Gümüşlük Gezilecek yerler

GÜMÜŞLÜK GEZİ REHBERİ  — GÜMÜŞLÜK GEZİLECEK YERLER

Gümüşlük’ün Bodrum yarımadasının doğal yapısı en az bozulan mahallelerindendir. En azından sahil bölgesi henüz çok fazla bozulmadı ve betonlaşmadı diyebiliriz.

Çünkü Gümüşlük tarihi bir alan. Tarihteki adıyla Myndos olarak da bilinir. Myndos’da önce Lelegler sonra Dorlar, daha sonra da Pers ve Karyalıların egemenliği hüküm sürmüş. Gümüşlük’ün dört bir yanında hala Myndos Antik Kenti’nin tarihi kalıntıları fışkırıyor.

Gümüşlük sahilindeki balık restoranları, Gümüşlük El Sanatları Çarşısı, Belediye Kafesi, bohem havası ve özellikle manzarasıyla Bodrum’un cool mahallesi Gümüşlük’ün ayrı bir çekiciliği vardır. Buranın çekiciliğini anlamak ve aşık olmak için mutlaka Gümüşlük’ü gezmelisiniz, ama öğleden sonra gelin! Çünkü Gümüşlük sahili, yerleşim yerlerine uzak olduğu için gece geç saatlere kadar eğlenir. Bu sebepten ve sıcak havalardan dolayı Gümüşlük güne ancak saat 13:00 gibi başlar.

Ayrıca mutlaka bir akşamüstü balık restoranlarından birine rezervasyon yaptırın. Buradaki denize sıfır balık restoranlarının hareketliliği, enerjisi sizi kendine çekecektir.

Eğer uzaydan akşam vakti dünyaya bakma şansınız olsaydı Gümüşlük’ün ışıl ışıl parladığını görebilirdiniz. Çünkü akşam vakti olunca kahkahalar, tokuşturulan kadeh sesleri, eğlenceli sohbetler Gümüşlük’ten uzaya doğru parıldayarak yükselir!


Bodrum Gümüşlük
Bodrum’un cool mahallesi Gümüşlük’ün ayrı bir çekiciliği vardır

GÜMÜŞLÜK NASIL BİR YER?

Aslında Gümüşlük büyük bir mahalle. Lakin tatilciler için Gümüşlük sadece sahil kısmından oluşuyor. Sahilden uzak olan ‘köy içi’ kısmında tatilciler için ilgi çekecek çok fazla bir şey barındırmıyor.

Tatilcilerin ve Gümüşlük’ün yerli halkının da eğlenmek, nefes almak, bir balık restoranı ziyafeti çekmek için Gümüşlük sahili tercih eder. Şimdi Gümüşlük sahilini biraz anlatalım sizlere…

Bu sahil kısmının girişinde büyük bir otopark, otoparkın solunda ise Gümüşlük El Sanatları Çarşısı bulunur. Mutlaka gezmenizi tavsiye ettiğimiz Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nı aşağıda detaylıca anlatacağız.

Gümüşlük El Sanatları Çarşısı biter bitmez de sağlı sollu, sıra sıra balık restoranları karşılar sizi. Bu balık restoranlarının arasında birkaç tane de bar bulunur. Ayrıca balık restoranlarının hemen hepsi denize sıfır bir şekilde konumlanır. 

Aslında bu küçük sahil şeridini on beş dakikada gezebilirsiniz. Ama Gümüşlük’ün manzarası sizi öyle hemen bırakmaz. Sahildeki işletmelerden birine oturup, bir çay, belki bir bira gibi bir şeyler içerek Gümüşlük’ün manzarasına dalarsınız. En azından belediyenin kafesinde oturup bir Türk kahvesi veya çay içmelisiniz.

Gümüşlük’ün bir manzarası vardır ki izlemeye doyum olmaz, hele ki yüksek bir yerden izleme şansınız varsa. Biz her gittiğimizde tekrar tekrar aşık oluruz Gümüşlük’ün manzarasına. Özellikle Eylül ayında güneş tam olarak Tavşan Adası’nın arkasından batar. Güneş, sanki Gümüşlük’e ‘iyi akşamlar’ deyip ağır ağır gözden kaybolur…

GÜMÜŞLÜK NEREDE?

Türkiye’nin en popüler tatil beldelerine ev sahipliği yapan Muğla ilinin en popüler tatil ilçesi Bodrum’dur. Gümüşlük ise Bodrum’un en gözde mahallelerinden biridir.

Bodrum bir yarımada ve Gümüşlük yarımadanın en batısında, dolayısıyla Bodrum merkezine pek yakın değil. Gümüşlük, Yalıkavak ve Turgutreis mahallelerinin ortasında kalıyor. Dolayısıyla Turgutreis’ten ve Yalıkavak’tan buraya ulaşmak daha kolay.

Ayrıca Bodrum merkezden ve Bodrum’un tüm mahallerinden Gümüşlük’e kısa bir araba yolculuğuyla ulaşabilirsiniz.

GÜMÜŞLÜK’E NASIL GİDİLİR?

Buraya Bodrum otogarından düzenli olarak dolmuşlar kalkıyor ve merkezden 23 kilometre uzaklıktaki beldeye varmak yaklaşık 45 dakika sürüyor. Yazın dolmuş seferleri gece geç saatlere dek sürüyor, ancak kışın erken saatte bitiyor. 

Turgutreis, Yalıkavak gibi noktalardan da dolmuşlar var Gümüşlük’e. Şu bilgiyi de ekleyelim, Turgutreis ve Yalıkavak Bodrum’un kışın da hareketli olan, yani yerleşik yaşamın yoğun olduğu mahallelerdir. Yalıkavak Gezi Rehberi ve Turgutreis Gezi Rehberi yazılarımızı da çok beğeneceğinizden hiç şüphemiz yok.

Gümüşlük’e akşam vakti gidecekseniz, bir balık restoranında rezervasyon yaptırdıysanız size tavsiyemiz taksi veya dolmuşlarla gitmeniz, ya da rezervasyon saatinizden birkaç saat erken gitmeniz. Çünkü yaz sezonunda Gümüşlük çok kalabalık olur, otoparklar ağzına kadar dolar. Güvenlik ekipleri de buradaki ulaşımı rahatlatmak adına araç girişine izin vermeyebiliyor bu yoğunluk olduğu zamanlarda. 

Bu sebepten; kendi aracanızla gelmek yerine taksi, dolmuş gibi seçenekleri kullanın. Bir diğer seçeneğiniz ise aracınızı Gümüşlük köy içi denen alana park edip sahile kadar yürümek. Gümüşlük’ün hemen girişinde, her saatte taksi bulacağınız bir taksi durağı bulunuyor. Eğer alkol alacaksanız zaten taksi kullanmak en iyi seçenek. Uyaralım; beldenin her iki çıkışında da güvenlik ekipleri çok sıkı alkol kontrolü yapıyor!

Dolmuş saatleri içinde kısa bir not düşmek gerekirse; yaz sezonunda saat 00:00’da son dolmuş Gümüşlük’ten hareket eder…  Bodrum Ulaşım Rehberi yazımızı okuyarak ulaşımla ilgili tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.


gümüşlük 1
Tavşan Adası’na denizden yürüyerek gidebilirsiniz ama adaya çıkmak yasak.

GÜMÜŞLÜK GEZİLECEK YERLER

Gümüşlük’te gezilecek çok fazla tarihi alan yoktur, lakin mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz birkaç yer var. Gümüşlük sahilinde yürüyüş yapmak başlı başına çok zevkli bir aktivitedir hemen herkes için, size de tavsiye ederiz. Tüm Gümüşlük sahilini boylu boyunca yürüyün ve manzaranın keyfini çıkarın.

Gümüşlük El Sanatları Çarşısı
Gümüşlük El Sanatları Çarşısı herkesin gezmesini tavsiye ettiğimiz bir yerdir.

GÜMÜŞLÜK EL SANATLARI ÇARŞISI

Bodrum’a tatile gelen herkes mutlaka Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nı gezmeli. Bohem bir tarzı olan bu çarşıda küçük küçük onlarca hediyelik eşya satan dükkanlar bulacaksınız. Yalnız burayı gezmeye gitmek için öğleden sonrayı tercih edin, çoğu mağaza öğleden sonra açılıyor. Tatilcilerin akşam üzerine doğru Gümüşülük’teki balık restoranlarına akın ettikleri için, saat 16:00 gibi tüm dükkanlar ancak açık oluyor.

Gümüşlük’e geldiğinizde ATM’ler ve taksi durağınını geçer geçmez sizi Gümüşlük El Sanatları Çarşısı karşılar. Karşılıklı ve yan yana dizilmiş kutu kutu küçük onlarca stant göreceksiniz. Bu stantları gezerek ulaşabilirsiniz Gümüşlük sahiline.

Bu stantlarda bilezik, kolye, bileklik, küpe, heykel, çanta gibi el yapımı ürünler satın alabilirsiniz. Burada satılan modeller el yapımı ürünler olduğu için Bodrum’un diğer beldelerinde bu modelleri bulamazsınız. 

Biraz yürüdükten sonra yol ikiye ayırılır; sağ taraftaki yolda stantlar devam eder, sol taraftaki yol ise sizi Gümüşlük sahiline götürür.

Sahile ulaşmadan hemen önce solunuzda Cadı isimli lüks bir takı mağazası bulunuyor, bu mağaza da ilginizi çekecektir. Bodrum merkezde, marina içinde de bir şubesi bulunan Cadı’nın fiyatlarının çok yüksek olduğunun altını çizelim, lakin ürünleri çok şık. Cadı’nın hemen yanında ise yöresel kıyafetler satan Etnika Butik, kadın okuyucularımızın çok seveceği bir giyim mağazasıdır. 

Etnika Butik’in hemen karşısındaysa diğer stantlardan biraz daha büyük bir el yapımı seramik tabak, çanak, satan bir yer var. Burası hemen gözünüze çarpacaktır zaten. Buradaki ürünler de çok şıktır, hala her gittiğimizde buradan bir şeyler satın alırız.

Daha sonra yol sizi Gümüşlük’ün dillere pelesenk olmuş balık restoranlarına, sahile çıkarır. Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nı gezmek, hediyelik eşya stantlarından bir şeyler almak çok keyiflidir. Mutlaka buradan kendinize veya sevdiklerinize bir hediye alın.

Gümüşlük Kral Yolu
Kral Yolu’nda yürümek Gümüşlük’e tatile gelen hemen hemen herkesin yaptığı bir aktivitedir.

KRAL YOLU

Sahilin hemen önündeki, denizden yürüyerek gidebileceğiniz Tavşan Adası, Gümüşlük’ün en popüler tarihi alanıdır.

Rivayete göre Kral Mausolos’un o zamanki adıyla Asar Ada olarak bilinen Tavşan Adası’na yürüyerek gitmek için bir taş yol yaptırır. Bu rivayetin bir antitezi de bulunur; bu taş yol aslında bir yol değil, limanı dalgalardan koruyan bir dalgakıran olduğu iddia edilir bilim insanları tarafından.

Bu yol zamanla depremlerden ve suyun yükselmesinden dolayı sular altında kalmış. Şimdilerde bu yoldan yürüdüğünüzde sanki denizin üzerinde yürüyormuşsunuz gibi bir görüntü oluşur.

Kral Yolu sularla örtülü bir hal alsa da denizin içinden yürüyerek Tavşan Adası’na uluşabilirsiniz. Lakin ada tarihi bir sit alanı olduğu için korumaya alınmıştır, adaya çıkmak yasaktır. Yine de buraya gelen tatilciler sanki denizin üstünde yürüyormuş gibi görüntü veren Kral Yolu’nda yürürler. Fenerci Restoran’ın ucunda bulunan Kral Yolu’ndan siz de yürüyebilirsiniz…

Gümüşlük’e gidince ayakkabılarınızı çıkartın ya da deniz ayakkabısı giyin ve Kral Yolun’da yürüyün. Ayaklarınızın altında tarihi Myndos Antik Kenti’nin kalıntılarının olduğunu unutmayın.

TAVŞAN ADASI

Tarihte adı Asar Ada olarak bilinen Tavşan Adası Gümüşlük’te görülmesi gereken yerlerden biridir, lakin adaya çıkmak uzun süre önce yasaklandı. Zira Tavşan Adası’nda birçok tarihi yapının kalıntıları bulunuyor. Ziyaretçilerin bu tarihi kalıntılara zarar verebileceği düşünülerek adaya giriş yasaklandı.

Tavşan Adası’na Kral Yolu üzerinden yürüyerek gidiliyor. Adaya çıkamazsınız ama adanın kıyılarına kadar giderek adayı daha yakından görebilirsiniz. Tarihi kalıntıları görmek için sular altında kalan Kral Yolu’nu yürümeniz gerekiyor.

GÜMÜŞLÜK SAHİLİ

Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nın sonuna geldiğinizde sizi Gümüşlük sahili karşılar. Sağınıza ve solunuza doğru sıra sıra onlarca balık restoranları dizilmiştir. Sağ tarafa doğru yürüdüğünüzde onlarca balık restoranı ve bu yolun sonunda Gümüşlük Liman Plajı bulunur.

Sol tarafınıza doğru ise uzun bir sahil yolu uzanır. Bu uzun sahil yolunda da önce halk tarafından çok sevilen denize sıfır konumda Gümüşlük Belediye Kafe bulunur.

Gümüşlük Belediye Kafe’yi geçtikten sonra da birkaç balık restoranı ardı ardına sıralanır. Buradaki balık restoranlarının konumu diğerlerine göre biraz daha avantajlıdır. Daha sonra da beldenin en popüler eğlence mekanlarından Club Gümüşlük’ü göreceksiniz solunuzda, sağınızda ise Gümüşlük’ün uzun kum sahili.

Bu kum sahil metrelerce devam eder. Akabinde de sahilin solunda irili ufaklı küçük işletmeler bulunur. Bu kafe veya barlarda bir şeyler içip denizi seyretmek çok keyiflidir. Buradan Tavşan Adası manzarası daha da güzeldir.

Gümüşlük’e geldiğinizde rezervasyon yaptırdığınız restorana oturmadan önce Gümüşlük sahilinde kısa bir yürüyüş yapın. Sevdiğinizin elini tutun yürüyüş yaparken, sahile vuran dalgaların sesi romantizminize eşlik edecek, kusursuzca bestelenmiş bir klasik müzik parçası gibi.

Gümüşlük Karakaya Köyü
Korsanlardan saklanmak için 800 yıl önce kurulan Karakaya Köyü.

KARAKAYA KÖYÜ

Belde bir sahil şeridinden ibaret değil elbette. Merkezi kıyıdan içeride olan Gümüşlük’te görülmesi gereken yerlerden biri de Karakaya Köyü. Peksimet Dağı tepelerine kurulu olan Karakaya Köyü”nün 800 yıllık bir geçmişi var. 

Korsanlardan saklanmak için kurulduğu bilinen bu köyde o tarihten kalma taş evleri görmeniz mümkün. Ama şunu bilmelisiniz, belli bir yere kadar arabayla sonrasını ise ancak yürüyerek gidebilirsiniz Karakaya Köyü’ne. Muhteşem manzarasının Gümüşlük koyuna baktığı Karakaya Köyü tarihi bir sit alanıdır.


Gümüşlük Liman Hotel
Liman Hotel Gümüşlük’ün en iyi otellerinden biridir.

GÜMÜŞLÜK OTELLERİ

Gümüşlük’ün tarihi bir sit alanı olmasından lüks oteller veya devasa tesisler bulamazsınız Gümüşlük’te. Biraz daha minimalist konaklama imkanları bulunur burada.

Denize neredeyse sıfır bir konumda bulunan Otel Gümüşlük beldenin en popüler otellerindendir. Diğer konaklama imkanlarına göre oda sayısı biraz daha fazla olsa da asıl tercih sebebiniz hem havuzu olması hem de denize birkaç adım uzakta olması olacaktır.

Liman Hotel ise en beğendiğimiz Gümüşlük otellerinden. Gümüşlük sahilinin tam kalbinde bulunur Liman Hotel. Bu butik otel iki yıl önce el değiştirdi. Özcan&Yasemin çifti oteli aldıktan sonra öyle güzel dokunuşlar yapmışlar ki biz bayıldık. Odaların konforu, dekorasyonu, hizmet anlayışı, üst katındaki terası ve bu terasın manzarası inanılmaz güzel detaylar. Bazı odalarının balkonunda fransız tarzı küçük masalar Gümüşlük manzarasına bakıyor, aşık olduk bu detaya. Bazı odalarda ise pencerenin önünde kocaman bir jakuzi Gümüşlük’ün büyüleyici manzarasına bakıyor.

Bir diğer sevdiğimiz konaklama imkanı ise Benjamin Otel. Gümüşlük sahiline yaklaşık 7-8 dakikalık bir yürüme mesafesinde, yeşillikler içinde bir butik otel. Benjamin Otel de yeni sayılır, 2022 yılında hizmet vermeye başladı. 

Bu küçük huzur dolu butik otel dekorasyonuna ve insanlara huzur dolu, sakin bir konaklama imkanı sunmaya özen göstermiş. Şık dekorasyonununa ve odalarda, banyoda misafirler için düşünülmüş küçük detaylara bayıldık. Manzarası Gümüşlük’ün sahiline ve yemyeşil doğaya bakıyor Benjamin Otel. Çocuklu aileler için pek ideal değil, lakin sakinlik arayanlar için uygun fiyatlı, muhteşem bir seçenek.

Gümüşlük’ün bir diğer konaklama seçeneği ise Mükellef Gümüşlük. Gümüşlük sahilinin, soluna doğru, en sonda yer alıyor. Geniş bir alana yayılan otel bölgenin en lüks oteli diyebiliriz.

Bir de pansiyon tavsiyesi verelim; Myndos Bed & Breakfast Gümüşlük. Bu pansiyon müstakil yapılardan oluşan odalarla hizmet veriyor. Hiçbir odanın birbiriyle bağlantısı yok. Çok geniş alana yayılan pansiyonun yeşillikler içinde odaları bulunuyor. Lüks beklemeyin, lakin temiz, denize çok yakın bir pansiyon.

Gümüşlük’ün bir diğer popüler konaklama seçeneği ise Wanderheaven Camping. Tesis denize yaklaşık 110 adım uzaklıkta ve mandalin ağaçları içinde özel bir konseptle hizmet veriyor. Hijyene çok önem veren tesis hem kamp alanında, hem tuvalet ve duş gibi alanlara ekstra hassasiyet gösteriyor. 

Altı adet bungalov evi, çadırını al gel konseptinde 80 kişilik çadır alanı ve viking savaş çadırı konseptli çadırları bulunuyor. Bungalov evlerde bir otel odasında ne arıyorsanız var; klima, televizyon, duş, tuvalet ve her bungalovun önünde oturma alanı bulunuyor. Mini viking savaş çadılarında ise aspiratör ve elektrik bulunuyor. Bu yıl da birkaç tane tiny house’lar eklediler kamp alanlarına.

Gümüşlük’ün tüm konaklama seçeneklerini görmek için bu linki kullanabilirsiniz.


Gümüşlük Balık Restoranları
Dillere pelesenk olmuş Gümüşlük balık restoranlarını mutlaka deneyimleyin.

GÜMÜŞLÜK BALIK RESTORANLARI

Gümüşlük sahilinde denize sıfır, hatta denizin içindeki masalarıyla 13 adet balık restoranı bulunuyor. Gümüşlük’ü bu kadar popüler yapan etkenlerden biri de balık restoranlarıdır. Bodrum’a tatile geldiyseniz, mutlaka Gümüşlük balık restoranlarında bir öğlen ya da akşam yemeği yemelisiniz. Peki hangi balık restoranını seçmelisiniz?

Gümüşlük balık restoranlarının hangisinine giderseniz gidin sizi çok iyi ağırlayacaklardır. Bazı popüler balık restoranları dekorasyonuyla, ambiyansıyla, meze çeşitliliğiyle farklılaşır. Biz kısaca restoranların farklılaşan özellikleri anlatalım. 

Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’ndan sahile indiğinizde sol tarafta, Tavşan Adası’nın tam karşısında bulunan Fenerci Restaurant manzara açısından en avantajlı konuma sahiptir. Gümüşlük’ün en güzel manzarasına sahip masaları yaz sezonunda dolup taşar. Bunların yanında servis anlayışı ve özenli masalarıyla Gümüşlük’ün popüler bir balık restoranıdır.

Fenerci’nin solunda Siesta ve hemen sağında Nazmi Restaurant bulunuyor. Fenerci kadar popüler olmasalar da her iki restoran da lezzetleriyle, servisiyle sizi memnun edeceklerdir.

Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’ndan sahile indiğinizde sağınızda sizi Aquarium Balık Restoranı selamlayacaktır.

Hemen yanında Yakamoz, Okyanus Balık Restoranı, Ali Rıza’nın Yeri, Karafaki, Zeytun, Karafaki Erhan Usta ve Gönülçelen balık restoranları yan yana sıralanır. Bu sıradaki balık restoranlarının tek dezavantajı oturma alanlarının biraz kısıtlı ve masaların birbirine çok yakın olması. Lezzet, servis vb. gibi konularda çok büyük farklılıklar olduğunu düşünmüyoruz. Bu balık restoranlarının arasında Zeytun Balık’ın hoş bir terası bulunuyor. Biraz yüksekten Gümüşlük manazarasını seyretmek ve kalabalkıtan biraz uzaklaşmak için terastaki masaları tercih edebilirsiniz.

Karafaki Erhan Usta Balık Restoranı’nı geçtikten elli metre sonra bölgenin en popüler ama fiyatlarınında biraz yukarıda olduğu iki restoran yan yana yer alıyor; Melengeç Gümüşlük ve Mimoza.

Melengeç Gümüşlük
Gümüşlük’ün en popüler balık restoranı Melengeç Gümüşlük.
Melengeç Gümüşlük
Herkesin mutlaka oturmak istediği Melengeç Gümüşlük’ün denizin içindeki masaları.

Melengeç Gümüşlük sadece Gümüşlük’ün değil Bodrum’un en popüler balık restoranlarından biridir. Denizin içindeki masaları, doğal görünümlü, farklı dekorasyonuyla çok beğeniliyor. Yerli yabancı turistlerin aylar öncesinden rezervasyon yaptırıyorlar.

Gümüşlük sahilin en sonundaki balık restoranı Mimoza da çok popüler bir balık restoranıdır. Mimoza Gümüşlük’te dekorasyonuyla ve rahat masalarıyla size farklı bir ambiyans sunan balık restoranlarından biridir. Mimoza’ya da rezervasyonsuz gitmeyin!.

Gümüşlük’teki balık restoranları hakkında daha geniş bilgiye ulaşmak için Bodrum Rehberi bölümümüzde Gümüşlük Balık Restoranları kategorisine bakabilirsiniz.


GÜMÜŞLÜK RESTORANLARI

Bodrum tatilinizi Gümüşlük’te geçiriyorsanız gözünüzden kaçırmamanız gereken mekanlar var. Popülaritesi yeni yeni parlayan ya da sosyal medyayı çok sık kullanamayan bu restoranları da gözünüzden kaçırmayın.

Jadem Gümüşlük
Gümüşlük’ün eşsiz manzarasına eşsiz lezzetler eşlik ediyor.
Şef Uğur Filiz
Şef Uğur Filiz ve ekibinin hazırladıkları yemeklerin lezzetine doyamayacaksınız.

2022 yılında açılan Jadem Gümüşlük, tahminimizden de öte bir beğeni kazandı. Jadem Gümüşlük Tavşan Adası’nın tam karşısında bulunuyor. Akdeniz, İspanyol ve Türk mutfağını yorumlayan Şef Uğur Filiz ve ekibi, hazırladıkları tabakları fine dining servis anlayışıyla sizlere sunuluyor. Gümüşlük’ün muhteşem gün batımı manzarası eşliğinde eşsiz bir gastronomi deneyimi yaşayacağınız Jadem Gümüşlük’ü beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Gümüşlük sahilinde onlarca balık restoranın arasında küçük bir hamburger restoranı var; Little Burger Shop By The Sea. “Gümüşlük sahiline gelip de hamburger mi yenir” diye düşüneceksiniz, bu hataya düşmeyin biz düştük!

Gümüşlük’ün yerel halkı arasında zaten çok popülerler. Yaz tatili için Bodrum’u tercih eden ve tatil boyunca balık yemek istemeyen veya öğlen hızlı ve lezzetli bir atıştırmalık yemek isteyenlerin de uğrak mekanı olmuşlar sekiz yıl içerisinde.

Adı Gümüşlük ile özdeşleşmiş bir mekan olan Limon Gümüşlük de beldenin en popüler restoranlarından biridir. İlk çıktığı yıllarda bir kahvaltı mekanı konseptiyle hizmet veriyordu Limon Gümüşlük. Artık sadece Ege mutfağında lezzetler sunan şık bir restoran. Sahilde değil, Gümüşlük’e biraz tepeden bakan bir konumda, yeşillikler içinde. Harika bir gün batımı manzarasıyla hizmet veriyor. Romantik bir akşam yemeği ve eşsiz Ege lezzetlerini tatmak isterseniz Limon Gümüşlük size unutulmaz bir deneyim yaşatacaktır.

Greta Gümüşlük
Greta Gümüşlük eşsiz manzarasıyla tekrar tekrar gitmek isteyeceğiniz bir mekan.
Greta Gümüşlük
Greta Gümüşlük lüks bir servis anlayışıyla hizmet verse de fiyat politikaları lüks değil.

Greta Gümüşlük sadece Gümüşlük’ün değil Bodrum’un en özel mekanlarından biri oldu çok kısa zaman içinde. 2021 yılında açılan mekan, konseptleriyle, menüleriyle, zarif ve şık dekorasyonuyla, ve eşsiz manzarasıyla özel bir yer.

Yeni açılan ve kısa zamanda popüler olan Greta Gümüşlük’ü de beğeneceğinizden şüphemiz yok. Greta Gümüşlük, sahilde değil. Halk arasında ‘Gümüşlük Köy İçi’ dediğimiz bölgenin tepesinde bir yerde konumlanıyor. Tüm Gümüşlük’ü, yakın adaları ve uçsuz bucaksız bir denizi gören bir manzarası var Greta Gümüşlük’ün. Uyaralım bu tepeye yürüyerek çıkmak pek akıllıca olmaz, kesinlikle araçla gitmelisiniz.

Greta Gümüşlük’ün menülerine göz gezdirdiğinizde lüks bir restoran fiyatlarını göremeyeceksiniz, lakin lüks bir restoranın hizmet anlayışıyla karşılacaksınız mekanın her detayında. Fiyatlar çoğu Bodrum restoranın altında desek yanlış olmaz.

Kapalı bülümde oturma alanları olduğu gibi, çok geniş, bakımlı bir açık alanı da bulunuyor. Restoran, kafe, bar, kafa dinlemek için kuytu bir mekan Greta Gümüşlük. Arkadaşlarınızla sohbet edip bir şeyler içebileceğiniz nezih bir ortam, herkese hitap ediyor Greta Gümüşlük. Bunları yaparken de tüm konseptlere özen gösterdiklerini hemen anlıyorsunuz.

Gümüşlük Köy İçi’nin hemen girişinde beldenin en iyi pizzacılarından biri olan Piri Piri Pizza yer alıyor. Artisan pizza ve kraft kokteyller tadabileceğiniz bu küçük ama lezzeti büyük mekan, kısa zaman içerisinde yerel halk arasında popüler bir yer olmayı başardı.

Gümüşlük’teki tüm mekanara bu yazımızda tek tek değinmek imkansız, Gümüşlük’üh öne çıkan tüm mekanlara görmek isterseniz Bodrum Rehberi bölümümüzden Gümümşlük kategorisine bakabilirsiniz.

GÜMÜŞLÜK BELEDİYE KAFE

Gümüşlük’ün yaz, kış en popüler yerlerinden biridir Gümüşlük Belediye Kafe. Yerel halkın uğrak mekanı olan Gümüşlük Belediye Kafe, denize sıfır bir konumda, temiz ve salaş bir mekandır. Bodrum’un tüm belediye kafeleri gibi Gümüşlük Belediye Kafe de self servis hizmet veriyor.

Kış sezonunda hem kapalı hem de açık alanı bulunuyor, yazın ise tüm alan açıktır. Gümüşlük Koyu’nu seyrederek bir şeyler yiyip içebilirsiniz Gümüşlük Kafe’de. Peki neler var menülerinde; Serpme Türk Kahvaltısı, Sahanda Yumurta, Sucukulu Yumurta gibi kahvaltılık çeşitleri, aperitif yiyecekler, Tost çeşitleri, Hamburger çeşitleri, Salata, Mantı gibi yiyecekler bulunuyor.

İçecek seçenekleriniz arasında ise; çay, Türk kahvesi, filtre kahve, espresso gibi seçeneklerin yanında bira ve şarap gibi alkollü içecekler de bulunuyor. Bir belediye işletmesi olmasından dolayı da fiyatları diğer işletmelere göre çok uygun olduğunun altını çizelim.

Gümüşlük Belediye Kafe Nerede: googlemaps

GÜMÜŞLÜK FIRIN

Gümüşlük Fırın, Belediye Kafe’nin tam arkasında yer alıyor. Yaz, kış açık olan mekan sahilin en önemli mekanlarından biridir yerel halk için. Sadece çeşit çeşit lezzetli ekmekler yok, daha birçok ürün var aklınızı başınızdan alacak.

Birçok lezzetli poğaça çeşidi bulunuyor; sebzeli, dere otlu-peynirli, peynirli-tereyağlı Poğaça. Simit, Açma, Börek çeşitleri ise hızlı ve lezzetli kahvaltı için alternatifler. Bunların dışında yaz döneminde; Sahanda Yumurta, Sucuklu Yumurta, Menemen gibi sıcak kahvaltılıklar da yeme şansınız var. Elbette çay, kahve ve taze sıkılmış portakal suyu da içebilirsiniz.

Her uğradığımızda gözümüzü alamadığımız tatlı ve tuzlu kurabiyelerin tadına bakma şansımız oldu. Orman meyveli kurabiyeleri mutlaka denemelisiniz. Koko ve Acıbadem ise mekanın tavsiye ettiği ürünlerden. Ayrıca glutensiz fıstıklı vegan kurabiye çeşitleri de bulunuyor.

Önemli bir detay verelim; Gümüşlük balık restoranlarına gelip doğum günü gibi kutlamalar için pasta siparişi verebiliyorsunuz. Mekanda birbirinden çeşitli ve lezzetli pastalar da bulunuyor. Pastalarının çok iddialı olduğunu belirtelim. Lakin pasta siparişinizi bir gün önceden verirseniz iyi olur. Gümüşlük Fırın bulunduğunuz restorana servis yapabiliyor.

Gümüşlük Fırın’ın sokağa bakan cam reyonundaki tatlıları ise görmezden gelmek imkansız. Makaron, Cheesecake çeşitleri, Ekler, Ev Baklavası, son yıllarda popüler olmaya başlayan Soğuk Baklava, cevizli ve ballı Rus Tatlısı, Magnolia çeşitleri aklımızda yer eden tatlılardan. Ama daha sayamadığımız bir sürü tatlı çeşitleri var Gümüşlük Fırın’da.

Sabah 07:30 gibi açılan Gümüşlük Fırın, kış sezonunda akşam 21:00 gibi kapanıyor. Yaz sezonunda  ise kapanış saati gece 02:00 saatine kadar uzuyor. Son olarak Gümüşlük Fırın yakın çevreye paket servisi de yapıyor.

Gümüşlük Fırın Nerede: googlemaps
Gümüşlük Fırın Rezervasyon: 0850 309 45 25
WhatsApp Sipariş Hattı: 0533 819 25 48


GÜMÜŞLÜK KAHVALTI MEKANLARI

Beldede çoğu otel ve pansiyon kahvaltı verse de “ben otel kahvaltısı değil daha dolu dolu bir kahvaltı yapmak istiyorum” diyenler için birkaç mekan önerisinde bulunmadan geçmeyelim. 

Gümüşlük Kahvaltı mekanları
Gümüşlük kahvaltı mekanları arasında manzarasıyla öne çıkıyor Bahçe Gümüşlük.

BAHÇE GÜMÜŞLÜK

Manzarasıyla sizi kendine aşık edecek Bahçe Gümüşlük, bonkör kahvaltısıyla da sizi müdavimi yapacak bir mekan. Bahçe Gümüşlük’ün kahvaltı servisi sabah 09:00’da başlıyor, saat 14:00’da ise bitiyor. Mekan akşamları da kişiye özel bir meyhane konseptiyle hizmet veriyor, ilerleyen satırlarda kısaca değineceğiz.

Bahçe Gümüşlük’ün iki çeşit serpme kahvaltı menüsü bulunuyor. Serpme Kahvaltı ve Bahçe Kahvaltı ismini verdikleri bu iki farklı kahvaltısında Bahçe Kahvaltısı’nın ürün çeşitliliği daha fazla. Bahçe Kahvaltı’nın içinde Serpme Kahvaltı’daki ürünlere ilaveten; Mıhlama, Kavurmalı Yumurta, Sucuk Tava ve Pastırma bulunuyor. Önümüzdeki yıl Bahçe Kahvaltısında taze sıkılmış portakal suyu dahil edilecek. Bahçe Kahvaltı menüsü o kadar geniş ki dilerseniz altı kişi gelip, dört kişilik Bahçe Kahvaltısı da sipariş verebilirsiniz.

Bahçe Gümüşlük’ün bu doyurucu Serpme Kahvaltısı’nda ise; Peynir Tabağı, üç farklı Zeytin Tabağı, Bal ve Kaymak, dört çeşit Reçel bulunuyor. Bu reçeller; Karpuz Reçeli, Dut Reçeli, Portakal Reçeli ve Kayısı Marmelat’ından oluşuyor. Yerken taze domatesin kokusunu alacağınız Domates ve Salatalık Tabağı, Pişi, Sigara Böreği ve çıtır çıtır, sıcak bir Patates Kızartması geliyor masanıza.

‘Yumurta yok mu?’ diye soracaksınız, elbette var. Yumurtanızı nasıl isterseniz öyle geliyor masanıza; Sahanda, Haşlama, Menemen, Omlet. Böyle farklı seçenekler sunulması çok hoşumuza gitti.

Bunlara ek olarak sınırsız çay da termos ile masanızın baş köşesine kuruluyor. Son olarak, karpuz ve üzümden oluşan bir Meyve Tabağı da bulunuyor serpme kahvaltılarında.

Patates Kızartması, Pişi ve Sigara Böreği masamıza o kadar sıcak geldi ki biraz soğumasını beklemek zorunda kaldık. Serpme kahvaltı doyurucu ve lezzetliydi. Unutmadan Türk kahvesi Bahçe Gümüşlük’ün ikramı!

Ayrıca Bahçe Gümüşlük akşamları meyhane hizmeti veriyor. Ama kişiye özel bir meyhane gibi düşünün. Rezervasyonlu çalışıyorlar. Siz rezervasyon yaptırırken akşam meze ve yemek olarak ne yemek istediğiniz soruyorlar. Mezeler sizin isteğinize göre, o gün yapılıyor, her şey taze olarak servis ediliyor.

Bahçe Gümüşlük Nerede: googlemaps
Bahçe Gümüşlük Rezervasyon: 0541 113 48 48

gümüşlük 2
Greta Gümüşlük’ün kahvaltısında hem yerel hem de uluslar arası lezzetler var.
gümüşlük 3
Greta Gümüşlük’ün pizzaları iddialı.

GRETA GÜMÜŞLÜK

Greta Gümüşlük’ü yukarıda detaylıca anlatmıştık, bu sebepten hızla kahvaltılarını anlatmaya geçelim. Greta Gümüşlük’ün kahvaltı menüsündeki çeşitliliği hiçbir kahvaltı mekanında görmediğimizi söyleyelim.

Kahvaltı menülerine şöyle bir göz attığımızda Bodrum’da hiçbir restoranda bulmayacağınız hem yöresel hem de uluslar arası mutfaklardan lezzetler eklemişler kahvaltı menülerine. Zaten yerli halk arasında kahvaltı için popüler bir mekan Greta Gümüşlük.

Tek ve çift kişilik serpme kahvaltılar, Domuz Sosis Kahvaltı, Yumurtalı Ekmek, Pancake, Sahanda Sucuk, Sahanda Yumurta, Pişi Kahvaltı, Granola, Tost çeşitleri, Omlet çeşitleri, Çılbır, Eggs Benedict, Gözleme, Detoks Mix diye uzuyor kahvaltı menüleri. 

Ayrıca ekmeklerini de kendileri yapıyorlar, hatta bazı oteller ekmeklerini Greta Gümüşlük’ten temin ediyorlar. Her zevke göre bir şeyler bulabilirsiniz anlayacağınız üzere. Bu güzel kahvaltıya ihtişamlı bir manzaranın eşlik ettiğinin de altını çizelim.

Greta Gümüşlük Nerede: googlemaps
Greta Gümüşlük Rezervasyon: 0532 171 49 74

Fonda Gümüşlük
Fonda Gümüşlük’ün önünden geçerken yoğun ilginin neden olduğunu merak ediyorsanız içeri girin!
Fonda Gümüşlük
Fonda Gümüşlük’ün kahvaltısını da çok beğeniyoruz.

FONDA GÜMÜŞLÜK

Gümüşlük’e ayrı bir heyecan ve dinamizm katan bir mekan Fonda Gümüşlük konseptleri kahve ve tatlı üzerine kurulu, fakat kahvaltıları da bir o kadar geniş ve beğeniliyor.

Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’ndan sahile doğra indiğinizde hemen sol çaprazınızda kalıyor Fonda Gümüşlük. Denize sıfır masalarıyla yaklaşık 60-70 kişlik bir misafir kapasitesiyle hizmet veriyorlar.

Türk kahvesi, espresso bazlı kahveler, filtre kahve, masaya gelen özel demleme kahveler içebilirsiniz Fonda Gümüşlük’te. Kahve çekirdekleri özel olarak getirtiyorlar. Etiyopya, Kenya, Brezilya gibi ülkelerden özel kahve çekirdekleri getirtip, taze olarak öğütüp, servis ediyorlar.

Tatlı menülerinde ise; Brownie, Cheesecake, Sen Sebestian, Waffle türü tatlılar bulunuyor. Kendi spesiyal tatlılarından ise beyaz karamelli, bitter çikolatalı ve üzerine lotus ile servis edilen Amber mekanın sevilen tatlılarından. Bir diğer sevilen spesiyal tatlısı ise Bodrum mandalinasından yapılan Fonda Spesiyal.

Fonda Gümüşlük dondurma üretiminde de bir marka olma yolunda ilerliyorlar. Kendi yaptıkları dondurmalarının imalatını izlemek isterseniz mutfak bölümüne geçebilirsiniz. Haftada iki gün dondurma imalatı oluyor.

Fonda Gümüşlük’ün bir diğer popüler olmasının sebebi ise kahvaltıları. Kahvaltı masalarına gösterdikleri özenden kahvaltılarının da lezzetli olduğunu belli ediyor. Serpme Kahvaltı, Omlet, Sahanda Yumurta, Sucuklu Yumurta gibi lezzetler de bulunuyor menülerinde. Yöresel ürünlerden hazırlanmış serpme kahvaltılarında; üç çeşit Reçel, üç çeşit Peynir, üç çeşit Zeytin, Sahanda Yumurta, Milas Böreği, sınırsız Çay ve Patates Kızartması bulunuyor.

Fonda Gümüşlük Nerede: googlemaps
Fonda Gümüşlük Rezervasyon:
0252 394 38 48

Yalı cafe Gümüşlük
Salaş ama rahat bir mekan olan Yalı Cafe aynı zamanda da daha hesaplı.
Yalı cafe Gümüşlük
Yalı Cafe’yi sadece kahvaltı için değil birçok atıştırmalıkları için de tercih edebilirsiniz.

YALI CAFE GÜMÜŞLÜK

Yalı Cafe, Gümüşlük sahilinin soluna doğru yürüdüğünüzde karşınıza ilk çıkacak mekanlardan. Dışarıdan bakıldığında içerideki ortamı, olanaklarını pek anlayamayabilirsiniz. Lakin Yalı Cafe Gümüşlük yerel halkının ve Yalı Cafe’yi daha önce ziyaret edenlerin uğrak mekanı.

Yalı Cafe’nin çok geniş bir açık oturma alanı bunuyor, üstelik masa araları da oldukça geniş. Birçok isteğe cevap veren Yalı Cafe’nin fiyatları daha ekonomik.

Yalı Cafe sadece bir kahvaltı mekanı değil. Bir sosyalleşme mekanı, bir kafe, öğle yemekleri ve atıştırmalık bir şeyler yemek için rahat bir restoran. Kısaca Yalı Cafe Gümüşlük rahat ortamıyla her isteğe cevap veren ekonomik bir mekan.

Yalı Cafe Gümüşlük’ü her şeyden önce sabah kahvaltıları için tercih edebilirsiniz. Taze sıkılmış meyve suları, serpme kahvaltı, kahvaltı tabağı, light kahvaltı gibi seçenekler var.

Serpme kahvaltılarında; yerel Reçeller, Börek, Peynir Çeşitleri, üç çeşit Zeytin, hafta sonları Pişi, taze patatesten Patates Kızartması, Sahanda Yumurta, Acuka ve sınırsız Çay bulunuyor. Bunlara ilaveten ekstra olarak; Omlet çeşitleri, Menemen, Sucuklu ve Kavurmalı Yumurta gibi lezzetler de yiyebilirsiniz.

Yalı Cafe Gümüşülük Nerede: googlemaps


Gümüşlük eğlence mekanları
Gümüşlük eğlence mekanlarıyla da popüler bir beldedir.

GÜMÜŞLÜK EĞLENCE MEKANLARI

Geldik beldenin en heyecan verici yanlarından birine; Gümüşlük gece hayatına. Gümüşlük geceleri tahmin edebileceğinizden çok daha hareketli. Sahil boyunca farklı eğlence anlayışlarına uygun birçok mekan sıralanmış durumda. 

Off Gümüşlük beldenin en popüler canlı müzik mekanlarından. Bu popülerliği sahne alan isimlerden kaynaklanıyor biraz da. Türk müziğinin en özel isimlerinin sahne aldığı mekanda yer bulmak çoğu zaman zor oluyor. Bu sebepten tatilinizi planlarken rezervasyonunuzu da yaptırın.

Gümüşlük Belediye Otoparkı’na gelmeden önce Non Stop Gümüşlük isimli bir mekan var. Hemen hemen her akşam canlı müzik konserleriyle beldenin en dinamik eğlence mekanlarından biri. Hem Türkçe hem de yabancı müzik dinleyebilirsiniz Non Stop Gümüşlük’te. Bazı günler canlı müzik yerine DJ performansları oluyor. Mekan kısa zamanda Gümüşlük’ün popüler eğlence mekanları arasında yerini almayı başardı.

Club Gümüşlük
İsmi Gümüşlük ile özdeşleşmiş bir mekan Club Gümüşlük.
Club Gümüşlük
Club Gümüşlük’ün hemen önündeki sahil akşamları bir restorana dönüşüyor.

CLUB GÜMÜŞLÜK

Beldenin bir diğer popüler eğlence mekanı Club Gümüşlük. Club Gümüşlük beldenin en eski gece kulüplerinden biridir. Mekanın hemen önündeki şezlonglardan faydalanabilirsiniz, tabii bunun için mekanın müşterisi olmanız gerekli.

Club Gümüşlük’ün konseptini ikiye, hatta üçe ayırabiliriz; hem beach club olarak hem restoran olarak hem de eğlencesi bol bir gece kulubü olarak vakit geçirebilirsiniz.

Çok geniş bir alana yayılan mekanda denize bakan masalarda hem sahili hem de deniz manzarasını seyredebilirsiniz. İçeride de büyük ve deneyimli bir bar bölümü bulunuyor. Geniş bir içki skalasının yanında lezzetli kokteylleri de bulunuyor. Kendi spesiyal kokteyllerini de mutlaka deneyin. 

Akşam saat altı gibi sahildeki şezlonglar kalkıyor, yerine yemek masaları konuyor. Kum sahildeki yemek masaları keyifli, romantik bir ortam yaratıyor, çok seveceğinizi düşünüyoruz.

Club Gümüşlük’de eskiden canlı müzik konserleri de oluyordu ama bir süre için olmayacakmış. Zaman zaman canlı müzik yerine işinin ehli DJ’ler performans sergiliyor. Ne tür müzikler oluyor diye soracak olursanız; Türkçe pop, rock, 80’ler, 90’lardan nostaljik parçalar, ama ağırlıklı olarak popüler yabancı müzik şarkılar dinleyebilirsiniz. Ama size şöyle bir ipucu verelim; dinamik ve eğlenceli bir mekan Club Gümüşlük.

Club Gümüşlük Nerede: googlemaps
Club Gümüşlük Rezervasyon: 0252 394 34 01

EKLISIA

Eklisia Gümüşlük’ün yaz/kış açık olan popüler eğlence makanlarından. Eklisa, Gümüşlük sahile çok yakın olsa da sahilin iki dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor, altta konum bilgisi paylaşacağız.

Eklisia’da haftanın bir günü canlı müzik, diğer günlerde ise DJ performansları oluyor. Genellikle Techno, jazz, House, Rock, Rap ve zaman zaman da nostaljik Türkçe müzikler çalan bir mekan. Her gün farklı bir konsepte etkinlikleri oluyor, her kitleye hitap etmeye çalışıyorlar.

Eklisia’ya bir gece kulubü de diyemeyiz, bir bar da. Arada kalan bir konseptleri var. Bar demek çok yalın kalır Eklisia için, soft bir gece kulubü demek daha doğru olur belki. Mekan çılgın eğlencelerden çok düzeyli bir ritimde eğlence sunuyor sizlere. Gençler de keyif alabilir Eklisia’dan, ağır takılan çiftler de.

Çok geniş bir açık alanı bulunuyor Eklisia’nın. Açık alanda geniş bir barı, performans sahnesi ve bu geniş alana yayılmış oturma alanları bulunuyor. Ayrıca mekana ismini veren tarihi Eklisa Kilisesi bulunuyor bu büyük mekanda.

Bir de kapalı alanı bulunuyor. Burayı genellikle kış sezonunda kullanıyorlar. Bu kapalı alanda da bir performans sahnesi, yine çok geniş bir bar ve bir restoran havasında masaları bulunuyor. İç içe geçmiş iki mekan, dediğimiz gibi Eklisia çok geniş bir mekana yayılıyor. 

Restoran havasındaki kapalı alanda yemek servisi de bulunuyor ama çok geniş bir menüye sahip bir restoran aklınıza gelmesin. Daha çok hızlı servis edilen yemeklerden oluşan bir menüleri var; Makarna, Hamburger, Pizza, Bira Tabağı vb. gibi…

Bar bölümlerinde ise kokteylleri öne çıkıyor. Kendi reçeteleriyle hazırladık birçok özel kokteylleri var Eklisia’nın. Spesiyal kokteyllerinden mutlaka tatmanızı öneririz.

Kaliteli müzikler dinleyip, arkadaşlarınızla sohbet edip, güzel vakit geçirebilirsiniz Eklisia’da. Mekanda eğlence 19:00 gibi yavaş yavaş başlıyor, gece 02:00 saatlerine kadar da devam ediyor. Kapanış saatleri yaz sezonunda daha da uzayabiliyor.

Eklisia Nerede: googlemaps
Eklisia Rezervasyon: 0507 237 27 48


Gümüşlük Sahili
Sahilde çok sayıda sokak köpeği göreceksiniz, hepsi dost canlısıdır, sevin onları bizim için.

GÜMÜŞLÜK’TE NEREDE DENİZE GİRİLİR?

Gümüşlük’te denize girebileceğiniz üç farklı alan var. Gümüşlük Halk Plajı, teknelerin demir attığı alan olan Liman Plajı ve Şampanya Koyu. 

Gümüşlük sahiline geldiğinizde sağ tarafınız balık restoranları, sol tarafınız ise Gümüşlük Belediye Kafe’ye doğru gider. Gümüşlük Belediye Kafe’yi geçtikten sonra yürümeye devam ederseniz önününüze Club Gümüşlük çıkacaktır. İşte denize girebileceğiniz kum sahil buradan itibaren başlıyor ve sahil boyunca da devam ediyor.

Club Gümüşlük ve yanındaki birçok işletmenin önünde şezlonglar göreceksiniz. Bu mekanlarda bir şeyler yiyip, içmeniz yeterli şezlonglarını kullanmak için. Eğer herhangi bir ücret ödemek istemiyorsanız yürümeye devam edin. 

Biraz daha ileride Gümüşlük Halk Plajı’nın olduğu alan bulunuyor. Halk Plajı olan bölümde sadece güneş şemsiyeleri bulunur. Havlunuzu serip burada güneşlenebilir ve denize girebilirsiniz. Bodrum Belediyesi halk plajlarının çoğunda şezlong bulundurmaz. Çok büyük bir karışıklığa ve karmaşaya sebep verdiği için yapıyorlar bu uygulamayı.

Gümüşlük’te denize girebileceğiniz diğer bir alan Liman Plajı. Gümüşlük sahilinin sağına doğru, en sona kadar yürüyün. Teknelerin demir attığı liman kısmına yürürseniz burada da küçük bir halk plajı göreceksiniz. Teknelerin demirlediği bu alan daha sakindir. Geniş ama kısa bir kum plaj bulunur burada. 

Yüzmek için çok ideal olmadığını söylemeliyiz ama serinlemek ve güneşlenmek için iyi bir alandır. Plajın hemen önüne demirleyen tekneler yüzülecek alanı kısıtlıyor. Ama çocuklu ailelerin bu alanı seveceğini düşünüyoruz. Altını çizmemizde fayda var; bu alanda herhangi bir market, tuvalet gibi imkanlar yok, merkeze 200, 300 metre uzaklıkta bir halk plajı burası. Yani buraya gelirken yemek, içmek için marketten alışveriş yapmanız iyi olur. Ayrıca bu alanda şezlong, güneş şemsiyesi gibi imkanların olmadığını da belirtelim.

Gümüşlük’te denize girebileceğiniz son yer ise Şampanya Koyu. Liman Plajı’nın arkasında özel bir villa var. Bu özel mülkün solunda ufak bir çit kapı bulunuyor. Bu çit kapıyı geçip tepeye doğru yürümeye başlayın, yolumuz biraz uzun, yaklaşık 7-8 dakika kadar.

Bu yürüdüğünüz patika yol aynı zamanda tarihi bir alan; Myndos Antik Kent’in kalıntılarını göreceksiniz yol boyunca. Myndos Antik Kent’ten kalma büyük taşlar, oyma kirişler yol boyunca karşınıza çıkacak. Yaklaşık bir kilometrelik patika yolu sanırım çocuklu aileler yürümekte zorlanır. Zaten Şampanya Koyu da çocuklu aileler için pek uygun bir yer değil sanırız.

Bu patika yol sizi, Gümüşlük sahilinden gördüğünüz bayraklı tepenin arkasına götürecek. Yol boyunca sağınız kayalıklarla dolu bir yamaç, ama yolun sonu yavaş yavaş deniz seviyesine doğru inecek. Şampanya Koyu da küçük bir koy. Bu küçük koyun küçük bir sahili bulunuyor. Sahil mıcır diyebileceğimiz çakıl taşlarla örtülü, kum bir plaj beklemeyin. 

Denizin zemini de kayalık, ama deniz inanılmaz berrak ve temiz. Herkes bilmez bu koyu, bu sebeptendir ki hala temiz. Lütfen siz de Şampanya Koyu’na gittiğinizde çevreyi temiz bırakmaya özen gösterin. 

Elbette burada herhangi bir tesis yok; tuvalet, market vb. gibi. Bu sebepten buraya gelirken yiyecek, içecek bir şeyler almanızda fayda var. Şampanya Koyu’nun üst tarafı yeşilliklerle örtülü bir çim tepe. Buradaki çim alana da havlunuzu atıp uçsuz bucaksız deniz manzarasına karşı güneşlenebilirsiniz. Burayı daha çok gençler ve sakinlikten hoşlananlar sevecektir.

GÜMÜŞLÜK DENİZİ NASILDIR?

Gümüşlük sahilin sol tarafınındaki uzun kum sahil çok geniş olmasa da yeteri kadar uzun bir sahildir. Burada keyifle güneşleneceğinizden hiç şüphemiz yok. Aynı zamanda hemen arkanızda birkaç tane kafe ve bar keyfinize keyif katacak olanaklar barındırıyor. Buranın denizi ise berraktır ama çok sığ bir deniz değildir.

Liman Plajı ise kalabalıktan uzak durmak isteyenlerin tercih edeceklerini düşünüyoruz. Bu kısmın denizi de berrak ve denizin zemini kumdur ama yüzmek için ideal bir alan değildir. Kum plaj biraz geniş olduğu için çocuklu aileler burayı sevebilir.

Şampanya Koyu’nun denizi ise muhteşem diyebiliriz. Berrak bir deniz vardır fakat denizin zemini kayalıktır, dikkatli olmak gerekir. Bu koy pek bilinmediği için sakindir ve inanılmaz güzellikte uçsuz bucaksız bir deniz manzarası vardır.

Gümüşlük denizinin zemini kum olsa da kayalık bölgelere doğru yüzerken dikkatli olmanızda fayda var. Deniz kestanelerine basabilirsiniz, tatilinizin tadını kaçırmamak için kayalık bölgelerde yüzerken ayağınızın altına dikkat edin!


Gümüşlük Müzik Festivali
Bodrum’un en çok ilgi gören festivallerinden biri Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’dir

ULUSLARARASI GÜMÜŞLÜK KLASİK MÜZİK FESTİVALİ

Bodrum’un en sevilen mahallelerinden Gümüşlük’te 2004 yılından beri düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali alanında önemli festivallerden biri olarak kabul ediliyor. Bodrum festivalleri içinde en çok ilgi görenlerden de biridir Gümüşlük Klasik Müzik Festivali. 

Bu festival yaklaşık iki buçuk ay gibi geniş bir süreyi kapsıyor. Alanında dünyaca tanınan sanatçılar Suda, Taşta, Kumda başlıkları altında performanslarını sergiliyor. Bu süre içinde yaklaşık 20-30 arasında konser sergileniyor.

İlk yıllarda Gümüşlük’te bulunan tarihi kilise Eklisia’da düzenlenen festival daha sonraki yıllarda talebi karşılayabilmek için yine Gümüşlük’teki Tarihi Taş Ocağı’nda düzenlenmeye başlandı. Bu arada bu taş ocağı Bodrum’da bulunan ve Antik Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olan Mausolleion Anıt Mezarı’nın yapımında kullanılan taşların çıkartıldığı taş ocağı olması sebebiyle de tarihi açıdan önemli bir alan.

Geçtiğimiz yıllarda Cyprien Katsaris, Alexander Markov, Gülsin Onay gibi isimlerin konserlerine sahne olan festivalde ayrıca Gümüşlük Festival Akademi’de öğrenim gören genç sanatçıların konserleri de izlenebiliyor.

Festivaller ilginizi çekiyorsa Bodrum’daki tüm festivalleri detaylıca anlattığımız Bodrum Festivalleri yazımız da ilginizi çekebilir.


GÜMÜŞLÜK HALK PAZARI

Gümüşlük halk pazarı Bodrum’un diğer beldelerine göre küçük bir pazar. Çarşamba günleri kurulan Gümüşlük halk pazarı sadece meyve ve sebze tezgahları bulunuyor.

Temiz ve taş bir zemine kurulan Gümüşlük halk pazarı ferah bir pazar. Küçük olmasına rağmen klasik bir pazar karmaşası yok. Temiz ve düzenli olması dolayısıyla sevdiğimiz bir pazar Gümüşlük halk pazarı.

Meyve ve sebze stantlarının dışında geniş bir peynir, zeytin ve kahvaltılık ürünlerin satıldığı tezgahlar da bulmak mümkün. Bu tezgahların sonuna doğru her Bodrum pazarında olduğu gibi Gözleme, Börek, Baklava ve Köy Ekmekleri satan büyük bir tezgah bulunuyor.

Son olarak çok geniş biri kuruyemiş ve baharat tezgahı ve pazarın hemen girişinde genişçe bir bitki satan tezgah da bulunuyor halk pazarında.


Gümüşlük’ü keşfedebildiğimiz kadar anlatmaya çalıştık. Gözümüzden kaçırdığımız gezilecek yerler, gidilecek restoranlar, barlar, kafeler eminiz kalmıştır. Eğer sizin sevdiğiniz bir mekan olursa bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Gümüşlük sahili dışında kalan daha birçok mekan olduğunu biliyoruz. Zamanla o mekanları da keşfedip yazımıza dahil edeceğiz. Her yıl Gümüşlük Gezi Rehberi yazımızı güncelleneceğinden emin olabilirsiniz.

Gümüşlük gezilecek yerler yazımızı beğendiyseniz, Bodrum’da güzel bir tatil için yazdığımız diğer yazılarımıza da göz atın. Örneğin Bodrum Tekne Turu Rehberi ve En Güzel Bodrum Koyları yazımıza da göz atın. Bodrum’da bir tekne turu yapmadan ayrılacak değilsiniz umarız!

KUfak bir de ricamız var; Facebook veya Instagram hesabımızı takip ederek bize katkıda bulunun. Sosyal medya hesaplarımızda yaz sezonu boyunca mekan tavsiyeleri, otel önerileri, gezi tüyoları vb. gibi paylaşımlar yapıyoruz. Sosyal medya hesaplarımızı da ilgiyle takip edeceğinizi düşünüyoruz.

Son olarak sizi Bodrum Travel Tips isimli Facebook grubumuza davet ediyoruz. Bu grubun amacı Bodrum tatili deneyimlerinizi paylaşmak ve Bodrum’a tatile gelecek insanlara tavsiyeler vermek.

Özellikle yurt dışından gelen misafirlerimizin Bodrum’la ilgili merak ettikleri çok şey oluyor. Otel tavsiyesi, restoran tavsiyesi veya gezip görülecek yerler vb. gibi daha bir çok şey hakkında bilgi istiyorlar. Bodrum Travel Tips Facebook grubumuz düzeyli, reklam içermeyen paylaşımlarla yayın yapıyor.

Size, her günü bir öncekinden daha güzel bir tatil diliyoruz…

gümüşlük 4 Önceki Yazı
BODRUM KALESİ TARİHİ
gümüşlük 5 Sonraki Yazı
Halikarnas Mozolesi Tarihi

Yorumlar - 12

Tuan

Tuan

Merhaba iyi günler Gümüşlük`e Gelip Orada Güzel Manzarali Bir Noktada Piknik yapmak istiyorum halka açık manzarası güzel olan bir konum söyleme şansınız var mı acaba

bodrumfinder

Merhaba,

yazımızın içinde “Gümüşlük’te Denize Girilecek Yerler” bölümünde detaylı anlattığımız Liman Plajı ve Şampanya Koyu piknik için ideal alanlar olabilir sizin için. Söylememize gerek yoktur belki ama bu yorumu okuyacak olan herkes için bir ufak rica olsun; Lütfen piknik yaptığınız alandan ayrılırken çevrenizi temiz tutun. Çok güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle…

Leyla kurtoglu

Leyla kurtoglu

Gümüşlük sahilde denize girilemiyecegi söyleniyor siz ne düşünüyorsunuz

bodrumfinder

Merhaba Leyla Hanım,

Gümüşlük plajı “Mavi Bayrakalı” bir halk plajıdır. Lakin geçen yıl ölçümlerde değerler biraz düşüş gösterdi. Bu durum kulaktan kulağa çok olumsuz bir durum gibi gösterilse de Gümüşlük sahilinde denize rahatlıkla girebilirsiniz.

Bu olumsuz bilgiler kulaktan kulağa yayılsa da sorunuza takiben biz Bodrum Belediyesi yetkilileriyle tekrar görüştük. Gümüşlük hala “Mavi Bayrakalı” bir halk plajı.

Bodrum Belediyesi yetkilileriyle görüştüğümüzde denizden alınan örneklerin düşük göstermesinin önüne geçmek için hızlıca önlemler alındığını belirttiler. Çünkü Gümüşlük Bodrum’un gözbebeğidir!

Gümüşlük sahilinde denize girilmez diye bir uyarı yok, zaten böyle bir durum olsaydı sahile girilmeyeceğine dair uyarı levhaları koyulurdu.

Size güzel bir Bodrum tatili dileriz Leyla Hanım…

Ayşegül

Ayşegül

Merhaba, biz Gümüşlük’te Greenport otelde kalacağız ama yanında atı atık arıtma tesisi varmış bu bilgiyi sonradan öğrendik.6 aylık bir bebeğimiz var.Su nasıldır? Gerçekten tercih etmemiz gerekirse lütfen bize söyler misiniz rezervasyonunuzu iptal edelim.Şimdiden çok

bodrumfinder

Merhaba Ayşegül Hanım,

bildiğimiz kadarıyla Gümüşlük’te Greenport isimli bir otel yok, Güvercinlik olabilir mi? Eğer Güvercinlik ise bununla ilgi bir bilgi sahibi değiliz. Yardımcı olamadığımız için üzgünüz…

İbrahim

İbrahim

Selam… Gümüşlük’ün sessiz ve sakin bir yerinde müstakil bir ev kiralayıp el işi maket evler, kuş yuvaları, kabartma duvar panoları ve benzer el emeklerimi değerlendirmek istiyorum. Özellikle kiralamayı düşündüğüm evin sahilde mi yoksa köy içinde mi olmasını tavsiye edersiniz. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

bodrumfinder

Merhaba İbrahim Bey,

ürünlerinizi satacağınız en iyi yer sahildeki Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’dır. Kiralayacağınız ev için tavsiyemiz ise sizin ayırdığınız bütçeye, yaşam tarzınıza göre değişir. Daha ekonomik olsun istiyorsanız Gümüşlük köyiçinde daha makul fiyatlara ev bulma şansınız olabilir. Son olarak tavsiyemiz ürünlürenizi satmak için Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’ndaki esnafla sohbet edip onların deneyimlerinden yararlanmanızı tavsiye ederiz…

Hayallerinizi gerçekleştirmeniz dileğiyle…

Fatma

Fatma

İyi günler 🙂 öncelikler verimli yazınız için çok teşekkür ederim. Tatil dönüşü yol üstü olacağı üçin 3-4 saat vakit geçirmek istiyoruz hangi restr. Yeme içme yapmamızı tavsiye edersiniz.

bodrumfinder

Merhaba Fatma Hanım,

güzel sözleriniz için teşekkür ederiz. Bizim bir isim vermemiz çok doğru olmaz. Ama şunu size rahatlıkla söyleyebiliriz; Gümüşlük sahilindeki balık restoranlarının kalitesi birbirine çok yakındır. Hangisinie giderseniz gidin lezzetli şeyler yiyeceğinizi bilin.

Manzara, samimiyet, güleryüz; Bu gibi konulara dikkat ederek seçim yapabilirsiniz. Son olarak ‘Müdavimi Olacağınız Bodrum Balık Restoranları’ yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz. O yazımızda Gümüşlük’teki birkaç restoranı genişce anlattık.

– Müdavimi Olacağınız Bodrum Balık Restoranları
http://bodrumfinder.com/bodrum-balik-restoranlari/

Size şimdiden afiyet olsun, mutlu bir tatil dileriz…

Mehmet

Mehmet

Selam. Gümüşlüğün ne tarafından ev alınmadını önerirsiniz.

bodrumfinder

Merhaba,

sorunuzun cevabı pek çok farklı kritere göre değişir. Manzara, fiyat, konum, ulaşım gibi kriterler kararınızı değiştirebilir. Size tavsiyemiz iyi bir emlakçıyla görüşerek, size sunulan evleri gezmeniz.

Sorunuza kesin cevap vermek çok zor. Umarım yardımcı olabilmişizdir.

Şimdiden Bodrum’a hoş geldiniz diyoruz…

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!