DESCRIPTION

Fardayso Restaurant

2019 yılında açılan Fardayso, Yalıkavak’a çok yakın olan Gökçebel Mahallesi’nde yer alıyor. Ana yol üstünde, görkemli bir taş evde hizmet veriyorlar. Ana yol üstünde olması sizi yanıltmasın. Taş evden içeri girer girmez mekanın ihtişamı, keyifli ortamı ve Tilkicik Koyu’na bakan manzarasının sizi etkileyeceğine eminiz. Restoranın gün batımı manzarası mekana ayrı bir güzellik katıyor.

Restoranın menüsü Osmanlı mutfağı ağırlıklı yemeklerden oluşsa da, Mardin ve Lübnan mutfağından da eşssiz lezzetler sunuyor sizlere. Sloganları da ‘Medeniyetler Mutfağı’. Güneydoğu Anadolu bölgemizden birçok yemeği usulüne uygun yapan Fardayso, işinin ehli ustalarla çalışıyor.

Mekanın sahiplerinden Ufuk Bey, yemekleri anlatırken bizi ufak bir tarihi yolculuğuna çıkarıyor adeta. Sundukları yemeklerin kökenini bu denli bilmesi bizi etkiledi doğrusu.

 

Medeniyetler Mutfağı

Osmanlı mutfağından Kuzu İncik, Ali Nazik, Mardin yöresinden Osmanlı mutfağına girmiş olan İncasiye yemekleri mekanın en beğenilen yemeklerinden. Ama Kaburga Dolması, yerli ve yabancı misafirlerin gözdesi.

Süryani mutfağının lezzetlerinden ise Dobo ( Kuzu but, fileto şeklinde açılıyor, içine sarmısaklı baharatlar konularak bademle birlikte altı saat pişiriliyor bu yemek. ) ve Süryani İçli Köftesi lezzetine doyamayacaksınız.

O kadar lezzetli yemek var ki Kebap ve Lahmacun bölümüne değinemedik bile. Fardayso’da Kebap çeşitleri, Lahmacun, Pide gibi birçok lezzetli yemek de mevcut. Bu konuda da iddialı olduklarının altını çizdiler. Hangisini yiyeceğinize karar vermekte zorlanacaksınız muhtemelen.

Misafirlerden gelen talepler doğrultusunda, çizgilerini bozmadan menülerini yenilemeye çalışıyorlar.  Bu doğrultuda geniş bir Steak çeşitini de menülerine eklemişler. Ayrıca Enginar Dolması gibi Ege lezzetlerini de mekanın menüsünde bulabilirsiniz.

 

Eşsiz Bir Lezzet; Süryani Şarapları

El yapımı Süryani şaraplarını mutlaka tatmanızı öneririz. Ufuk Bey “Şaraplarımızda çok iddialıyız” deyince beklentimizi yükseltmiştik. Kırmızı şaraplarından Mahlepli Şarap, Boğazkere ve Öküzgözü’nü tattık. Abartmıyoruz! Beklentimizin de çok üstünde bir lezzetle karşılaştık.

Süryani şarap üretimine uygun usullere göre yaptıkları şarapları Mardin’de kendileri üretiyorlar. Bizim tattığımız kırmızı şaraplardan en beğendiğimiz Mahlepli Şarap, aromatik bir lezzete sahip. Boğazkere ise daha yoğun bir şarap, şarap tutkunlarını Fardayso’nun müdavimi yapacak kadar lezzetli. Sadece geçen yıl 9000 şişe Süryani şarabı sipariş edilmiş restoranlarında.

 

Lezzetli Meze Yolculuğu

Mezeler ise insanı yoldan çıkaran çeşitlilikte; Humus, Muhammara, Zahter Salatası, Muttebel, Babagannuş, Süryani İçli Köftesi, Mardin İçli Köftesi ve kendi spesiyallerinden Kabaklı Ezme ve Domates Kurulu Yoğurt aklımıza ilk gelenlerden. Menülerinden bulunan Meze Tabağı’nı sipariş verip birçok mezeyi tatma şansınız olduğunu hatırlatalım.

 

Özel Bir Yemek, Özel Misafirler

Mekan yeni açılmasına rağmen, hızla büyüyen, dilden dile dolaşan bir popülaritesi var. Yaptıkları yemeklere hakim olan ustalar ve güler yüzlü misafirperverlik anlayışının bunda etkisi olsa gerek. Hem çalışanlar, hem de yemekler sizi medeniyetler yolculuğuna çıkarıyor ve kendinizi özel hissettiriyor.

Belki yakın olmasının da etkisiyle Bodrum Edition otelinden ve çevre otellerden çokça misafir ağırlıyorlar. Bazen istek üzerine misafirlerini otellerinden aldırıp, restoranlarında misafir ettikten sonra tekrar otellerine bıraktırıyorlar.

 

Bu Kahvaltı Biraz Fazla Değil mi?

Fardayso Restaurant’ın kahvaltı servisi de bulunuyor. Kahvaltılarını maalesef henüz tadamadık. Aklımız kahvaltıda kalmadı değil, en kısa zamanda tadıp, sizlere daha geniş anlatacağız.

Kahvaltı menülerinde 30 çeşidin üzerinde lezzet bulunuyor; Lübnan mutfağından Falafel, Hatay’dan zeytinler, Mardin ve Diyarbakır’dan peynirler, Ceviz ve Patlıcan Reçeli, Bodrum’un Otlu Böreği, Tahin Pekmez, ev yapımı Kavurma, ev yapımı Sucuk ve tatmak için sabırsızlandığımız Mardin yöresine ait Pekmezli Yumurta öne çıkan lezzetlerden.

Kahvaltıları konusunda ilk izleninimiz ihtişamlı bir serpme kahvaltıları olduğu. Bu ihtişamlı serpme kahvaltının fiyatının, Bodrum’un popüler kahvaltı mekanlarının fiyatlarının altında olduğunun belirtelim.

Fardayso Restaurant’da yiyebileceğiniz bu özel lezzetleri Bodrum’da başka bir yerde yeme şansınız bulunmuyor sanırız. Özel bir ziyafet sofrası istiyorsanız ya da özel misafirler ağırlıyorsanız Fardayso Restaurant çok iyi bir seçenek olacaktır.

Yaz/kış açık olan Fardayso Restaurant’ın otoparkı da bulunuyor. Son zamanlarda artan ilgiden dolayı tavsiyemiz rezervasyon yaptırmanız.

Add Review

Your email is safe with us.
Kalite
Ambiyans
Servis
Fiyat
3.0 Your Score
Add Photos

WORKING HOURS

Now Open UTC + 3
  • Monday 8:00 AM - 3:00 AM
  • Tuesday 8:00 AM - 3:00 AM
  • Wednesday 8:00 AM - 3:00 AM
  • Thursday 8:00 AM - 3:00 AM
  • Friday 8:00 AM - 3:00 AM
  • Saturday 8:00 AM - 3:00 AM
  • Sunday 8:00 AM - 3:00 AM