bodrum'a nasıl gidilir 1

BODRUM ULAŞIM REHBERİ – BODRUM’A NASIL GİDİLİR?

Türkiye’nin Ege bölgesinin en önemli tatil ili olan Muğla’nın bir ilçesi olan Bodrum’un ünü, bağlı bulunduğu şehrin çok çok ötesinde. Tüm Türkiye’nin yanı sıra dünyada da bilinen bir tatil beldesi Bodrum. Bu ünü duyan çoğu insan’ın aklında da Bodrum’a nasıl gidilir sorusu var, bu yazımız bu soruyu kafanızdan atmak için hazırlandı.

Yarımada şeklindeki bu cennet tatil beldesi, denizi, tarihi ve eğlence hayatıyla yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Hemen hemen ülkenin her yerinden uçak seferleri de bulunuyor, yani Bodrum ulaşım konusunda sıkıntı yaşayacağınız bir tatil beldesi değil.

Bu yazımızı okuduktan sonra Bodrum’u daha yakından tanımanız için size Bodrum Gezi Rehberi yazımızı okumanızı öneririz. Bu yazımızı okuduktan sonra aklınızda Bodrum’la ilgili hiçbir soru kalmayacak.

Bodrum Nerede
Türkiye’nin en popüler tatil beldesi olan Bodrum, Muğla ilinin bir ilçesidir.

BODRUM NEREDE?

Türkiye’nin en popüler tatil beldesi olan Bodrum, Muğla’nın bir ilçesi. Muğla ili sınırları içerisinde birçok popüler tatil beldesini barındırıyor; Marmaris, Fethiye, Datça, Dalaman, Köyceğiz.

Türkiye’nin en poüler tatil beldesi olduğu gibi Dünya’da popüler bir tatil beldesidir Bodrum. Her yıl iki milyonun üzerinde misafir ağırlıyor Bodrum. Bu sayının yarısı Dünya’nın birçok yerinden gelen yabancı turistlerden oluşuyor.

İngiltere, Amerika ve birçok Avrupa ülkesinden de turist ağırlıyor Bodrum. En çok ziyaretçiyi Rusya, Almanya, İngiltere gibi ülkelerden ağırlıyor. Tabii dünyanın birçok yerinden, Uzakdoğu ülkelerinden bile çok sayıda insan tatil için Bodrum’u tercih ediyor.


BODRUM’A NASIL GİDİLİR?

Türkiye’nin diğer illerinden Bodrum’a gelmek için üç alternatifiniz var; uçakla, otobüsle ya da şahsi arabanızla. Bodrum’a nasıl gidilir sorusuna cevap olarak bunları sıralayabiliriz.

İstanbul’dan Bodrum’a arabayla gelmek ortalama yedi saat sürüyor. İstanbul – Bodrum arası yaklaşık 700 kilometredir. Ayrıca İstanbul’dan Bodrum’a çok sık otobüs seferlerinin düzenlendiğinin de altını çizelim.

İzmir’den Bodrum’a ise ortalama 2 – 3 saat arasında arabayla Bodrum’a ulaşabilirsiniz. İzmir – Bodrum arası da yaklaşık 236 kilometredir. İzmir’den de çok sık otobüs seferleri düzenlenir Bodrum’a.

Bodrum’a nasıl gidilir sorusuna bir diğer cevap ise havayoluyla. Bodrum’a uçak ile gelecekseniz yolculuğunuz daha kısa sürecektir. Yaz sezonunda İstanbul, Ankara gibi şehirlerden çok sık uçak seferleri oluyor. Uçakla İstanbul’dan Bodrum’a ortalama 45 dakikada ulaşabilirsiniz.

Yurt dışından Bodrum’a gelecekseniz en makulu uçak ile gelmeniz. Her ne kadar bazı Avrupa ülkelerinden, özellikle Almanya’dan arabayla gelen tatilciler olsa da uçakla gelmek en rahat olanıdır.

Dünya’nın birçok ülkesinden Bodrum’a direkt uçuşlar düzenleniyor. Fikir vermek için örnek verelim; Almanya’dan uçakla Bodrum üç saat, İngiltere’den Bodrum üç buçuk saat sürüyor. Eğer aktarmalı uçuş tercih ederseniz bu süre yedi saate kadar uzayabiliyor.


BODRUM HAVAALANI’NDAN BODRUMA NASIL GİDİLİR?

Bodrum’a Türkiye’nin hemen her köşesinden karayolu ile ulaşabilmek mümkün ancak bilet fiyatlarının ucuzlaması ve yolculuğun çok daha kısa sürmesi sebebiyle çoğu kişinin tercihi havayolu. Bodrum Milas Havalimanı uluslararası bir havaalanı ve yıl boyunca aktif.

Bodrum Havalimanı’ndan Bodrum merkeze araçla gitmek ortalama 45 dakika sürüyor. Bodrum Havaalanı’ndan Bodrum merkeze gitmek için dört seçeneğiniz bulunuyor; Airport Taxi, Mutaş Otobüsleri, VIP Transfer ve Rent a Car.

Bodrum havalimanı ulaşım
Bodrum Airport Taxi’de yaz aylarında taksi bulmakta zorluk çekebilirsiniz!

BODRUM AIRPORT TAXI

Milas Havaalimanı’nda Bodrum Airport Taksi isimli bir taksi durağı var. Bu duraktan bir taksi bulup Bodrum Havalimanı’ndan Bodrum’un her yerine rahatça gidebilirsiniz. Ama tahmin edebileceğiniz gibi Bodrum Havalimanı trafiği yaz aylarında çok yoğun, dolayısıyla durakta taksi bulmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu yüzden işinizi garantiye almak için Bodrum Airport Taksi ile önceden iletişime geçip rezervasyon yaptırmak fayda var. Rezervasyon yaptırırsanız, uçaktan indiğinizde sizi üzerinde isminizin yazılı olduğu bir kağıt ile havalimanı çıkış kapısında karşılayacaklar.

Bu arada eğer evcil dostunuzla seyahat ediyorsanız bu taksi durağının evcil hayvan dostu olduğunu da ekleyelim. Evcil hayvanınızla bu durağın taksilerine binebilirsiniz. Konuştuğumuz yetkili arkadaştan “Evcil hayvan almak istemeyen birkaç şoför arkadaşımız var, böyle bir durumla karşılaştığımızda hemen sıradaki diğer taksiye yönlendirerek hayvan dostu ile yolculuk edenleri kesinlikle mağdur etmiyoruz. Zaten çoğu şoför arkadaşımız evcil hayvanları memnuniyetle kabul ediyor” sözünü aldık.

Bodrum'a Nasıl Gidilir?
Yaz aylarında 15 dakikada bir otogardan havalimanına Muttaş otobüs seferleri var.

BODRUM MUTAŞ OTOBÜSLERİ

Milas Havalimanı’ndan Bodrum merkeze ulaşım için en ekonomik yollarından biri Muttaş’ın otobüsleri, havaalanı – Bodrum arasında hizmet veriyorlar. Muttaş otobüslerinin tatil sezonlarında kalkış saatleri daha sık ama tecrübemize dayanarak sezon dışında dahi 15 dakikadan daha fazla beklemeyeceğinizi söyleyebiliriz.

Bu otobüsler Bodrum otogarına gidiyor ve yol boyunca yalnızca Torba otogarında ve Güvercinlik merkezinde yolcu indiriyor. Muttaş otobüsleri kafeste olması koşuluyla evcil hayvanları kabul ediyor, ancak bagajda yolculuk yapması şartıyla ki bunu evcil dostunuza yapmayın lütfen.

BODRUM VIP TRANSFER

Bodrum ulaşım seçenekleri arasında en popüler olanlarından biri de VIP transfer. Bodrum havalimanı ulaşım seçeneklerinde VIP transfer için ayrı bir başlık açmak istedik çünkü yaşlı bir bireyle ya da kalabalık bir arkadaş grubuyla tatile geldiyseniz Bodrum VIP transfer sizin için rahat ve iyi bir alternatif olabilir.

Bu hizmeti veren şirketler sizi havaalanında karşılayıp konaklayacağınız otele kadar ulaştırıyor. Konforlu araçlar ile hizmet veren VIP transfer firmaları ile ilgili kafanızda “ama çok pahalıdır” gibi bir düşünce varsa eğer, bizce firmalardan fiyat almalısınız. Çünkü taksi ücretleriyle hemen hemen aynı orandalar.

VIP transfer elbette sizi sadece otelinize kadar götürmüyor, isterseniz tatiliniz boyunca özel şoför hizmeti alarak Bodrum’un dört bir yanına özel şoför ve konforlu araçlarla ulaşmanın tadını çıkartabilirsiniz. Eğer VIP transferi kullanmak istiyorsanız, özellikle yaz sezonunda bir-iki gün önceden mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız.

BODRUM ARAÇ KİRALAMA

Bodrum ulaşım seçeneklerinden bir diğeri de araç kiralama ya da daha bilinen ismi ile Rent a Car  Bodrum araç kiralama konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz bir ulaşım seçeneği, tabii sezonun yoğun olduğu dönemlerde önceden rezervasyon yapmanız şart.

Bodrum Havalimlanı içerisinde birçok profesyonel araç kiralama şirketi bulunuyor. Bu yerlerden araç kiralayabilirsiniz. Birkaç tane araç kiralama şirketinin Bodrum merkezde de ofisleri olduğunun notunu da düşelim.

Araç kiralamak hem Bodrum Havalimanı’ndan Bodrum merkeze ulaşımı hem de Bodrum şehir içi ulaşımı sorununuzu kökten çözecektir. Bodrum’u ilk defa geliyorsanız dahi gelişen teknoljide dert etmeniz gereken bir sorun olduğunu düşünmüyoruz. Zira navigasyonlarla Bodrum’un her yerine rahatça gidebilirsiniz.

Araç kiralarken göz önünde bulundurmanız gereken önemli konuysa aracı kiralayanın dışında başka birinin kullanmaması gerektiği, çünkü olur da kiraladığınız aracı eşiniz ya da arkadaşınız kullanırken herhangi bir kazaya karışırsanız kasko devre dışı kalıyor. Bu da araçta meydana gelecek hasarı sizin karşılamanız gerekeceği anlamına geliyor.

Araç kiralarken yabancı turistler için pasaport ve kredi kartı, yerli turistler içinse kimlik ve kredi kartı gerekiyor, tabii ki ehliyetinizi de ibraz etmelisin. Son bir uyarı yapalım, lütfen alkollüyken araç kullanmayın!


BODRUM ŞEHİR İÇİ ULAŞIMI NASILDIR?

Bodrum Havalimanı’ndan Bodrum merkeze ulaşım sorunun çözüp merkeze ya da otelinize ulaştıktan sonra Bodrum ulaşım rehberimizde sıra Bodrum şehir içi ulaşım alternatifleri.

Bodrum’un geniş bir şehir içi ulaşım hattı bulunuyor. Bodrum’un tüm mahallelerine minübüs seferleri düzenleniyor. Şehir içi minübüsler dışında da çok fazla sayıda taksi durakları bulunur Bodrum’da.

bodrum'a nasıl gidilir
Bodrum’un çok gelişmiş bir toplu taşıma ağı var.

BODRUM ŞEHİR İÇİ MİNİBÜS HATLARI

Bodrum’un çok gelişmiş bir toplu taşıma ağı var. Bodrum otogarından Bodrum’un her köşesine minibüsler kalkıyor. Bodrum şehir içi ulaşım oldukça kolay ve ucuz diyebiliriz.

Otogardan kalkan bu minibüslerle Gümbet, Konacık, Bitez, Ortakent, Yahşi, Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, Akyarlar, Torba, Gündoğan gibi tüm güzergahlara ulaşabilirsiniz. Bodrum şehir içi ulaşım saatleri için ortalama bir zaman vermek gerekirse; minibüsle Bodrum’dan diğer mahallere ortalama 30-40 dakika arası bir sürede ulaşabilirsiniz. Bodrum’a en uzak mahalle olan Göltürkbükü’ne ise yolculuk ortalama bir saat sürüyor.

Minibüslerin kalkış saatleri yaz ve kış aylarında değişiyor, yazın çoğu güzergaha gecenin çok geç saatlerine dek minibüs bulabilirsiniz. Kışınsa yaz sezonuna kıyasla çok daha az sayıda minibüs seferi var ve ayrıca seferlerin bitiş saati de çok daha erken. Ortalama bir saat vermemiz gerekirse kışın 21:00’dan sonra çoğu güzergaha minibüs kalkmıyor. Bu saatin ortalama olduğunun tekrar altını çizelim.

Bodrum’da yaz aylarında minibüsler çok kalabalık olabiliyor, aklınızda bulunsun. Bir de minibüsler durak dışında yolcu almıyor ve indirmiyor, bu nedenle ineceğiniz durağı kaçırmamaya dikkat edin. Bizleri mutlu eden en önemli konu ise hemen hemen tüm minübüslerle engelli arkadaşlar rahatça yolculuk yapabilir. Bodrum minibüsleri ile ilgili son bir bilgi verelim; minibüslerin birçoğuna box içinde kedi ile binebilirsin ancak köpekle binmek yasak.

Bodrum minibüslerinde ücretizi Bodrum Kart ile ya da kredi kartıyla veya nakit olarak ödeyebilirsiniz. Lakin siyah zeminli plakası olan minübüsler nakit kabul etmiyor. Siyah zemini olan plakalar Bodrum Belediyesi’ne ait olan minübüslerdir, bu yüzden bu minübüslere kredi kartı veya nakit ücret ödeyerek yolculuk edebilirsiniz.

bodruma nasıl gidilir
Bodrum’da çok sayıda taksi durağı bulunuyor.

BODRUM TAKSİ DURAKLARI

Bodrum’un dört bir yanında çok sayıda taksi durağı bulunur. Bodrum ulaşım seçenekleri arasında sıkça tercih edilen bir seçenektir taksiler. Ayrıca şehir içinde dolaşan taksiler de bulunuyor. Günün 24 saati taksilerle istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Yaz sezonunda bazen taksi bulmakta zorlanabilirsiniz, hele ki Bodrum’un eğenlece mekanlarına uzak bir yerde taksi arıyorsanız. Bu durumda internet üzerinden size yakın olan bir taksi durağının telefonunu bularak taksi çağırmanızı tavsiye ederiz.


YUNAN ADALARINA HELİKOPTER İLE GİDİN

Son yıllarda helikopter ile ulaşım popüler olmaya başladı Bodrum’da. Profesyonel şirketler sizi Bodrum’a yakınyerler helikopterle götürüyor. Bodrum’a yakın Yunan adalarına isterseniz günübirlik geziler isterseniz helikopter taksi hizmeti veriyorlar.

Sadece Bodrum’a yakın Yunan adalarına değil Bodrum’da bir helikopter gezisi bile yapabilirsiniz. Helikopterle gezebileceğiniz yerler arasında; Bafa Gölü, Bodrum antik kentleri turu, Bodrum gün batımı turu, Yunanistan’ın Santorini Adası, Girit Adası, Mykonos Adası. Bu belirttiğimiz yerler popüler olanlar, elbette siz özel hizmet almak isteyebilirsiniz.


FERİBOT İLE BODRUM’A NASIL GİDİLİR?

Bodrum’a yakın yerlerden Bodrum’a nasıl gidilir sorusuna bir alternatif de feribottur. Bodrum’a başta Yunan Adaları’ndan olmak üzere birçok farklı destinasyondan feribot seferleri düzenleniyor. Yaz aylarında Bodrum’a geldiğinizde pasaportunuzu da yanınıza almayı unutmayın, böylece keyifli bir feribot yolculuğu ile Yunan adalarını keşfetme şansı yakalayabilirsiniz. Yunan adalarına feribot seferleri Bodrum merkezden ve Turgutreis’ten düzenleniyor.

Bodrum merkezindeki feribot iskelesinden Kos Adası’na, Marmaris’e ve Datça’ya feribotlar kalkıyor. Turgutreis’ten ise Kalimnos, Rodos, Simi, Leros adalarına feribotlar kalkıyor. Bu arada yeri gelmişken Yunan adalarına seyahat etmek için Schengen vizesi gerektiğini de anımsatalım.

Eğer Schengen vizeniz varsa Bodrum’dan bir feribota atlayıp dilediğiniz Yunan Adası’na gidebilirsiniz. Eğer Schengen vizeniz yoksa bazı Yunan adalarına kapıda vize olarak bilinen kolaylaştırılmış vize uygulamasından faydalanarak da seyahat edebilirsiniz. Ancak kapıda vize için de bilet alacağınız firmaya vize işlemleri için gerekli belgeleri en az 5 iş günü önce teslim etmeniz gerekiyor.


OTOGARDAN’DAN BODRUM’A NASIL GİDİLİR?

Bodrum nerede başlığımız altındaki haritada da gördüğünüz gibi Bodrum’un yakın çevresinde birçok tatil merkezi var. Bu tatil beldelerinden ve Türkiye’nin tüm şehirlerinden Bodrum’a otobüs seferleri düzenleniyor. Bu otobüsler Torba’da bulunan Bodrum Otogarı’na geliyor. oradan da Bodrum merkeze minibüs ve otobüs seferleri düzenleniyor çok sık aralıklarla.

Muğla’nın ilçesi olan çoğu tatil beldelerinden Bodrum otogarına minibüs ya da otobüsler kalkıyor. Örneğin “Bodrum’a kadar gelmişken bir de Marmaris’i göreyim” diyorsanız, Marmaris’e ister feribotla, ister otogardan sık aralıklarla kalkan minibüslerle gidebilirsiniz. Otogardan ayrıca Fethiye, Datça gibi yerlere de minibüsler kalkıyor. Yani Bodrum’un kardeş ilçelerini de görme şansınız var.


Bodrum’a nasıl gidilir sorusunu detaylıca cevap verdiğimizi düşünüyoruz. Hala aklınıza takılan sorular varsa Bodrum Travel Tips isimli Facebook grubumuza katılıp aklınızdaki soruları sorabilirsiniz. Bu topluluğun amacı Bodrum tatili deneyimlerinizi paylaşmanız veya diğer kullanıcılardan Bodrum ile ilgili tavsiyeler istemeniz. Bodrum’a hem yurt dışından hem de yurt içinden gelen misafirlere yardımcı olun, tavsiyeler verin, mekan önerin, gezilecek yerler hakkında bilgi verin.

Güzel bir Bodrum tatili geçirmeniz dileğiyle…

Bodrum'un En Güzel Plajları Önceki Yazı
BODRUM PLAJLARI ve EN İYİ BODRUM HALK PLAJLARI
bodrum'a nasıl gidilir 2 Sonraki Yazı
BODRUM TEKNE TURU REHBERİ

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!