bitez 1

Bitez Gezi Rehberi

Bodrum’un Bitez Mahallesi yıllar geçtikce daha özel bir yer oluyor. Özellikle Bitez ‘Köy İçi’ denilen bölgede birbirinden özel mekanlar açılıyor ardı ardına. Konseptine, verdiği hizmete, lezzete özen gösteren ve bunun yanında aşırı lüks olmayan bu başarılı restoranlar, barlar, kafeler adeta bölgenin çehresini değiştirdi. Ardı ardına açılan bu mekanlar artık Köy İçi’ne sığmamaya başladı, Bitez sahilinin çevresinde aynı kalitede mekanların sayısı da her yıl artmaya başlıyor. 

Sanırız Bitez’i Bodrum’un diğer mahallelerinden farklılaştıran özelliklerinden en önemlisi de bu mekanların kalitesi ve yarattıkları samimi ortam…

Bodrum’da yaşayan bizler farkında olsak da tatilciler Bitez’in özel bir yer olduğunu yeni yeni keşfediyorlar. Ve tatil için Bitez’i daha çok tercih etmeye başladılar, veya bu özel mekanları deneyimlemek için rezervasyon için sıraya giriyorlar. 

Elbette Bitezi’i özel bir yer yapan tek etken bu özel mekanları değil, Bitez sahilini, Bitez’in öne çıkan restoranlarını, Bitez’in gezilecek ve denize girilecek yerlerini anlatalım sizlere…


BİTEZ NEREDE, BİTEZ’E NASIL GİDİLİR?

Türkiye’nin en popüler tatil beldelerine ev sahipliği yapan Muğla ilimizin bir ilçesi olan Bodrum’un en popüler mahallelerinden biridir Bitez. 

Bodrum merkezin sağında Gümbet Mahallesi, hemen sağında da Bitez Mahallesi yer alır. Bitez Bodrum arası yaklaşık yedi kilometredir. 

Yaz döneminde Bodrum merkezden Bitez’e her 20 dakikada bir dolmuşlar hareket eder, kış döneminde ise 30 dakikada bir. Eğer tatil için Bodrum’a geldiyseniz size taksi kullanmanızı tavsiye ederiz. Bodrum merkez Bitez arası yedi kilometre gibi yakın bir mesafe olduğu için çok fazla ücret ödeyeceğinizi sanmıyoruz. Ayrıca yaz döneminde dolmuşlar biraz kalabalık olabiliyor.

Özel araçla Bodrum merkezden Bitez’e gitmek 15 dakika kadar sürse de dolmuşlarla bu süre biraz uzuyor, Bitez sahiline ulaşmak yaz aylarında 20 dakika kadar sürüyor.

BİTEZ NASIL BİR YER?

Bitez yaz/kış canlı, hareketli bir mahalle. Hemen yanı başındaki Konacık Mahallesi ve Bitez, yerli halkın yaşadığı bir bölge. Okullar, kütüphane, Adliye Binası burada yer aldığı içindir ki yaz/kış canlı bir yer olmasına sebep. 

Yaz/kış canlı bir mahalle desek de aşırı gürültülü eğlenceler olmaz akşamları Bitez’de. Kendine has tarzıyla keyifli bar ve canlı müzik mekanları bulunur, kesinlikle çılgın eğlenceli akşamlar beklemeyin.

Zaten Bitez’de yaşayan halk da, tatil için Bitez’i tercih eden insanlar da bu durumdan mutlu diye düşünüyoruz. Gümüşlük’ün nasıl bir bohem, havası varsa, bizce Bitez’in de bir “ağır abi” havası var.

Bitez’i iki bölgeye ayırabiliriz; Bitez Köy İçi ve Bitez Sahili. Bitez Köy İçi daha çok yerli halkın yaşadığı bir bölge olsa da birçok kaliteli mekana ev sahipliği yapıyor. Bu mekanlardan altta detaylıca sözedeceğiz.

Bitez sahili ise denize sıfır bir konumda sayısız restoran, beach club, bar gibi işletmelerle doludur. Bu restoranlarda bir şeyler yiyip içerseniz hemen önündeki şezlongları kullanabilirsiniz. Lakin şunu söylemek gerekir ki birkaç restoran dışında buradaki işletmeler biraz daha salaştır. Ama akşamları denize sıfır konumdaki bu mekanlar bir restoranına evrilir ve keyifli bir ortamı olur.

Bitez yerel halkın yoğun olarak yaşadığı bir mahalle. Diğer mahallelere göre biraz daha sakin ve sokakların daha bakımlı olduğu içindir ki her geçen yıl popülaritesi artıyor. Konum olarak da Bodrum merkeze, okullara, sanayi bölgesine yakın olmasından dolayı yaz/kış yaşam için insanların bu çevreyi tercih etmesine sebep oluyor. Elbette bu sebepten emlak fiyatları bu bölgede biraz daha yukarıda.


BİTEZ GEZİLECEK YERLER

Bitez gezilecek yerler arasında çok fazla tarihi alan yoktur. Bitez Köy İçi’ni ve Bitez sahilini, Bitez’in eski taş evlerle dolu sokaklarında gezmenizi tavsiye ederiz.

Mutlaka gezmenizi, görmenizi tavsiye ettiğimiz en önemli yer Zai Yaşam. Bölgeye değer katan bu özel yeri altta uzunca anlatacağız.

Gündüz vakti başka, akşam vakti başka bir karaktere bürünür Bitez. Akşam vakti Bitez sahilinde yürüyüş yaptığınızda sanki gündüz gezdiğiniz yerden farklı bir yerdeymişsiniz gibi bir his oluşur. 

BİTEZ KÖY İÇİ

Bitez Köy İçi denilen bölge Bitez sahiline arabayla yaklaşık beş dakika uzaklıkta. Bitez’in kalbi diyebiliriz Bitez Köy İçi için. Genellikle yerli halkın yaşadığı Bitez Köy İçi, Bodrum’un diğer mahallelerine göre daha modern, yaz/kış yaşanılabilir yerdir. 

Birçok kaliteli bar, restoran, kafe ve hediyelik eşya mağazası bulunuyor Bitez Köy İçi’nde. Tatilinizi Bitez’de geçiriyorsanız kesinlikle buradaki mekanları gözünüzden kaçırmamanız gerekir. Buradaki mekanların Bitez sahilindeki mekanlardan daha kaliteli bir hizmet anlayışını benimsediğini söyleyebiliriz.

Bodrum Bitez Sahili
Bitez sahili boylu boyunca restoran, bar, hediyelik eşye satan mağazalarla doludur. Bitez sahilinde yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

BİTEZ SAHİLİ

Çok uzun bir alana yayılan Bitez sahilinde sıra sıra sayısız bar, kafe ve restoran bulunuyor. Bu restoranların birçoğunun denize sıfır bir konumdadır. Bu restoranlarda bir şeyler yiyip, içtiğinizde restoranların hemen önündeki şezlongları ücretsiz kullanabilirsiniz.

Bir beach club gibi düşünebilirsiniz bu restoranları. Hem atıştırmalık bir şeyler yiyip güneşlenip hem de denize girebileceğiniz bu restoranlarda küçük bir hacama limiti ödeyerek tüm gün keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bitez sahilindeki denize sıfır bir konumda bulunan bu mekanlar gündüz bir beach club hizmeti verirken, akşamları ise bir restorana bürünürler. Denize sıfır bir konumda oldukları için de manzarasıyla popüler mekanlar olduklarını belirtelim.

Bitez sahili boyunca sayısız restoran bar bulunduğu gibi Bitez Limanı’na kadar olan bölgede su sporları yapabileceğiniz birkaç işletme, çocuk parkı, Belediye Kafe ve günlük tur tekneleri bulunur. Bitez sahilini boylu boyunca gezmeyi ihmal etmeyin…

Zai Yaşam
Zai Yaşam Bitez Mahallesi sınırları içerisinde yer almasa da gezip görülmesi gereken bir yer.

ZAİ YAŞAM

Aslında Zai Yaşam Bitez Mahallesi sınırları içerisinde değil, lakin Bitez’e çok yakın. Bitez ve Bodrum’un incisi bir yer Zai Yaşam.

Zai Yaşam denmesinin yegane sebebi insanların gün boyu zaman geçirebilecekler bir yer olması. Çok geniş, yeşillikler içinde bir alana yayılan Zai Yaşam’da farklı yaşam konseptlerine hitap eden alanlar bulunuyor. Kütüphane, kafe, biri Akdeniz ve İtalyan mutfağından, diğeri ise Japon mutfağından lezzetler sunan iki adet restoran, 400 kişilik kapasiteye sahip etkinlik/konser alanı gibi çeşitli yaşam alanları bulunuyor.

Yeşillikler içindeki Zai Yaşam’da konsept, huzurlu bir ortamda vakit geçirmek isteyenler için tasarlanmış. Zai Yaşam’a 15 yaşından küçükler ve 15 kilo üstü evcil hayvanlar alınmıyor. Bu kuralın asıl amacı Zai Yaşam’daki huzur ve dingin yaşamı bozmamak. Aslında bu kural tüm canlılar için geçerli, ortamın sakinliğini, huzurun bozacak her türlü eyleme karşı önlem alıyorlar.

Bu büyük mekanı gezerken, her köşe başında birçok etkileyici heykel ile karşılaşacaksınız. Ünlü ressamların tabloları ve heykeltıraşların heykelleri başta olmak üzere Büyükkuşoğlu Koleksiyonu’ndan seçilen eserlerin ziyaretçiler tarafından görülebildiği mekânın her köşesine sanatın incelikli ruhu sizi etkileyecek.

Şık, sakin bir kafe bölümü, kahvaltı bölümü, öğle-akşam yemekleri için iki farklı konsepte restoran bulunuyor. İtalyan ve akdeniz mutfaklarından lezzetler sunan restoran öğlen 12:00 gibi servise başlıyor. Saat 16:00’da açılan diğer restoranda ise Japon mutfağından lezzetler sunuluyor.

Zai Yaşam’da servis edilen kahvaltı klasik Bodrum kahvaltısından farklı. Kahvaltı konsepti biraz daha modern, Avrupai bir kahvaltı konsepti. Fransız ve Avusturya tarzı bir kahvaltı konsepti diye tanımlayabiliriz.

Tüm yıl boyunca da birçok etkinlik oluyor Zai Yaşam’da. Ağırlıklı olarak caz konserleri, yazarların imza günleri, sergiler, workshop etkinlikleri oluyor. Zai Yaşam’daki konserler genellikle jazz, akustik veya etnik müzik alanında oluyor. Bu konserlerin bazıları zaman zaman ücretsiz olduğunun da altını çizelim.

Zai Yaşam Nerede : googlemaps
Zai Yaşam İletişim :
0533 505 75 50

Bitez Limanı
Bitez Limanı’nda bulunan Bitez Belediye Kafe’yi kahvaltı ve akşam yemekleri için de tercih edebilirsiniz.

BİTEZ LİMANI, BİTEZ BELEDİYE KAFE

Bitez sahilin en sonuna doğru önce büyükçe bir çoçuk parkı ve sonrasında da Bitez Limanı bulunur. Bu limanda onlarca günlük tekne turu yapan tekneler bulunur.

Limanın hemen arkasında ise Bitez Belediye Kafe bulunur. Diğer Belediye kafelerden farklı olarak Bitez Belediye Kafe self servis hizmetle değil masada siparişle çalışıyor. Menüsü bir nebze de olsa daha geniştir, akşam yemekleri için bile Bitez Belediye Kafe’yi tercih edebilirsiniz.

Bodrum’un belediye kafelerinin daha hesaplı olduğunu diğer yazılarımızda söylemiştik. Bitez Belediye Kafe de sahildeki diğer restoranlara göre daha hesaplı bir fiyat politikasının olduğunu belirtelim. 

Ayrıca menülerinde bulunan hem atıştırmalık yiyecekler hem de ana yemeklerin lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Geniş bir kahvaltı menüsü, tost çeşitleri, hamburger, aperitif yiyecekler, salata çeşitleri, ızgara köfte, ızgara tavuk, tavuk şnitzel, mantı, makarna, balık çeşitleri gibi ana yemekler yiyebilirsiniz Bitez Belediye Kafe’de. Unutmadan söyleyelim alkollü içecekler de bulunuyor menülerinde. 

Bitez Limanı Nerede : googlemaps

Bitez Kadınlar Kahvesi
Bitez Köy İçi’nin buluşma noktası; Bitez Kadınlar Kahvesi.

BİTEZ KADINLAR KAHVESİ

Bitez Köy İçi’nde popüler bir belediye işletmesidir Bitez Kadınlar Kahvesi. Kadınlar Kahvesi denildiğine bakmayın, kafenin müdavimleri arasında erkekler de elbette yoğunlukta. 

Eski yıllarda kadınların sosyalleştiği, kahve oyunları oynandığı, özel bir mekandı, zamanla modern bir kafeye dönüştü ama adı değişmedi. 

Eskisi kadar olmasa da hala kadınların bir araya gelip fikirlerini, işlerini paylaştığını görebilirsiniz burada. Ayrıca artık bir kahve değil modern bir belediye kafe Bitez Kadınlar Kahvesi. 

Bitez Kadınlar Kahvesi’nde hızlı atıştırmalıklar ve alkollü içecekler de bulunuyor. Hem arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz hem daha hesaplı bir şeyler yiyebileceğiniz bir mekan Bitez Kadınlar Kahvesi. Sokağa taşan masalar ve bir Fransız kafesini andıran minimalist havasını beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Bitez Köy İçi’nin popüler mekanı Bitez Kadınlar Kahvesi herkesin keyifle vakit geçirebileceği bir yer. Dilerseniz kahvaltı, dilerseniz bir çay, ya da kahve molası için tercih edebilirsiniz. 

Bitez Kadınlar Kahvesi Nerede : googlemaps


Savra Bodrum
Savra Bodrum, Bitez’in en iyi otelleri arasındadır.

BİTEZ OTELLERİ

Belde konaklama açısından yarımadanın en fazla seçenek barındıran lokasyonlarından biri. Otel, pansiyon, butik otel, tiny house, hatta kamp alanları bile var beldede. Konaklama alternatiflerinin bu kadar geniş olması da tatilden farklı beklentileri olan insanların burayı tercih etmesinde önemli rol oynuyor.

Bitez sahili boyunca denize birkaç adım uzaklıkta birçok butik otel bulunuyor. Biraz konfor, biraz lüks arıyorsanız beldenin en lüks oteli olan Ramada Resort by Wyndham Bodrum otelini tavsiye edebiliriz size. Bitez sahiline uzak olsa da lüks bir otelde arayacağınız tüm konfor seçenekleri mevcut. 

Bitez’in hemen yanı başındaki lüks otellerden biri de Caresse a Luxury Collection Resort & Spa. Buddha-Bar Beach’i de bünyesinde barındıran otel denize sıfır bir konumda. Bodrum’un en iyi lüks otellerinden biridir Caresse a Luxury Collection Resort & Spa.

Bir diğer otel tavsiyemiz ise Savra Bodrum. Doğanın içine saklanmış bu şık butik otel, Bitez sahiline daha yakın. Size hem fazlasıyla konfor hem de sakinlik vaat ediyor.

Bitez’deki tüm otelleri incelemek isterseniz en hesaplı konaklama seçeneklerini bu link size sunacaktır —-> Öne Çıkan Bitez Otelleri.


Papillon Bodrum
Papillon Bodrum’u mutlaka deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz.
Vamos Bitez
Vamos Bodrum Bitez’in en popüler mekanlarından biridir.

BİTEZ RESTORANLARI

Bitez restoranlarını iki bölüme ayırabiliriz; Bitez sahili ve Bitez Köy İçi’nde bulunan restoranlar diye. Bitez Köy İçi’nde bulunan restoranlar daha özenli, daha kaliteli bir hizmet anlayışını benimser. Kurul Bitez, Makarnacı By Koko, Vamos Bodrum, Trattoria il Mandarino, Adana İl Sınırı Bodrum Bitez’in öne çıkan restoranlarındandır.

Bitez sahiline indiğimizde ise sıra sıra dizilmiş sayısız restoran göreceksiniz. Sahildeki restoranların biraz daha salaş bir konsepti vardır. Lakin denize sıfır konumda bulanan bu restoranlar manzarasıyla daha çok tercih ediliyor.

Modern bir balık restoranı tercih ediyorsanız, size Bitez sahiline yürüme mesafesinde bulunan Papillon Bodrum’u tavsiye edebiliriz. Sunumuyla, mekanın dekorasyonuyla, lezzetli yemekleriyle favori mekanlarımızdandır Papillon Bodrum. Eski bir bağ evinde, yeşillikler içindeki bu özel restoranı mutlaka deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz.

Bitez’in öne çıkan tüm mekanları hakkında detaylı bilgilere Bodrum Rehberi bölümümüzdeki Bitez kategorisinde bulabilirsiniz…


Kuytu Bahçe
Sadece Bitez’in değil, Bodrum’un en iyi kahvaltı mekanlarından Kuytu Bahçe.

BİTEZ KAHVALTI MEKANLARI

Sadece Bitez’in değil Bodrum’un en iyi kahvaltı mekanlarından biri olan Kuytu Bahçe Bitez Köy İçi’nde yer alıyor. Yaz/Kış açık olan Kuytu Bahçe’ye gitmek istiyorsanız mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız, özellikle yaz döneminde boş masa bulmak çok zor. Ayrıca Kuytu Bahçe pazartesi günleri kapalı oluyor.

Bitez’de birçok kahvaltı mekanı veya sabahları kahvaltı servisi bulunan mekan bulunuyor. Bitez sahilindeki restoranların hemen hemen hepsi sabahları kahvaltı servisi veriyor. Ama Bodrum’a tatile geldiyseniz mutlaka bir kahvaltı mekanını deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Bodrum’un En İyi Kahvaltı mekanları yazımızı da severek okuyacağınızı düşünüyoruz. Bu yazımızda serpme kahvaltı fiyatlarını da her yıl güncellediğimiz belirtmek isteriz.

Eğer hızlı bir kahvaltı yapacaksanız ve uygun fiyatlı bir kahvaltı mekanı arıyorsanız Bitez Kadınlar Kahvesi ve Bitez Limanı’nda bulunan Bitez Belediye Kafe’yi de tercih edebilirsiniz.


Manuel Bitez
Bitez Köy İçi’nde yer alan Manuel Pub, samimi ortamıyla sevilen bir buluşma noktası.

BİTEZ GECE HAYATI

Hareketli bir gece kulubü arıyorsanız Bitez’de bulmanız zor. Lakin Bitez sahilinde birkaç tane canlı müzik ve dj performansı sergileyen mekan bulabilirsiniz. Ya da Bitez’e çok yakın olan Gümbet Barlar Sokağı’na gitmeniz gerekir, taksi ile sadece 5/10 dakika uzaklıkta… Lakin buradaki mekanların çılgın eğlence anlayışını sevmeye bilirsiniz. Ayrıca yanınızda erkek arkadaşınız olmadan gitmenizi pek tavsiye etmiyoruz.

Gece kulüplerini bir kenara bırakırsak Bitez’in en popüler barlarından biri olan Manuel Bitez Köy İçi’nde yer alıyor. Arkadaşlarınızla sohbet edip, keyifli müzikler eşliğinde bir şeyler içmek istiyorsanız Manuel’i seveceğinizi düşünüyoruz.

Köy İçi’ndeki bir diğer seveceğinizi düşündüğümüz bar ise İlegal Bitez. Küçük ama samimi bir ortamı olan İlegal Bitez’de Bitez’in öne çıkan barlarından biridir.

Bitez sahilindeki Leo Bodrum’u da atlamamak gerekir. Yeni nesil meyhane konseptiyle hizmet veren mekanda canlı müzik performansları da oluyor. Hem lezzetli yemekler yiyip hem de eğlenebileceğiniz güzel bir mekan Leo Bodrum.

Son olarak Bitez’in en popüler meyhanesi olan Beybaba Meyhanesi de her akşam tıklım tıklım olan bir mekan. Bitez’in yerel halkı ve tatilcilerin gözdesi olan Beybaba Meyhanesi’nde keyifli sohbetler sokağa taşıyor.


bitez 2
Bitez Halk Plajı’nı çocuklu aileler çok sevecektir, plajın geniş bir kum plajı bulunuyor.

BİTEZ HALK PLAJI

Bitez sahilinin hem solunda hem de sağında halk plajı alanları bulunur. Bu halk plajları ücretsizdir. Bu ücretsiz halk plajlarında sadece plaj şemsiyesi bulunur, şezlong bulunmaz ve yasaktır. Havlunuzu serip güneşlenebilirsiniz, ya da plaj sandalyesi kullanabilirsiniz. 

Bitez sahilinin sağına doğru, en sonunda bulunan Bitez halk plajı çocuklu aileler için en ideal Bodrum halk plajıdır diyebiliriz. Çünkü geniş kum plaj ve sığ deniz tam da çocuklu aileler içindir. Bitez sahilinin sağına doğru yürüdüğünüzde plajın en sonuna doğru bir alanda bulunan plaj, temizliğiyle de seveceğiniz bir halk plajıdır.

Merkezi bir yerde olmasından dolayı kum plaj ve deniz her daim temizdir. Alışveriş yerlerine, restoranlara da çok yakın bir konumda bulunur. Halk plajının bulunduğu yer bir koy olduğu için deniz çoğu zaman dümdüzdür, sert havalarda dalgalar kendini gösterse de çok rahatsız edici değildir.

Tertemiz kum plajın eni yaklaşık 60 metre, genişliği ise yaklaşık 15 metre kadardır. Bu çocuklarınızın keyifle oyunlar oynayacağı bir alanı veriyor sizlere. 

Tüm Bodrum plajlarında olduğu gibi sahilde güneşlikler bulunuyor. Plajda şezlong yok ve getirmek yasak, ama katlanır sandalyelerinizi getirip oturabilirsiniz.

Bu sığ deniz çocuklu aileler için ideal olabilir ama doyasıya yüzmek isteyen yetişkinler için ideal olmayabilir. Plajda çok sayıda çocuklu aile göreceksiniz, çocuk gürültüsünden rahatsız oluyorsanız Bitez sahilinin soluna doğru yürüdüğünüzde daha küçük halk plajları göreceksiniz.

Bitez sahilinin soluna doğru yürürseniz denize girebileceğiniz birkaç adet halk plajı alanları daha bulunuyor. Bu alanlar daha küçük ve çakıl bir zemine sahip, denizin zemini ise küçük taşlarla örtülüdür. Bu alanlar bar kafe ve restoranlar oldukça yakındır. Lakin çok küçük bir alan olduğu için çok erken gelip yer kapmak zorunda kalabilirsiniz yaz sezonunda.

BİTEZ DENİZİ NASILDIR?

Deniz, Bitez halk plajında inanılmaz sığdır ve berrak bir suyu bulunur. Yer yer sahilden denizin içine doğru 100 metre kadar yürüdüğünüzde, suyun ancak belinize geldiğini göreceksiniz.

Kum sahili Bodrum Belediyesi tarafından düzenli olarak temizlenir. Bitez halk plajının denizinin tabanı da kumdur, sanki denizin dibine bir halı serilmiş gibi çıplak ayakla rahatlıkla yürüyebilirsiniz.

Son olarak; Bitez halk plajının bulunduğu alan çok fazla rüzgar almadığı için deniz yaz sezonunda genellikle ılık olur.

Bitez Halk Plajına Nasıl Gidilir: googlemaps


Bitez Akvaryum Koyu
Akvaryum Koyu’nu görmek için iki seçenğiniz var; birincisi bir tekne turuna katılmak, ikincisi ise 45 dakikalık yorucu bir yolu yürümek!

BİTEZ AKVARYUM KOYU

Genellikle tur teknelerinin uğradığı Akvaryum Koyu berrak denizi ile herkesin ilgi odağı olan bir yer. Her ne kadar doğanın içinde saklı olsa da tur teknelerinin ve burayı bilen tatilcilerin duyarsızlığı yüzünden zaman zaman insan kalıntılarıyla kirleniyor.

Akvaryum Koyu’nu bu yazımıza ekleyip, eklememek konusunda çok arada kaldık. Çünkü buraya gelen insanların bıraktığı pet şişe, ambalaj vb. gibi çöpleri gördükçe inanın çok üzülüyoruz. Lütfen siz bu duyarsızlığı sergilemeyin…

Akvaryum Koyu’na sadece turk tekneleriyle değil, yürüyerek de gidebileceğinizi biliyor muydunuz? Bitez Limanı’nın sonundan başlayan patika yolu 45 dakikalık yorucu bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Yorucu bir yolculuk diyoruz çünkü bu patika yol boyunca yer yer yokuş yukarı ve dolayısıyla yokuş aşağı yürüyerek gidiliyor. Ve bu patika yol gerçekten çok yorucu bunu bilmelisiniz. Yol düz değil, yerden fırlayan kayalardan dolayı attığınız adımlara da çok dikkat etmelisiniz, ayağınızı incitmek an meselesi, hele ki terlik ile yürüyorsanız!

45 dakikalık bu patika yolu yürürken karşınıza birçok küçük koy çıkacak, bu küçük koyları Akvaryum Koyu olduğunu düşünmeyin! Bu koylar da temiz ve denize rahatlıkla girebileceğiniz koylardır, lakin Akvaryum Koyu’na henüz ulaşmadınız. Zaten Akvaryum Koyu’na geldiğinizde anlayacaksınız, çünkü koy büyük bir alana yayılıyor.

Ayrıca yolu kaybederim, nasıl giderim diye endişe etmeyin. Çünkü yürüyüş yolu kendini belli ediyor. Size sadece bu yürüyüş yolunu takip etmek kalıyor, kaybolmanız veya yolu kaybetmeniz çok zor. Eğer toprak yolun iki yöne ayrıldığını görürseniz her daim sola giden toprak yolu seçin. Diğer yollar büyük ihtimalle sizi yol boyunca bulunan küçük koylara çıkaracaktır.

Bu patika yolu yürürken çadır kampı yapan birçok tatilciyle karşılaşabilirsiniz. Lakin bu yol ormanlık bir alanda bulunuyor. Yaz aylarında çok fazla orman yangınlarıyla karşılaşıldığı için yaz aylarında ormanlık alanlarda kamp ve piknik yapmak yasaklanmıştır. Ayrıca kesinlikle ateş yakmamalısınız, cezai işlemlere maruz kalabileceğinizin altını çizelim.

Yorucu patika yolu yürümeye başlamadan önce mutlaka yiyecek, içecek bir şeyler almalısınız. Zira Akvaryum Koyu bakir bir koy, herhangi bir tesis, veya alışveriş yapabileceğiniz bir yer tabii ki yok.

Çocuklu aileler ve narin bireyler kesinlikle bu yolu yürümeyi denemesin! Muhtemelen pes edip yolunuza çıkan ilk küçük koya kurulacaksınız. 45 dakikalık engebeli patika yolu yürüdükten sonra dönerken tekrar bu yolu yürüyeceğinizi de unutmayın. 

Peki Akvaryum Koyu’na gitmek için bu yorucu patika yolu yürümeye değer mi? Bakir bir koy olduğunu söylemiştik Akvaryum Koyu’nun, bu sebepten sahil boyunca dalgaların sürüklediği yosun yaprakları göreceksiniz. Bu yosun yaprakları sahilden denize girmeyi biraz engelliyor. Diğer yandan teknelerden atılan ve burayı ziyaret eden tatilcilerin bıraktığı kalıntılar biraz ortamın bakirliğini bozuyor. Bu çirkin görüntüyü görünce, isyan edip, ağlamamak için kendimizi zor tuttuk…

Sizden ricamız Akvaryum Koyu’na gittiğinizde yanınıza birkaç tane büyük çöp poşeti ve plastik eldiven alın, dönüş yolunda karşınıza çıkan pet şişeler, bira kutuları ve ambalaj paketlerini toplayın. Elbette mecbur değilsiniz, ama bunu yaparsanız size minnettar oluruz.

Konumuza dönersek; yorucu bir yol olduğu için koyda az sayıda insan oluyor, zaman zaman da tur tekneleri. Akvaryum Koyu’na temmuz ayında gittik. Koyda romantik bir çift dışında kimse yoktu. Patika yolu yürümek zor olduğundan çok fazla insan göremezsiniz burada. Arkadaşlarınızla veya partnerizle baş başa kalmak, sakin bir koyda güneşlenip güzel bir gün geçirmek istiyorsanız Akvaryum Koyu’na gelmeye değer. 

Denizi çok güzeldir, berrak denizi sizi kendine çekecektir. Her ne kadar yosun birikintileri sahilden denize girmeyi zorlaştıracak olsa da sahilin sonlarına doğru bu birikintiler azalıyor. Ya da kayalıklardan girerek bu güzel koyun keyfini çıkartabilirsiniz.

Bir gün arkadaşlarınıza, çocuklarınıza, torunlarınıza, “Akvaryum Koyu çok güzeldir, mutlaka git” demek istiyorsanız, ya da bu güzel koya tekrar gelmek istiyorsanız burayı temiz tutun, kirletmeyin, çöplerinizi bir torbaya koyup, Bitez Limanı’na varınca çöpe atın.

Sevmek, iyilik yapmak insan olmanın en önde gelen duygularındandır, ve bu duygular bulaşıcıdır. Lütfen doğayı kirletmeyin, koruyun… Eminiz sizin çevreyi korumak adına yapacağınız duyarlılık, sizi gören insanları harekete geçirecektir.

Akvaryum Koyu Nerede: googlemaps


bitez 3
Sarnıç Beach Club bölgenin en iyi beach clublarından biridir.

BİTEZ BEACH CLUBLARI

Bitez sahilindeki sıra sıra dizili restoranların hemen hemen hepsinin önünde şezlonglar olduğunu söylemiştik. Buradaki restoranlarda küçük bir harcama limiti ödeyerek şezlongları ve sahili kullanabilirsiniz. Bir nevi beach club diyebiliriz bu mekanlara.

Lakin profesyonel bir beach club arıyorsanız Bitez sahiline çok yakın olan Sarnıç Beach bölgenin en eski ve iyi beach clublarından biridir. Özel güneşlenme alanları, restoranı ve barıyla size keyifli bir gün yaşatacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Her ne kadar bir kum sahili olmasa da denizi ve geniş iskelesi size konforlu bir deneyim yaşatacaktır.

Bitez sahiline çok yakın olan bir diğer beach club ise Buddha Bar&Beach Bodrum. Çok yüksek bir giriş ücreti olan beach club lüks bir mekan. Caresse a Luxury Collection Resort & Spa’nın içerisinde bulunan beach club, kum sahili, içindeki Uzakdoğu restoranı ve ünlü Yunan restoranı Barbarossa ile benzersiz bir deneyim yaşayacağınız şüphesiz. 

Bodrum Beach Club Önerileri yazımızı okuyarak da kendinize bir beach club seçebilirsiniz. Bu yazımızda beach clubların giriş ücretleri veya harcama limitlerini yazdığımızı belirtelim.


Bitez Tekne Turu
Bodrum tatilinizi mutlaka günlük tekne turuyla taçlandırın.

BİTEZ’DE NE YAPILIR?

Bitez sahilinin soluna doğru, en sona doğru ilerlerseniz bir su sporları merkezi bulunuyor. Su Kayağı, Banana, Jet Ski gibi eğlenceli su sporları yapabilirsiniz.

Birkaç yüz metre daha ilerlediğinizde de bir windsurf merkezi bulunuyor. Yakın zamanda Spor Bakanlığı’na bağlanan bu merkez hem profesyonel hem de amatörler için olanaklar bulunuyor. 

Ayrıca sadece windsurf değil kitesurf de yapabilirsiniz. Profesyonellere yönelik ekipman kiralama, yeni başlayanlara ya da öğrenmek isteyenlere de eğitim veriliyor bu merkezde.

Bitez’in eğlence hayatını bir kenar bırakırsak, mutlaka yapmanız gereken en önemli aktivite elbette günlük tekne turudur…

BİTEZ TEKNE TURU

Konakladığınız otel Bitez’de ise günlük tekne turu yapmak için Bodrum merkeze gitmenize gerek yok. Bitez sahilinin soluna, en sona doğru yürürseniz Bitez Limanı’nı göreceksiniz. Bu limanda yaklaşık 10-15 adet günlük tekne turu yapan tekne bulunur. 

Bitez sahili boyunca günlük tekne turu için rezervasyon yaptırmak ve bilgi alabileceğiniz stantlar bulunur. Bu stantlardan gönül rahatlığıyla günlük tekne turu için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Bodrum’da günlük tekne turu yapmadan önce Bodrum Günlük Tekne Turu Rehberi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Günlük tekne turunda neler yapılır, neler yapmamalısınız, yemekler, gezeceğiniz koylarla ilgil detaylı bilgiler bulabilirsiniz bu yazımızda.

Ayrıca gezip görülecek koyları merak ediyorsanız, En Güzel Bodrum Koyları yazımız size güzel bir rehber olacaktır…


Pozzo Bitez
Bitez Köy İçi’nde bulunan Pozzo Bitez’i ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.
Paftam Bodrum
Pafta’m Bodrum çiçeği burnunda bir mağaza ama kısa zamanda Bodrum’da adından çokca söz ettirecek.

BİTEZ’DE HEDİYE NEREDEN ALINIR?

Bitez sahilinde irili ufaklı birçok ufak hediye dükkanı bulunuyor, lakin benzersiz bir Bodrum hediyesi almak istiyorsanız sizi Bitez Köy İçi’ne de davet ediyoruz.

POZZO BİTEZ

Bitez Köy İçi’nde Pozzo Bitez adında çok şık bir mağaza bulunuyor. Tablolar, heykeller, el yapımı, doğal görünümlü takılardan gözünüzü alamayacaksınız.

Sanatsal tablolar ve heykellerin yanında el işçiliği takılar, seramik ürünler de bulunuyor. Bu el işçiliği ürünler arasında takı, çanta, seramik tabak, kupa, vazo gibi çok şık ürünler de var. 

Ayrıca beğendiğiniz tabloları yaşadığınız şehire veya ülkeye nasıl götüreceğim diye düşünmeyin. Pozzo Bitez sizin için özenle paketliyor satın aldığınız tabloları. Pozzo Bitez’e gitmeden, ürün çeşitliliğini görmek isterseniz Instagram adresinde kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Pozzo Bitez’in dışında birkaç tane daha hediye alabileceğiniz giyim, antika eşya ve hediyelik eşya mağazası var Bitez Köy İçi’nde, bu mağazaları da gözünüzden kaçırmayın.

PAFTA’M BODRUM

Ama asıl gözünüzden kaçırmamanız gereken mağaza Pafta’m Bodrum. Pafta’m Bodrum Bitez köy içinde küçük bir hediyelik eşya mağazası. Küçük dediğimize bakmayın, ürün çeşitliği ve kalitesi çok beğeneceğinizi düşünüyoruz. Bir hediyelik eşya mağazası dediğimize de bakmayın, ürünlerin tasarımı ve kalitesi bir hediyelik eşya mağazasının çok üstünde ürünler sunuyor sizlere.

Pafta’m Bodrum’da sergilenen ürünlerinin çoğu Türkiye’nin çeşitli şehirlerindeki yaşayan genç tasarımcıların tasarımları. Pafta’m Bodrum’da göreceğiniz ürünlerin başka bir mağazada göremezsiniz. Peki neler satın alabilirsiniz; el yapımı seramik, porselen kupa, fincan, tabak, masa düzenleyicileri, aydınlatma ürünleri, keten kıyafetler, fular, kolye, bilezik, yüzük mağazanın öne çıkan ürünlerden sadece bazıları.

Bunlara ek olarak evinizin havasını değiştirecek tablolar ve heykeller, el yapımı bez çantalar ve doğal boyalarla yapılmış tişörtler ve pratik bir şekilde taşınan bez şezlonglar da beğenizi kazanacak ürünlerden.

Pafta’m Bodrum’da en beğendiğimiz ürünler arasında doğal boyalarla motiflendirilmiş, ham ketenden üretilen tişörtler ve crop top ve fularlar yer alıyor, mutlaka görmelisiniz bu ürünleri.

Tabloların modern ve sade tarzını da çok beğendiğimiz ekleyelim. Eğer modern bir tasarıma sahip evinize güzel bir dokunuş yapmak istiyorsanız bu tabloları severek duvarınıza asacağınıza hiç şüphemiz yok. İster çocuğunuzun odasına isterseniz mutfağınıza ve elbette oturma odasına asacağınız birbirinden şık tablolar bulabilirsiniz Pafta’m Bodrum’da.

Bir internet sitesi de bululan Pafta’m Bodrum’un internet sitesi üzerinden satış yaptığını da ekleyelim. Ayrıca instagram hesaplarını da takip etmenizi tavsiye ederiz. Zira mağazaya gelen yeni ürünleri instagram hesaplarından hemen paylaşıyor.

Yaz/kış açık mağazanın sahipleri Bodrum’un keyfini çıkartabilmek için pazartesi günleri mağazayı kapalı tutuyorlar. Sabah 10:30 gibi açılan mağaza akşam saat 19:00’a kadar açık oluyor. Yazın açılış saati öğlen gibi, kapanış saati de akşam 23:00’a kadar uzuyor.

Son olarak Bitez Halk Pazarı’nı da gezmeyi ihmal etmeyin. Giyim, ev tekstili ve el işçiliği takı ürünleri bulabileceğiniz Bitez Halk Pazarı’nda daha ekonomik fiyatlara hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Ayrıca Bodrum’da Hediye Nereden Alınır ve Ne Hediye Alınır yazımızı da severek okuyacağınızı düşünüyoruz…


Bitez Halk Pazarı
Bitez Halk Pazarı’nı yerli, yabancı tüm tatilcilerin gezmesini öneririz.

BİTEZ HALK PAZARI

Bitez kavşağından aşağı doğru birkaç kilometre yürüdüğünüzde solunuzda Bitez Adliyesi binası yer alır. Bitez Halk Pazarı da Bitez Adliye binasının tam karşısındaki sokakta kurulur. 

Üstü kapalı modern bir pazar yeridir Bitez Halk Pazarı. Perşembe günleri kurulan Bitez Halk Pazarı’nda meyve/sebze, giyim, tekstil ve hediyelik eşya tezgahlarıyla gezilmesi gereken bir pazardır.

Yalıkavak ve Turgutreis halk pazarları kadar çok geniş bir alana yayılmasa da tatilinizden bir saatlik bölümü bu düzenli pazarı gezmeye ayırabilirsiniz.

Meyve/sebze tezgahları bir yana tatilcilerin ilgi odağı olacağını düşündüğümüz tezgahlar da bulunuyor Bitez Halk Pazarı’nda. Kadınların yaptığı el işi, örgü çanta, şapka, takı tezgahları Bodrum hediyesi almak için çok uygun fiyatlı seçenekler olacaktır. 

Kadın okuyucularımızın çok seveceğini düşündüğümüz yöresel kıyafetler satan birkaç tane büyük giyim tezgahları bulunuyor. Bitez Halk Pazarı’nda çok uygun fiyata kendinize elbiseler, şortlar, pareolar satın alabilirsiniz.

Ayrıca ev tekstil ürünleri satan birkaç büyük bölüm de bulunur. Bodrum renkleri ve motiflerine bezenmiş masa örtüsü, koltuk örtüleri, havlu gibi ürünleri çok beğeneceğinizden hiç şüphemiz yok.

Sabah erken saatlerde giderseniz çok kalabalık olmadığını belirtelim. Ayrıca Bitez Halk Pazarı içinde kahvaltı yapabileceğiniz bir stant da bulunuyor. Gözleme, Börek, Baklava, Dolma gibi atıştırmalık yiyecekler satan bu stant, pazarın en popüler yerlerinden biri.

Bu standın hemen yanında ise Bodrum’a özgü peynir, zeytin gibi kahvaltılık ürünler stant da ilginizi çekecektir. Her ne kadar Bodrum sıcaklarında muhafaza etmesi zor olsa da mutlaka tatmanızı öneririz.

Son olarak bu alanda pazar günleri de kullanmış eski kıyafet ve eski eşyaların satıldığı Bit Pazarı’nın kurulduğunu da belirtelim.

Bitez Halk Pazarı Nerede: googlemaps


Bodrum’un en popüler mahallerinden Bitez’i en ince ayrıntısına kadar anlatmaya çalıştık, umarız başarılı olmuşuzdur. Her yıl tüm gezi rehberleri yazımızda olduğu gibi Bitez gezi rehberi yazımızı da güncelliyoruz. Sizden gelen geri dönüşler, önerilerle bu yazımız güncel tutmaya çaba göstereceğiz. Bu yüzden deneyimlerinizi bize yazmaya vakit ayırın, bu bizi çok mutlu edecektir.

Ayrıca Bodrum Gezi Rehberi yazımızı hala okumadıysanız, severek okuyacağınızı düşünüyoruz.

Yazımızı bitirmeden sizi Bodrum Travel Tips isimli Facebook grubumuza davet ediyoruz. Bu topluluğun amacı Bodrum tatili deneyimlerinizi paylaşmanız veya diğer kullanıcılardan Bodrum ile ilgili tavsiyeler istemeniz. Bodrum’a hem yurt dışından hem de yurt içinden gelen misafirlere yardımcı olun, tavsiyeler verin, mekan önerin, gezilecek yerler hakkında bilgi verin.

Son olarak ufak bir ricamız da instagram sayfamızı takip etmeniz. Bizi sosyal medyadan takip ederek bizim daha güçlü, daha kaliteli yayın yapmamıza destek verebilirsiniz, bu bizi çok mutlu edecektir.

Bodrum’u doya doya gezin, denizin, güneşin, restoranların keyfini çıkarın, mutlu tatiller…

bitez 4 Önceki Yazı
Gümbet Gezi Rehberi
bitez 5 Sonraki Yazı
Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Yorumlar - 2

Halit Kalelioğlu

Halit Kalelioğlu

Ellerinize sağlık güzel bir çalışma. Bununla birlikte bir çok mekân eksik kalmış ama özellikle Daşdibi bence unutulmamalı idi…
Selamlar

bodrumfinder

Merhaba Halit Bey,

Bitez’in ön çıkan mekanlarının hepsini Bodrum Rehberi bölümümüzde ‘Bitez’ kategorisinde görebilirsiniz. Daşdibi’ni unutmadık, Bodrum Rehberi bölümümüzde mekanın özel sayfasını görebilirsiniz.
Bazı mekanlar hakkında detaylı bilgi henüz toplayamadık. Bu durum bazen mekanların yoğunluktan bize randevu verememesi, bazen de bu güzel mekanların işletme müdürlerine ulaşamamızdan kaynaklanıyor.

Önümüzdeki yaz sezonuna kadar Bodrum Rehberi bölümümüzde tüm mekanlar hakkında detaylı bilgiye eklemeye çalışacağız.

https://www.bodrumfinder.com/listing-location/bitez/

Güzel günleriniz olsun…

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!