Now Closed
  • Viewed - 123

DESCRIPTION

Halikarnas Mozolesi Nerede?

Dünyanın yedi harikasından biri Halikarnas Mozolesi, bugün Bodrum şehir merkezinde yer almakta, eski ihtişamı ile yükselmese de büyülü ruhunu kente katmaya devam etmektedir. İlçeye gelen çoğu kişinin gözden kaçırdığı Halikarnas Mozolesi aslında Bodrum’un ev sahipliği yaptığı en önemli tarihi mekânlardan biri çünkü mozole antik dünyanın yedi harikası arasında sayılıyor. Mozole Bodrum otogarına çok yakın olan Turgutreis Caddesi üzerinde ve Pazartesi hariç haftanın tüm günlerinde ziyaret edilebiliyor.

Mozole, Kral Mausolos anısına kız kardeşi ve aynı zamanda eşi olan Artemisia tarafından inşa ettirilmiş. İnşa edildiği dönemdeki en büyük mezarlardan biri olan mozolenin birçok parçası ne yazık ki İngiltere’deki British Museum’da sergileniyor. Ama bu tabi ki Bodrum’a kadar gelmişken antik dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi’ni görmeden dönmemek gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.

Halikarnas Mozolesi, M.Ö. 353 yılında ölen Mausolos için Halikarnossos’un merkezinde aynı zamanda kız kardeşi olan II. Artemisia tarafından yaptırılmıştır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mozole’nin yükseldiği yer, bugün bir çukur olarak görülür. Taban ölçüleri 32×38 metre olan Mozole bir zamanlar uzun kenarı 105 metre olan geniş bir alanın kuzeydoğu köşesinde yükselmekteydi.

Halikarnas Mozolesi, antik yazarların anlattığına göre dört bölümden oluşmaktadır. En altt katta Anadolu ve yerel mimarinin izlerini taşıyan yüksek bir podyum; onun üzerinde uzun kenarlarında 11, kısa kenarlarında 9 olan toplam 36 iyon sütunundan oluşan Yunan mimarisinin egemen olduğu tapınak şeklinde bir bölüm, onun da üzerinde 24 basamaklı Mısır mimarisinden etkilenerek yapılmış piramidal şekilli bir çatı ve en tepede 4 atın çektiği araba içinde Artemisia ve Mausolos’un heykellerinin yer aldığı son bölümdür.

M.Ö. 334’te Büyük İskender tarafından şehir ele geçirildiğinde Mozole’ye dokunulmamış ve bu büyük anıt 16 asır boyunca kentin ortasında yükselmeye devam etmiştir.

1304 yılındaki büyük Anadolu depreminde ciddi hasar gören Mozolese’nin birçok parçası St. Jean Şövalyeleri tarafından St. Peter Kalesini (Bodrum Kalesi) inşa etmek için kullanılır.

19. yüzyılda Mozole’den alınarak İngiltere’ye götürülen rölyefler, Artemis ve Mausolos’un heykellerinin orjinalleri bugün British Museum’da sergilenmektedir. Artemis ve Mausolos’un aslına uygun olarak yapılmış olan modelleri ise Bodrum Kalesi’nin önünde sergilenmektedir.

16. yüzyıla kadar Mausoleion sözcüğü sadece bu anıt için kullanılırken Rönesans’la birlikte bu tür anıt mezarların genel adı olmuştur. İngilizce’de “Mausoleum”, Fransızca’da “Mausolée”, Türkçe’de “Mozole” olarak geçen sözcük, Kral Mausolos’un adından gelmektedir.

Halikarnas Mozolesi’ne Nasıl Gidilir?

Tarihteki ihtişamı ile yükselmese de tarihi seven tatilcilerin ilk uğrak yeri. Bodrum merkeze çok yakın olan Mozole’ye yürüyerek dahi gidebilirsiniz . Bodrum şehir merkezine yürüme mesafesinde yer alan Mozole’ye yürüyerek 15-20 dakikada ulaşabilirsiniz. Otogardan deniz kıyısına indikten sonra, sağa dönüp yürüyün, Tepecik Cami’ne geçer geçmez ilk sağdaki Saray Sokağı’na girip yaklaşık on dakika sonra Mozole’ye ulaşabilirsiniz.

Bodrum merkeze gelmek için ise şehiriçi minübüsleri kullanabilirsiniz.

Bodrum Ulaşım Rehberi yazımız Bodrum’u gezerken size rehberlik edeceği gibi Mozole’ye ulaşmak için de size yol gösterecektir. Hemen hemen tüm lokasyonlardan Bodrum merkeze minübüslerle ulaşabilirsiniz, havaalanından ise Mutaş otobüsleriyle merkeze ulaşmak en ekonomik seçenek.

Add Review

Your email is safe with us.
Quality
Atmosphere
Service
Price
3.0 Your Score
Add Photos

WORKING HOURS

Now Closed UTC + 3
  • Monday Day Off
  • Tuesday 8:00 AM - 5:00 PM
  • Wednesday 8:00 AM - 5:00 PM
  • Thursday 8:00 AM - 5:00 PM
  • Friday 8:00 AM - 5:00 PM
  • Saturday 8:00 AM - 5:00 PM
  • Sunday 8:00 AM - 5:00 PM