Bodrum'da Hediye Nereden Alınır

BODRUM HEDİYESİ REHBERİ – BODRUM’DA NE HEDİYE ALINIR?

Tatile gidilen yerlerde hediye ya da hatıra almayı herkes sever. Ama bazen ne alacağımızı bilemeyiz veya çok gereksiz şeyler alırız, baktık olmadı magnet alır otelimizin yolunu tutarız. Sizi Bodrum’da ne hediye alınır ve Bodrum’da hediye nereden alınır derdinden kurtarmaya çalışacağız. Sevdiklerinize Bodrum hediyesi almak veya kendinize bir Bodrum hatırası almak için çok özel yerlere yönlendireceğiz. Bodrum hediyelik eşya alınacak yerleri ve özel mağazaları sizin için derledik. 

Bodrum’a daha önce gelenler, hediye alınabilecek belli başlı yerleri bilir. Ama biz yine de bu yerlerden kısaca bahsedeceğiz. Şimdi hem Bodrum’un keyfini çıkarmak hem de güzel hatıralarla, hediyelerle eve dönmeniz için Bodrum’da ne hediye alınır? Bodrum hediyesi alınacak yerler yazımıza başlayalım…


BODRUM’DA NE HEDİYE ALINIR?

Bodrum’a özgü bir hediye almak istiyorsanız akla gelen ilk Bodrum hediyesi; Bodrum Sandaleti, Otantik Halı, Mandalina Lokumu, Mandalina Reçeli, el yapımı kolye veya bilezik, Bodrum’un yöresel kıyafetleri, Su Kabağı Lambası’nı söyleyebiliriz.

Bunların dışında da Bodrum’un yerel sanatçılarının yaptığı heykeller, seramik vazo ve tabaklar, yöresel kıyafetler de çok güzel bir Bodrum’da ne hediye alınıra kısa bir cevap olacaktır. Bu güzel Bodrum hediyelerini alabileceğiniz noktaları altta sıralayacağız, lakin önce Bodrum’da ne hediye alınır sorusuna cevabımızı biraz daha açalım…

Bodrum Hediye
Bodrum Sandaleti güzel bir Bodrum hediyesi olacaktır.

BODRUM SANDALETİ

Bodrum deyince akla gelen Bodrum hediyesinden biri Bodrum Sandaleti’dir. Bodrum Sandaleti deyince de akla tek isim gelir; Ali Güven. Ali Güven usta 1966 yılında Bodrum’a gelmiş yabancı arkeologların ayağında o güne kadar görmediği bir ayakkabı görür ve aşık olur o sandaletlere. 

Hemen dükkanında yapmaya başlar, saf deriden ve tabanını da köseleden. İnanılmaz bir ilgi görür Ali Güven ustanın yaptığı sandaletler. Türk müzik yapımcısı Ahmet Ertegün’ün Bodrum’a getirdiği dünyaca ünlü misafirleri sayesinde de bir dünya markası olur Bodrum Sandaleti ve Ali Güven usta.

Mick Jagger, Donna Karan, Bette Midler gibi dünyaca ünlü yıldızlara Bodrum Sandaleti giydirir Ali Güven Usta. Ve birçok tarihi Hollywood filminde Bodrum Sandaletleri kullanılır. 

Ali Güven Usta’nın yanında çalışan öğrencileri zamanla farklı dükkanlar açar. Bodrum merkezde birkaç tane Bodrum Sandaleti mağazası bulabilirsiniz, Bunlardan biri yıllardır aynı yerde hizmet veren Sur Sandalet.

Yıllardır Bodrum’un Cumhuriyet Caddesi üzerindeki mağazalarında hizmet veriyor Sur Sandalet. Kadın, erkek ve çocuk sandaletleri modellerini bulabilirsiniz bu mağazada. Dünyanın birçok yerine satış yapan Sur Sandalet, ayrıca internet üzerinden de satış yapıyor. Bodrum sandaletlerini web sitesi üzerinden de satın alabilirsiniz.

Bodrum gibi sıcak olan bölgeler için rahatlıkla kullanabileceğiniz Bodrum sandaletleri çok rahat ve kullanışlıdır, ayakları asla terletmez. Tabanları kösele olan Bodrum Sandaletleri saf deriden yapılır. Ortalama on yıl rahatlıkla giyebilirsiniz, herhangi bir kopma durumunda da ücretsiz olarak tamir edebileceklerini söylüyor Sur Sandalet yetkilileri.

Sevdiklerinize ya da kendinize özel bir Bodrum hediyesi almak istiyorsanız Bodrum Sandaleti çok özel bir hediye olacaktır.

Bodrum Hediyesi
Bodrum’un otantik halıları evinizin odasına ayrı bir hava katacak.
Bodrum'da Hediye Nereden Alınır
Her yıl binlerce turist Bodrum’dan otantik halılar satın alıyor.

OTANTİK HALI

Özellikle yurt dışından gelen tatilcilerin ilgi odağı olan yöresel halılar da çok güzel, aynı zamanda unutulmaz bir Bodrum hediyesi olacaktır. El işçiliği olan bu halıları çevre köylerdeki ve Anadolu’nun köylerindeki kadınların evlerine kurdukları halı tezgahlarında veya kooperatif tarzı yerlerde örülüyor.

Bodrum merkezde birkaç tane özel halı mağazası bulunuyor. Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde ve Cumhuriyet Caddesi’ndeki bu mağazaları gezebilirsiniz. Ayrıca Bodrum’un halk pazarlarında da yöresel halı satan tezgahlar bulunuyor. Bu güzel halıları cumartesi günleri kurulan Turgutreis halk pazarında, perşembe günleri Yalıkavak giyim pazarında da satın alabilirsiniz. Her iki pazarda da geniş otantik halı tezgahları bulunuyor.

Bir diğer satın alabileceğiniz yer ise Etrim Halı. Bodrum’a yaklaşık 24 kilometre uzaklıktaki Mumcular Mahallesi’ndeki Etrim Köyü’nde şık bir mağazaları bulunuyor Etrim Halı’nın.

Halıları görebileceğiniz mağazaların hemen yanında, açık bir alanda yer alan halı dokuma tezgahları bulunuyor. Burda halı dokuyan kadınları görebilir hatta onlarla birlikte halı dokuyabilirsiniz. Etrim Halı’ya altta daha detaylı anlatacağız…

El işçiliği halıları sadece yurt dışından değil yerli halk için de tavsiye ediyoruz. Odanıza çok ayrı bir hava katacağından hiç şüphemiz yok.

Bodrum Hediyesi
Bodrum’da el yapımı kolye, bilezik, küpe gibi takılar çok popülerdir.

EL YAPIMI TAKI

Bodrum’da satın alınan en popüler hediye hiç şüphesiz el yapımı takıdır. El yapımı bilezik, kolye gibi ürünler satan takı dükkanlarını Bodrum’un her beldesinde bulabilirsiniz. O kadar popüler bir Bodrum hediyesidir ki el yapımı takı atölyeleri bile bulunur Bodrum’da. 

Bodrum merkezde birçok mağazadan satın alabilirsiniz bu birbirinden güzel takıları. Yalıkavak’ta Çarşı Caddesi’nde, Turgutreis’te marina önünde kurulan küçük tezgahlardan da satın alabilirsiniz. Lakin eğer sevdiklerinize takı almaya karar verdiyseniz mutlaka gitmeniz gereken bir yer var; Gümüşlük El Sanatları Çarşısı. 

Bodrum’da nereden hediye alınır diye kime sorsanız ilk akla gelen yerdir Gümüşülük El Sanatları Çarşısı. Onlarca irili ufaklı, el yapımı bilezik, kolye, küpe mağazaları bulunur burada. Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nda sadece takı değil, Bodrum’a özgü renk ve motiflerle yapılmış seramik tabak, çanak ve heykeller de satılıyor. Kısacası Bodrum hediyesi için mutlaka uğramanız gereken bir nokta Gümüşlük El Sanatları Çarşısı

Bodrum'da Ne Hediye Alınır
El yapımı seramik tabak tasarımlarını yakından görmenizi tavsiye ediyoruz.
Bodrum'da Ne Hediye Alınır
İddia ediyoruz; bir tane alayım diye gideceksiniz, üç ya da beş tane alacaksınız!

SERAMİK TABAK VE ÇANAK

Akla ilk gelen bir diğer Bodrum hediyesi de seramik tabak ve çanaklardır. Yine el yapımı bu seramik tabaklar Bodrum’a özgü motif ve renklerden yapılır. Seramik tabak deyip küçümsemeyin; renkleri ve motifleri o kadar güzeldir ki birkaç tane almak isteyeceğinizden hiç şüphemiz yok.

Merkezi yerlerde mutlaka birkaç tane el yapımı seramik tabak satan mağaza bulabilirsiniz. Bodrum merkezde birçok mağaza var, aynı zamanda Yalıkavak Çarşı Caddesi, Turgutreis ve tabii ki en güzel ve en göz alıcıları Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nda. 

Bodrum’a özgü renklerle ve şık motiflerle yapılan kuruyemiş tabakları, salata tabakları, meze tabakları, kahve fincanları, kupa, yemek tabaklarıyla evinize bir Bodrum esintisi katacak. Tatil dönüşü mutlaka kendinize veya sevdiklerinize almanızı tavsiye ederiz.

Nazar Boncuğu
Her beldede farklı nazar boncuğu tasarımları bulabilirsiniz.

NAZAR BONCUĞU

Nazar boncuğu her ne kadar Bodrum’a özgü bir hediye olmasa da Bodrum’daki nazar boncukları farklı tasarımlarla ve farklı renklerle yorumlanıyor. Çok başarılı bulduğumuz özel nazar boncuğu tasarımları için özel mağazalardan almayı tercih edin.

Bu özel nazar boncuklarını ister bahçenizde ister evinizde isterseniz çantanızda taşıyabileceğiniz farklı modellerde yapılıyor. Nazar boncuğu da çok özel bir Bodrum hediyesi olacağını düşünüyoruz. 

Bu özel Bodrum hediyesini yine bulunduğunuz beldenin merkezi yerlerinde satın alabileceğiniz bir mağaza mutlaka bulunur. Elbette Bodrum merkez ve Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nda daha özel tasarımlar bulabilirsiniz.

BODRUM YÖRESEL KIYAFETLERİ

Özellikle kadın okuyucularımızın seveceği bir Bodrum hediyesidir yöresel kıyafetler. Bodrum’un yöresel kıyafetlerini hem kendinize hem de sevdiklerinize alabileceğiniz çok iyi bir Bodrum hediyesi alternatifi olacaktır.

Bodrum’a özgü motif ve renklerle tasarlanmış tişört, bluz, etek, elbise, şapka, şort gibi yöresel kıyafetlerle bir anda hem tarzınız hem de havanız değiştirecek. Her mağazanın birbirden farklı tasarımları bulunuyor. Bu yüzden sadece bir mağazaya bakıp, alacağınız Bodrum hediyesine karar vermeyin.

Bodrum merkezde birçok yöresel kıyafet satan mağaza bulunuyor. Cumhuriyet Caddesi’ndeki Socrates bunların en popüleri ama bu caddede birkaç tane daha mağaza var, gezmeyi ihmal etmeyin. Cumhuriyet Caddesi dışında marina yönüne, Neyzen Tevfik Caddesi tarafına doğru yürürseniz bu cadde üzerinde de birkaç tane yöresel kıyafet satan mağaza bulabilirsiniz.

Yalıkavak ve Turgutreis’in hediyelik eşya satan caddelerinde de bu tarz mağazalar bulunuyor ve hepsindeki modeller biribirinden çok farklı. Size yakın olan beldede yöresel kıyafetler satan bir mağaza mutlaka bulacaksınız, eğer bulamazsanız size tavsiyemiz Bodrum merkez ve Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nın uğramanız. Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nda Etnika Butik yöresel kıyafetler satan bir mağazadır.

Aynı zamanda Bodrum beldelerinde kurulan halk pazarlarında da yöresel kıyafet satan tezgahlar bulunur. Halk pazarlarında daha ucuz fiyatlara bu kıyafetlerden satın alma şansınız var. Perşembe günleri Yalıkavak giyim pazarı, cumartesi günleri Turgutreis giyim pazarı kurulduğunun notunu düşelim. Bodrum merkezde otogarın hemen üstünde haftanın birkaç günü giyim pazarı kurulduğunu da hatırlatalım.

bodrum hediyesi 1
Bodrum Su Kabağı Lambaları bahçenizin ambiyansını değiştirecek.
bodrum hediyesi 2
Su Kabağı Lambalarını ister bahçenizde, ister balkonunuzda, isterseniz odanızda kullanabilirsiniz.

BODRUM SU KABAĞI LAMBASI

Bodrum denince akla ilk gelen Bodrum hediyelik eşyalarından biri de ‘Bodrum Su Kabağı Lambası’dır. Bodrum’un çoğu restoranının ve yerli halkın bahçesinde veya evlerinde mutlaka Su Kabağı Lambası bulunur.

Bilmeyenler için söyleyelim; bu gördüğünüz Su Kabağı Lambaları bildiğiniz su kabağından yapılıyor. Su kabakları önce temizleniyor, altı açılıp içi boşaltılıyor, kurutuluyor, sonra da motifi çiziliyor. Daha sonra delinip boncukları monte ediliyor ve sonra vernik atılıyor. En son adımda da elektrik bağlantıları yapılıyor.

Su Kabağı Lambaları abajur, avize ve aplik olarak yapılıyor. Dilerseniz evinizin oturma odasında, balkonunuzda ya da bahçenizde kullanabilirsiniz bu şık lambaları. 

Bodrum merkezde, Gümüşülük El Sanatları Çarşısı’nda ve Yalıkavak Çarşı Caddesi’nde Su Kabağı Lambası satan mağazalar bulabilirsiniz.

BODRUM LOKUMU

Türk Lokumu’nu Dünya’da bilmeyen yoktur sanırız. Bodrum Lokumu, Türk Lokumu’nu bir adım öteye taşıyan özel bir lezzettir. Mandalina Lokumu, Satsuma Lokumu, Limon Lokumu, Nar Lokumu diye uzar Bodrum’da yapılan bu leziz tatlı. Ama en popüler ve lezzetlisi bizim için Bodrum Mandalina Lokumu’dur.

Bu özel lezzetleri Bodrum’un hemen hemen tüm beldelerinden satın alabilirsiniz. Marketlerde, pazarlarda ve özel lokum marketlerinde bulabilirsiniz Bodrum Lokumlarını. Çok popüler olduğu için birçok markette bulabilirsiniz ama sevdiğiniz birine Bodrum hediyesi olarak almak için özel lokum marketlerine gitmenizi tavsiye ederiz.

Bodrum merkezde çok şık paketlerle satış yapan birkaç tane lokum marketi bulunuyor. Bodrum Çarşı Mahallesi’nde Hatipzade isimli şık bir dükkan var. Sadece lokum değil birçok Türk tatlısının satıldığı dükkanda aynı zamanda Türk kahvesi de içebilirsiniz. Unutmadan Hatipzade’nin Yalıkavak Çarşı Caddesi’nde de bir şubesi bulunuyor.

Bodrum Lokumları o kadar popüler bir lezzettir ki ülkemizin birçok yerinde satılmaya başlandı. Ufak bir araştırmayla internet üzerinden satın alabileceğiniz birkaç mağaza bile bulabilirsiniz.

MANDALİNA REÇELİ

Birkaç tane de mideye hitap eden Bodrum hediyesi ekleyelim istedik. Bodrum Mandalinası Bodrum kadar popüler bir yiyecektir. Bodrum Mandalinası’ndan reçel, lokum, gazoz, kolonya bile yapılıyor, lakin en popüleri Mandalina Reçeli’dir.

Tüm Bodrum kahvaltı mekanları menülerinde bulunur Mandalina Reçeli. Bu arada Bodrum’un En İyi Kahvaltı Mekanları yazımızı okuyarak kendinize bir kahvaltı mekanı seçebilirsiniz.

Bodrum Mandalina Reçeli’ni şarküterilerden ve marketlerden bulabilirsiniz. Hemen hemen tüm şarküteriler satar Bodrum Mandalina Reçeli’ni. Bodrum’un popüler kahvaltılık ürünler satan mağazalarından biri olan Çıngıllıoğlu’da bulabilirsiniz örneğin. Çıngıllıoğlu’nun Bodrum genelinde sayısız şubesi bulunur.

Bizce Bodrum Mandalina Reçeli de çok özel bir Bodrum Hediyesi olacaktır. Evinize döndüğünüzde kahvaltı masasına koyacağınız Mandalina Reçeli’yle Bodrum tatilinizi hatırlayın.

BODRUM PEYNİRLERİ

Peynirden hediye mi olur demeyin, kalbe giden yol mideden geçer! Bodrum peynirleriyle ünlü olmasa da Bodrum’da satın alabileceğiniz lezzetli yöresel peynirler bulunur. Bodrum’da kahvaltılık ürünler satan ve peynirleriyle öne çıkan birkaç özel zincir mağaza bulunur. Çıngıllıoğlu, Metin Çıngıllıoğlu, Kadiroğlu ve İnci Peynir Evi aklımıza ilk gelen peynir marketlerindendir. Bu mağazalarda sadece peynir değil birçok kahvaltılık ürünü de bulabilirsiniz, yöresel zeytinler ve Mandalina Reçeli gibi…

Bu mağazaların dışında Bodrum’un halk pazarlarından da satın alabilirsiniz bu özel peynirlerden. Bodrum halk pazarlarında çok geniş onlarca stant olur, bu standlar da her türlü kahvaltılık ürünü satın alabilirsiniz.

Sevdiğimiz birkaç peynir ismi vermemiz gerekirse; Bodrum Tulumu, İzmir Tulumu, Bergama Tulumu, Mihaliç Peyniri, Kars Gravyeri, Kars Eski Kaşarı aklımıza gelen ve sürekli yediğimiz lezzetli peynirlerdendir. Bu sıraladığımız peynirler çok iyi bir şarap eşlikcisi olacaktır.

Tabii beyaz peynirleri de es geçmeyin deriz. Bu peynir mağazaları peynirleri size tattıracaktır, dilediğinizi satın alın, vakumlatıp kendinize ya da sevdiklerine hediye olarak götürün. Ayrıca Bodrum’da Ne Yenir yazımızı okuyarak Bodrum’da ne yenir hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

BODRUM ŞARAPLARI

Tatil dönüşü sevdiklerinize yöresel bir şarap almak da güzel bir Bodrum hediyesi olacaktır bizce. Açıkcası bizi en mutlu eden hediyelerden diyebiliriz, iyi bir şaraba kim hayır diyebilir ki. Bodrum’da üç adet butik şarap üreticisi bulunuyor, bu yerleden şarap satın alabilirsiniz; Garova Bağları, Mor Salkım Bağları ve Karnas VineYards.

Garova Bağları’nın şaraplarını şimdilik herhangi bir yerde tatmanız mümkün değil. Pınarlıbelen Mahallesi’ndeki Garova Bağları’nı ziyaret etmek için www.garovabaglari.com web sitesini üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Mor Salkım Bağları ise Bodrum merkeze uzak olsa da 30-40 dakikalık bir araba yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Çömlekçi Mahallesi’nde yer alan Mor Salkım Bağları’yla www.morsalkimbagcilik.com.tr adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Mor Salkım Bağları ile birbirine çok yakın olan Karnas VineYards da lezzetli şaraplar tadabileceğiniz ve keyifle vakit geçirebileceğiniz bir yer. Karnas VineYards’ta şarap tadımı yapabilir ve akşam yemeği sırasında mükemmel şarap ve yiyecek eşleştirmelerini nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Otelinizden alınıp Karnas VineYards bağlarına ulaştığınızda bir kadeh Zinfandel ile başlıyorsunuz, ardından mahzende bir tur atacaksınız. Dört çeşit yemek, yerel zeytinyağı, reçel, peynir ve çeşitli sıcak yemekler de bu tura dahil. Şarap eşleştirmeleri hakkında ipuçları alıp, çeşitli yöresel Türk şaraplarını tadacaksınız. Üstelik otelinizden ücretsiz alınıp, tur bitiminde tekrar otelinize bırakılacaksınız. Rezervasyon için bu linki kullanabilirsiniz.


BODRUM’DA NEREDEN HEDİYE ALINIR?

Bodrum’da hediye nereden alınır? sorusunun hemen herkesi kafasında bir soru işaret olduğunu biliyoruz. Hemen hemen tüm Bodrum mahallelerinde hediye alabileceğiniz irili ufaklı caddeler bulunur ama bazı mahalleler Bodrum hediyesi almak için daha çok seçenek barındırır içinde.

Bodrum merkez elbette Bodrum’da hediye nereden alınır denince akla ilk gelen noktadır. Çünkü burada yüzlerce mağaza bulabilirsiniz Bodrum hediyesi almak için.

Daha sonra da Gümüşlük El Sanatları Çarşısı gelir akla. Gümüşlük El Sanatları Çarşısı Bodrum’a özgü hediye almak için çok özel bir noktadır. Son olarak Yalıkavak’ta Bodrum hediyesi almak için çok fazla seçenek bulunur. Şimdi kısaca bu noktalara değinelim…

Bodrum Hediyelik Eşya
Cumhuriyet Caddesi üzerinde onlarca hediyelik eşya dükkanı bulunuyor.

BODRUM MERKEZ’DE HEDİYE ALINACAK YERLER

Bodrum merkez hediye almak için en ideal noktalardan birisidir. Bodrum Barlar Sokağı olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi üzerinde sayısız mağaza bulunur. Gerçi bu mağazaların çoğu yöresel ürünler satan mağaza değildir ama yöresel hediyeler satan birçok mağaza da bulabilirsiniz.

Bu caddeyi gezerken ara sokakları gezmeyi de ihmal etmeyin, zira ara sokalarda da çok özel hediyelik eşya satan mağazalar da göreceksiniz.

Marina tarafına, Neyzen Tevfik Caddesi yönüne doğru yürümeyi de ihmal etmeyin. Bu cadde üzerinde halı, kıyafet ve takı satan özel mağazalar bulunur. Ayrıca Bodrum Merkez Gezi Rehberi yazımızı okuyarak burayı daha detaylı keşfedebilirsiniz.

Gümüşlük El Sanatları Çarşısı
Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nı gezmeden “Bodrum’u gezdik” demeyin.

GÜMÜŞLÜK EL SANATLARI ÇARŞISI

Bodrum’a tatile gelen herkese mutlaka Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nı gezmelerine tavsiye ediyoruz. Bohem bir tarzı olan bu çarşıda küçük küçük onlarca hediyelik eşya satan stantlar bulacaksınız. Yalnız burayı gezmeye gitmek için öğleden sonrayı tercih edin, çoğu mağaza öğleden sonra açılır burada.

Bu stantlarda bilezik, kolye, bileklik, küpe gibi takılar satın alabilirsiniz. Burada satılan modeller el yapımı ürünler olduğu için Bodrum’un diğer beldelerinde bu modelleri bulamazsınız. 

Takı dışında yöresel kıyafetler satan Etnika Butik de kadın okuyucularımızın mutlaka görmesi gereken bir mağaza. Bu mağazanın hemen yanında Cadı isimli lüks bir takı mağazası bulunuyor, bu mağaza da ilginizi çekecektir. Bodrum merkezde Marina içinde de bir şubesi bulunan Cadı’nın fiyatlarının pahalı olduğunun altını çizelim, lakin ürünleri çok şık…

Hazır Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’na gezmeyi planladığınızda Gümüşlük’ün dillere destan balık restoranlarından birine rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Denize sıfır konumdaki bu restoranlarda bir akşam yemeği yemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Yaz sezonu akşamları buranın kalabalık olduğunun altını çizelim. Gümüşlük’ü daha yakından keşfetmek için Gümüşlük Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Yalıkavak Hediye
Yalıkavak Çarşı Caddesi mutlaka gezmeniz gereken bir noktadır Bodrum hediyesi için.

YALIKAVAK’TE HEDİYE ALINACAK YERLER

Yalıkavak Çarşı Caddesi hediye almak için akla gelen ilk noktadır Yalıkavak’ta. Bu caddede irili ufaklı birçok hediyelik eşya dükkanı bulunur. Kıyafet, ev dekorasyonu, takı gibi el yapımı hediyeler bulabilirsiniz burada.

İkinci tavsiyemiz ise Yalıkavak Marina. Yalıkavak Marina içinde sayısız mağaza bulunuyor. Fiyatların burada biraz daha yüksek olduğunu peşinen belirtelim. Yalıkavak Marina’da mutlaka gitmenizi önerdiğimiz iki mağaza var; Mudo Concept ve Yargıcı.

Mudo Concept’in hem dekorasyon, hem ev tekstil, hem de kıyafet alabileceğiniz büyük bir şubesi bulunuyor. Yalıkavak şubesindeki ürünler marin temalı ve Bodrum’a özgü renk ve koleksiyonlardan oluşur, mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yargıcı mağazası da ev dekorasyonu, kıyafet, takı ve ev hediyesi alabileceğiniz bir mağaza. Bu lüks mağazanın ürünlerinin şıklığı fiyatlarına da yansıyor, bunu belirtelim.

Yalıkavak Marina’nın hemen karışısında ve arka sokağında da irili ufaklı butik mağazalar var. Bu mağazalar da göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu mağazaların arasında Idylle Design Store sevdiğimiz bir mağazadır. Özellikle kadın okuyucularımızın seveceğini düşünüyoruz.

Son olarak sevdiğimiz bir mağaza ise; Chakra. Yalıkavak merkezine çok yakın olan mağaza ev dekorasyonu ve ev tekstil ürünleri satan şık bir yerdir. Özellikle ev dekorasyonu ürünlerini çok beğendiğimizi söylemeden geçemeyeceğiz. Eğer küçük ev eşyaları, mutfak eşyaları, ev tekstil ürünleri gibi hediyeler arıyorsanız Chakra’ya mutlaka göz atın.

Ayrıca Yalıkavak’ta perşembe günleri giyim pazarı kuruluyor. Giyim pazarına giderek buradan da yöresel kıyafetler, halılar gibi tekstil ürünleri de satın alabileceğinizi belirtelim. Son olarak Yalıkavak Gezi Rehberi yazımızı okuyarak burayı daha yakından keşfedebilirsiniz.


Etrim Halı
Meraklıları, köyün kadınlarından kısa bir halı dokuma eğitimi alabilir.
Etrim Halı
İşte size evinizin havasını değiştirecek bir oda dolusu Bodrum hatırası seçeneği.

ETRİM HALI

Etrim Halı çok özel bir yerdir, adeta bir halı dokuma köyü dersek yanlış olmaz sanırız. Mumcular Mahallesi’nde bulunan Etrim Halı’da Etrim Köyü ve çevre köylerin kadınlarının el dokuması halılarını mutlaka görmelisiniz. 

Türkiye’nin hemen hemen birçok köyünden halı getiriyorlar Etrim Halı’ya. Bunların hepsi köy kadınlarının evlerine kurdukları halı tezgahlarında dokunuyor ve tüm halılarda doğal koyun yünü kullanılıyor. Ayrıca kullandıkları boyalar da doğal kök boyası.

Etrim Halı’da sadece halı değil, yöresel motiflerde yastık, kilim, yolluk, kırlent, masa örtüsü de satın alabilirsiniz. Elbette bu saydığımız ürünler de Etrim ve çevre köylerdeki kadınların el işçiliğiyle ortaya çıkan ürünler. Ürünlerin çoğu yerel motiflerden oluşsa da modern motifler de bulabilirsiniz Etrim Halı mağazalarında.

Mağaza demişken, Etrim Halı’nın Mumcular’da da bir mağazası bulunuyor ama Etrim Köyü’ndeki showroom’da daha fazla sayıda model görebilirsiniz. Etrim Köyü popüler bir yer diyebiliriz, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist Etrim Köyü’nü ve Etrim Halı’nın halılarını görmek için burayı ziyaret ediyor. Öyle ki sadece halıları ve köyü ziyaret etmek için bile Bodrum’a gelen turist kafileleri oluyor.

Özel araçla köye gelmek isteyenler için aşağıya googlemaps linkini ekledik ama köye çevre beldelerden dolmuşlar da geliyor hatırlatalım. Diğer yandan Etrim Halı’ya gelmek gözünüzü korkutuyorsa Etrim Halı’nın misafirperver bir ekibi var, aşağıda yazdığımız telefon numaralarından Etrim Halı’yı aradığınızda sizi konakladığınız otelden özel bir araçla aldırıyorlar. 

Etrim Halı’nın bir de restoranı var; Etrim Doğa Restoran. Bu restoranda yerel bir köy kahvaltısı yapabilir, köyü gezebilir, halı dokuyan köy kadınlarıyla sohbet edebilirsiniz. Alışverişiniz bittikten sonra Etrim Halı ekibi özel araçlarıyla sizi kaldığınız otele geri götürecektir.

Çoğunuzun kafasında şu soru olabilir; “Büyük bir halı alırsam nasıl eve götüreceğim”. Hangi ülkede yaşıyor olursanız olun Etrim Halı beğendiğiniz modeli kapınıza kadar gönderiyor. Sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya satış yapan Etrim halı 15-20 gün içerisinde siparişinizi evinize ulaştırıyor. 

web: www.kilimhome.com
instagram: www.instagram.com/etrimhali
Telefon: 0532 602 67 69
Konum: googlemaps

bodrum hediyesi 3
Modern ürün çeşitliliği ve kalitesi sizi fazlasıyla mutlu edecek Pafta’m Bodrum.
bodrum hediyesi 4
Pafta’m Bodrum çiçeği burnunda bir mağaza ama kısa zamanda Bodrum’da adından çokca söz ettirecek.

PAFTA’M BODRUM

Ama asıl gözünüzden kaçırmamanız gereken mağaza Pafta’m Bodrum. Pafta’m Bodrum Bitez köy içinde küçük bir hediyelik eşya mağazası. Küçük dediğimize bakmayın, ürün çeşitliği ve kalitesi çok beğeneceğinizi düşünüyoruz. Bir hediyelik eşya mağazası dediğimize de bakmayın, ürünlerin tasarımı ve kalitesi bir hediyelik eşya mağazasının çok üstünde ürünler sunuyor sizlere.

Pafta’m Bodrum’da sergilenen ürünlerinin çoğu Türkiye’nin çeşitli şehirlerindeki yaşayan genç tasarımcıların tasarımları. Pafta’m Bodrum’da göreceğiniz ürünlerin başka bir mağazada göremezsiniz. Peki neler satın alabilirsiniz; el yapımı seramik, porselen kupa, fincan, tabak, masa düzenleyicileri, aydınlatma ürünleri, keten kıyafetler, fular, kolye, bilezik, yüzük mağazanın öne çıkan ürünlerden sadece bazıları.

Bunlara ek olarak evinizin havasını değiştirecek tablolar ve heykeller, el yapımı bez çantalar ve doğal boyalarla yapılmış tişörtler ve pratik bir şekilde taşınan bez şezlonglar da beğenizi kazanacak ürünlerden.

Pafta’m Bodrum’da en beğendiğimiz ürünler arasında doğal boyalarla motiflendirilmiş, ham ketenden üretilen tişörtler ve crop top ve fularlar yer alıyor, mutlaka görmelisiniz bu ürünleri.

Tabloların modern ve sade tarzını da çok beğendiğimiz ekleyelim. Eğer modern bir tasarıma sahip evinize güzel bir dokunuş yapmak istiyorsanız bu tabloları severek duvarınıza asacağınıza hiç şüphemiz yok. İster çocuğunuzun odasına isterseniz mutfağınıza ve elbette oturma odasına asacağınız birbirinden şık tablolar bulabilirsiniz Pafta’m Bodrum’da.

Bir internet sitesi de bululan Pafta’m Bodrum’un internet sitesi üzerinden satış yaptığını da ekleyelim. Ayrıca instagram hesaplarını da takip etmenizi tavsiye ederiz. Zira mağazaya gelen yeni ürünleri instagram hesaplarından hemen paylaşıyor.

Yaz/kış açık mağazanın sahipleri Bodrum’un keyfini çıkartabilmek için pazartesi günleri mağazayı kapalı tutuyorlar. Sabah 10:30 gibi açılan mağaza akşam saat 19:00’a kadar açık oluyor. Yazın açılış saati öğlen gibi, kapanış saati de akşam 23:00’a kadar uzuyor.

instagram: www.instagram.com/paftam
Konum: googlemaps

Pozzo Bitez
Bu şık takıları Pozzo Bitez’den başka bir yerde bulma şansınız yok.
Pozzo Bitez
Bodrum hediyesi almayacaksanız dahi Pozzo Bitez’i ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

POZZO BİTEZ

Bitez Mahallesi’nde bulunan Pozzo Bitez, Kurul Bitez restoranının hemen yanında yer alıyor. Ayrıca Kurul Bitez ile kardeş işletmeler. Kurul Bitez modern bir kebap restoranıdır. Önce Kurul Bitez’de karnınızı sonra Pozzo Bitez’de ruhunuzu doyurabilirsiniz.

Ruhunuzu dedik, çünkü Pozzo Bitez’in sanatsal ürünleri arasında gezmek insanı dinlendiriyor. Ağırlıklı olarak lokal sanatçılarla çalışıyorlar. Tablolar, heykeller, el yapımı, doğal görünümlü takılar gözümüzü alamadığımız tasarımlardan.

Sanatsal tablolar ve heykellerin yanında el işçiliği takılar, seramik ürünler de bulunuyor. Bu el işçiliği ürünler arasında takı, çanta, seramik tabak, kupa, vazo gibi çok şık ürünler var. Pozzo Bitez’de sergilenecek tüm ürünleri işletmenin sahibi Başak Çakır özenle seçiyor. Siz de Pozzo Bitez’e gittiğinizde fark edeceksiniz, tüm ürünlerde bir orijinallik bir bütünlük var. Çalıştıkları tasarımcıları özenle seçtiklerini belirttiyorlar.

Beğendiğiniz tabloları yaşadığınız şehire nasıl götüreceğim diye düşünmeyin. Pozzo Bitez sizin için özenle paketliyor satın aldığınız tabloları.

Orijinal, el işçiliği kolyeler, küpeler, bilezikler kendinize veya sevdiklerine özel bir hediye almak isteyenler için özel bir yer Pozzo Bitez. Seramik tabak, kupa gibi ürünlere de değinmek isteriz, çünkü bu şık tasarımları başka bir yerde bulma imkanınız yok. Hatta ürün satıldıysa, aynı ürünü bir daha bulamayabilirsiniz. Fakat Pozzo Bitez’e beğendiğiniz bir ürünü tekrar sipariş verebilirsiniz. Dilerseniz bu seramik tabak, kupa gibi ürünleri takım olarak da yeniden üretebiliyorlar, tasarımcılarıyla konuşarak.

Son olarak tavsiyemiz; bir hediyeye ihtiyacınız olmasa dahi Bodrum’a geldiğinizde Pozzo Bitez’e uğramadan tatilinizi bitirmeyin. Haftanın her günü açık olan bu şık mekan, kışın saat 10:00 – 19:00 arası, yaz sezonunda ise 13:00 – 23:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Pozzo Bitez’e gitmeden, ürün çeşitliliğini görmek isterseniz instagram adresinde kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz.

instagram: www.instagram.com/pozzobitez
Konum: googlemaps

Sukabak Bodrum Dereköy
Bodrum’da birçok restoranın, evin bahçesinde veya balkonunda Bodrum Su Kabağı Lambası görebilirsiniz.

SUKABAK BODRUM DEREKÖY

Bodrum’un en eski Su Kabağı Lambası üreticisi Sukabak Bodrum Dereköy’dür. İki mağazaları var; biri Bodrum merkezde, otogarın bitişiğinde, diğeri ve asıl showroom mağazaları olanı Gümüşlük, Dereköy Caddesi üzerinde.

Dereköy’deki mağazaları aynı zamanda atölyeleri, burada dilerseniz Bodrum Su Kabağı Lambası’nın yapım aşamalarını da izleyebilirsiniz. Eğer mağazalarından birini ziyaret etmek isterseniz Dereköy mağazasını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Büyük bir showroom olan Dereköy mağazalarında daha çok sayıda model görebilirsiniz. Unutmadan hatırlatalım, tüm Türkiye’ye satış yapan Sukabak Bodrum Dereköy aynı zamanda yurtdışına da gönderim yapıyor. 

Sukabak Bodrum Dereköy’de üç tür Su Kabağı Lambası bulabilirsiniz; abajur, avize ve aplik. Dilerseniz evinizin oturma odasında, balkonunuzda ya da bahçenizde kullanabilirsiniz bu şık lambaları.

Kişiye öze tasarımlar da yapabilen Sukabak Bodrum Dereköy, yaz sezonunda yerli ve yabancı turistin sık ziyaret ettiği bir mağaza. Dilediğiniz motifi, logoyu işleyebiliyorlar Su Kabağı Lambası’nın üzerine. Çok fazla özel sipariş aldıklarını belirtelim. Sukabak Bodrum Dereköy mağazasından alacağınız bir Su Kabağı Lambası da güzel bir Bodrum hediyesi olacaktır.

web: www.sukabakderekoy.com
instagramwww.instagram.com/sukabakderekoy
Telefon: 0532 722 68 77
Konum: googlemaps


Tatile gittiğimiz yerlerden bir hediye almak o tatili taçlandırır. Üzerinden seneler geçse de aldığınız bir kupa, kolye, bilezik hatta bir bardak altlığı bile güzel anılarınızla dolu tatilinizi hatırlatıp sizi mutlu eder. Siz de Bodrum tatilinizi taçlandırmayı unutmayın.

Arkadaşlarınızın, dostlarınızın, ailenizin, çocuklarınızın, eşinizin veya sevgilinizin aldığı hediyeler gülümsetsin hep yüzünüzü. 

Muhteşem bir Bodrum tatili geçirmeniz dileğiyle…

bodrum hediyesi 5 Önceki Yazı
BODRUM BARLAR SOKAĞI : EN İYİ BODRUM BARLARI
Bodrum Koyları Sonraki Yazı
EN GÜZEL BODRUM KOYLARI

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!