BODRUM HALK PLAJLARI İZLENİMİ

BODRUM HALK PLAJLARI İZLENİMİ

Dünyada yaşamın suda başladığı düşünülüyor ve belki de bu sebeple insanların çoğu denize karşı büyük bir tutkuyla bağlı. Yıl boyunca denize kavuşmayı bekleyen binlerce insan yazın gelmesi ile birlikte soluğu denizi ve plajları ile ünlü Bodrum’da alıyor. Bodrum’un dünyaca tanınan ve çok popüler bir tatil beldesi olmasında, ev sahipliği yaptığı muhteşem Bodrum halk plajlarının rolü elbette çok büyük.  Bir yarımada olan Bodrum’un dört bir yanında çok sayıda plaj var, bu denli çok plaj olması herkesin tam aradığını bulabilmesini kolaylaştırıyor.

Sakin bir plajda denize girip, güneşlenirken kitabını okumak isteyenler de çılgın beach partiler ile deniz-kum ve güneş üçlüsünü eğlence ile harmanlamak isteyenler de Bodrum halk plajlarında tam aradıkları atmosferi bulabiliyor. Bir çok lüks otelin kendine ait plajı var, Bodrum Otel Tavsiyeleri yazımızı okuyarak bir tercih  yapabilirsiniz,  ya da Bodrum Halk plajları yazımızı okumaya devam edip, Bodrum’u keşfedebilirsiniz.

İçmeler Halk Plajı

Bodrum halk plajları için ilk plajımız Bodrum merkeze çok yakın olan İçmeler. Burası aslında bir koy ve koyda birçok otel var. İçmeler plajı olarak tanımlayabileceğimiz yer, Bodrum Belediyesi tarafından işletilen Yelken Kulüp.  Bodrum otogarından kalkan dolmuşlar ile Yelken Kulüp’e varmak 10 dakika kadar sürüyor. Sezon boyunca deyim yerindeyse tıklım tıklım olan plajda şezlong, duş gibi tüm imkânlar var.

Bir de kafesi bulunan Yelken Kulüp belediye işletmesi olduğu için fiyatları da diğer birçok yere kıyasla gayet makul ve denizinin güzelliği, sunduğu olanaklar ile uygun fiyatları da birleşince plajın çok kalabalık olmasına şaşmamak gerekiyor. Eğer Yelken Kulüp’e gidecekseniz size tavsiyemiz olabildiğince erken gitmeniz, zira öğle saatlerine kalırsanız şezlong bulmakta zorlanabilirsiniz.

İçmeler’den bahsederken şunu da eklemeden geçmeyelim; Yelken Kulüp’e çok yakın küçük bir koy daha var ve burada hiçbir işletme yok, yani ıssız bir koy olarak tanımlanabilir. Yazın 2-3 çadır kuran oluyor ve sessiz, sakin bir ortamda takılmak isteyen ve tabi ki bu koyun varlığını bilenler buraya gidiyor.  Eğer bu ufak koya gitmeyi tercih ederseniz yanınıza su ve yiyecek gibi şeyler almayı unutmamanız gerekli çünkü söylediğimiz gibi koyda hiçbir işletme yok ve en yakın bakkal da oldukça uzak.

Bodrum Halk Plajları
Gümbet denizini sığ olarak tanımlayabiliriz.

Gümbet Halk Plajı

Bodrum halk plajları yazımızın içinde ikinci plajımız Bodrum merkezine çok yakın olan Gümbet.  Aynı zamanda Bodrum’un en popüler eğlence merkezlerinden biri olan Gümbet’in oldukça uzun bir plajı var ve bu plajda hem çok sayıda otel hem de cafe, bar tarzı işletmeler bulunuyor. Bodrum otogarından yaz boyunca beş dakika arayla Gümbet’e dolmuşlar kalkıyor ve yaklaşık 10 dakikalık bir yolculukla Gümbet’e varılıyor, yani buraya ulaşım çok kolay. Gümbet’i detaylıca anlattığımız yazımıza bu linkten göz atabilirsiniz.

Gümbet halk plajı ve denizinin kum olması, denize girmek ve güneşlenmek için buranın tercih edilmesinde önemli rol oynuyor. Denizi de sığ olarak tanımlanabilir ve bu sebeple özellikle çocuklu aileler için gayet uygun bir plaj. Gümbet halk plajında yer alan işletmelerin hepsinin şezlongu ve şemsiyesi var ve bu mekânlarda oturup bir şeyler yiyip içtiğinizde şezlong, şemsiye için ekstra ücret talep edilmiyor. Gümbet için “küçük İngiltere” tanımının kullanıldığını da ekleyelim, yani bu plajda başta İngilizler olmak üzere çok fazla turistle karşılaşabilmek mümkün.

Bitez Halk Plajı

Bodrum halk plajları içinde en iyilerinden biri de Bitez plajı. Bodrum merkezine 8 kilometre uzaklıktaki Bitez’e de yine otogardan kalkan minibüsler ile yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuk ile ulaşılıyor. Bitez halk plajına giriş ücreti yok ve bu plajda da çok sayıda işletme bulunuyor. Bitez özellikle turistlerin çok tercih ettiği bir Bodrum halk plajı ve burada aynı zamanda sörf yapma imkânı da var ki birçok kişi sörf yapmak için Bitez’e gidiyor. Bitez halk plajında sörf malzemeleri kiralama olanağı da var, yani sörf yapmak istiyorsanız yanınızda ekipman götürmenize gerek yok, buradaki işletmelerden kiralayarak sörf yapabilirsiniz. Bitez Gezilecek Yerler yazımız aklınızdaki Bitez ile ilgili tüm sorulara cevap verecektir.

Bitez halk plajının çevresi doğal güzelliği ile de etkileyici. Plajdaki mekânlarda oturup bir şeyler yiyip içtiğinizde şezlong, şemsiye için ekstra ücret ödemeniz gerekmiyor.  Bitez sahilindeki mekânlara giderek güne harika bir kahvaltı ile başlayıp ardından deniz, kum ve güneşin keyfini çıkartabilir, sörf ve diğer su sporlarını yapabilir, kısacası harika zaman geçirebilirsiniz. Bitez Gezi Rehberi yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bodrum Halk Plajları
Turgutreis Halk Plajı

Turgutreis Halk Plajı

Turgutreis halk plajı çoğu tatilcinin gözünden kaçırdığı bir plaj. Yeniden yapılandırmayla güzel ve uzun bir kum plaja sahip Turgutreis halk plajı tahmin edebileceğiniz gibi tatil sezonunda kalabalık oluyor. Daha çok yabancı turistlerin uğrak yeri olan Turgutreis halk plajının denizi ise dalgalı olmasına rağmen keyif alabilirsiniz. Çocuklu aileler için deniz biraz dalgalı olsa da kum plaj çocukların oyun oynaması için geniş bir alan sunuyor ve plajın hemen arkasında çocuklar için küçük bir park var.

D-Marin marinanın sağındaki uzun halk plajının yanısıra solunda da küçük ama daha sakin bir plaj daha var. Şevket Sabancı Parkı’na giderken göreceğiniz bu plajı da tercih edebilirsiniz. Turgutreis, yerli tatilcilerin pek tercih etmediği bir lokasyon olsa da yabancı turistler arasında daha popüler bir lokasyon diyebiliriz. Turgutreis Gezi Rehberi yazımızdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bodrum Halk Plajı
Bir çok kişi için Camel Beach Bodrum’un en iyi plajları arasında.

Camel Beach Halk Plajı

Birçok kişi için Bodrum halk plajları içinde en güzeli Camel Beach, Ortakent’te ve otogardan kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlanıyor. Plajda develerle gezinti yapılabiliyor ve zaten ismi de bu sebeple Camel Beach yani deve plajı.  Camel Beach tam 2 kilometre uzunluğunda yani en uzun Bodrum halk plajlarından biri ve son derece organize bir plaj olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda mavi bayraklı olan plajda yelken ve diğer su sporlarını yapma imkânı da var. Bu arada Bodrum’un vazgeçilmez aktivitelerinden biri tekne turları ve tur teknelerinin hepsi mutlaka Camel Beach’e de uğruyor, yani tekne turuna katılarak da bu plajı görebilirsiniz. Camel Beach’in denizi sığ, dolayısıyla çocuklu aileler için de gayet uygun bir adres.

Bodrum Halk Plajları
Gümüşlük balıkçı restoranları için de zengin bir lokasyon.

Gümüşlük Halk Plajı

Gümüşlük sahilin sağ kısmı tamamen plaj halinde diyebiliriz, burada birçok işletme var, özellikle Club Gümüşlük her zaman çok kalabalık oluyor. Bu işletmenin sahildeki şezlonglarında güneşlenmek için mekânda yiyip içmeniz yeterli. Boş şezlong bulabilmek için erken saatlerde gitmek gerektiğini ve fiyatların diğer yerlerle kıyaslandığında bir parça daha yüksek olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Gümüşlük balıkçı restoranları için de zengin bir lokasyondur, bu restoranlarda mutlaka tatmanız gereken lezzetlerle ilgili yazımız da okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca Gümüşlük Gezi Rehberi yazımızı da okumadan geçmeyin…

Akyarlar Halk Plajı

Bodrum merkezinden 20 kilometre uzaklıktaki Akyarlar’a otogardan dolmuşlar kalkıyor ve yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor. Akyarlar’da iki ayrı plaj var, ilki merkezdeki plaj;  Kalabalık bir ortamda takılmak isteyenler için bu plaj gayet uygun. Merkezdeki Bodrum halk plajı genellikle hem kalabalık hem de hareketli bir ortama sahip. Akyarlar halk Plajı sörf ve yelken yapmak için de uygun, dolayısıyla eğer sörf ya da yelken yapmayı planlıyorsanız rotanızı buraya çevirebilirsiniz.

İkincisi ise;  Akyarlar’daki Karaincir plajı. Burası bir koy ve “sakinlik istiyorum, kafama göre takılıp ruhumu da dinlendireyim” diyorsanız Karaincir, deyim yerindeyse ilacınız. Plajda işletmeler var, birçoğu giriş ücreti olarak belirli bir para talep ediyor, aslında buna giriş ücreti demek de tam olarak doğru değil, zira alınan ücret karşılığında işletmelerin şezlonglarından faydalanıp yiyip içebiliyorsunuz. Yani bir nevi belirli bir miktarda para harcama sözü almak diyebiliriz. Karaincir’in deniziyse harika ama daha harika olan bir şey daha var; günbatımı manzarası. Tam da bu sebeple eğer Karaincir’e giderseniz günbatımını görmeden ayrılmayın.

Kadıkalesi Halk Plajı

Turgutreis ile Gümüşlük arasında yer alan Kadıkalesi için hem en güzel hem de en sakin Bodrum halk plajlarından biri diyebiliriz. Etrafında narenciye bahçeleri de bulunan Kadıkalesi doğayla baş başa kalıp deniz, kum ve güneşin tadını çıkartırken dingin bir ruh hali yaşamak isteyenler için birebir.

Açık bir koy olduğu için genellikle rüzgarlı olan Kadıkalesi halk plajının denizi rüzgarsız günlerdeyse çarşaf gibi. Bu arada rüzgarlı olması bir dezavantaj gibi gelse de aslında sıcaklığın çok yüksek olduğu günlerde bu koyu çok daha çekici kılıyor, çünkü rüzgarlar bunaltıcı sıcakların etkisini hafifletiyor.  Manzarası da enfes olan koyda restoranlar da var ve Bodrum’dan kalkan dolmuşlar ile ulaşım sağlanıyor.

Bodrum halk plajları hakkında artık bir fikir sahibi olmuşsunuzdur umarız. Ancak özel tekne turlarıyla ulaşabileceğiniz eşsiz koyları da görmeden Bodrum’dan ayrılmayın. Bodrum’da Tekne Turu yazımıza göz attıktan sonra, bir tura katılıp bu eşsiz koyları görmenizi şiddetle tavsiye ederiz. 

Umarız en kısa zamanda bu plajlarda güzel vakit geçirmek için fırsatınız olur. Bodrum halk plajlarına vakit geçirmek için gittiğinizde, sizden bir ricamız var; lütfen plajlarımızı temiz tutmaya özen gösterelim. Nasıl olsa görevliler temizliyor diye çöplerinizi Bodrum halk plajlarına bırakmayın. Özellikle sigaralarınızı güzelim plajların kumuna sakın gömmeyin. “Ne yapalım etrafta çöp kutusu bile yok” demeyin lütfen, Bodrum halk plajlarında çöp kutusu olmayabiliyor ama siz bir pet şişeyle sigaralarınızı söndürebilir, plajdan ayırılırken de önünüze çıkacak bir çöp kutusuna atabilirsiniz.

Bunları buraya yazarken en samimi duygularımızla sizden rica ediyoruz, Bodrum halk plajlarımızı, denizimizi, çevremizi temiz tutmak için özen gösterin. Size sevdiklerinizle mutlu bir tatil diliyoruz.

Yorumunuzu bırakın