bodrum döner 1

EN LEZZETLİ BODRUM DÖNERCİLERİ

Biz Türkler’in milli yiyeceklerinden biri olan Döner’i, Dünya’nın birçok ülkesinde tatmanız mümkün belki. Ama bazıları çok iyi örneklerden olmayabiliyor. Almanya için bunu söylemek yanlış olur. Çünkü Almanya’da üç milyonun üzerinde Türk yaşıyor. Milli lezzetimiz Döner’i, Almanya’da yaşan Türkler çok güzel bir şekilde Alman halkına sunmuş . Öyle ki Almanya denince akla gelen ilk lezzetlerden biri oldu Döner.

Bodrum Döneri yani Sebzeli Döner ve klasik et döneri yiyebileceğiniz birkaç mekan önerisi vereceğiz sizlere. Bodrum’a tatile gelen yabancı turistlerin, milli yiyeceğimiz dönerin iyi örneklerini yemelerini istiyoruz. Elbette yerli turistlere ve dönersiz yapamayanlara da hitap ediyor bu yazımız. Döneri tadına varmak için nasıl yemeli, dönerin yanında ne yenir, döner yanında hangi içecek iyi gider? gibi tüyoları da ustalarından dinledik… 

DÖNER NASIL YAPILIR?

Temel olarak anlatmak gerekirse, et yaprak yaprak, ince bir şekilde kesilir. Daha sonra özel bir sos ile marine edilip soğutucuda 12 ya da 24 saat arası bekletilir. Son olarak döner şişine üst üste dizilerek pişirilmeye hazır hale getirilir.

Tabii her restoranın kendine has kullandıkları et bulunur, dana eti veya kuzu eti gibi. Bazı döner ustaları etin içine kuyruk yağı koyarken, bazıları gömlek yağı kullanır. Bazen de kendi kullandıkları etin yağlı kısımlarını kıyma haline getirip etin en üst kısmına koyarlar. Bunun, etin yağının tüm dönere işlemesi ve lezzetini artırmasına yardımcı olduğunu söylüyor döner ustaları.

Döneri lezzetli yapan en önemli husus ise marinasyondur. Birbirine çok benzese de her ustanın kendine has marinasyon yöntemi vardır. Marinasyonda bolca baharat kullanan da olur, sadece tuz, karabiber de. Sanırız makbul olanı sadece tuz ve karabiber kullanmak, tabii damak tadınıza göre değişir bu kural. 

Her dönerin lezzeti farklı olabilir, yanılıyorsak okuyucularımız bizi düzeltsin; bu sebepten Türkiye’de herkesin bir dönercisi vardır, kolay kolay da değiştirmezler. Hep aynı yerden döner yemeye özen gösterirler.

Döner ile yapılan İskender kebabına ayrı bir parantez açmak gerektiğini hissettik yabancı turistler için. Her ne kadar döner ile yapılsa da İskender tamamen farklı bir lezzettir. Dönerin asıl tadından farklı olan İskender, genellikle bakır tabakların zeminine küçük küçük doğranmış pidelerin üzerine sos, sonra döner, üzerine tekrar bolca domatesli bir sos ve son olarak da tabak kenarına konulan yoğurt ile servis edilir. Ve elbette en üste kızgın tereyağ dökülerek enfes bir lezzete dönüşür İskender kebebı. İskender’i de mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz.

Bodrum, döner konusunda zaten ünlü bir beldedir. Zira Sebzeli Döner, Bodrum’a has bir üründür. Bodrum dönercilerini yazarken beldenin en ünlü iki sebzeli dönercisini de yazımıza ekledik. Bunun dışında lezzetine doyamayacağınız et döner mekanlarını da bulacaksınız yazımızda.


Çıralı Döner
Bodrum merkezde en lezzetli döneri yiyebileceğiniz yerlerden biri Çıralı Döner.

ODUN ATEŞİNDE YAPRAK DÖNER

ÇIRALI DÖNER

Bodrum’un yerli halkına ve Bodrum’u iyi bilenlere “Bodrum’da döner nerede yenir?” diye sorduğunuzda, hemen hemen herkesin aklına gelen ilk isimdir Çıralı Döner. Bodrum merkezde Çarşı Mahallesi’nde yer alıyor.

Çıralı Döner’in başlıca özelliği; dönerin odun ateşinde pişmesi. Odun ateşinde pişmesinin, gazlı ocaklarla pişmesinden farkı; dönerin ağır ağır pişmesidir. Yavaş yavaş pişmesinin ve odun isinin döneri daha lezzetli yaptığı söylenir, biz de bu fikirdeyiz.

Çıralı Döner sadece et döner yapıyor. Dönerleri fabrikasyon değil. Etlerini de özel işletmeden getirtiyorlar. Çıralı Döner’in ustaları etleri önce yaprak şeklinde kesiyor, daha sonra kendilerine has bir marinasyon işleminden geçirdikten sonra iki gün boyunca soğutucuda bekletiyor. İki gün soğutucuda bekletmelerinin amacı ise marinasyonun ete iyice işlemesi.

Günde iki defa döner takılıyor Çıralı Döner’de. Bir sabah, bir de akşam döneri var. Amaç; döner taze yenilsin. Sabah döneri saat 11:30 gibi servis edilmeye başlanıyor. Sabah döneri saat 17:00 gibi bitiyor ve 17:00’da ise akşam döneri takılıyor.

Çıralı Döner
Çıralı Döner, döneri taze taze yemeniz için günde iki defa döner takıyor.
Bodrum Döneri
Porsiyon Klasik’te döneri tadına vara vara yiyebilirsiniz.

Çıralı Döner’de; Porsiyon Klasik, Pilav Üstü, Dürüm, Tombik Ekmek ve İskender olarak servis ediliyor döner. Döner tadını almak istiyorsanız, bizim tavsiyemiz Porsiyon Klasik ya da Tombik Ekmek arası yemeniz.

Dönerin yanına en iyi yakışan içecek bizce ayrandır. Çıralı Döner’in de kendi yaptıkları özel bir Susurluk Ayranı bulunuyor. Bu özel Susurluk Ayranı’nı da mutlaka içmenizi öneriyoruz. Döner’in yanına yakışan bir diğer şey ise patates. Çıralı Döner de bu konu oldukça başarılı, servis edilmezse mutlaka isteyin!

Tatlı menülerine gelirsek; Antep’ten Baklava, Aydın’dan Kabak Tatlısı getirtiyorlar. Sütlaç ise kendi yaptıkları tatlılardan. Yazının başında belirtmeyi unutsak da, Çıralı Döner’in menülerinde Mercimek Çorbası da bulunuyor.

Açık ve kapalı oturma alanı bulunan Çıralı Döner, yaklaşık 150 misafir ağırlama kapasitesine sahip. Bu sayıya aldanmayın, bazı saatler oturacak yer bulamayabilirsiniz. Çünkü Çıralı Döner Bodrum’da çok popüler bir mekan.

Bu yazıyı okuduktan sonra koştura koştura Çıralı Döner’e gidecekseniz belirtelim; döner saat 11:30 gibi takılıyor ama ancak saat 12:00 gibi servis edilmeye hazır oluyor. Akşam saat 20:00’a kadar döner yeme şansınız var. İlerleyen saatlerde Döner büyük ihtimalle bitmiş olur, haberiniz olsun!

Telefon : 0252 313 28 28 – 0544 313 20 28
Açılış ve Kapanış Saatleri : Yaz sezonunda 10:00 – 00:00 saatleri arası açık olan restoran kışın ise 10:00 – 22:00 saatleri arası hizmet veriyor.
Paket Servisi : Paket servis var. Bodrum merkez, Konacık, Torba ve Gümbet mahallelerine servis yapıyor.
Alkol : Alkollü içecek bulunmuyor.
Konum : googlemaps


Sebzeli Döner
Şirin Döner, Polonya’nın Varşova şehrinde bir şube açmaya hazırlanıyor.

SEBZELİ DÖNER’İN MUCİDİ

ŞİRİN DÖNER

Sebzeli Döner, Bodrum’un yerel lezzetlerinden biridir. Sebzeli Döner’in ilk yapıldığı yer de Şirin Döner’dir. İşletme sahibi Osman Şirin, “hayal gücümle, damak zevkimi ortaya çıkardığım Sebzeli Döner’i ilk defa 1989 yılında Şirin Döner’de yaptım” diyor. Beğeni toplayan Sebzeli Döner daha sonraki yıllarda Türkiye’nin birçok yerinde yapılmaya başlandı.

Bodrum Çarşı Mahallesi’nde bulunan Şirin Döner’in Umurça Mahallesi’nde de bir şubesi bulunuyor. Çarşı Mahallesi’ndeki Şirin Döner’i kolay bulmanız için altta konum bilgisini paylaşıyoruz.

Sebzeli Döner’in başlıca özelliği içine koyulan taze sebzelerdir. Sebzeli Döner’in içinde sekiz çeşit sebze bulunuyor. Domates, patates, havuç, kırmızı biber, patlıcan, bezelye, mısır gibi mevsimine göre taze sebzeler kullanılıyor yapımında. Şirin Döner’i diğer sebzeli döner restoranlarından ayıran en temel özelliği ise sosu.

Şirin Döner, etlerini her yıl nisan ayında Aydın ilçesinden satın alıyor. Bu etler Mumcular’daki çalıştıkları kasaplarının çiftliğinde özenle hazırlanıyor. Şirin Döner’in Sebzeli Döner’inde yüzde otuz  kuzu eti, yüzde altmış ise dana eti kullanılıyor. Dikkatli okuyucular “yüzde on nerede” diye soracaklardır; Sebzeli Döner’in yüzde onu da sebzelerden oluşmaktadır. Ayrıca “kuzu eti dönere yumuşaklık, sululuk ve lezzet verir” diyor işletme yöneticisi Koray Şirin.

Koray Bey, “Şirin Döner’in Sebzeli Döneri’nin lezzetini hiçbir yerde bulamazsınız” diye ekliyor. Kullanılan malzemelerin kalitesinin yanısıra, Sebzeli Döner’in marinasyonu da çok önemlidir. Dönerlerinin marinasyonunda  özel bir sos ve 15 çeşit baharat kullanıyorlar. Kullandıkları on beş çeşit baharatın üç tanesini yurt dışından getirtiyorlarmış. Biliyoruz siz de merak ettiğiniz bu baharatları ama ser verdiler, sır vermediler! Marine edilen etler, sos ile iyice birleşmesi için 24 saat boyunca soğutucuda bekletiliyor.

İskender Döner
İskender Kebap, restoranın misafirleri arasında en beğenilen ürünlerden.
bodrum döner 2
Menülerinde birçok ızgara çeşidi de bulunan Şirin Döner yaz sezonunda 24 saat açık.

Sebzeli Döneri; Dürüm, Sandviç Ekmek, Tombik Ekmek, Porsiyon, Pilav Üstü ve İskender şeklinde yiyebilirsiniz. Sebzeli Döner’in İskender’i de çok lezzetli oluyor. Kızarmış sebzeler ve etin üzerine koyulan yoğurt ve tereyağlı sos ile servis edilen İskender, restoranın misafirleri arasında en beğenilen ürünlerden.

Şirin Döner’de alkollü içecek satışı da bulunuyor. Ama döner ile en iyi giden içecek bizce ayrandır. Şirin Döner’de şişe Eker Ayran servis ediliyor misafirlere. Eker Ayran’a bir parantez açalım; hafif ekşimsi bir tadı bulunan Eker Ayran çok lezzetlidir. Nedendir bilmiyoruz ayran şişe olunca daha bir lezzetli oluyor. Şirin Döner de ayranı şişe olarak servis ediyor. Şirin Döner’e giderseniz servis yapan arkadaşlardan Eker Ayran isteyip tadına bakın, beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Hareketli bir sokak üzerinde bulunan Şirin Döner’in 110 kişilik açık oturma alanı bulunuyor. Sabah saat 11:00 gibi sebzeli döner servise hazır oluyor ve ertesi gün sabah 04:00’a kadar yiyebilme şansınız var. Gece yarısı, eğlence dönüşü acıkırsanız aklınızda bulunsun bu detay. 

Sebzeli Döner dışında restoranda Salata, Kuzu Şiş, Köfte bulunuyor. Ayrıca Vegan Izgara ve Vegan Dürüm de bulunuyor menülerinde. Dört çeşit çorba çeşidinin de olduğunu unutmadan ekleyelim; Mercimek, Ezo Gelin, İşkembe ve Kelle Paça.

Şirin Döner bölümünü bitirmeden Polonyalı tatilcilere güzel bir haber verelim; Şirin Döner, Varşova’da bir şube açıyor çok yakında.

Telefon : 0252 344 00 01 – 0530 927 36 46
Açılış ve Kapanış Saatleri : Sadece yaz sezonunda 24 saat açık. 23 Nisan itibariyle hizmet vermeye başlayan restoran, 19 Mayıs itibariyle de 24 saat hizmet veriyor. 10 Kasım itibariyle de hizmetlerine ara veriyorlar.
Paket Servisi : Paket servis yok. Sadece özel davet ve düğün gibi organizasyonlara servis yapılıyor.
Alkol : Her türlü alkollü içecek satışı bulunuyor
Konum : googlemaps


Bodrum Dönercileri
Nokta Döner de Sebzeli Döner’i lezzetli yapan bir diğer mekan.

SEBZELİ DÖNER

NOKTA DÖNER

Bodrum’da Sebzeli Döner yiyebileceğiniz bir diğer adres Nokta Döner. Nokta Döner de Bodrum merkezde, Çarşı Mahallesi’nde yer alıyor ve Sebzeli Döner’i başarılı yapan bir restoran. Şirin Döner ile Nokta Döner’in Sebzeli Döner’i birbirine benzese de lezzeti çok farklı. İkisi de Sebzeli Döner, ikisi de lezzetli ama tatları farklı.

Nokta Döner’in sadece sebzeli döneri bulunuyor. Nokta Döner de sebzeli dönerin içine taze sebzeler koyuyor; patates, havuç, yeşil biber, kırmızı biber ve bezelye. Marinasyonunda ise 17 farklı baharat çeşidi kullanılıyor. Marine edildikten sonra yaklaşık 12 saat dolapta bekletiliyor.

bodrum döner 3
Yaz sezonunda 24 saat açık, gece yarısı eğlence dönüşü acıkırsanız aklınızda bulunsun.
Bodrum Döneri
Günde iki, bazen üç defa döner takılıyor Nokta Döner’de.

Dürüm, Pide, Porsiyon, Pilav Üstü ve tabii ki İskender şeklinde yeme şansınız bulunuyor. Porsiyon olarak yediğinizde sadece yeşilliklerle servis ediliyor. Bizce dönerin lezzetini en iyi bu şekilde alırsınız.

50-60 kişilik açık oturma alanı bulunan Nokta Döner sadece yaz sezonunda açık. Nisan ayında sezonu açan Nokta Döner, Kasım ayında ise hizmetlerine ara veriyor. 24 saat açık olan restoranda sabah saat 11:00 gibi Sebzeli Döner servise hazır oluyor. Günde iki ya da üç defa yeni döner takan restoranda sabaha kadar taze döner yeme şansınız bulunuyor.

Menülerinde sebzeli döner dışında salata ve çorba çeşitleri de bulunuyor. Ayrıca Nokta Döner’de günün her saati Mercimek ve Ezo Gelin çorbası içebilirsiniz.

Telefon : 0252 316 49 29 – 0543 392 17 95
Açılış ve Kapanış Saatleri : Sadece yaz sezonunda hizmet veren restoran 24 saat açık. Nisan ayı itibariyle hizmet vermeye başlayan restoran, Kasım ayı itibariyle de hizmetlerine ara veriyor.
Paket Servisi : Paket servis yok.
Alkol : Alkollü içecek satışı bulunuyor.
Konum : googlemaps


Bodrum Dönercileri
Turgutreis’de döneri en lezzetli yapan mekanlardan Dönerci Nuri Usta, yaz kış açık.

EN LEZZETLİ TURGUTREİS DÖNERİ

DÖNERCİ NURİ USTA

Turgutreis merkezde yer alan Dönerci Nuri Usta salaş ve küçük bir mekan. Büfe önünde 10 -15 masalık açık oturma alanı bulunuyor. Turgutreis’in yerlileri bilir Dönerci Nuri Usta’yı ve dönerinin lezzetini.

Sadece et döner yapan büfenin döneri yüzde yüz dana etinden yapılıyor. Dönerci Nuri Usta, önerdiğimiz diğer Bodrum dönercilerine göre dönerini biraz farklı yapıyor. Etin içerisine kuyruk yağı veya benzer bir yağ koymuyorlar. Ama dönere kendi kullandıkları etin yağlı kısmından yaptıkları kıymayı ekliyorlar. Bu oranın yüzde onu geçmediğini belirtiyorlar.

Tüm Bodrum dönercilerinin yaptığı gibi Dönerci Nuri Usta de kendilerine özel bir marinasyonla dönerlerini marine ediyor, bir gün boyunca da soğutucuda dinlendiriyorlar.

Ogulveren Büfe
Mekan salaş ama döner lezzetli.
Pilav üstü döner
Döner ve pilav birbirlerine çok yakışır.

Özel yaptırdıkları Sandviç Ekmek, Lavaş, Tombik Ekmek, Porsiyon, Pilav üstü ve İskender çeşitleri mevcut. Soğan, domates, yeşillik ve patates gibi garnitürlerle servis ediyorlar. Dönerci Nuri Usta’nın sahibi, aynı zamanda işletmecisi Ali Rıza Usta da “dönerin lezzetini soğanla daha iyi alırsınız, çünkü soğan her türlü et yemeği ile çok iyi gider” diyor. Genelde soruyorlar ama siz gene de soğan yemek istemiyorsanız belirtin!

Dönerci Nuri Usta’da döner saat 11:30 gibi servise hazır oluyor. Yaz sezonunda akşam saat 20:00’a kadar döner yeme şansınız var fakat kış sezonunda 16:00 gibi döner bitiyor.

Telefon : 0252 382 59 34
Açılış ve Kapanış Saatleri : Restoran yaz-kış açık. Sabah saat 10:30’da hizmet vermeye başlayan restoran, akşam saat 20:00’da kapanıyor.
Paket Servisi : Paket servis var.
Alkol : Alkollü içecek satışı bulunmuyor.
Konum : googlemaps


Gümbet Dönercisi
Eğer odun ateşinde pişen bir dönerin önünden geçiyorsanız aç olmasanız bile yemelisiniz. Yılmaz Döner, dönerini odun ateşinde pişiriyor.

GÜMBET DÖNERCİSİ

YILMAZ DÖNER

Gümbet’de İsmet İnönü Caddesi’nin sonuna doğru, Gümbet Barlar Sokağı’na gelmeden solunuzda kalan mütevazi bir mekan Yılmaz Döner. Restoranın sahibi aynı zamanda döner ustası Yılmaz Bey, yıllardır aynı yerde hizmet verdiklerini söylüyor.

Yılmaz Döner’in menüsünde sadece et döner bulunuyor. Gelecek sezon menüsünü geliştirmek gibi planları var, menüsüne ızgara çeşitlerini de koyacağını belirtmemizi istedi. Yılmaz Döner’in özelliği; dönerlerinde yüzde yüz dana eti kullanmaları. Dönerin marinasyonunda her restoranın bazı farklılıkları olur. Yılmaz Usta da “marinasyonumuz dönerimizi lezzetli yapan en büyük etkenlerden biri” diyor.

Eğer bir döner, odun ateşinde pişiyorsa, toksanız bile yemelisiniz. Döner, odun ateşinde yavaş yavaş piştiği için daha bir lezzetli olur. Yılmaz Döner’de döner, odun ateşinde pişiyor.

Yılmaz Usta da döner için en iyi aperitif soğan deyince, artık yavaştan kabullenmeye başlıyoruz, soğan, dönerin en iyi eşlikçisidir. “Lakin gündüz vakti ağızda bir soğan kokusu hiç hoş olmaz Yılmaz Usta” dedik. Yılmaz Usta “beyaz soğanı hafif tavada pişiriyoruz, bu kokusunu alıyor zaten” diyor ve ekliyor; “biz dönerin yanında garnitür olarak domates ve patatesin yenmesini doğru bulmuyoruz, etin lezzetini alır götürür bunlar.” Mecburen döneri soğan ile yemeyi deneyeceğiz, siz de deneyip fikirlerinizi bu yazının altındaki yorumlar bölümüne yazmayı ihmal etmeyin.

bodrum döner 4
Yılmaz Usta da dönerin yanına en iyi soğan gider diyor.
bodrum döner 5
Birazdan bu iskenderin üzerine bol domates sosu, ardından da kızgın bir tereyağ sosu dökülecek!

Yılmaz Döner, dönerin yanında ikram ettikleri patatesler için ayrı bir parantez açıyor. “Patateslerimiz dondurulmuş değil, kendimiz günlük, taze patates kullanıyoruz, bu da misafirlerimizi memnun ediyor” diyor.

Yılmaz Döner’de de dönerinizi Tombik Ekmek, Dürüm, Sandviç Ekmek, Pilav Üstü, Porsiyon ve İskender olarak yiyebilirsiniz. Yılmaz Usta da dönerin yanına en iyi gidecek içecek nedir sorumuza ayran ve şalgam suyu diye cevap verdi.

Yılmaz Döner’de döner saat 12:30 gibi servise hazır oluyor, akşam saat 22:00-23:00 gibi döner bitiyor. Döneri taze taze yemeniz için günde iki defa döner takıyor Yılmaz Döner. Paket servisi de bulunan Yılmaz Döner’in açık alanda 20-30 kişilik bir oturma alanı bulunuyor.

Telefon : 0536 244 42 70
Açılış ve Kapanış Saatleri : Restoran yaz-kış açık. Sabah saat 12:00’da hizmet vermeye başlayan Yılmaz Döner, akşam saat 23:00’da kapanıyor.
Paket Servisi : Paket servis var.
Alkol : Alkollü içecek satışı bulunmuyor.
Konum : googlemaps


Bodrum dönercileri yazımız sizi çok acıktırmış olabilir. Yangına körükle gitmek gibi olacak ama Bodrum’un en iyi kebap restoranlarını ele aldığımız En İyi Bodrum Kebap Restoranları yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz. Bitmedi! Müdavimi olacağınız Bodrum Balık Restoranları, Bodrum’da Ne Yenir ve Bodrum’da Çökertme Kebabı Nerede Yenir? yazılarımızın da lezzetine doyamayacaksınız.

Bodrum dönercileri yazımızda tavsiye ettiğimiz mekanlarda döner yerseniz yorumlarınızı bu yazının altına yorum bölümüne bırakmayı ihmal etmeyin. Özenle seçtiğimiz Bodrum dönercileri tavsiyelerimizin dışında, sizin vereceğiniz Bodrum döner restoranları önerilerini de sabırsızlıkla bekliyoruz. 

Unutmadan Bodrum’a gelen yabancı misafirlerimiz bilmeyebilir; Döner siparişi verdiğinizde size “kaç gram istersiniz?”  diye soracaklar. Çünkü gramajla tartılıp servis edilir ve ücretlendirilir. Sandviç dönerde Ortalama 80 gram döner konur ama 100 gram daha doyurucu olur. Porsiyon dönerde ise 120 gram döner koyulur ama 160 gram bile yiyebilirsiniz, çünkü porsiyona garnitür az konur. 

Lezzetine doyamayacağınız bir Bodrum tatili diliyoruz size…

bodrum döner 6 Önceki Yazı
BODRUM KEBAP RESTORANLARI: 7 ÖZEL KEBAP RESTORANI

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!