Ara
 • You have no bookmark.

Bildirimleriniz : 0 listler

Giriş Yap
COVID-19 önlemleri 1

TATİLDE ALMAMIZ GEREKEN COVID-19 ÖNLEMLERİ

COVID-19 pandemisine rağmen tatil sezonu başladı. Hemen hemen tüm oteller de sıkı COVID-19 önlemleri aldı. Peki tatile gittiğimizde biz nelere dikkat etmeliyiz? Size almanız gereken önlemleri tavsiye niteliğinde madde madde sıraladık. Bu izole tatil modelini belki sevmeyebilirsiniz ama sağlığımız için bir süre normalimiz bu, sadece kendi sağlığımız için değil çevremizdeki insanları da düşünerek bu önlemleri almalıyız. Bu önlemler içinde keyifli bir tatil geçirmenizi temenni ediyoruz…

COVID-19 Önlemleri

TAVSİYE COVID-19 ÖNLEMLERİ

 1. Otellerin aldığı COVID-19 önlemlerini okuyun, eğer ulaşamıyorsanız mail atmalarını isteyip inceleyin.
 2. Uçaktan veya otobüsten inerken acele etmeyin, kapılar açıldığında bir yığılma oluyor bunu unutmayın. Kapılar açıldığında önünüzdekilerin inmesini bekleyin, önünüzdeki yolcular inmeden yerinizden kalkmayın. En fazla 15 dakika gecikirsiniz, riske girmeye değer mi?
 3. Havaalanında veya otobüs terminalinde bavulunuzu teslim alırken elinizin değeceği yerleri dezenfekte etmeyi unutmayın.
 4. Eğer mümkünse otelinize kendi aracınızla, değilse özel transfer hizmetini kullanarak gidin. Otelin anlaştığı özel bir transfer şirketi varsa kesinlikle onu tercih edin.
 5. Uçak, otobüs gibi toplu taşıma araçları kullanacaksanız sosyal mesafeye elinizden geldiğince dikkat edin, mümkünse maskenizi takın.
 6. Otelde odanızdan içeri girene kadar maskenizi çıkarmayın. Tatilde olmak önlemlerimizi gevşeteceğimiz anlamına gelmiyor.
 7. Otel, siz odanıza yerleşmeden önce 24 saat odayı boş bırakmalı, bunu unutmayın.
 8. Otel odanıza girer girmez hiçbir yerle temas etmeden ellerinizi mutlaka dezenfekte edin, daha sonra odanıza yerleşmeye başlayın.
 9. Her ne kadar konaklayacağınız otel tüm COVID-19 önlemlerini alsa da siz kendi önlemlerinizi almaya devam edin. Odanıza girdikten sonra kapı kollarını, masa lambanızın düğmesini, dolap tutamaçlarını vb. ellerinizin değeceği yerleri dezenfektanla silin.
 10. Odanızdan restorana, plaja vb. giderken maskenizi takın. Tüm ortak alanlarda maskenizi takmaya devam edin.
 11. Restoran ve şezlonglarda maskenizi elbette çıkaracaksınız ama restoranda masa araları, plajda ise şezlong aralarının bir buçuk metreden az olmamasına dikkat edin. Eğer bir buçuk metreden az ise otel görevlilerinden düzeltilmesini rica edin.
 12. Otel çalışanlarının maske takmaya özen göstermesini rica edin. Masanıza veya şezlongunuza servis yapan görevlilerin maske takıp takmadığını, taktıysa nizami taktığına emin olun. Eğer nizami takılmadıysa kibarca uyarın.
 13. Hemen hemen tüm oteller, odalardaki tekstil ürünlerinin temizliğine özen gösteriyor, her sabah özenle temizlenmiş yeni tekstil ürünleri servis ediliyor. Zorunlu olmadıkça tekstil ürünlerinizin her gün değişmesini istemeyin. Sonuçta evinizde her gün çarşaf değiştiriyor musunuz? Her ne kadar oteliniz tüm güvenlik önlemlerini alsa da odanıza bir yabancının girdiğini unutmayın.
 14. Restoran, beach, tuvalet gibi otelin tüm ortak alanlarını kullandıktan sonra elinizi dezenfekte etmeden odanıza girmeyin. Odanıza girer girmez hiçbir yere dokunmadan önce duş alıp sonra odanıza yerleşin. Maalesef yeni normalimiz bir süre bu…
 15. Tatil yaptığınız bölgeyi gezmek için otelinizden çıktığınızda mutlaka maskenizi takmaya devam edin.
 16. Kalabalıklara girmemeye özen gösterin. Kalabalık halde yapılan aktivitelerden uzak durun.
 17. Havuz veya deniz suyundan virüs bulaşıp bulaşmadığına dair bir araştırma henüz yok. Ama Prof. Dr. Mehmet Ceyhan; “Virüs suyun içinde dağılır. Dağıldıktan sonra o miktar bulaşıp hasta etmek için yeterli olmaz. Diyelim virüs taşıyan biri suya girdi ve öksürdü, siz hemen o anda gidip o suyu ciğerlerinize çekmezseniz virüs size bulaşmaz.” diyerek böyle bir riskin çok zor olduğunu belirtiyor. Bu da gösteriyor ki suyun içindeyken bile sosyal mesafeye dikkat etmek gerekiyor.
 18. Çocuklu aileler için durum biraz zor olabilir. Çocuğunuzun sosyal mesafeye dikkat edip etmediğini kontrol edin.
 19. Otel odanızdan çıkarken yanınıza bir dezenfektan alın, tüm ortak alanları kullandıktan sonra ellerinizi mutlaka dezenfekte edin.
 20. Cep telefonunuzu otelin ortak alanlarında masa ve sehpa gibi yerlere bırakmayın. Unutmayın cep telefonunuz elinizin en çok temas ettiği yerlerden biri. Telefonunuzu da sık sık dezenfekte edin.
 21. Klimalı ortamlarda sosyal mesafe alanınızı 1.5 metreden 2 metreye kadar çıkartın. Uzmanlar klimalı alanların bulaşma riskini arttırdığını söylüyor.

Tatilde almanız gereken önlemleri madde madde sıraladık, bu maddelerin dışında mutlaka almanız gerektiğini düşündüğünüz önlem tavsiyeniz varsa yazımızın altına ekleyebilirsiniz. COVID-19 Endişesi Taşımadan Bodrum Tatili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz, bu yazımızıda her bütçeye uygun tavsiye otel önerileri verdiğimiz gibi, otellerin aldıkları COVID-19 önlemleri hakkında bilgi de edineceksiniz. 

Size mutlu ve sağlıklı bir tatil diliyoruz…

halikarnas balıkçısı 2 Önceki Yazı
HALİKARNAS BALIKÇISI: CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI
bodrum pahalı mı 3 Sonraki Yazı
BODRUM PAHALI MI?

Yorum Ekle

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
0
Close

Your cart