bodrum gezilecek yerler 1

Bodrum Gezilecek Yerler – Bodrum Gezi Rehberi

Türkiye’nin en popüler tatil merkezlerinden biri hiç kuşkusuz Bodrum. Bodrum’un bu popülerliği sadece Türkiye’de değil dünyada da birçok ülkede bilinir. Muğla şehrinin bir ilçesi olan Bodrum her yıl milyonlarca tatilciyi ağırlıyor. Yaklaşık 200 bin nüfusa sahip Bodrum, yaz aylarında ortalama bir milyon misafir ağırlıyor. Hem yerli hem de yabancı turist akınına uğrayan ilçeyi bu kadar popüler yapan nedir diye öğrenmek istiyorsanız, bavulunuzu hazırlayıp Bodrum’a gelin!

Bodrum; deniz, kum ve güneş temalı yaz tatilleri ile anılsa da binlerce yıllık tarihe sahip ve birçok önemli tarihi değeri de barındırıyor içinde. Bu yüzden Bodrum gezilecek yerler açısından çok zengin diyebiliriz.

Ayrıca bir Ege kasabası olarak tanımlayabileceğimiz ilçenin mutfağı da çok zengin. Bodrum sadece deniz, kum ve güneş temalı tatillerin değil, gastronomi ve kültür turizminin de önemli destinasyonlarından biri. İlçeye gelen ziyaretçilerin çoğu ne yazık ki Bodrum’u tam anlamıyla keşfedemeden ayrılıyor. Oysa ki Bodrum’da yapılacak ve tabii ki Bodrum’da gezilecek çok yer var.

İşte tam da bu nedenle, Bodrum’a geldiğinizde burayı tam anlamıyla keşfetmenizi sağlayacağını umduğumuz kapsamlı bir Bodrum Gezi Rehberi hazırladık.

Bodrum Gezilecek Yerler

BODRUM’A NASIL GİDİLİR?

Bodrum çok yakın uluslararası bir havaalanı var,  Milas – Bodrum Havalimanı. Havaalanının Bodrum’a uzaklığı 36 kilometre ve havaalanından Bodrum merkeze araçla gelmek 35-40 dakika kadar sürüyor. Bodrum’a Türkiye’nin ve dünyanın birçok şehrinden direkt uçuşlar düzenleniyor. Elbette Bodrum’a karayolu ile de gelebilmek mümkün, Türkiye’nin hemen her şehrinden Bodrum’a otobüs seferleri bulunuyor. 

Bunların yanı sıra yaz aylarında yine Muğla’nın popüler ilçesi Datça’dan Bodrum’a feribot seferleri de düzenleniyor. Bu arada ilçe birçok Yunan adasına da çok yakın, başta Kos Adası olmak üzere bazı Yunan adalarından Bodrum’a feribotla gelebilirsiniz.


Bodrum Gezilecek Yerler
Bodrum, ilkbahar ve sonbaharda çok keyifli oluyor.

BODRUM’A HANGİ AYLARDA GİDİLİR?

Bodrum’un yalnızca yaz aylarında güzel olduğunu düşünüyorsanız yanıldığınızı bilmelisiniz, zira ilçe yıl boyunca çok keyifli. Bodrum Hava Durumu Rehberi yazımızı okuyunca bize hak vereceksiniz. Bodrum’da yaşayanlar ve sık sık buraya gelenlere Bodrum gezilecek yerlerini görmek için en güzel zamanını sorduğunuzda alacağınız yanıt çoğunlukla bahar olacaktır. İlçe ilkbahar ve sonbaharda kelimenin tam manası ile muhteşem oluyor.

Yaz temalı bir tatil istiyorsanız, haziran ayı denize girmeye start verildiği aydır, eylül ayının sonuna kadar da Bodrum’da denize girebilirsiniz…


BODRUM HANGİ AYLARDA GEZİLİR?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ilçede çok sayıda tarihi mekân var ve havanın çok sıcak olduğu günlerde buraları gezmek yorucu olabiliyor, dolayısıyla eğer Bodrum’a gelme amacınız binlerce yıllık tarihe sahip bu ilçeyi tam anlamı ile keşfetmekse mayıs, haziran veya eylül ekim aylarını tercih etmeniz en makulü. 

Bu aylarda Bodrum biraz sakinleşir, kalabalık azalır. Deniz suyu sıcaklığı denize girilecek kıvamda değildir kimilerine göre, lakin mayıs sonu deniz suyu serin olsa da aslında tam kıvamındadır denize girmek için. Eylül ayında, hatta kimi sezonlarda ekim ayının ortalarına kadar Bodrum’da denize girebilirsiniz.


Bodrum Gezilecek yerler
Bodrum’da denize girilecek en ideal aylar temmuz ve ağustos’tur.

BODRUM’DA HANGİ AYLARDA DENİZE GİRİLİR?

Bodrum’a geliş sebebiniz deniz-kum ve güneş temalı tatiller içinse tabi ki yaz ayları en uygun dönem. Haziran ayı yaz sezonun tam anlamıyla başladığı aydır Bodrum’da. 

Deniz sıcaklığı hala istenilen seviyelere ulaşmasa da Bodrum’da mayıs sonunda denize girmeye başlanır. Özellikle çoğu Bodrum yerlisi denizi soğuk sever ve mayıs ayı sonunda denize girmeye başlarlar.

Haziran ayı ise yaz sezonunun tam anlamıyla başladığı aydır. Bodrum denize girilecek kıvama gelmiştir bile. Temmuz ve Ağustos aylarında ise Bodrum’da sıcaklık en yüksek derecelere ulaşır. Ortalama 36 – 39 derece olan hava sıcaklığı, belde merkezlerinde daha da yüksek derecelerde hissedilir.

Eylül ayı ise Bodrumlular’ın en sevdiği aydır. Sıcak çok rahatsız etmez ama hala denize girebilirsiniz. Belki inanmayacaksınız ama Bodrumlular ekim ayının ortalarına kadar denize girmeye devam eder.


BODRUM OTELLERİ

Keyifli bir tatil geçirmenin en önemli noktalarından biri konaklayacağınız oteldir. Kaliteli bir otel olacak, temiz olacak, denize sıfır olursa süper olur, yemekleri ve kahvaltısı da iyiyse size sadece konaklama fiyatları ile tatil için ayırdığınız bütçenizi denkleştirmek kalıyor.

Bodrum’da konaklayacağınız sayısız otel var. Lüks otel zincirlerinin çoğunun oteli bulunur Bodrum’da; Amanruya, Hilton, All Accor, Marriott, Swissotel gibi. Bunlara ek olarak daha birçok lüks otel bulabilirsiniz Bodrum’da.

Lüks oteller bütçemizi aşar derseniz Bodrum Otel Tavsiyeleri kategorimizde her ihtiyaca göre otel tavsiyesi yazısı bulacaksınız. İster aile oteli arayın, ister pansiyon, ister çocuk dostu otel arayın, ister yetişkin oteli, otel tavsiyeleri yazımıza göz atarak size uygun oteli seçebilirsiniz.

Otel seçerken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri; tüm tatilinizi otelinizde mi geçireceksiniz yoksa Bodrum’u da gezmek ister misiniz? Gezmek isteyenler, yeni restoranlar deneyimleyip Bodrum’u keşfetmek isteyenler için merkezi yerlere yakın beldelerde otel seçmelerini tavsiye ediyoruz.


BODRUM’DA KİRALIK YAZLIK TATİLİ

Otel konforundan hoşlanmayan ya de kendine özel bir yaşam alanı isteyen tatilciler Bodrum’da kiralık yazılıklara yöneliyor. Bodrum’da çok sayıda kiralık yazlık bulma şansınız var. Bu işi yapan da birçok deneyimli firma bulunuyor. 

Her isteğe göre bir yazlık bulmanız mümkün. İki odalı bir kiralık yazlık isteyene de, bir şato görünümünde devasa yazlık isteyene de sayısız seçenek bulunuyor. Size tavsiyemiz yerli firmalardan kiralama yapmanız. Çünkü bu firmalar tatiliniz boyunca yaşayacağınız her türlü aksiliğe anında müdahale ediyorlar.

Bir diğer artısı da Bodrum’u keşfetmeniz için ellerinden gelen her türlü yardımda bulunuyorlar sizlere. Bodrum’un yerlisi bu firmalar size Bodrum gezilecek yerler, tekne turu, restoran, bar vb. gibi tavsiyelerde bulunup tatilinizin güzel geçmesi için ellerinden geleni yapıyor.


Bodrum Barlar Sokağı
Bodrum’a gelen her turist mutlaka bu caddeyi gezer!

BODRUM’DA MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN YERLER

İlçeyi çekici kılan en önemli unsurlar arasında alışveriş caddeleri, tarihi yapıları, müzeleri, eğlenceli sokakları, manzarasına bayılacağınız beldeleri ve her yıl gittikçe daha da genişleyen bir yemek kültürü var. 

Bu sebeple Bodrum seyahatlerinizin süresini buraları gezebilecek şekilde programlamanız en doğrusu. Biz kısa bir tatiliniz olduğunu düşünerek Bodrum’da mutlaka gezmeniz gereken yerleri sıralayalım şimdi…


BODRUM GEZİLECEK YERLER

Bodrum minibüs terminalinden aşağıya, denize doğru 3-5 dakika yürürseniz kendinizi Bodrum’un kalbinde bulursunuz. Solunuz meşhur Bodrum Barlar Sokağı’na, sağınız ise birbirinden kaliteli balık restoranları ve farklı mekanların olduğu Neyzen Tevfik Caddesi’ne ve sonrasında marinaya gider. 

Bodrum merkez, her tatilcinin mutlaka gezmesi gereken bir yerdir. Sadece bir günde bitiremeyebilirisiniz. Her caddesi, her sokağı birbirinden renkli restoranlara, mağazalara ev sahipliği yapar.

Tatilinizin çoğunu merkezde geçirecekseniz Bodrum Merkez Gezilecek Yerler yazımızda merkezi adım adım sizin için gezdik, bu detaylı yazımızı mutlaka okumalısınız.

BODRUM BARLAR SOKAĞI

Her ne kadar Bodrum’a tatile gelenler arasında bu sokağın adı Bodrum Barlar Sokağı denilse de aslında Cumhuriyet Cadddesi’dir burası.

Bodrum merkeze geldiğinizde tavsiyemiz ilk olarak Bodrum’un en cıvıl cıvıl olan sokağına kendinizi bırakıp, hediyelik eşya dükkanları ve ardından da anlaşılacağı gibi eğlence mekanları ile dolu olan Barlar Sokağı’na gitmeniz.

Bodrum gezilecek yerler denince akla her ne kadar bu sokak gelse de arka sokaklara da girmeyi ihmal etmeyin. Farklı mağazaları ve kaliteli mekanları gezebilir, Bodrum Barlar Sokağı’ndaki bir ara sokak olan Tekilacılar Sokağı’nı keşfedebilirsiniz, akşamları farklı bir atmosferi olsa da gündüz de Tekilacılar Sokağı’nı gezmek keyiflidir.

Bodrum Barlar Sokağı’na Nasıl Gidilir: googlemaps

Bodrum Kalesi
Bodrum gezilecek yerler listesinin başında Bodrum Kalesi yer alıyor.

BODRUM KALESİ

Bodrum gezilecek yerler listesinin ilk sırasına tabii ki ilçenin simgesi olan Bodrum Kalesi kuruluyor. Saint John Şövalyeleri tarafından 1406 – 1523 arasında inşa edilmiş olan kale günümüze neredeyse tamamen korunmuş halde ulaşmış durumda. Kalede, İngiliz Kulesi, Fransız Kulesi, zindan gibi bölümler var.

Kalenin içindeki Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ise alanında dünyanın sayılı müzelerinden biri olarak kabul ediliyor. Kale, ilçenin merkezinde ve her köşesini gezmek için bir gününüzü ayırmanız gerekeceğini de eklemeden geçmeyelim. Bodrum Kalesi’ni gezmeden önce kalenin kısa tarihi ve önemini anlatan Bodrum Kalesi yazımızı da mutlaka okumalısınız.

Bodrum Kalesi’ne Nasıl Gidilir: googlemaps

Bodrum'da Gezilecek Yerler
Halikarnas Mozolesi’nin büyük Anadolu depreminde yıkıldığı düşünüyor.

HALİKARNAS MOZOLESİ

İlçeye gelen çoğu kişinin gözden kaçırdığı Halikarnas Mozolesi aslında Bodrum’un ev sahipliği yaptığı en önemli tarihi yapılardan biri. Çünkü mozole antik dünyanın yedi harikası arasında sayılıyor, bu sebeple Bodrum gezilecek yerler sıralamamızda tabii ki en önemlilerden.

Halikarnas Mozolesi, Bodrum otogarına çok yakın olan Turgutreis Caddesi üzerinde, ve pazartesi hariç haftanın tüm günlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Mozole, Kral Mausolos anısına kız kardeşi ve aynı zamanda eşi olan Artemisia tarafından inşa ettirilmiş. İnşa edildiği dönemdeki en büyük mezarlardan biri olan mozolenin birçok parçası ne yazık ki İngiltere’deki British Museum’da sergileniyor. 

Halikarnas Mozolesi eski ihtişamıyla ayakta durmuyor maalesef, bunu belirtelim. Bir açık hava müzesi olarak hizmet veren bu tarihi alanda mozolenin yıkılan parçaları sergileniyor. Bodrum’a kadar gelmişken antik dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi’nin kalıntılarını görmeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz. 

İlçeye ruhunu katan Halikarnas Mozolesi Bodrum’da görülmesi gereken yerlerden biri. Halikarnas Mozolesi yazımızda mozoleyi geçmişten günümüze detaylı bir şekilde anlattık, severek okuyacağınızı düşünüyoruz.

Halikarnas Mozelesi’ne Nasıl Gidilir: googlemaps

Zeki Müren Müzesi
Zeki Müren Sanat Müzesi pazartesi günleri kapalı.

ZEKİ MÜREN SANAT MÜZESİ

Bodrum’un popülerleşmesinde Türk sanat müziğinin efsane seslerinden Zeki Müren’in buraya yerleşmesinin rolü büyük. Efsanevi sanatçının Bodrum’da yaşadığı ev, ölümünden bir süre sonra müzeye dönüştürüldü ve Bodrum’un en fazla ziyaret edilen noktalarından biri haline geldi.

Müzede, Zeki Müren’in giysileri, ödülleri gibi eşyalar sergileniyor. Ayrıca bahçesinde de sanatçının arabasını görebilmek mümkün. Zeki Müren Sanat Müzesi de yine Bodrum şehir merkezindeki Kumbahçe Mahallesi’nde. Müzeye Cumhuriyet Caddesi’nde yapacağınız keyifli bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Bu müze de pazartesi günleri kapalı.

Zeki Müren Sanat Müzesi’ne Nasıl Gidilir: googlemaps

BODRUM DENİZ MÜZESİ

2011 tarihinde hizmete açılan müzede bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatında önemli bir yere sahip olan değerleri “Bodrum tipi” teknelerin orijinallerine sadık modellerini sergileniyor. Müzenin üst katında ayrılan özel bölümde, 23 Aralık 2011 tarihi itibariyle ziyarete açılan, Hasan Güleşçi’nin yaklaşık 40 yıllık bir zaman diliminde dünyanın çeşitli bölgelerinden toplanarak oluşturduğu çok değerli ve zengin (168 aileye ait 6.000’e yakın deniz kabuğu) “Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu” sunuluyor.

Tüm Bodrumlular’ın canı gönülden sevdiği, sürgün olarak geldiği Bodrum’u cennetten bir köşe yapmak için çabalayan Cevat Şakir Kabaağaçlı’ya ait bir koleksiyon da bulunuyor müzede.

“Cevat Şakir Kabaağaçlı Koleksiyonu” kısmında, Kabaağaçlı’nın aile ağacı ile başlayan bilgilendirme ile bebekliği, aile albümünden seçilmiş özel fotoğraflarıyla yaşamından kareler, tarihi belgeler ile kendi kaleminden yazdığı yazıları, çizdiği resimleri ve kişisel eşyaları sergileniyor. Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı daha yakından tanımak isterseniz Halikarnas Balıkçısı yazımızı mutlaka okumanızı öneririz. Bodrum merkezde bulunan bu güzel müzeyi vakit ayırıp mutlaka gezmelisiniz.

Bodrum Deniz Müzesi’ne Nasıl Gidilir: googlemaps

Bodrum'da Gezilecek Yerler
Bodrum gezilecek yerleri arasında en romantik yer olan Tarihi Yel Değirmenleri’nde güneşin batırın.

TARİHİ YEL DEĞİRMENLERİ

Bodrum’un simgelerinden biri olan yel değirmenleri Bardakçı tepesinde yer alıyor. Burası Bodrum gezilecek yerleri arasında en romantik yerlerinden biri. Bardakçı tepesine çıkarak tarihi yel değirmenlerini görebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. 

Buraya Bodrum merkezden minibüslerle gelme şansınız var, ama kısa bir yokuş yürümek zorunda kalacaksınız yine de. Ya da Bodrum merkezden veya Gümbet’ten taksiyle kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Bisiklet kiralayıp de gelebilirsiniz ama yolun büyük bir bölümünün yokuş olduğunu tekrar hatırlatalım. Yokuş çıkarken sizi yormayacak bir bisiklet kiralamanızı öneririz.

Güneşin batışını buradan izlemek çok keyiflidir, yalnız buraya çıkarken yanınıza bu romantik ortamı daha da güzelleştirecek içecek bir şeyler alın çünkü yel değirmenlerinin yakınında alışveriş yapacağınız bir yer yok. Tepenin bir tarafı Bodrum merkeze diğer tarafıysa Gümbet’e bakıyor, buranın manzarası inanılmaz güzeldir.

Tarihi Yel Değirmenleri’ne Nasıl Gidilir: googlemaps


BODRUM’UN TARİHİ YERLERİ

Bodrum tarihi yerler konusunda ülkemizin en zengin destinasyonlarından biri. Özellikle yaz aylarında ilçeye akın eden turistlerin çoğu, yarımadanın ev sahipliği yaptığı tarihi yerleri keşfetmeden ayrılıyor ve bizce bu gerçekten büyük bir hata.

Bodrum tarihi yerler açısından o kadar zengin ki, ilçenin özellikle merkezinde ara sokaklarda yürürken bile karşınıza birçok antik kalıntı çıkıyor. İlçenin birçok noktası tarihi sit alanı statüsünde ve yine pek çok kişi bilmese de Antik Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Halikarnas Mozolesi Bodrum’da. Bodrum’un tarihi yapılarını altta sıralıyoruz, eğer bu tarihi yapıları daha yakından tanımak isterseniz Bodrum’un Tarihi Yerleri yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

BODRUM’UN TARİHİ YAPILARI

 • Bodrum Kalesi
 • Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
 • Halikarnas Mozolesi
 • Bodrum Antik Tiyatro
 • Tarihi su sarnıçları ( Kümbetler )
 • Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camii
 • Myndos Kapısı
 • Bardakçı Yeldeğirmenleri
 • Pedasa Antik Kenti
 • Tarihi Yel Değirmenleri
 • Aspat Kalesi
 • Bodrum Venedik Kalesi
 • Madnasa Antik Kenti
 • Termera Antik Kenti
 • Apostol Kilisesi
 • Osmanlı Tersanesi
 • Theangela Antik Kenti
 • Myndos Antik Kenti

Gümüşlük Kral Adası
Bodrum tatilinizin bir gününü mutlaka Gümüşlük’e ayırın.

GÜMÜŞLÜK NASIL BİR YER?

Bodrum gezilecek yerler arasında Gümüşlük’ün farklı bir yeri var hemen herkes için. İlçenin en popüler mahallelerinden biri olan Gümüşlük sahilinde çok sayıda balık restoranı var. Manzarası, denize sıfır oturma alanları ve bohem havası burayı çekici yapan unsurların başında geliyor.

Eğer uzaydan akşam vakti dünyaya bakma şansınız olsaydı Gümüşlük’ün parladığını görebilirsiniz! Çünkü akşam vakti olunca kahkahalar, tokuşturulan kadeh sesleri, eğlenceli sohbetler Gümüşlük’ten uzaya doğru parıldayarak yükselir…

Mutlaka bir akşam Gümüşlük sahilindeki restoranlardan birine rezervasyon yaptırın, söz veriyoruz pişman olmayacaksınız…

Ayrıca Gümüşlük Gezi Rehberi yazımızı da okuyarak belde hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Bodrum Bitez
Bitez sahili boyunca sayısız mekan aynı zamanda bir beach club hizmeti veriyor.

BODRUM’UN EN HAVALI MAHALLESİ BİTEZ

Bodrum’un Bitez Mahallesi yıllar geçtikce daha özel bir yer oluyor. Özellikle Bitez ‘Köy İçi’ denilen bölgede birbirinden özel mekanlar açılıyor ardı ardına. Konseptine, verdiği hizmete, lezzete özen gösteren ve bunun yanında aşırı lüks olmayan bu başarılı restoranlar, barlar, kafeler adeta bölgenin çehresini değiştirdi. Ardı ardına açılan bu mekanlar artık Köy İçi’ne sığmamaya başladı, Bitez sahilinin çevresinde aynı kalitede mekanların sayısı da her yıl artmaya başlıyor. 

Sanırız Bitez’i Bodrum’un diğer mahallelerinden farklılaştıran özelliklerinden en önemlisi de bu mekanların kalitesi ve yarattıkları samimi ortam…

Bodrum’da yaşayan bizler farkında olsak da tatilciler Bitez’in özel bir yer olduğunu yeni yeni keşfediyorlar. Ve tatil için Bitez’i daha çok tercih etmeye başladılar, veya bu özel mekanları deneyimlemek için rezervasyon için sıraya giriyorlar. 

Elbette Bitezi’i özel bir yer yapan tek etken bu özel mekanları değil, Bitez sahilini, Bitez’in öne çıkan restoranlarını, Bitez’in gezilecek ve denize girilecek yerlerini daha yakından tanımak için Bitez Gezi Rehberi yazımızı okumalısınız.


bodrum gezilecek yerler 2
Gümbet yaz aylarında İngiliz akınına uğruyor.

GÜMBET GEZİLECEK YERLER

Bodrum merkeze araç ile 10 dakika uzaklıktaki Gümbet, “küçük İngiltere” olarak da biliniyor, zira Gümbet yaz aylarında İngiliz akınına uğruyor. Bir barlar sokağı da bulunan Gümbet’te her zevke uygun sayısız eğlence mekânı var. 

Pasha, Posh Club gibi gece kulüplerinin yanı sıra X Bar gibi daha çok İngilizlerin tercih ettiği disko tadında mekanlar da var. Uzun bir sahil şeridi de bulunuyor Gümbet’in. Denize girip, sahildeki mekânlarda bir şeyler yiyip içtikten sonra çılgın eğlenceleri sevenler Gümbet Barlar Sokağı’na gidip kendine bir gece kulübü seçmeli. 

Lakin altını çizmekde fayda var; sakin bir tatil isteyenler için Gümbet pek de uygun bir yer değil. Çünkü Gümbet’in hemen hemen her noktasında eğlencenin dozu hayli yüksek ve biraz da dağınıktır!

Bu arada şu bilgiyi de ekleyelim, Gümbet sahilinin son kısmının denizi çok sığ ve bu sebeple çocuklu aileler için tavsiye edilebilecek bir plaj. Gümbet’e gitmeden Gümbet Gezi Rehberi yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


BODRUM’UN PARLAYAN YILDIZI YALIKAVAK

Bodrum’da tatil için en çok tercih edilen beldelerden biridir Yalıkavak. Türkiye’nin en modern ve lüks marinaları arasında yer alan Yalıkavak Marina sayesinde belde çok popüler oldu. Plajları, lüks otelleri, eğlence mekanları, tertemiz denizi ve tabi ki ünlü yeldeğirmenleri ile her yıl binlerce insan tatil için Yalıkavak’ı tercih ediyor.

Yalıkavak Marina yıl boyunca birbirinden lüks yatlara ev sahipliği yaptığı kadar birçok ünlü mağaza ve şık restorana da ev sahipliği yapıyor. Bu yüzdendir ki Yalıkavak, Bodrum’un diğer mahallelerine göre biraz daha pahalı diyebiliriz. Elbette her bütçeye uygun bir tatil yapmak da mümkün Yalıkavak’ta.

Yaz tatilini Yalıkavak’ta geçirme planınız varsa, beldeyle ilgili öğrenmek isteyeceğiniz tüm bilgileri Yalıkavak Gezi Rehberi yazımızda bulabilirsiniz.


Turgutreis
Turgutreis, Bodrum’da gün batımının seyredileceği en iyi belde olarak bilinir.

TURGUTREİS NASIL BİR YER?

Bodrum’un merkezi kadar, hatta belki merkezinden bile daha gelişmiş bir beldesi olan Turgutreis aynı zamanda ilçenin kışın da kalabalık noktalarından biri. 

Yerleşik nüfusun yanı sıra yaz aylarında da turistleri kendine çeken Turgutreis’in ülkemizin en modern marinalarından biri olan D-Marin’e ev sahipliği yapması, beldenin çok daha popüler hale gelmesinde önemli rol oynuyor.

Beldede büyükşehirlerde bile göremeyeceğiniz kadar güzel bir park var; Şevket Sabancı Parkı. Sahil boyunca yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda çok güzel bir yürüme ve bisiklet yolu yer alır. Diğer beldelere göre de daha uygun fiyatlı restoranlar, oteller ve eğlence mekanları bulunuyor burada.

Bodrum’da gün batımının seyredileceği en güzel belde olan Turgutreis, çocuklu aileler ve uygun fiyatlı tatil yapmak isteyenler için idealdir. Çok uzun bir kum plaja da sahiptir ve denizi çoğu zaman hafif dalgalı ama sığdır.

Tatilinizi Turgutreis’de geçirmeyi planlıyorsanız Turgutreis Gezi Rehberi yazımızı mutlaka okumalısınız.


Bodrum Koyları
Bir yarımada olan Bodrum’da birbirinden güzel sayısız koy bulunuyor.

BODRUM’UN EN GÜZEL KOYLARI

Bodrum yarımadasını çevreleyen birbirinden güzel sayısız koy bulunuyor. Bu güzel koyların çoğuna karayolu ile gitmek mümkün değil, görmek istiyorsanız mutlaka bir tekne turu yapmalısınız. 

Bir tekne turu planlamak istiyorsanız konakladığınız otelin mutlaka anlaşmalı olduğu bir tur şirketi vardır, sizi yönlendirirler. Eğer yoksa bile üzülmeyin; Bodrum merkezde konaklıyorsanız limanda sayısız tur tekneleri bulunur. Bu teknelerin önünde küçük standlar açmış yetkililer size uygun bir tur programı planlayacaklardır. Sadece Bodrum merkezde değil, Turgutreis, Gümbet ve az sayıda olsa da Yalıkavak, Bitez ve Akyarlar gibi merkezi yerlerin limanlarında da günlük tur tekneleri hizmet veriyor. 

Günlük bir tekne turu planlamadan önce Bodrum tekne turu hakkında bilmeniz gereken tüm detayları anlattığımız Bodrum Tekne Turu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. 

Son söz olarak altta sıralayacağımız Bodrum koylarına giderseniz sizden ricamız bu koyları temiz tutun. Bodrum’un bu güzel koyları bakir kaldığından belediyenin buralara gelip temizleme şansı bulunmuyor. Gönüllüler veya bu güzel koylara gezmeye giden sizin gibi tatilcilerin duyarlılığı sayesinde temiz kalıyor.

MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN BODRUM KOYLARI

Bodrum merkez ve Gümbet’ten kalkan tur tekneleri ile Turgutreis’ten kalkan tur tekneleri farklı koylara uğrar, bunu bilmeniz gerekir. Bir tekne turu yapmayı planlıyorsanız buna dikkat etmeniz gerekir.

 • Akvaryum Koyu
 • Meteor Çukuru
 • Camel Beach
 • Karada
 • Poyraz Koyu
 • Orak Adası
 • Kargıcak Koyu
 • Tavşan Burnu Koyu
 • Cennet Koyu
 • Kisebükü Koyu
 • Aspat Koyu
 • Dilek Mağarası
 • Aşıklar Koyu
 • Çatal Adası

BODRUM’A YAKIN GEZİLECEK YERLER

Bodrum’a yakın gezilecek birçok güzel yer var. Çünkü Bodrum’un bağlı olduğu il Muğla, Türkiye’nin en popüler tatil beldelerine ev sahipliği yapıyor. Datça, Marmaris, Fethiye, Dalaman gibi tatil beldeleri de Muğla ilinin popüler tatil beldeleri arasındadır. Bu tatil beldelerine gitmek arabayla iki ya da üç saat sürer.

Altta tanıttığımız yerler dışında tarih meraklıları için Efes, rafting sevenler için Dalaman ve doğa harikası Pamukkale de görülmesi gereken yerlendendir.

Kos Adası
Bodrum’dan Kos Adası’na feribotla 25 dakikada gidebilirsiniz.

BODRUM’DAN KOS ADASINA GÜNÜBİRLİK GEZİ

Bodrum’a gelen çoğu tatilcinin günübirlik olarak ziyaret ettiği Yunanistan’ın Kos Adası gezip görülmesi gereken yerlerden biridir. Eğer Schengen vizeniz varsa pasaportunuzun yanınızda olması yeterli Kos Adası’na gitmek için. 2022 yılı öncesi Kapı Vizesi ile Kos Adası’na gidebilirdiniz fakat Kapı Vizesi uygulaması kaldırıldı. Sadece vize alarak ziyaret edebilirsiniz bu güzel adayı. Yunanistan, Avrupa Birliği üyesi olduğu için Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları vizesiz olarak Kos’u ziyaret edebilir.

Kos Adası Bodrum’a feribotla 20-25 dakika uzaklıktadır. Bodrum merkezden ve Turgutreis Mahallesi’nden günlük feribot seferleri düzenleniyor Kos’a. Bodrum merkez ve Turgutreis’ten her gün sabah 09:00’da kalkan feribotlar, akşam 18:00 gibi dönüyor.

Kos Adası Gezi Rehberi yazımızda Kos Adası’nı detaylıca anlattık, severek okuyacağınızı düşünüyoruz.

Bafa Gölü
Bizce herkes Bafa Gölü’nü görmeli…

HERKES BAFA GÖLÜ’NÜ GÖRMELİ

Bodrum’a yakın yerler arasında Bafa Gölü ve çevresi bizim için çok değerli. Bodrum’a arabayla gelenler bilir, Aydın’ın ilçesi Söke’den Milas’a doğru giderken solunuzda ihtişamı ve manzarasının güzelliğiyle koskoca bir göl sizi kendisine bakmaya mecbur bırakır. Herkesin içinden de arabayı gölün kenarına çekip manzaranın keyfini çıkarmak gelir elbet. Ama Bafa Gölü, sadece manzarası güzel bir gölden ibaret değildir! 

Tarihiyle, coğrafi oluşumuyla, çevresinde bulunan tarihi yapılarla ayrı bir öneme sahiptir, Gezmeye gitmeden önce Bafa Gölü’nü detaylıca bilmenizde büyük fayda var. Bafa Gölü Gezi Rehberi yazımızı okuyunca gitmek için bir tecrübeli bir tur firması arayacaksınız, sayfa sonuna doğru o firmayı detaylıca anlattık.

BODRUM’DAN DALYAN’A GÜNÜBİRLİK GEZİ

Bodrum’dan günübirlik gezi turları düzenlenen Dalyan, görülmesi gereken yerlerden bir diğeri. Caretta carettalar yumurtlama dönemi için sığındıkları İztuzu plajı, labirent şeklindeki sazlıklar ve doğa harikası lagün sistemiyle eşsiz güzellikte bir yer. 

Doğa harikası bu beldenin etkileyici güzelliğini görmek için bir de havadan bakın.  Zaten tur firmaları sizi Dalyan’ı tepeden görmenizi sağlayacak bir yere mutlaka götürecektir. Yabancı turistlerin daha çok ziyaret ettiği Dalyan; Kaunos Kaya mezarları, antik kent kalıntıları ve yabancı turistlerin çok sevdiği çamur banyosuyla size etkileyici bir geziye çağırıyor. Bodrum’a tatile geldiğinizde bu fırsatı kaçırmayın.


BODRUM’DA GEZİLECEK ALIŞVERİŞ YERLERİ

Bodrum’da hemen hemen her beldenin bir alışveriş sokağı bulunur. Bu sokaklarda hediyelik eşya dükkanlarından yazlık kıyafetler, takılar satın alabilirsiniz. Bu sokakların dışında maalesef Bodrum’da birçok AVM açıldı ve açılmaya da devam ediyor! Maalesef diyoruz çünkü büyük şehirlerde yaşanan karmaşanın ve betonlaşmanın Bodrum’u sarmasından endişe ediyoruz!

Bodrum Gezilecek Yerler
Bodrum merkez’de alışveriş yapabileceğiniz yüzlerce mağaza bulunuyor.

BODRUM MERKEZ ALIŞVERİŞ YERLERİ

Bodrum’un merkezi sayısız alışveriş dükkanını içinde barındırır. Barlar Sokağı olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi ve arka sokaklarında hediyelik eşya dükkanları, Bodrum’un yerel giyim markaları ve yine yerel takıcılar bulunur.

Bunların dışında daha birçok alışveriş dükkanı bulmanız mümkün; halı, saat, sandalet, aklınıza ne geliyorsa. Bu sebepten bu cadde yaz aylarında çok kalabalık olur. Tavsiyemiz sabah erken saatlerde gidin, daha sakin oluyor.

Gümüşlük El Sanatları Çarşısı
Bodrum tatilinizde mutlaka Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nı gezmelisiniz.

GÜMÜŞLÜK EL SANATLARI ÇARŞISI

Bodrum’a gelip de Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nı görmeden dönmemelisiniz. Bodrum’da yaşayan sanatçılarının elinden çıkmış takı, çanta, heykel, seramik ürünler gibi birçok hediyelik eşya dükkanı bulunur bu çarşıda.

Bunun dışında ise popülerliğiyle paralel olarak fiyatları da artan Cadı Gümüşlük bu çarşının sonunda yer alır. Unutmadan Etnika Butik’ten de bahsetmeden olmaz. Kadın okuyucularımızın çok beğeneceğini düşündüğümüz bu mağaza Bodrum’un yerel motifleriyle bezenmiş kıyafetlerinin yanında plaj kıyafetleri ya da güzelliğinizi taçlandıracak şapkalardan satın alabilirsiniz. 

Yapacağınız bu alışveriş sizi yorunca da birkaç adım ötenizde Gümüşlük balık restoranlarında keyifli bir balık ziyafeti çekebilirsiniz. Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’na gitmek istiyorsanız, öğleden sonra gitmenizi öneririz. Buradaki dükkanların hemen hemen hepsi öğleden sonra açılmaya başlar ve gece geç saatlere kadar da açık olurlar.

MİLTA BODRUM MARİNA

Bodrum’un merkezinde bulunan Milta Marina’nın küçük bir alışveriş merkezi bulunuyor. Alışveriş merkezi demek doğru bile olmayabilir, küçük bir sokak gibi desek daha doğru. 10 ya da 12 kadar mağaza bulunuyor burada. İç giyim ve mayo/bikini mağazası Ay-yıldız, Mavi Jeans, İpekyol, Tommy Hilfiger gibi high class mağazalara ev sahipliği yapıyor Milta Bodrum Marina.

YALIKAVAK MARİNA

Türkiye’nin en modern marinalarından biri olan Yalıkavak Marina, her yıl birçok lüks yata ev sahipliği yapıyor. Yalıkavak Marina’da birçok lüks alışveriş mağazası da bulunuyor. Mücevherden kıyafete birçok mağaza, lüks alışverişi seven tatilciler için görülmeden geçilmemesi gereken bir nokta. Ayrıca Yalıkavak Marina’da  birkaç lüks restoranın bulunduğunu da hatırlatalım.

TURGUTREİS D-MARİN

Turgutreis D-Marin, Bodrum’un ikinci büyük marinasıdır. Alışveriş alanları her ne kadar Yalıkavak Marina kadar büyük olmasa da gezmenizi tavsiye ederiz. Hem hediyelik eşya hem de giyim mağazaları bulabilirsiniz. Alışveriş dükkanları dışında ise hatırı sayılır büyüklükte Starbucks ve Kahve Dünyası şubeleri bulunur. Yemek yemek için kaliteli restoranlar da olduğunu belirtelim.

MİDTOWN ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Ortakentyahşi’de bulunan Midtown Alışveriş Merkezi, Bodrum’un en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. Hem açık hem de kapalı alanları bulunan alışveriş merkezinde sayısız alışveriş mağazası ve restoran bulabilirsiniz. Bu alışveriş mağazalarını tek tek sıralamayalım, bunun yerine şöyle bir şey söyleyebiliriz; kıyafetten mücevhere, çocuk giyiminden takı ve teknolojiye kadar 100’ün üstünde mağaza bulunuyor Midtown Alışveriş Merkezi’nde. Unutmadan bir spor ve outdoor mağazası olan, büyük bir Decathlon mağazası da olduğunu belirtelim.

OASİS ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Bodrum’un ilk alışveriş merkezi olan Oasis Alışveriş merkezi 1988 yılında açıldı. Midtown kadar büyük değil ve konseptlerinde de farklılıklar var.

Daha çok kültür, sanat, eğlence ve yaşam merkezi olarak lanse ediyorlar kendilerini. 20’nin üzerinde alışveriş mağazası bulunuyor Oasis’te. Teknoloji, kadın, erkek, çocuk giyim, takı, kişisel bakım mağazaları ve sinema salonları bulunuyor Oasis Alışveriş Merkezi’nde. Bodrum merkezden Gümbet’e giderken Bodrum Antik Tiyatro’yu geçtikten sonra sağınızda kalıyor Oasis Alışveriş Merkezi.

AVENUE ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Çırkan mahallesinde bulunuyor Avenue Alışveriş Merkezi. Kafanızı karıştırmasın, tüm alışveriş merkezleri ana yol üzerinde bulunuyor. Bodrum şehir içi minibüsleriyle hepsine ulaşmak çok kolay.

30’ün üzerinde alışveriş mağazası bulunuyor burada. Yeni ve modern bir alışveriş merkezi Avenue. Birçok dinlenme alanı da bulunuyor; cafe, restaurant, kitabevi gibi… Hem açık hem de kapalı alanı bulunan alışveriş merkezi dışarıdan büyük gibi görünmeyebilir gözünüze ama alt kata indiğinizde birçok mağazanın orada olduğunu göreceksiniz. 


Bodrum mezeleri
Bodrum gezilecek yerler açısından zengin fakat lezzetleri baş döndürüyor.

BODRUM’DA NE YENİR?

Deneyimli gezginler gittikleri her yerde yerel lezzetleri tadar ve Bodrum yerel lezzetler açısından çok zengin. Ege mutfağının dillere destan tatlarını duymamış olan yoktur. Bodrum da Ege mutfağının en güzel örneklerini tadabileceğiniz bir yer. 

Bodrum’da her yıl yeni restoranlar açılıyor. Bazıları lüks, bazılarıysa butik restoranlar. Aklınıza gelebilecek her yemek için; pizza, kebap, balık, köfte, hamburger, sushi ve yerel lezzetler için birbirinden özel birçok restoran bulabilirsiniz. Bodrum Rehberi bölümümüzde öne çıkan Bodrum restoranları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Ayrıca Bodrum kahvaltısıyla da ünlüdür. İlçeye gelen hemen herkes bu leziz kahvaltı mekanlarından birine mutlaka gider. Bodrum Kahvaltı Mekanları Tavsiyeleri yazımız okumadan geçmeyin!


BODRUM’UN NEYİ MEŞHUR?

Bir Ege ilçesi olan Bodrum’un otları meşhurdur. Turp otu, hardal otu, deniz börülcesi, tilkişen, kuzukulağı gibi birçok muhteşem ot Bodrum sofralarının vazgeçilmezidir. Bodrum’da Ne Yenir yazımız size bu konuda daha geniş bilgi verecektir.

Bodrum otları dışında Bodrum Çökertme Kebabı, Bodrum’un meşhur Sebzeli Döneri, Kabak Çiçeği Dolması, Lokma Tatlısı da mutlaka tatmanız gereken lezzetlerdendir.

BODRUM’UN MEŞHUR OTLARI

Bu otlar genellikle salata olarak tüketilirken, meyhanelerde de bu otlardan yapılmış mezeleri tadabilirsiniz. Ayrıca kahvaltı mekanlarında bu otlardan muhteşem lezzetli börekler yapılıyor, bu lezzetleri de tatmanızı tavsiye ederiz.

KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASI

Ege mutfağının kendine has yemeği kabak çiçeği dolmasını da es geçmeyin. Özellikle Bodrum’daki tüm balık restoranlarının menülerinde kabak çiçeği dolması mutlaka bulunur. Bodrum’daki çoğu kahvaltı mekanı da serpme kahvaltılarına dahil ederler Kabak Çiçeği Dolması’nı, tatmanızı öneririz.

Bodrum Çökertme Kebabı
Bodrum’a geldiğinizde yemeden dönmemeniz gereken bir lezzet; Bodrum Çökertme Kebabı.

BODRUM ÇÖKERTME KEBABI

Bodrum Çökertme Kebabı ise herkesin sevebileceği bir lezzet. Bodrum’un en popüler ve en lezzetli yemeklerinden diyebiliriz. Yerli turistler belki Bodrum Çökertme Kebabına aşinadır ama bu lezzetli yemeği bir de yerinde yemelerini tavsiye ediyoruz.

Diğer yandan yurt dışından gelen tatilcilere mutlaka yemelerini tavsiye ediyoruz. Kibrit kalınlığında kızarmış patatesler, üstünde jülyen kesilmiş bonfile etler, onun üstünde de baharatlarla tatlandırılmış domates sos ve süzme yoğurtla servis edilen bu lezzetli yemeği tatiliniz boyunca defalarca yemek isteyeceksiniz.

Bodrum Çökertme Kebabı yemeği hakkında bilgi edinmek ve tavsiye restoran öğrenmek için Bodrum Çökertme Kebabı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bodrum Döneri
Bodrum’un Sebzeli Döneri bildiğiniz dönerlere benzemez, mutlaka yemelisiniz.

BODRUM’UN MEŞHUR SEBZELİ DÖNERİ

Milli yiyeceğimiz döner dünya genelinde zaten çok popüler. Hem yerli hem de yabancı turistler döneri daha önce yemiştir mutlaka. Fakat Bodrum Döneri’nin yapımı biraz farklıdır. Yapılışında kullanılan baharatlar, özel sosu, marinesinde kullanılan sayısız baharatlar ve içine konulan taze sebzeler Bodrum Döneri’ni farklı bir lezzet yapar. Her tatilcinin tatmadan tatilini bitirmemesi gereken bir lezzettir Bodrum döneri.

Nerede mi yiyebilirsiniz Bodrum Döneri’ni? Bodrum merkezde Şirin Döner ve Nokta Döner en iyi Bodrum Döneri yiyebileceğiniz adreslerdendir.

BİTEZ DONDURMASI

Bodrum yerel dondurmacısı Bitez Dondurma’yı hemen hemen her mahallede yeme şansınız bulunuyor. Bodrum’dan tüm ülkeye yayılan bu lezzetli dondurmayı tekrar tekrar yemek için kendinize bahaneler yaratacaksınız.

Bodrum genelinde birçok şubesi var Bitez Dondurma’nın. Özellikle Bodrum’a özgü lezzetlerden yapılan Bitez Dondurması’nı tatmadan tatilinizi bitirmeyin.

BODRUM MANDALİNİ

Bodrum denince akla ilk gelen lezzetlerden Bodrum Mandalini de tadılması gereken lezzetlerden. Bodrum Mandalini’nden yapılan mandalin gazozu, mandalin reçeli, mandalin lokumu gibi ürünlerle karşılacaksınız nereye giderseniz gidin.

Kahvaltı mekanlarında da mandalin reçelini mutlaka size ikram edeceklerdir. Tatilinizi bitirip eve dönmeden sevdiklerinize veya kendinize mandalin lokumu veya mandalin reçeli almayı unutmayın!

BODRUM’UN YEREL BİRASI PABLO BİRA

2017 yılında kurulan Bodrum’un yerel birası Pablo Bira, kraft bira üretimiyle Bodrum’da herkesin beğenisini kazandı. Beş farklı çeşidi bulunan Pablo Bira’yı çoğu market ve barda içme şansına sahipsiniz. Bodrum’a gelmişken Bodrum’un yerel birasını da tadın mutlaka.


Bodrum Gümüşlük
Bodrum balık restoranları sadece yemekleriyle değil ambiyansıyla da sizi etkileyecek.

BODRUM’DA HANGİ BALIKLAR YENİR?

Eğer balık seviyorsanız sadece görsel olarak değil, lezzet olarak da cennete geldiniz demektir. Kefal, Levrek, Çipura ve Barbun Bodrum’da her zaman yiyebileceğiniz balıklardır. Gupes ve Deli Sarpa ise Bodrum’un yerel balıklarındandır. Çoğu kişi bilmez ama Gupes hem makul fiyatlı hem de lezzetli bir balıktır.

Eğer bir balık restoranına giderseniz onları şaşırtın ve ızgara ya da tavada gupes sipariş edin, ya da bir Ege balığı olan barbun…

BİR EFSANEDİR BODRUM BALIK RESTORANLARI

Bodrum’un her mahallesinde bir balık restoranı mutlaka bulunur. Hatta bazı popüler lokasyonlarda yan yana dizilmiş onlarca balık restoranı görebilirsiniz. Balık restoranı denince biz Türkler’in aklına ilk gelen şey rakı olur, sonuçta rakısız balık mı yenir!

Çok şanslıyız ki coğrafi konumundan da dolayı Bodrum balık restoranlarında her zaman balığı taze yiyebiliriz, buna tüm Bodrum balık restoranları özen gösterir. Mezeleri hem çeşitlilik, hem de lezzetleriyle insana yedikçe yedirir, bazen balık siparişi vermeyi bile unuturuz. Bir balık restoranında meze her şeydir.

Bodrum Merkez’de Neyzen Tevfik caddesi üzerinde, Gümüşlük sahilinde, Yalıkavak sahilinde ve tüm Bodrum mahallelerinde çok iyi balık restoranları vardır. Herkesin mutlaka bir favori balık restoranı bulunur.

Son olarak şunu söyleyelim; Bodrum’a tatile geldiğinizde mutlaka bir balık restoranı deneyimi yaşayın. Özellikle de tadabildiğiniz kadar farklı meze tadın. Bodrum Balık Restoranları yazımız, restoran seçerken size yardımcı olacaktır.


Beach club
Bodrum’da birbirinden etkileyici sayısız beach club var.

BODRUM BEACH CLUBLARI

Bir yarımada olan Bodrum’un dört bir yanındaki muhteşem koy ve plajlarda onlarca beach club bulunuyor. Yaz boyunca deniz, kum ve güneş üçlüsünü eğlence ile birleştirmek isteyenleri kendilerine çekiyor bu beach clublar. 

Bodrum beach clublarının çoğu yeme-içme konusunda da hizmet veriyor, yani sabah kahvaltısını burada yapıp, denize girip güneşlendikten sonra öğle, hatta akşam yemeğini de aynı mekanda yeme imkanı sunuyorlar. Bu da tüm günü denizde geçirmek isteyenler için büyük bir avantaj.

Bazı Bodrum beach clubları canlı müzik konserleri de vermeye başladı son yıllarda. Bodrum Beach Club Tavsiyeleri yazımızda bu beach clublar hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Her yıl düzenli olarak bu beach clubları arayarak giriş ücretlerini de güncellediğimizi belirtelim.


Bodrum Halk Plajları
Bodrum’un hangi halk plajına giderseniz gidin mutlaka uygun fiyatlı bir belediye kafesi bulacaksınız.

BODRUM HALK PLAJLARI

Dünyada yaşamın suda başladığı düşünülüyor ve belki de bu sebeple insanların çoğu denize büyük bir tutkuyla bağlı. Yıl boyunca denize kavuşmayı bekleyen binlerce insan yazın gelmesi ile birlikte soluğu denizi ve plajları ile ünlü Bodrum’da alıyor. 

Bodrum’un dünyaca tanınan ve çok popüler bir tatil beldesi olmasında, ev sahipliği yaptığı muhteşem plajlarının rolü elbette çok büyük. Bir yarımada olan Bodrum’un dört bir yanında çok sayıda plaj var, bu denli çok plaj olması herkesin tam aradığını bulabilmesini kolaylaştırıyor.

Bazı beldelerde halk plajları küçük olabiliyor ya da çocuklu aileler için ideal olmayan halk plajları olabiliyor. Hangi halk plajı size göre konusu biraz kafanızı karıştırabilir. Aslında biz sizin için detaylıca inceledik. Bodrum Halk Plajları İzlenimi yazımızda her halk plajını en ince ayrıntısına kadar anlattık. Tatil için otelinizi seçmeden belki önce o bölgenin halk plajının nasıl olduğunu öğrenmek istersiniz, bu yazımıza da mutlaka göz atın.


Bodrum'da Gezilecek yerler
Saat kaç olursa olsun Bodrum’un merkezi yerleri hep hareketlidir.

BODRUM GECE HAYATI NASILDIR?

Bugün Bodrum tüm dünyada tanınan, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti kendine çeken bir tatil merkeziyse bunun en önemli sebeplerinden biri ilçenin efsanevi gece hayatıdır. 

Bodrum merkezindeki barlar sokağında barlar, diskolar, canlı müzik yapan mekânlar, yani gece hayatı adına ne bekliyorsanız fazlası var. Tabii ki en önemlisi sizin nasıl bir gece hayatını sevdiğiniz!

Disko tarzı bir eğlence istiyorsanız Gümbet Barlar Sokağı tam da aradığınız tarzda bir eğlence sunuyor. Burada yaklaşık on adet gece kulübü bulunuyor. Bu gece kulüplerinde canlı müzik, dans şovları bulmanız mümkün. Gümbet’in gece hayatı aşırı hareketli ve yüksek sesle müzik dinlemeyi sevenler içindir. Sadece gece kulüpleri değil Gümbet’teki hemen hemen tüm barlar da küçük birer gece kulübüdür.

Biraz daha sakin, bildiğiniz bar ortamı arayanlar ise Bodrum Barlar Sokağı’nın yolunu tutmalı. Bodrum Barlar Sokağı’ndaki barlarda biraz daha kontrollü bir eğlence vardır. Ne tür müzikten hoşlanırsanız hoşlanın mutlaka seveceğiniz bir bar bulacaksınız Bodrum’da.

Canlı müzikten hoşlananlar için de birçok seçenek mevcut Bodrum’da. Bunların çoğu Türkçe müzik olsa da çoğu zaman yabancı turistler de bu canlı müzik mekanlarını tercih eder eğlenmek için. 

Adı Bodrum’la özdeşleşmiş Marina Yacht Club bunların en başında gelir. Yeni nesil meyhane konseptinde hizmet veren diğer canlı müzik mekanlarındaysa göbek de atılır, halay da çekilir, zeybek de oynanır. Yurt dışından gelen yabancı tatilcilere tavsiyemiz bu mekanları deneyimlemeniz.

Eğer arkadaşlarımla sohbet ederken bir yandan da güzel müzikler dinleyeyim diyorsanız, endişe etmeyin bunun için de çok seveceğiniz barlar var Bodrum’da.

Diğer yandan Türk insanının en sevdiği eğlence anlayışlarından biri olan meyhane kültürü için de harika bir yazımız var; Bodrum’un En İyi Meyhaneleri. Bu yazımız, sevdiklerinizle sohbet edip, lezzetli mezeler yiyip, birkaç duble bir şeyler içip güzel vakit geçirebileceğiniz mekanları ele alıyor.

Bodrum’da yaz sezonunda eğlence gece yarılarına kadar sürer. Siz yine de ölçülü için, güzel gecenizi tatsız bitirmeyin.

HANGİ BODRUM BARINA GİTMELİ?

Bodrum’un popüler bir tatil beldesi olmasının en büyük etkenlerinden biri de barlarıdır. Müzik kalitelidir, ortam ise müzikle özdeşleşir. Kule Rock City, Körfez Bar, Mavi Bar, Mandalin Bodrum, Veli Bar Barlar Sokağı’nın öne çıkan barlarındandır.

Her zevke göre müzik dinleyebileceğiniz bir bar bulmak mümkün Bodrum’da. Bodrum Barlar Sokağı olarak bildiğiniz Cumhuriyet Caddesi’nin ara sokaklarından biri olan Tekilacılar Sokağı da akşamları bir karnaval yerine döner. Hem müziği hem eğlenceyi daha farklı seviyelerde yaşayabileceğiniz barlar bulunur bu sokakta.

Bodrum Barlar Sokağı’nın dışında da birçok kaliteli bar var. İşte bu güzel Bodrum barlarını size en ince ayrıntısına kadar anlattığımız Bodrum’un En İyi Barları yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

ÇILGIN EĞLENCELERİ SEVENLERE BODRUM GECE KULÜPLERİ

Bodrum gece kulüpleri denince herkesin aklına Gümbet Mahallesi gelir. Çılgın eğlence hayatı, disko tarzı müzik, dans şovlarıyla popüler birçok gece kulübü bulunur Gümbet’de. İngiliz tatilcilerin sıklıkla tercih ettiği Gümbet ‘Küçük İngiltere’ olarak da bilinir halk arasında.

Önceki yıllarda Bodrum merkezde de birkaç gece kulübü vardı. Fakat aşırı yüksek sesle müzik, sabah saatlerine kadar süren eğlence diğer işletmelerdeki misafirler ve yerleşim yerlerinden gelen şikayetler yüzünden Bodrum merkezi terketmek zorunda kaldılar. Hâla birkaç tane gece kulübü bulunuyor, bunlar da bazı kurallara uyarak hizmet vermeye devam ediyorlar.

Bahsetmezsek olmaz; Bodrum’da bir de yüzen bir gece kulübü var; Club Catamaran. Belirli bir saatte misafirlerini Bodrum merkezden alan 1500 kişilik bu catamaran çılgın eğlence tarzıyla çok ünlüdür Bodrum’da. Gece geç saatlere kadar denizin üstünde gezerek hizmet verir. Uyaralım herkesin hoşuna gitmeyebilir bu eğlence anlayışı.

BODRUM CANLI MÜZİK MEKANLARI

Canlı müzik mekanlarının ilk adresi Marina Yacht Club’dır herkesin aklında. Haftanın her günü farklı bir grup sahne alıyor burada. Single Ladies ise favori gruplarımızdandır. Sadece cuma günleri sahne alan bu müthiş eğlenceli grubu dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

Son yıllarda popüler olan ‘yeni nesil meyhane’ mekanlarıysa büyük ilgi görüyor. Yeni nesil meyhane konseptinde sayısız yeni mekan açıldı Bodrum Yarımadası’nda. Bu mekanlarda Türkçe pop, arabesk, fantezi ve türk sanat müziği dinleme şansınız oluyor. 

Hemen hemen hepsinde gece geç saatlere doğru misafirler sahnede buluyor kendini. Ya göbek atılıyor, ya dans ediliyor, ya halay çekiliyor. Yabancı tatilcilere de çekinmeden yeni nesil meyhane konseptiyle hizmet veren mekanlardan birine gitmelerini tavsiye ediyoruz.

Rahat olun, bilmeseniz dahi göbek atın, halay çekin. Bu tarz mekanların çoğu sıcakkanlı insanlarla doludur.


Bodrum Festival
Gümüşlük Müzik Festivali her yıl dört gözle beklediğimiz festivallerden.

BODRUM FESTİVALLERİ

Bodrum yalnızca plajları ve eğlence hayatıyla değil yıl boyunca ev sahipliği yaptığı çeşitli konseptlerdeki festivalleri ile de iddialıdır. Bodrum festivalleri, Bodrum hayatına renk katıyor ve Bodrum’da yaşayanlar kadar, ilçeye ziyarete gelenlerin de ilgisini çekiyor. 

Ancak yine de Bodrum festivalleri bizce yeteri kadar tanıtılmıyor. Her biri alanında önemli ve başarılı organizasyonlar olan bu festivallerin daha iyi tanıtılmasını umuyoruz. 

Bodrum Müzik Festivali, Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Xuma Beach’de yapılan Chill-Out Festivali ve Bodrum Dans Festivali en önemlilerindendir. Bunların dışında; Mandalina Festivali, Gündoğan Sucuk-Şarap Festivali, Slow Cheese Bodrum ve Acı Ot Festivali gibi mideye hitap eden eğlenceli festivaller de yapılır Bodrum’da.

Tüm Bodrum festivallerini takip edebileceğiniz Bodrum Festivalleri Rehberi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu yazımızı okuduktan sonra seyahat planlarınızı gözden geçirip bu festivallere katılacak şekilde tekrar düzenlersiniz belki.


Bodrum'da Ne yapılır
Bodrum’a tatile gelenlerin hemen hemen hepsi bir tekne turu yapmadan tatilini bitirmez.

BODRUM’DA NE YAPILIR?

Bodrum’da ne yapılır? sorusunun ilk cevabı deniz ve güneşin keyfini çıkartmaktır elbette. Lakin Bodrum tatili daha keyifli kılmak için daha birçok aktivite bulunur. Bodrum tatiliniz boyunca otelinizden çıkmadan tatilinizi bitiriyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz.

Bodrum’da gezip görmeniz gereken birçok yer olduğu gibi her zevke göre yapılacak birçok aktivite de bulunuyor. Windsurf, parasailing, scuba diving, jeep safari turu Bodrum’da yapılan popüler aktivitelerdendir.

Bu aktiviteler bir yana mutlaka bir tekne turu yapmalısınız. Ayrıca şarap sevenler için de şarap tadım turları bulunuyor. Bodrum’da bulunan üç büyük ve özel üzüm bağına gidip lezzetli bir şarap tadım turu da yapma şansınız var.

Tabii bu aktiviteler ilk aklımıza gelenler, en iyisi siz Bodrum’da Ne Yapılır? yazımızı okuyup, Bodrum’da yapılacak aktivitelerle ilgili daha geniş bilgi edinin. Bodrum’da yapılacak aktiviteler ve bu aktiviteleri yapabileceğiniz yerlere yönlendirdiğimiz rehber yazımıza mutlaka göz atmalısınız.


bodrum gezilecek yerler 3
Ibex Adventure Club ile keyifli bir Bodrum turuna katılmanızı tavsiye ediyoruz.

IBEX ADVENTURE CLUB

Ibex Adventure Club, Bodrum ve Bodrum çevresinde bir çok tur düzenliyor. Öyle ki “Bodrum’u iyi bilirim” diyen biri bile Ibex Adventure Club’ın bir Bodrum turuna katıldıktan sonra Bodrum’u tam anlamıyla bilmediğini anlayacak.

Ibex Adventure Club’ın kurucusu Deniz Kılıç’ın organize ettiği turlarda acentanın deneyimli rehberleri  ile çıkacağınız keyifli Bodrum gezilerinde sadece popüler yerleri değil bilinmeyen bir Bodrum’u da keşfedeceksiniz. Hem manzaraya, hem doğaya, hem de tarihe doyacaksınız.

Size tavsiyemiz Bodrum tatili planlamanızı yapmadan önce Ibex Adventure Club’ı arayıp bir Bodrum turu planına kayıt yaptırmanız, malum tatil sezonunda yer bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Ama üzülmeyin Ibex Adventure Club yılın 12 ayı tur organizasyonu yapıyor.

Ibex Adventure Club’dan daha deniş bilgi almak için alttaki iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

Ibex Adventure Club
www.ibextravel.com.tr
www.instagram.com/ibexadventureclub
Telefon: +90 252 317 00 06


Bodrum hediye
Bodrum’un hemen hemen her mahallesinde hediyelik eşya satan bir sokağı bulunur.

BODRUM’DA HEDİYE NEREDEN ALINIR?

Bodrum’a gelip de bir hediye almadan dönülmez. İster bir Bodrum tatili hatırası, ister sevdiklerinize küçük bir hediye almak için birçok özel yer var. 

Bodrum’da hediye alabileceğiniz ilk nokta elbette Bodrum merkezdeki Çarşı Mahallesi. Sizin aşina olduğunuz ismiyle Bodrum Barlar Sokağı. Bu sokakta her zevke göre onlarca mağaza bulabilirsiniz.

Diğer akla gelen yer ise Gümüşlük El Sanatları Çarşısı. Bodrum tatilinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer Gümüşlük El Sanatları Çarşısı. Hediye almak gibi bir düşünceniz olmasa dahi burayı mutlaka gezmeye gidin. Tavsiyemiz öğleden sonra gitmeniz, hatta akşam üzeri iderseniz daha cıvıl cıvıl oluyor. Burada el işçiliğiyle yapılmış kolyeler, bilezikler, küpeler, heykeller ve seramik ürünleri satın alabilirsiniz. Şundan emin olun; ihtiyacınız olmasa bile buradaki ürünleri çok beğenip birkaç şey alacaksınız.

Bodrum’da Hediye Nereden Alınır yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz. Bu yazımızda size birçok özel adres önerisinde bulunuyoruz.


Bodrum, her anı dolu dolu bir tatil ve gezi deneyimi yaşamak isteyenler için kesinlikle en doğru destinasyonlardan biri. Bodrum gezilecek yerler yazımız umarız Bodrum’u gezmeden önce fikir sahibi olmanızı sağlamıştır. 

Yazımızı bitirmeden sizi Bodrum Travel Tips isimli Facebook grubumuza davet ediyoruz. Bu topluluğun amacı Bodrum tatili deneyimlerinizi paylaşmanız veya diğer kullanıcılardan Bodrum ile ilgili tavsiyeler istemeniz. Bodrum’a hem yurt dışından hem de yurt içinden gelen misafirlere yardımcı olun, tavsiyeler verin, mekan önerin, Bodrum’da gezilecek yerler hakkında bilgi verin.

Son olarak ufak bir ricamız da instagram sayfamızı takip etmeniz. Bizi sosyal medyadan takip ederek bizim daha güçlü, daha kaliteli yayın yapmamıza destek verebilirsiniz, bu bizi çok mutlu edecektir.

Size mutlu bir tatil dileriz…

bodrum gezilecek yerler 4 Sonraki Yazı
BODRUM MERKEZ GEZİLECEK YERLER

Yorumlar - 2

Mehmet

Mehmet

Güvercinlik Mumcular Mazı dan hiç bahsetmemişsin

bodrumfinder

Merhaba Mehmet Bey,

Güvercinlik, Mumcular, Mazı, Gündoğan, Torba ve Göltürkbükü için özel gezi yazısı hazırlıyoruz, ilerleyen zamanlarda yayınlanacaktır. İlginiz ve önerileriniz için teşekkür ederiz…

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!