BODRUM TEKNE TURU

BODRUM TEKNE TURU

Mavi yolculuk kavramını mutlaka duymuşsunuzdur, işte bu kavramın çıkış noktası Bodrum. İsmi Bodrum’la özdeşleşmiş olan Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı), yine yazar olan Azra Erhat ve Sabahattin Eyüboğlu’nun birlikte tekneyle açılıp Bodrum’un koylarını keşfettikleri gezileri daha sonra Azra Erhat’ın Mavi Yolculuk isimli gezi kitabına konu olmuş ve Ege ile Akdeniz koylarında yapılan tekne gezileri bu adla anılmaya başlanmış. Bu üç önemli edebiyatçıyı büyüleyen Bodrum koylarını görmek bugün de ilçeye gelen hemen herkesin mutlaka yaptığı aktivitelerden biri. Bodrum tekne turu Bodrum seyahatlerinin olmazsa olmazları arasında. Evet, Bodrum’a geldiğinizde tekne turu yapmadan dönmeyin diyor ve Bodrum’da tekne turu hakkında aklınıza gelebilecek tüm bilgileri içeren yazımıza başlıyoruz.

Bodrum Tekne Turu: Nereden kalkıyor?

Bodrum’da tur tekneleri Bodrum merkezden, Gümbet’ten ve Turgutreis’ten kalkıyor. Eğer oteliniz merkezde ya da Gümbet’te değilse ve bir tekne turu satın aldıysanız genellikle turu satan firmalar ücretsiz transfer hizmeti sunuyorlar, yani sizi otelden alıp teknenin kalkacağı yere götürüyor ve tur bitiminde de yine alıp otelinize ulaştırıyorlar.

Bodrum Tekne Turu
Bodrum tekne turları genellikle saat 10:00 gibi kalkıyor.

Bodrum Tekne Turu: Tekneler saat kaçta kalkar?

Bodrum tekne turları genelikle sabah saat 10’da limandan ayrılıyor ve akşamüstü 17-18 gibi limana dönüyor. Ancak bunlar ortalama saatler, elbette daha erken kalkan ve daha geç dönen tekneler de olabiliyor. Bir tekne turuna katılacaksanız sabah erken kalkmayı göze almanız gerekiyor.

Bodrum tekne turu yeme-içme

Bodrum’da Tekne turu ortalama 6-7 saat sürüyor, dolayısıyla bu süre içinde acıkmamak, susamamak mümkün değil tabi ki. Tur ücretine öğlen yemeği dahil oluyor ve menüde farklı alternatifler sunuluyor. Yine de şunu söyleyebiliriz, tur menüleri genellikle tavuk-makarna-salata ya da balık-makarna-salata üçlüsünden oluşuyor, içecekler ise ekstra ücretle alınıyor. Bu standart tur paketinde böyle, eğer “her şey dahil” paket satın alırsanız yerli alkollü içecekler ve alkolsüz içecekler de fiyata dahil oluyor. Bu göz önünde bulundurulduğunda her şey dahil paket satın almanızı öneriyoruz, zira yaz sıcağında 6-7 saat içinde çok fazla sıvı ihtiyacı ortaya çıkıyor ve her içeceğe ekstra ücret ödemek ciddi bir maliyet anlamına geliyor.

bodrum tekne turu 1
Bodrum tekne turu yapmadan önce hangi koylara uğrayacağınızı mutlaka öğrenin.

Bodrum tekne turu: Gezilen koylar

Malum, Bodrum bir yarımada ve yarımadanın dört köşesinde birbirinden güzel çok sayıda koy var. Ancak tekne turlarında bu koyların bir kısmına gidiliyor. Ufak tefek farklılıklar göstermekle birlikte Bodrum’da tekne turuna katıldığınızda görebileceğiniz koylara bir göz atalım.

Akvaryum Koyu

Akvaryum koyu Bodrum tekne turları ile görebileceğiniz en güzel koylardan biri. Aslında Akvaryum koyu olarak bilinen ve Gümbet ile Bitez arasında kalan koy Büyük Akvaryum Koyu, bu koyun yanında bir de Küçük Akvaryum Koyu var ama tekne turları ile gidilen büyük olan. Akvaryum Koyu isminden de tahmin edebileceğiniz gibi dibi görünen pırıl pırıl denizi ile sizi mest edecek.

Meteor Çukuru

Düşen bir meteor nedeni ile açılmış olduğu düşünülen Meteor Çukuru Bodrum tekne turları ile göreceğiniz en keyifli yerlerden biri. 20 metreyi bulan derinlikteki suyu öylesine temiz ve berrak ki insanı adeta kendine çekiyor. Bu arada meteor çukuruna çıkıp denize atlamayı denemenizi tavsiye etmiyoruz. Yaklaşık 20 metre yükseklikten denize atlamayı deneyenlerden bazılarının ciddi yaralanmalar yaşadığını biliyoruz, dolayısıyla çukurun tepesine tırmanıp atlamak yerine tekneden atlayıp bu güzel koyda yüzmenin tadını çıkarmak daha mantıklı.

Karaada-Kleopatra Mağarası

Bodrum’a yakın bir ada olan Karaada’da yerleşim yok ve bu da doğal güzelliğini korumuş olmasında önemli rol oynuyor. Bodrum’da tekne turu denilince kesinlikle en popüler rotalarından biri burası çünkü adada bir de kaplıca var. Kleopatra Mağarası Kaplıcası olarak bilinen kaplıcanın çamurlarının ve suyunun şifalı olduğuna, insanı güzelleştirdiğine inanılıyor. Ama dahası da var; efsanevi Mısır kraliçesi Kleopatra’nın da bu kaplıcada yıkandığı ve güzelliğini buna borçlu olduğu söyleniyor ki zaten mağarayla kaplıcanın ismi bu sebeple Kleopatra. Özellikle yabancı turistler bu kaplıcaya yoğun ilgi gösteriyor.
Mağaradaki kaplıcanın romatizmaya, kükürtlü çamurunun da cilt hastalıklarına faydası olduğu söyleniyor. Ayrıca www.termalrehber.com sitesinde kaplıcanın faydalarıyla ilgili daha detaylı bir bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Yahşi Plajı

Yarımadanın hem en güzel hem de en popüler plajlarından biri olan Yahşi Plajı çoğu tekne turunda uğranılan bir koy ve organize bir plaj olduğu için tekneler en uzun süreyi bu koyda geçiriyorlar, böylece tura katılanlar plajı keşfedebiliyorlar. Plajda restoran, cafe, su sporları yapma gibi tüm olanaklar var. Yani Yahşi Plajı’nda harika zaman geçireceğiniz kesin. Tabii, bir gözünüz saatte olsun, eğlenceye dalıp tekneyi kaçırmayın.

Poyraz Koyu

Aslında bu koy da yukarıda bahsettiğimiz Karaada’da. Adanın arka tarafındaki koy her daim rüzgarlı olduğu için bu ismi almış. Her tekne bu koya uğramasa da Poyraz Koyu’nu da atlamak istemedik. Koyda birçok balık türü var ve bu balıklarla yüzmek de tabi ki çok keyifli. Balıkları daha yakından görmek için deniz gözlüğünden faydalanabilirsiniz.

Orak Adası

Orak Adası tekne turu genellikle sadece bu rotayı kapsıyor, yani birkaç koy gezmek yerine Orak Adası’na gidilip burada zaman geçiriliyor. Bazı turlarda Orak Adası’na gitmeden önce Kızılburun Koyu’nda durulup yüzme molası veriliyor, bazılarıysa direkt olarak adaya gidiyor. Orak Adası’nın en önemli özelliği Bodrum yarımadasının kumu beyaz olan tek adası olması.

Bodrum Tekne Turu
Kamilim Teknesi size unutamayacağınız bir tekne turu deneyimi yaşatacak.

Bodrum özel tekne turları

Bodrum’da bir de private boat trip yani özek tekne turu olarak adlandırılan turlar düzenleyen tekneler var. Bunların diğerlerinden farkı herkese açık turlar düzenlemek yerine teknenin kaptanı ve denizcisi ile birlikte kiraya veriliyor olması. Yani tekneyi kiralayıp sadece size özel bir tekne turu yapıyorsunuz. Bu turların da rotaları hemen hemen aynı ancak elbette fiyatları biraz daha yüksek. Özel tekne turlarında da yine ücrete öğle yemeği dahil ve içecekler ekstra ücrete tabi. Bu teknelerde de her şey dahil seçeneği sunuluyor.
Örneğin My Way teknesi bu özel turları yapan teknelerden biri ve öğle yemeği olarak deniz balığı ya da özel Miami baharatları ile çeşnilenmiş tavuk veriyor. Tabi ki bu bir örnek, farklı teknelerde farklı menüler sunulabilir.

Bir diğer Bodrum özel tekne turu tavsiyemiz ise Kamilim Teknesi. Kaptanı Kamil bey lezzetli yemekleriyle size güzel bir tekne turu deneyimi yaşatacağınıa biz kefiliz. Unutmadan söyleyelim en fazla 6 misafir ağırlayabilen tekne küçük ama Kaptanı Kamil abinin misafirperverliğinden çok hoşlanacaksınız.

Bodrum Korsan Tekne Turu
Bodrum korsan tekne turu özelikle gençlerin tercihi.

Bodrum Korsan tekne turu

Evet, geldik son yıllarda gittikçe popülerleşen korsan tekne turlarına. Bodrum’da birkaç korsan teknesi var ve bu teknelerle tura çıkılıyor. Korsan tekneleri özellikle gençlerin tercihi çünkü bu teknelerde biraz daha farklı bir konseptte turlar düzenleniyor. Mesela köpük partisi ile coşmak istiyorsanız korsan tekne turuna katılmayı tercih edebilirsiniz.
Korsan teknelerde de öğle yemeği olarak makarna-tavuk-salata servis ediliyor ve yine içecekler ekstra ücrete tabi. Bu teknelere yoğun ilgi olduğu için tura katılmadan önce rezervasyon yaptırmak da gerekebiliyor.

Bodrum tekne turu yazımızı bitirirken ufak bir tüyo verelim; “ben geceyi denizde geçirmek istiyorum” diyorsanız Bodrum’da bunun da çaresi var, Club Catamaran. Bodrum merkezinden her gece belirli bir saatte açılan yüzen disko Catamaran’a binerek geceyi denizin üzerinde, yıldızların altında ve tabi ki çılgınca eğlenerek geçirebilirsiniz. Bodrum’da Müzik Nerede Dinlenir yazımıza göz atarak Catamaran ve daha fazlası hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın