/* ———— Footer End - */
Giriş Yap
bodrum gezilecek yerler 1

Bodrum Gezi Rehberi: Bodrum’da Gezilecek Yerler

Bodrum Türkiye’nin tüm dünyada tanınan en önemli turizm merkezi. Muğla’nın Bodrum ilçesi genellikle deniz, kum ve güneş temalı yaz tatilleri ile anılsa da aslında binlerce yıllık tarihe sahip ve birçok önemli tarihi değeri barındırıyor, bu sebeble de Bodrum gezilecek yerler açısından çok zengin.

Ayrıca bir Ege kasabası olarak tanımlayabileceğimiz ilçenin mutfağı da çok zengin. Bodrum sadece deniz, kum ve güneş temalı tatillerin değil gastronomi ve kültür turizminin de önemli destinasyonlarından biri. İlçeye gelen ziyaretçilerin çoğu ne yazık ki Bodrum’u tam anlamı ile keşfedemeden ayrılıyor. Oysaki Bodrum’da yapılacak ve tabi ki görülecek çok şey var.

İşte tam da bu nedenle sizin için Bodrum’a geldiğinizde hiçbir şeyi kaçırmamanızı sağlamayı umduğumuz, Bodrum gezilecek yerler için Bodrum Gezi Rehberi yazımızı hazırladık.
Bodrum’a Nasıl Gidilir?

Bodrum’da uluslararası bir havaalanı var,  Milas – Bodrum Havalimanı. Havaalanının Bodrum’a uzaklığı 36 kilometre ve havaalanından Bodrum merkeze araçla gelmek 35-40 dakika kadar sürüyor. Bodrum’a Türkiye’nin ve dünyanın birçok şehrinden direkt uçuşlar düzenleniyor. İlçeye karayolu ile de gidebilmek mümkün, Türkiye’nin hemen her şehrinden Bodrum’a giden otobüsler var. 

Bunların yanı sıra yaz aylarında yine Muğla’nın popüler ilçesi Datça’dan Bodrum’a feribot seferleri de düzenleniyor. Bu arada ilçe birçok Yunan adasına da çok yakın ve başta Kos olmak üzere bazı Yunan adalarından da Bodrum’a feribotla ulaşılabiliyor. Bodrum içinde de farklı ulaşım seçenekleri var Bodrum Ulaşım Rehberi yazımız kafanızdaki soru işaretlerini atmak için özenle hazırlandı.


Bodrum Gezilecek yerler
Bodrum, ilkbahar ve sonbaharda çok keyifli oluyor!

Bodrum’a Ne Zaman Gidilir?

Bodrum’un yalnızca yaz aylarında güzel olduğunu düşünüyorsanız yanıldığınızı bilmelisiniz zira ilçe yıl boyunca çok keyifli, Bodrum Hava Durumu Rehberi yazımızı okuyunca bize hak vereceksiniz. Bodrum’da yaşayanlar ve sık sık buraya gelenlere Bodrum gezilecek yerlerini görmek için en güzel zamanını sorduğunuzda alacağınız yanıt çoğunlukla bahar olacaktır. İlçe ilkbahar ve sonbaharda kelimenin tam manası ile muhteşem oluyor.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ilçede çok sayıda tarihi mekân var ve havanın çok sıcak olduğu günlerde buraları gezmek yorucu olabiliyor, dolayısıyla eğer Bodrum’a gelme amacınız binlerce yıllık tarihe sahip bu ilçeyi tam anlamı ile keşfetmekse bahar veya sonbahar aylarını tercih etmeniz en makulü. Deniz-kum ve güneş temalı tatiller içinse tabi ki yaz ayları en uygun dönem.


Bodrum Gezilecek Yerler

İlçeyi çekici kılan en önemli unsurlar arasında ev sahibi yaptığı gezilecek yerler de var. Tam da bu sebeple Bodrum seyahatlerinizin süresini buraları gezebilecek şekilde programlamanız en doğrusu. Eğer Tarihi yerlere merakınız varsa Bodrum Tarihi Yerler yazımızı ayrıca okumanızı tavsiye ederiz. Biz kısa bir tatiliniz olduğunu düşünerek ilk görmeniz gereken yerleri sıralayalım istedik…


Bodrum Barlar Sokağı
Bodrum’a gelen her turist mutlaka bu caddeyi gezer!

Bodrum Barlar Sokağı

Bodrum minübüs terminalinden aşağıya doğru 3-5 dakika yürürseniz kendinizi Bodrum’un kalbinde bulursunuz. Solunuz  meşhur Bodrum Barlar Sokağı’na, sağınız  ise birbirinden kaliteli balık restoranları ve farklı mekanların olduğu Neyzen Tevfik Caddesi’ne ve sonrasında marinaya gider.

Tavsiyemiz önce sola dönüp Bodrum’un en cıvıl cıvıl olan sokağına kendinizi bırakıp hediyelik eşya dükkanları ve ardından da anlaşılacağı gibi eğlence mekanları ile dolu olan Barlar Sokağı’na gitmeniz. Bodrum gezilecek yerler denince akla her ne kadar bu sokak gelse de arka sokaklara da girmeyi ihmal etmeyin. Farklı mağazaları ve kaliteli mekanları gezebilir, Barlar Sokağı’ndaki bir ara sokak olan Tekilacılar Sokağı’nı keşfedebilirsiniz, akşamları farklı bir atmosferi olsa da gündüz de Tekilacılar Sokağı’nı gezmek keyiflidir.

Tatilinizin çoğunu merkezde geçirecekseniz Bodrum Merkez Gezilecek Yerler yazımızda merkezi adım adım sizin için gezdik, bu detaylı yazımızı mutlaka okumalısınız.


bodrum gezilecek yerler 2
Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi

Bodrum gezilecek yerler listesinin ilk sırasına tabi ki ilçenin simgesi olan Bodrum Kalesi kuruluyor. Saint John Şövalyeleri tarafından 1406-1523 arasında inşa edilmiş olan kale günümüze neredeyse tamamen korunmuş halde ulaşmış durumda. Kalede İngiliz Kulesi, Fransız Kulesi, zindan gibi bölümler var.

Kalenin içindeki Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ise alanında dünyanın sayılı müzelerinden biri olarak kabul ediliyor. Kale ilçenin merkezinde ve her köşesini gezmek için bir gününüzü ayırmanız gerekeceğini de eklemeden geçmeyelim. Bodrum Kalesi’nin kısa tarihi ve önemini anlatan Bodrum Kalesi yazımızı da mutlaka okumalısınız.Halikarnas Mozolesi
Mozolenin büyük Anadolu depreminde yıkıldığı düşünüyor.

Halikarnas Mozolesi

İlçeye gelen çoğu kişinin gözden kaçırdığı Halikarnas Mozolesi aslında Bodrum’un ev sahipliği yaptığı en önemli tarihi yerlerden biri çünkü mozole antik dünyanın yedi harikası arasında sayılıyor, bu sebeple Bodrum gezilecek yerler sıralamamızda tabi ki en önemlilerinden. Mozole, Bodrum otogarına çok yakın olan Turgutreis Caddesi üzerinde ve pazartesi hariç haftanın tüm günlerinde ziyaret edilebiliyor.

Mozole, Kral Mausolos anısına kız kardeşi ve aynı zamanda eşi olan Artemisia tarafından inşa ettirilmiş. İnşa edildiği dönemdeki en büyük mezarlardan biri olan mozolenin birçok parçası ne yazık ki İngiltere’deki British Museum’da sergileniyor. Ama bu tabi ki Bodrum’a kadar gelmişken antik dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi’ni görmeden dönmemek gerektiği gerçeğini değiştirmiyor. Halikarnas Mozolesi yazımız size bu mozole hakkında detaylı bilgi verecektir.


Zeki Müren Sanat Müzesi
Zeki Müren Sanat Müzesi pazartesi günleri kapalı.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Bodrum’un popülerleşmesinde sanat güneşi Zeki Müren’in buraya yerleşmesinin rolü büyük. Efsanevi sanatçının Bodrum’da yaşadığı ev ölümünden bir süre sonra müzeye dönüştürüldü ve Bodrum’un en fazla ziyaret edilen noktalarından biri haline geldi. Müzede Zeki Müren’in giysileri, ödülleri gibi eşyalar sergileniyor. Ayrıca bahçesinde de sanatçının arabasını görebilmek mümkün. Zeki Müren Sanat Müzesi de yine Bodrum şehir merkezindeki Kumbahçe Mahallesi’nde. Müzeye barlar sokağında yapacağınız keyifli bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Bu müze de pazartesi günleri kapalı.


Bodrum Deniz Müzesi

2011 tarihinde hizmete açılan müzede bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatında önemli bir yere sahip olan değerleri “Bodrum tipi” teknelerin orijinallerine sadık modellerini sergileniyor. Müzenin üst katında ayrılan özel bölümde, 23 Aralık 2011 tarihi itibariyle ziyarete açılan, Hasan Güleşçi’nin yaklaşık 40 yıllık bir zaman diliminde dünyanın çeşitli bölgelerinden toplanarak oluşturduğu çok değerli ve zengin (168 aileye ait 6.000’e yakın deniz kabuğu) “Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu” sunuluyor.

“Cevat Şakir Kabaağaçlı Koleksiyonu” kısmında ise, Kabaağaçlı’nın aile ağacı ile başlayan bilgilendirme ile bebekliği, aile albümünden seçilmiş özel fotoğraflarıyla yaşamından kareler, tarihi belgeler ile kendi kaleminden yazdığı yazıları, çizdiği resimleri ve kişisel eşyaları sergileniyor. Bodrum merkezde bulunan bu güzel müzeyi vakit ayırıp mutlaka gezmelisiniz.


bodrum gezilecek yerler 3
Tarihi Yel Değirmenleri’nde güneşin batırın.

Tarihi Yel Değirmenleri

Bodrum’un simgelerinden biri olan yel değirmenleri Bardakçı tepesinde yer alıyor. Bodrum gezilecek yerleri arasında en romantik yerlerinden. Tepeye çıkarak tarihi yel değirmenlerini görebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Güneşin batışını buradan izlemek çok keyiflidir, yalnız buraya çıkarken yanınıza bu romantik ortamı daha da güzelleştirecek içecek bir şeyler alın çünkü yel değirmenlerinin yakınında alışveriş yapacağınız bir yer yok. Tepenin bir tarafı Bodrum merkeze diğer tarafıysa Gümbet’e bakıyor, buranın manzarası inanılmaz güzel.bodrum gezilecek yerler 4
Bodrum tatilinizin bir gününü mutlaka Gümüşlük’e ayırın.

Gümüşlük Gezilecek Yerler

Bodrum gezilecek yerler arasında Gümüşlük’ün farklı bir yeri var hemen herkes için. İlçenin en popüler köylerinden biri olan Gümüşlük sahilinde çok sayıda balık restoranı var, bu restoranlarda denize karşı rakı-balık keyfi yapmak harika bir deneyim. 

Gümüşlük’te balık restoranlarına gitmeden Bodrum Balık Restoranlayazımızı okumanız da tavsiye deriz. Köyde birkaç bar da var ve bir de sanat etkinlikleri düzenlenen Eklisia isimli tarihi kilise bulunuyor. Bodrum merkezden Gümüşlük’e dolmuşlar kalkıyor ve yolculuk 45 dakika kadar sürüyor. Bodrum gezilecek yerler arasında Gümüşlük atlamamanız gereken bir lokasyon, tatilinizde mutlaka bir gününüzü Gümüşlük’te vakit geçirmek için ayırın. Ayrıca Gümüşlük Gezi Rehberi yazımızı da okuyarak belde hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.


bodrum gezilecek yerler 5
Gümbet yaz aylarında İngiliz akınına uğruyor.

Gümbet Gezilecek Yerler

Bodrum merkeze araç ile 10 dakika uzaklıktaki Gümbet “küçük İngiltere” olarak da biliniyor zira Gümbet yaz aylarında İngiliz akınına uğruyor. Bir barlar sokağı da bulunan Gümbet’te her zevke uygun sayısız eğlence mekânı var. Hem sağa hem de sola uzanan barlar sokağında Pasha, Sebastian, Posh Club gibi gece kulüplerinin yanı sıra X Bar gibi daha çok İngilizlerin tercih ettiği disko tadında mekanlar da var. Uzun bir sahil şeridi de bulunan Gümbet denize girip, sahildeki mekânlarda bir şeyler yiyip içtikten sonra çılgın eğlenceleri sevenler için Gümbet mükemmel bir seçenek. Bu arada şu bilgiyi de ekleyelim, Gümbet sahilinin son kısmının denizi çok sığ ve bu sebeple çocuklu aileler için tavsiye edilebilecek bir plaj. Gümbet’e gitmeden Gümbet Gezi Rehberi yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.Yalıkavak Gezilecek Yerler

Bodrum’un en çok tercih edilen beldelerinden biri olan Yalıkavak, ülkemizin en modern ve lüks marinaları arasında yer alan Yalıkavak Marina sayesinde çok popüler olan belde, plajları, lüks otelleri, eğlence mekanları , tertemiz denizi ve tabi ki ünlü yeldeğirmenleri ile her yıl binlerce insanı kendine çekiyor.

Yalıkavak Marina yıl boyunca birbirinden lüks yatlara ev sahipliği yaptığı kadar birçok mağaza ve restorana da ev sahipliği yapıyor. Yaz tatilini Yalıkavak’ta geçirme planınız varsa, beldeyle ilgili öğrenmek isteyeceğiniz tüm bilgileri Yalıkavak Gezi Rehberi yazımızda bulabilirsiniz.


Şevket Sabancı Parkı
Şevket Sabancı Parkı gün batımının izlenebildiği en güzel yerlerden biri.

Turgutreis Gezilecek Yerler

Bodrum’un merkezi kadar hatta belki merkezinden bile daha gelişmiş bir beldesi olan Turgutreis aynı zamanda ilçenin kışın da kalabalık noktalarından biri. Yerleşik nüfusun yanı sıra yaz aylarında da turistleri kendine çeken Turgutreis’te ülkemizin en modern marinalarından birinin bulunması beldenin çok daha popüler hale gelmesinde önemli rol oynuyor.

Beldede büyükşehirlerde bile göremiyeceğiniz kadar güzel bir park var; Şevket Sabancı Parkı. Çok güzel bir yürüme ve bisiklet yoluna sahip sahil şeridi üzerinde bulunan parkta Mavi Park Restaurant’ta kahvaltı veya bir akşam yemeğine hayır diyemeyeceksiniz, çünkü deniz ayaklarınızın altında. Tatilinizi bu popüler beldede geçirmeyi planlıyorsanız Turgutreis Gezi Rehberi yazımızı okumadan geçmeyin.


bodrum gezilecek yerler 6
Bodruma gelmişken Bodrum Döneri yemeden ayrılmayın.

Bodrum’da Ne Yenir?

Deneyimli gezginler gittikleri her yerde yerel lezzetleri tadarlar ve Bodrum yerel lezzetler açısından çok zengin. Ege mutfağının dillere destan tatlarını duymamış olan yoktur diye düşünüyoruz ve Bodrum da Ege mutfağının en güzel örneklerini tadabileceğiniz bir yer. İlçede çok fazla yeme-içme mekânı var ve bu mekânlarda yerel yiyecekler de servis ediliyor. Ayrıca Bodrum’un kahvaltı mekanları kahvaltı konusunda level atlamıştır, söylemeden geçmek olmaz.

Tercihiniz meyhaneye gitmekse şehir merkezinden bulunan meyhaneler sokağı tam size göre. Meyhaneler sokağında adından da anlaşılacağı üzere çok sayıda meyhane var ve bu mekânlarda başta yerel balıklar ve deniz ürünleri olmak üzere enfes tatlar arzı endam ediyor. Balık, ahtapot, kalamar, sübye gibi deniz mahsulleri taze olarak servis ediliyor. Sübye demişken Bodrum’un yerlilerinin “garalı sübye” olarak isimlendirdiği mürekkepli sübyeyi de denemenizi öneriyoruz.Bodrum mutfağı otları ile de ünlü. Turp otu, hardal otu, deniz börülcesi, tilkişen, kuzukulağı gibi birçok muhteşem ot Bodrum sofralarının vazgeçilmezi. Bu otlar genellikle salata olarak tüketiliyor, meyhanelerde bu otlardan yapılmış mezeleri tadabilirsiniz. Ege mutfağının kendine has yemeği kabak çiçeği dolmasını da es geçmeyin. Bodrum gezi rehberimizde kısaca Bodrum’da ne yenire değindik ama eğer hala okumadıysanız Bodrum’da Ne Yenir yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.


bodrum gezilecek yerler 7
Bodrum’da Müzik Nerede Dinlenir

Bodrum Gece Hayatı Nasıldır?

Bugün Bodrum tüm dünyada tanınan, her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti kendine çeken bir tatil merkeziyse bunun en önemli sebeplerinden biri ilçenin efsanevi gece hayatı. Şehir merkezindeki barlar sokağında barlar, diskolar, canlı müzik yapan mekânlar yani gece hayatı adına ne bekliyorsanız fazlası var. Bodrum’un En İyi Barları yazımız size çok iyi bir rehber olacaktır.

Bodrum gezilecek yerler açısınıdan oldukça fazla, hele ki eğlence mekanları ayrı bir yazı konusu. Rock müzik sevenlerin ilk tercihleri yıllardır aynı yerde hatta aynı elemanlar ile hizmet veren Körfez Bar. Körfez Bar’ın çok yakınındaki Kule Rock City de yaz aylarında neredeyse içeri girilemeyecek kadar kalabalık oluyor. 

Canlı müzik denilince akla gelen ilk mekân yine yıllardır aynı yerde hizmet veren Mavi Bar. Küçük ve salaş bir mekân olan Mavi Bar’da muhteşem canlı müzik performansları izleyebilirsiniz. Aklınıza Halikarnas Disco gelmiş olabilir ancak Halikarnas Disco artık yok, yani disko tarzı bir eğlence arıyorsanız Gümbet’e gitmeniz daha makul, Gümbet’te çok fazla disko var ve bu mekânlarda eğlence sabaha kadar sürüyor.


bodrum gezilecek yerler 8
Ibex Adventure Club ile keyifli bir Bodrum turuna katılmanızı tavsiye ediyoruz.

Bodrum’u Profesyonel Bir Tur ile Gezin: Ibex Adventure Club

Ibex Adventure Club, Bodrum ve Bodrum çevresinde bir çok tur düzenliyor. Öyle ki “Bodrum’u iyi bilirim” diyen biri bile Ibex Adventure Club’ın bir Bodrum turuna katıldıktan sonra Bodrum’u tam anlamıyla bilmediğini anlayacak.

Ibex Adventure Club’ın kurucusu Deniz Kılıç’ın organize ettiği turlarda acentanın deneyimli rehberleri  ile çıkacağınız keyifli Bodrum gezilerinde sadece popüler yerleri değil bilinmeyen bir Bodrum’u da keşfedeceksiniz. Hem manzaraya, hem doğaya, hem de tarihe doyacaksınız.

Size tavsiyemiz Bodrum tatili planlamanızı yapmadan önce Ibex Adventure Club’ı arayıp bir Bodrum turu planına kayıt yaptırmanız, malum tatil sezonunda yer bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Ama üzülmeyin Ibex Adventure Club yılın 12 ayı tur organizasyonu yapıyor.

Ibex Adventure Club’dan daha deniş bilgi almak için alttaki iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

Ibex Adventure Club
www.ibextravel.com.tr
www.instagram.com/ibexadventureclub
Telefon: +90 252 317 00 06


Bodrum, her anı dolu dolu bir tatil ve gezi deneyimi yaşamak isteyenler için kesinlikle en doğru destinasyonlardan biri ve tüm bu özellikleri ile sizi kendine çağırıyor.

Bodrum gezilecek yerler yazımız umarız Bodrum’u gezmeden ince bir fikir sahibi olmanızı sağlamıştır. Bodrum gezilecek yerler açısından sadece tarihi değil eğlence mekanlarıyla da zengin ve tabi ki birbirinden güzel plajları. Eğer bu plajları keşfetmek isterseniz sizi Bodrum’un En Güzel Plajları yazımızı okumaya da bekleriz.

Yazımızı bitirmeden sizi Bodrum Travel Tips isimli Facebook grubumuza davet ediyoruz. Bu topluluğun amacı Bodrum tatili deneyimlerinizi paylaşmanız veya diğer kullanıcılardan Bodrum ile ilgili tavsiyeler istemeniz. Bodrum’a hem yurt dışından hem de yurt içinden gelen misafirlere yardımcı olun, tavsiyeler verin, mekan önerin, gezilecek yerler hakkında bilgi verin.

Size mutlu bir tatil dileriz…bodrum merkez gezilecek yerler 9 Sonraki Yazı
BODRUM MERKEZ GEZİLECEK YERLER

Yorumlar - 2

Mehmet

Mehmet

Güvercinlik Mumcular Mazı dan hiç bahsetmemişsin

bodrumfinder

Merhaba Mehmet Bey,

Güvercinlik, Mumcular, Mazı, Gündoğan, Torba ve Göltürkbükü için özel gezi yazısı hazırlıyoruz, ilerleyen zamanlarda yayınlanacaktır. İlginiz ve önerileriniz için teşekkür ederiz…

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!