayabilmek için yine Gümüşlük’teki Tarihi Taş Ocağı’nda düzenlenmeye başlandı. Bu arada bu taş ocağı Bodrum’da bulunan ve Antik Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olan Mausolleion Anıt Mezarı’nın yapımında kullanılan taşların çıkartıldığı taş ocağı olması sebebiyle de tarihi açıdan önemli bir alan.

Geçtiğimiz yıllarda Cyprien Katsaris, Alexander Markov -Gülsin Onay gibi isimlerin konserlerine sahne olan festivalde ayrıca GFA Akademi’de öğrenim gören genç sanatçıların konserleri de izlenebiliyor.

Festivalde Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması da düzenleniyor ve yarışmaya 2019 için son başvuru tarihi 1 Haziran Cumartesi.


Bodrum Festivalleri
Chill – Out Festival

Chill – Out Festival

Her sene üç ayrı noktada düzenlenen Chill-Out Festivali Bodrum ayağı bu sene 20-21 Temmuz tarihleri arasında Yalıkavak’ta bulunan Xuma Beach’de gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl festivalde Chaim, Eli Light, Mimi Love, Luca Musto gibi isimler yer aldılar.

“Lounge Fm’in muhteşem dünyasını gerçek hayatla buluşturan” Chill-Out Festivali’ine ülkemizden olduğu kadar yurtdışından da yoğun katılım oluyor. Festivalde harika müzikler dinlemenin yanı sıra denize girip güneşlenmek de mümkün ki bu da Chill-Out Festivali çok keyifli bir yaz festivali haline getiriyor.

Chill-Out Festival Bodrum 2019 biletlerinin satışa çıktığını da söyleyelim.


Karsanat Barok Müzik Festivali

Karya Kültür Sanat Derneği tarafından Eylül ayında Bodrum Antik Tiyatro’da düzenlenen Karsanat Barok Müzik Festivali ücretsiz bir festival ve daha çok halka barok müziği tanıtma ve sevdirme amacı taşıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Karya Barok Topluluğu’nun yanı sıra koloratür- mezzosoprano Esen Demirci ile kontrtenor Kaan Buldular gibi isimlerin konserlerine sahne olan festival tabi ki özellikle de barok müzik severler tarafından kaçırılmaması gereken bir etkinlik.


Bodrum Festivalleri
Sunsplash Müzik Festivali

Sunsplash Müzik Festivali

Yine Xuma’da ve eylül ayında düzenlenen Sunsplash Müzik Festivali de yazın bitip baharın başladığı ilk günlerde deniz kıyısında kaliteli müzikler dinleyip eğlenmek isteyenleri buluşturuyor. Festivalde geçtiğimiz yıllarda Dayme Arocena, Louie Vega gibi isimler sahne aldı.


Uluslararası Bodrum Dans Festivali

Bodrum’un en eski festivallerinden biri olan uluslararası Bodrum Dans Festivalleri kapsamında dört ayrı dans festivali düzenleniyor.

Uluslararası Bodrum Halk Oyunları Festivali (30 Nisan-5 Mayıs) : Bu festivalde aynı zamanda halk oyunları yarışmaları da düzenleniyor. Yarışmalar minikler ve yıldızlar yaş gruplarını kapsıyor. Yarışmalarda yalnızca ülkemizin çeşitli illerinden değil farklı ülkelerden de folklor ekipleri yarışıyor. Festival etkinlikleri Bodrum Dans Kulübü, Herodot Kültür Merkezi ve İsis Hotel’de gerçekleştiriliyor.

Uluslararası Bodrum Modern Dans Festivali (8-12 Mayıs):  2017 yılında ilk kez ulusal olarak düzenlenen Bodrum Modern Dans Festivali artık uluslararası boyutta düzenleniyor. Festival dünyanın her yerinden ve beş yaşından itibaren her yaştan modern dansçının katılımına açık. Festivalde dans gösterileri, yarışmalarının yanı sıra workshoplar da yer alıyor ve Bodrum Modern Dans Festivali etkinlikleri de yine Herodot Kültür Merkezi, Bodrum Dans Kulübü ile İsis Otel’de yapılıyor.

Uluslararası Bodrum Latin Dans Festivali (23-26 Mayıs): Yurtiçi ve yurtdışından gelen katılımcıların Salsa, Bachata ve Kizomba dans gösterileri sergiledikleri festivalde ayrıca yarışmalar da yapılıyor. Partiler ve workshoplar ile zenginleştirilen festival programına katılım ise ücretli.

Not: Bodrum dans festivalleri ile ilgili verdiğimiz tarihler ve festivallerin düzenleneceği mekanlar güncel bilgiler ve 2019 yılına ait.


Summer Tango Fest Bodrum

19-23 Haziran tarihleri arasında Bardakçı Koyu’nda düzenlenen festival “Türkiye’nin en kapsamlı tango ve tatil festivali” olarak tanımlanıyor. 30’dan fazla ülkeden gelen katılımcıların tango gösterileri sergilediği festivalde ayrıca tango dersleri ve partiler de düzenleniyor.

Ayrıca Bardakçı Gezi Rehberi yazımızı Summer Tanfo Fest’e katılmadan önce okumanızı tavsiye ediyoruz.


Bodrum Festivalleri
Bodrum Caz Festivali genellikle eylül ayı gibi düzenleniyor.

Bodrum Caz Festivali

Bu yıl 2.si düzenlenecek olan Bodrum Caz Festivali 1-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin bu yılki programı henüz açıklanmadı ancak geçtiğimiz yıllarda festival kapsamında Fahir Atakoğlu, Ayhan Sicimoğlu, Shalosh Trio gibi isimler konserler verdiler. Yani Bodrum Caz Festivali programında yine önemli isimlerin yer alacağına hiç şüphe yok.


Bodrum Mandalina Festivali

Bodrum’un ünlü mandalinini tanıtmak için Bodrum Belediyesi tarafından Bitez’de düzenlenen Bodrum Mandalina Festivali ocak ayında gerçekleştiriliyor. Festival alanına kurulan stantlarda Bodrum mandalininden üretilen ürünler sergileniyor. Ayrıca yerel sanatçılar da konserler veriyor.


Gündoğan Sucuk Şarap Festivali

Her yıl şubat ayının son cumartesinde düzenlenen festival adından da anlaşılabileceği gibi şarap ve sucuk temalı. Ancak Gündoğan’da gerçekleştirilen festivalde yalnızca sucuk yenilip şarap içilmiyor, bunların yanı sıra müzik de dinleniyor. Özellikle Bodrum’da yaşayanların yoğun ilgi gösterdiği festival Bodrum’da kış aylarında yapılan en önemli etkinliklerden biri.


Slow Cheese Bodrum

Bu yıl 11-14 Nisan tarihleri arasında üçüncüsü düzenlenen Slow Cheese Bodrum uluslararası bir peynir festivali. Festivalde yerel üreticiler peynirlerini sergiliyor. Ayrıca peynir, bal, zeytin tadım atölyeleri, geleneksel reçel sergisi, çocuklar için peynir yapım eğitimi gibi etkinlikler de festival kapsamında yer alıyor.


Bodrum Acı Ot Festivali
Bodrum Acı Ot Festivali

Bodrum Acı Ot Festivali

Bodrum’un en ünlü festivallerinden biri olan Acı Ot Festivali mart ayında düzenleniyor.  Festival kapsamında Bodrum ve çevresinin şifalı, lezzetli otları tanıtılıyor. Bu otlarla yapılmış yiyecekler sunuluyor. Ayrıca eğlenceler, kültürel aktiviteler, gastronomi konulu söyleşiler gibi birçok etkinlik de yapılıyor.


Bodrum Uçurtma Festivali

Her yıl mayıs ayında düzenlenen Bodrum Uçurtma Festivali geçtiğimiz yıl 13 Mayıs’ta engelli haklarına dikkat çekmek için Engelsiz Bodrum teması ile düzenlendi.  Bodrum Uçurtma Kulübü’nce düzenlenen festivali Bodrum Belediyesi de destekliyor ve festivale her yıl yoğun katılım oluyor. Binlerce kişinin katılımıyla göklerde uçan rengarenk uçurtmaların görüntüsü tabi ki çok etkileyici. Festivalde ayrıca çocuklar için yarışmalar düzenleniyor, palyaço gösterileriyle çocuklara keyifli zaman geçirme şansı sunuluyor.


!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali

!f İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilen filmlerin bir kısmı eş zamanlı olarak Gümüşlük Akademisi’nde de gösteriliyor.  Yani bu festival aslında bir Bodrum festivali değil, İstanbul festivalinin Bodrum’da gerçekleşen bir parçası ama bahsetmeden geçmek olmazdı. !f İstanbul Film Festivali’nin son 3 gününde gösterilen filmlerin eş zamanlı olarak izlenebildiği festival sinema severleri buluşturuyor.


Ortakent-Yahşi Bahar Festivali

Mayıs ya da haziran aylarında Ortakent-Yahşi’de düzenlenen bahar festivalinde spor, konserler, sergiler gibi farklı alanlarda aktiviteler yer alıyor. Bodrum’un en uzun sahili olan Ortakent Yahşi’de gerçekleştirilen festivalde geçtiğimiz yıllarda Berksan da sahne almıştı. Ayrıca festival kapsamında rekor denemeleri gibi farklı aktiviteler de yapılıyor.


Pedasa Festivali

Bodrum’da bulunan ve Leleg Uygarlığı’nın bir şehri olan Pedasa Antik Kenti’nin de içinde bulunduğu bölgede 20 yılı aşkın bir süredir düzenlenen Pedasa Festivali kapsamında yöresel müzik dinletileri, doğa yürüyüşü, halk oyunları gösterileri gibi çeşitli aktivitelerin yanı sıra yarışmalar da yer alıyor. Pedasa Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen festivale Bodrum Belediyesi de destek veriyor. Festival her yıl mayıs ayında gerçekleştiriliyor.


Zeytin Çiçeği Festivali

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Zeytin Çiçeği Festivali 27-28 Nisan tarihleri arasında Bodrum Belediye başkanının da katılımıyla Yalıçiftlik’te merhaba dedi. Muğla İl Tarım Müdürlüğü ile Bodrum İlçe Tarım Müdürlüğü’nce düzenlenen festival adından anlaşılabileceği gibi zeytin temalı. Yalıçiftlik Belediye Çay Bahçesi’nde düzenlenen festivalde stantlarda zeytin, zeytinyağı gibi ürünlerin yanı sıra yerli üreticiler tarafından üretilen farklı yerel ürünler de sergilendi. Bu güzel festivalin uzun soluklu olmasını diliyoruz.


Evet, gördüğünüz gibi Bodrum yıl boyunca müzikten dansa, yeme-içmeden uçurtmaya birçok farklı konseptte harika festivallere ev sahipliği yapıyor.  Umuyoruz Bodrum festivalleri yazımız Bodrum’a gelme isteğinize tavan yaptırmayı başarmıştır ☺ . Bu arada Bodrum’da Müzik Nerede Dinlenir yazımızda ilginizi çekebilir.

Not: Bodrum festivallerinin bazıları halka açık yani ücretsiz, bazılarıysa ücretli. Bodrum festivalleri içinden birine katılmaya karar verdiğinizde güncel festival tarihlerini ve ücret bilgisini kontrol etmeyi unutmayın.

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!