Bodrum’da Ulaşım Rehberi

Bodrum’da Ulaşım Rehberi

Milas Havalimanı’na uçağın indikten ya da otobüsün Bodrum otogarına giriş yaptıktan sonra kafanda “konaklayacağım otele kadar nasıl giderim, Bodrum’da ulaşım rahat mıdır?” gibi sorular varsa, emin ol yazımızı son satırına kadar okuduğunda artık olmayacak. Sadece oteline gidene kadar değil, tatil boyunca Bodrum’u avucunun içi gibi rahatça dolaşabilmen için tüm ulaşım alternatiflerini anlatacağız. Bodrum’da ulaşım yazımızı tatilini otelinin çevresiyle sınırlandırmak istemeyen ve Bodrum’un eğlenceli barlarının ve etkinliklerinin tadını çıkarmak isteyenler için özenle hazırladık.

 


Havalimanı’ndan Bodrum’a Ulaşım

Bodrum’a Türkiye’nin hemen her köşesinden karayolu ile ulaşabilmek mümkün ancak bilet fiyatlarının ucuzlaması ve yolculuğun çok daha kısa sürmesi sebebiyle çoğu kişinin tercihi havayolu. Bodrum Milas Havalimanı uluslararası bir havaalanı ve yıl boyunca aktif. Bodrum Havalimanı’ndan Bodrum merkeze araçla varmaksa ortalama 45 dakika sürüyor. Havalimanından merkeze ulaşmanın birkaç farklı yolu var.

 


 

Milas – Bodrum Airport Taxi

Havaalanında Bodrum Airport Taksi isimli bir taksi durağı var. Bu duraktan bir taksi bulup kolayca merkeze ulaşabilirsin. Ama tahmin edebileceğin gibi Bodrum Milas Havalimanı trafiği yaz aylarında çok yoğun, dolayısıyla durakta taksi bulmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu yüzden işini garantiye almak için buradan iletişime geçebilirsiniz ya da web siteleri üzerinden rezervasyon yaptırmanı öneriyoruz. Rezervasyon yaptırırsan, uçaktan indiğinde seni üzerinde isminin yazılı olduğu bir kağıt ile havalimanı çıkış kapısında karşılayacaklar.

Bu arada eğer evcil dostunla seyahat ediyorsan bu taksi durağının evcil hayvan dostu olduğunu da ekleyelim. Evcil hayvanınla bu durağın taksilerine binebilirsin. Konuştuğumuz yetkili arkadaştan “Evcil hayvan almak istemeyen birkaç şoför arkadaşımız var, böyle bir durumla karşılaştığımızda hemen sıradaki diğer taksiye yönlendirerek hayvan dostu ile yolculuk edenleri kesinlikle mağdur etmiyoruz. Zaten çoğu şoför arkadaşımız evcil hayvanları memnuniyetle kabul ediyor” sözünü aldık.

 


Muttaş Otobüsleri

Muttaş’ın otobüsleri havaalanı-Bodrum arasında hizmet veriyorlar. Muttaş otobüslerinin tatil sezonlarında kalkış saatleri daha sık ama tecrübemize dayanarak sezon dışında dahi 15 dakikadan daha fazla beklemeyeceğini söyleyebiliriz. Ücret mevzusuna gelirsek 2019 yılı için kişi başı ücret 17,50 TL. Bu otobüsler Bodrum otogarına gidiyor ve yol boyunca yalnızca Torba kavşağı ve Güvercinlik merkezinde yolcu indiriyor. Muttaş otobüsleri kafeste olması koşuluyla evcil hayvanları kabul ediyor, ancak bagajda yolculuk yapması şartıyla ki bunu evcil dostunuza yapmayın lütfen.

 


VIP Transfer

Bodrum’da ulaşım rehberimizde VIP transfer için ayrı bir başlık açmak istedik çünkü yaşlı bir bireyle ya da kalabalık bir arkadaş grubuyla tatile geldiysen VIP transfer senin için rahat ve iyi bir alternatif olabilir. Bu hizmeti veren şirketler seni havaalanında karşılayıp konaklayacağın otele kadar ulaştırıyor. Konforlu araçlar ile hizmet veren VIP transfer firmaları ile ilgili kafanda “ama çok pahalıdır” gibi bir fikir varsa bu linkteki firmalardan fiyat almalısın. VIP transfer elbette seni sadece oteline kadar götürmüyor, istersen tatilin boyunca özel şoför hizmeti alarak Bodrum’un dört bir yanına özel şoför ve konforlu araçlarla ulaşmanın tadını çıkartabilirsin. Eğer VIP transferi kullanmak istiyorsan, özellikle yaz sezonunda bir-iki gün önce mutlaka rezervasyon yaptır.

 


Bodrum İçinde Ulaşım

Havaalanından Bodrum merkeze ya da oteline ulaştıktan sonra Bodrum içinde ulaşım alternatifleri hakkında anlatacaklarımızla sana sadece “hangi plajda güneşleniceğine” karar vermek kalıyor. Ona karar vermen için de Bodrum’un En Güzel Plajları yazımızı okuman yeterli.

 


Minibüsler

Bodrum’un çok gelişmiş bir toplu taşıma ağı var, Bodrum otogarından Bodrum’un her köşesine minibüsler kalkıyor. Otogardan kalkan bu minibüslerle Gümbet, Konacık, Bitez, Ortakent, Yahşi, Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, Akyarlar, Torba, Gündoğan gibi tüm güzergahlara ulaşabilirsin. Minibüslerin kalkış saatleri yaz ve kış aylarında değişiyor, yazın çoğu güzergaha gecenin çok geç saatlerine dek minibüs bulabilirsin. Kışınsa yaza kıyasla çok daha az sayıda minibüs seferi var ve ayrıca seferlerin bitiş saati de çok daha erken. Ortalama bir saat vermemiz gerekirse 21:00’dan sonra çoğu güzergaha minibüs kalkmıyor. Bu saatin ortalama olduğunun tekrar altını çizelim.
Bodrum’da yaz aylarında minibüsler çok kalabalık olabiliyor, bu da aklında bulunsun. Bir de minibüsler durak dışında yolcu almıyor ve indirmiyor, bu nedenle ineceğin durağı kaçırmamaya dikkat et. Bodrum minibüsleri ile ilgili son bir bilgi verelim; minibüslerin birçoğuna box içinde kedi ile binebilirsin ancak köpekle binmen imkansız.

 


Taksi

Bodrum’un dört bir yanında çok sayıda taksi durağı var. Ayrıca şehir içinde dolaşan taksiler de bulunuyor. Günün 24 saati taksilerle istediğin yere gidebilirsin. Yaz sezonunda bazen taksi bulmakta zorlanabilirsin hele ki Bodrum’un eğenlece mekanlarına uzak bir yerde taksi arıyorsan.

Eğer hayvan dostun ile seyahat ediyorsan Bodrum taksilerinin köpek kabul etme konusunda çok isteksiz olduğunu söylemeliyiz. Box içindeki kedileri genellikle kabul ediyorlar ancak köpekleri hemen hemen hiçbir taksici kabul etmiyor ne yazık ki.  Savaş Küstü isimli hayvan sever bir taksici var ve tüm hayvanları seve seve kabul ediyor. Özellikle iri kıyım bir köpeğin varsa Savaş Bey sizi gideceğiniz yere götürmeyi kabul edecek tek taksici olabilir. Hayvan sever taksici Savaş Küstü’ye +90 535 658 16 86 numaralı telefondan ulaşabilirsin.

 


Araç Kiralama

Bodrum araç kiralama ya da daha bilinen ismi ile Rent A Car şirketleri açısından da gayet zengin.  Bodrum’da araç kiralamayı düşünüyorsan sana en önemli tavsiyemiz Bodrum’un yerli firmalarını tercih etmen zira uluslararası firmalarla bazı iletişim sorunları ile karşılaşman muhtemel, böyle bir sorunun tatiline gölge düşürmesini istemeyiz. Araç kiralarken göz önünde bulundurman gereken bir diğer önemli konuysa aracı kiralayanın dışında birinin kullanmaması gerektiği çünkü olur da kiraladığın aracı eşin ya da arkadaşın kullanırken herhangi bir kazaya karışırsan kasko devre dışı kalıyor. Bu da araçta meydana gelecek hasarı senin karşılaman gerekeceği anlamına geliyor.

Araç kiralarken yabancı turistler için pasaport ve kredi kartı yerli turistler içinse kimlik ve kredi kartı gerekiyor, tabi ki ehliyetini de ibraz etmelisin.
Son bir uyarı yapalım, lütfen alkollüyken araç kullanma!

 


Feribot

Bodrum’dan başta Yunan adaları olmak üzere birçok farklı destinasyona feribot seferleri düzenleniyor. Yaz aylarında Bodrum’a geldiğinde pasaportunu da yanına almayı unutma, böylece keyifli bir feribot yolculuğu ile Yunan adalarını keşfetme şansı yakalayabilirsin.  Yunan adalarına feribot seferleri Bodrum merkezden ve Turgutreis’ten düzenleniyor.

Bodrum merkezindeki feribot iskelesinden Kos Adası’na, Marmaris’e ve Datça’ya feribotlar kalkıyor.
Turgutreis’ten ise Kalimnos, Rodos, Simi, Leros adalarına feribotlar kalkıyor. Bu arada yeri gelmişken Yunan adalarına seyahat etmek için Schengen vizesi gerektiğini de anımsatalım. Eğer Schengen vizen varsa Bodrum’dan bir feribota atlayıp dilediğin Yunan adasına gidebilirsin. Eğer Schengen vizen yoksa bazı Yunan adalarına kapıda vize olarak bilinen kolaylaştırılmış vize uygulamasından faydalanarak da seyahat edebilirsin. Ancak kapıda vize için de bilet alacağın firmaya vize işlemleri için gerekli belgeleri en az 5 iş günü önce teslim etmen gerekiyor.

Bodrum merkezinden bir de Bardakçı koyuna deniz motorları kalkıyor. Bodrum’a en yakın ve en güzel koylardan biri olan Bardakçı’ya gitmeyi düşünüyorsan bu motorlarla kısa bir deniz yolculuğuyla ulaşabilirsin.

 


Bodrum’dan yakın çevreye ulaşım

Bodrum’un yakın çevresinde birçok tatil merkezi var, hepsi Muğla’nın ilçesi olan bu merkezlere Bodrum otogarından midibüs ya da otobüsler kalkıyor. Örneğin “Bodrum’a kadar gelmişken bir de Marmaris’i göreyim” diyorsan Marmaris’e ister feribotla ister otogardan sık aralıklarla kalkan midibüslerle gidebilirsin. Otogardan ayrıca Fethiye, Datça gibi yerlere de midibüsler kalkıyor. Yani Bodrum’un kardeş ilçelerini de görme şansın var.

Bodrum’da Ulaşım Rehberi’nin son satırına geldik, hala aklında Bodrum’da ulaşım ile ilgili bir soru kaldı mı?

Yorumunuzu bırakın