turgutreis 1

Turgutreis Gezi Rehberi – Turgutreis Gezilecek Yerler

Bodrum’un merkezi kadar hatta belki merkezinden bile daha gelişmiş bir beldesi olan Turgutreis, ilçenin kışın da kalabalık noktalarından biri. Yerleşik nüfusun büyük bir kısmı Turgutreis ve çevre mahallerinde yaşar. Bunun sebebi Turgutreis’in on iki ay yaşanabilecek imkanlara sahip olmasından kaynaklanıyor.

Diğer yandan, yaz tatili için Bodrum’un diğer beldelerine göre daha az tercih ediliyor. Bunun sebebi ise konaklama, eğlence gibi olanakların kısıtlı olması. Kısıtlı olması diyoruz ama bu kişinin tatil anlayışına göre değişir. Yıllar geçtikce de bu olanaklar hızla artıyor.

Turgutreis’te ülkemizin en modern marinalarından D-Marin’in bulunması beldenin popüler olmasında önemli rol oynuyor. Bir diğer unsur da belde Bodrum’un en modern sahil şeridine ( yürüme ve bisiklet yolu ), akabinde de büyükşehirleri kıskandıracak güzellikte bir park olan Şevket Sabancı Parkı’na ev sahipliği yapması.

Yaz tatiliniz için ya da Turgutreis’i gezmek için birçok neden var. Şimdi yazımızda size Turgutreis’i en ince ayrıntısına kadar anlatalım.

Turgutreis Gezilecek Yerler
Turgutreis, yaz/kış yaşamak için en ideal mahalelerinden den biridir Bodrum’un.

TURGUTREİS NASIL BİR YER?

Bu ara başlığı açmamızın sebebi çoğu tatilcinin Turgutreis hakkında bir fikir sahibi olmaması. Bodrum’a tatile gelen çoğu insan tatil için Bodrum Merkez, Yalıkavak, Bitez, Gümbet, Gümüşlük, Göltürkbükü ve Ortakentyahşi gibi popüler beldeleri tercih ediyor. Nedenini bilmiyoruz, Turgutreis’i daha çok yabancı turistler tercih ediyor.

Coğrafi olarak büyük bir bölümü düz bir alana yayılan Turgutreis’in etrafında yerleşik halkın büyük bir bölümünün yaşadığı Akçalan, Karabağ ve Bahçelievler mahalleleri yer alır. Gümüşlük Mahallesi’ne de arabayla yaklaşık on dakikalık uzaklıktadır Turgutreis Mahallesi.

Yerleşik halkın büyük bir bölümünün burada yaşamasından dolayı, beldede çok sayıda market ve alışveriş dükkanları bulunuyor. Buradaki işletmelerin hemen hemen hepsi de yaz/kış açık olurlar.

Yaklaşık 10 kilometrelik modern bir sahil şeridi bulunuyor Turgutreis’te. Bu sahil şeridi boyunca hem yürüme hem de bisiklet yolu beldeyi daha yaşanılır kılan en büyük etkenlerdendir. Yüzünüzü denize döndüğünüzde beldenin sağına doğru, yani Kadıkalesi Mahallesi’ne kadar uzun bir kum plaj turistlerin ve yerli halkın deniz keyfi yaptığı alanlardır. Aşağıdaki Turgutreis’in plajlarına ve denizine daha ayrıntılı değineceğiz.

Hatırı sayılır sayıda balık restoranı bulunan beldede gece eğlencesi için sadece birkaç tane bar bulunur. Yani Bodrum’un popüler gece hayatını Turgutreis’de bulmanız biraz zor. Eğlence mekanlarını bir yana bırakırsak Turgutreis tatil için iyi bir seçenek olabilir kimileri için.

Son olarak şunu ekleyebiliriz; gündüz sokaklar biraz daha tenhadır. Bilmeyenler Turgutreis’in boş olduğunu düşünür. Ama yanılıyorlar!

Akşam vakti olunca plajlar boşalır, kadınlar bikinilerini çıkarıp, özenle seçtikleri şık kıyafetlerini, erkekler ise mayolarını çıkarıp, eline geçen ilk tişört ve şortu giyip, Turgutreis’in meydanına doğru akın akın yürümeye başlarlar.

Yani Turgutreis’te akşam vakti restoranlar, barlar, alışveriş merkezleri, kafeler, sokaklar inanılmaz derecede kalabalık olur. ‘Gündüz neredeydi bu insanlar’ diye soracak olursanız; Turgutreis’in harika kum plajı ve muhteşem denizinin keyfini çıkarıyorlardı…


Turgutreis gezilecek yerler
Yaklaşık 10 kilometrelik modern bir sahil şeridi bulunuyor Turgutreis’in.

TURGUTREİS’E NASIL GİDİLİR?

Bodrum’a gelmek için en çok havayolu ulaşımı tercih ediliyor. Turgutreis ile havaalanı arasındaki mesafe 54 kilometredir. Havaalanından Turgutreis’e araçla ulaşmak yaklaşık bir saat kadar sürüyor. Havaalanından kalkan servislerle Bodrum otogarına gidip, buradan da Turgutreis’e minibüslere binerek beldeye ulaşabilirsiniz.

Minibüs saatleri mevsime göre değişiklik gösteriyor, eğer Turgutreis’e minibüsle gidecekseniz mutlaka güncel saatleri kontrol edin. Resmî tatillerde ve yaz sezonunda ise daha sık minibüs seferleri düzenlenir.

Turgutreis, yazımızın başında söylediğimiz gibi kışın da hareketli. Bodrum merkezin ardından ilçenin ikinci merkezi olarak tanımlanabilir Turgutreis. Bodrum Turgutreis arası yaklaşık 20 kilometredir. Yakın çevredeki Gümüşlük, Yalıkavak gibi yerlerin otogarlarından da Turgutreis’e minibüsler kalkıyor.

Ayrıca beldede bir feribot iskelesi var ve yaz aylarında Kos, Kalimnos, Leros gibi Yunan adalarına feribot seferleri düzenleniyor. Kos Adası’nda tatil planlayanlara Kos Adası Tatil Rehberi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

BODRUM TURGUTREİS ARASI KAÇ KİLOMETRE?

Bodrum Turgutreis arası yaklaşık 20 kilometredir. Beldeye Bodrum’un her noktasından minibüslerle ulaşma imkanınız bulunur. Bodrum’dan kalkan minibüslerle yaklaşık 35-40 dakika içinde Turgutreis’e ulaşabilirsiniz.

Taksi ve şahsi arabanızla Bodrum merkezden Turgutreis’e ulaşma süreniz ise 20-25 dakikaya kadar düşecektir. Bodrum Ulaşım Rehberi yazımız Bodrum içi ulaşım ile ilgili size daha detaylı bilgiler verecektir.


La Blanche Resort
Turgutreis’en iyi otelleriden biri tartışmasız La Blanche Resort Bodrum’dur.

TURGUTREİS’İN EN İYİ OTELLERİ

Diğer beldelere göre daha az konaklama seçeneği bulunsa da Turgutreis’de birçok butik otel ve pansiyon bulunur. Lüks otel seçeneğiniz ise kısıtlıdır. Turgutreis – Akyarlar yolu üzerinde kalan Swissôtel Resort Bodrum Beach ilçenin en lüks otelidir.

Ardından da bizim de çok beğendiğimiz La Blanche Resort Bodrum gelir. Turgutreis merkeze on dakikalık yürüme mesafesinde olan otel, hiç tartışmasız Turgutreis’in en iyi otelidir. Otel hem olanakları, hem plajı, hem de alakart restoranlarıyla hemen herkesi memnun edecektir.

Turgutreis’in denizi çoğu zaman dalgalı olur ama La Blanche Resort Bodrum’un plajında güneşlenen ve yüzen misafirler bunu hissetmez. Çünkü otelin plajı ay şeklinde yapay dubalarla kapatılmıştır.

Swissôtel Resort Bodrum Beach dışında kalan oteller D-Marin marinanın sağına doğru yani Kadıkalesi Mahallesi tarafına doğru uzanan sahil şeridinde bulunur. Bu sahil şeridinin bulunduğu caddenin adı Şevket Sabancı Caddesi’dir.

Buradaki irili ufaklı birçok otel yan yana sıralanır. Turgutreis’e 25 dakikalık yürüme mesafesinde olsa da My Ella ve Azure by Yelken Hotel de bu bölgenin popüler otellerindendir. Turgutreis’in en iyi konaklama seçeneklerine bu linkten ulaşabilirsiniz.


TURGUTREİS’TE GEZİLECEK YERLER

Turgutreis, yerli halkın yerleşik olarak yaşadığı bir belde olsa da mutlaka gezip görmeniz gereken yerler de var beldede. Hem birçok popüler beldeye yakın hem de belde yıllar geçtikce büyük bir gelişim gösteriyor. Turgutreis gezilecek yerlerine değinelim şimdi…

D-Marin marina
D-Marin Marina Bodrum’un en modern marinalarından biridir.

D-MARİN MARİNA

Denizde 550, karada 150 tekne bağlama kapasitesine sahip D-Marin Marina ülkemizin en modern marinalarından biri. Marinanın içinde çok sayıda kafe, restoran ve dünyaca ünlü markaların ürünlerinin satıldığı mağazalar yer alıyor.

Kahve Dünyası, Starbucks, Cafe Nero ve iki tane bar ve popüler restoranlar barındırıyor içinde. Birkaç tane büyük mayo ve bikini mağazası, Mavi Jeans ve Mudo şık kıyafetler alabileceğiniz dükkanlardan.

Marinada bir de müzik festivali düzenleniyor; Bodrum Müzik Festivali. Yola D-Marin Klasik Müzik Festivali ismi ile çıkan festival 13. yılında Bodrum Müzik Festivali adını aldı. Dünyanın her yerinden orkestra, solist ve koroları izleme şansı sunan festival genelikle ağustos ayında düzenleniyor.

Festival programını Bodrum Müzik Festivali’nin web sitesinden öğrenebilirsiniz. Festival demişken yarımadanın tüm festivallerini anlattığımız Bodrum Festivalleri yazımıza da bir göz atmayı unutmayın.

D-Marin Marina Nerede: googlemaps

Turgutreis Gezilecek Yerler
Şevket Sabancı Parkı gün batımının en iyi izlenebildiği yerlerden biri.

ŞEVKET SABANCI PARKI

Turgutreis gezilecek yerler açısından çok zengin olmasa da Bodrum yarımadasının en güzel parklarından biri olan Şevket Sabancı Parkı’na ev sahipliği yapıyor. Denize sıfır bir konumda ve yeşillikler içindeki parkta yürüyüş parkuru da bulunuyor. Hem sabah hem akşam yürüyüşleri için mükemmel bir nokta olan park, Turgutreis’in gün batımı manzarasının da en iyi izlenebildiği yerlerden biridir.

Parkta ağaçlar arasında, dalga sesleri eşliğinde yürüyüş yapıp, fotoğraf çekip gün batımı manzarasını izleyebilirsiniz. Şöyle bile diyebiliriz; Turgutreis’e gelmişken bu parka uğramadan dönmek gerçekten büyük bir hata olur.

Parkın içinde bir de restoran var; Mavi Park Restaurant. Mavi Park Restoran bir kebap restoranı ve sabah kahvaltı servisleri de bulunuyor. Ayrıca hemen yanındaki Blue Cafe Bar’da da serinlemek için bir şeyler içip, buranın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Şevket Sabancı Parkı Nerede: googlemaps

ŞEVKET SABANCI KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ

Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi, D-Marin Marina’nın karşısında yer alıyor. Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde mesleki ve sanatsal kurslar veriliyor. Yaz döneminde çocuklara yönelik yaz kursları veriliyor. Aynı zamanda çeşitli musiki cemiyetlerine, tiyatro ve halk oyunları ve müzik gruplarına yer desteği de sağlıyorlar.

Çocuklara verilen kurslar arasında: piyano, seramik, İngilizce, halk oyunları, satranç, hızlı okuma, drama ve robotik kodlama kursları bulunuyor. Yetişkinlere verilen kurslar arasında ise: çini ve seramik, yağlı boya, dikiş, İngilizce, emlak danışmanlığı, cilt ve makyaj kursu gibi daha birçok kurs eğitimi bulunuyor. Tüm kursların ücretsiz olduğunu belirtelim.

Şöyle bir detayı da belirtmemiz gerekir; bu kurslara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve oturum izni olan yabancı vatandaşlar katılabiliyor sadece.

Bunun dışında sergi salonunda düzenli aralıklarla sergiler oluyor yaz döneminde. Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nin düzenlediği tüm etkinlikler ücretsiz oluyor. Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nin etkinlik takvimine web sayfalarından ulaşabilirsiniz. Ayrıca Instagram ve Facebook sayfalarından da bu etkinliklerin duyuruları yapılıyor.

Şevket Sabancı Kültür Merkezi Nerede: googlemaps


Turgutreis Gün batımı
Turgutreis, gün batımını izlendiği en iyi yerlerden biridir.

TURGUTREİS’İN NEYİ MEŞHUR?

Biliyoruz bir yemek ismi söylememizi bekliyorsunuz. Lakin Bodrum’da Ne Yenir yazımızda zaten Bodrum’un yöresel lezzetlerini detaylıca yazdık. Aynı yiyecekler elbette Bodrum’un bir mahallesi olan Turgutreis içinde geçerli.

Bodrum’da “Turgutreis’in neyi meşhur?” diye kime soracak olursanız olun, size cevap olarak ‘Gün Batımı’ diyecektir. Klasik gelebilir, her mahalle için “gün batımı çok güzel” deniliyor zaten diye düşünebilirsiniz. Haklısınız Bodrum’da gün batımını seyretmek insana huzur veriyor.

Fakat Turgutreis’te gün batımı beldenin coğrafi yapısının da etkisiyle daha güzel oluyor sanırız. Öyle ki Turgutreis’in sahilindeki otel, restoran, bar gibi işletmelerin çoğunun ismi ‘Sunset’ ile başlar.

Gün batımının seyretmek için en iyi yerlerden biri Şevket Sabancı Parkı’dır bizim için. Elbette sahilde kumların üzerine oturup seyretmek de hoş oluyor. Eminiz siz gün batımının keyifi çıkaracak bir ortam yaratacaksınız kendinize.


Turgutreis gezi
Sahil şeridi boyunca, her bütçeye uygun birçok restoran bulunuyor.

TURGUTREİS’TE NE YENİR?

Turgutreis’te ne yenir sorusundan önce Bodrum’da Ne Yenir? Yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu yazımızda Bodrum’a özgü lezzetleri anlatıyoruz, severek okuyacağınızı düşünüyoruz.

Bu bölümümüzde Turgutreis’te yer alan restoranlarda öne çıkan lezzetleri anlatmaya çalışacağız. Fakat bu yazımızda yer vermediğimiz daha birçok kaliteli restoran bulunuyor. Biz deneyimlediğimiz ve yerli halk arasında da favori olan yerleri hatırlatmak istedik.

Turgutreis’teki öne çıkan tüm mekanları görmek için Bodrum Rehberi bölümümüzdeki Turgutreis kategorimize göz atabilirsiniz. Bu bölümde mekanlar hakkında detaylı bilgi, iletişim numaraları ve konum bilgilerini de paylaşıyoruz.

SÜNGER PİZZA’DAN PİZZA

Bodrum’un en popüler restoranlarından olan Sünger Pizza, Bodrum’la özdeşleşmiş bir restoran. Asıl şubesi Bodrum merkezde bulunan Sünger Pizza geçtiğimiz senelerde Turgutreis’e de bir şube açtı.

Sünger Pizza’da adından da anlayacağınız gibi pizzayı çok lezzetli yapan bir yer. Birçok pizza çeşidi olan mekanda öncelikli olarak mutlaka pizza yemelisiniz. İkinci tavsiyemiz ise Çökertme Kebabı. Bodrum’a gelmişken Bodrum’un yemeği olan Çökertme Kebabı’nı yemek isterseniz Sünger Pizza’nın yolunu tutun. Sünger Pizza’nın paket servisi olduğunun da altını çizelim. Belki konakladığınız otele sipariş vermek isteyebilirsiniz ki lezzeti buna değer…

Ayrıca Bodrum’da Çökertme Kebabı Nerede Yenir? Adlı yazımızı da okumanızı öneririz. Bu yazımızda Bodrum’da Çökertme Kebabı’nı çok iyi yorumlayan birkaç restoran önerisinde bulunduk.

Turgutreis Sünger Pizza Nerede: googlemaps
Rezervasyon ve Paket Servisi: 0252 382 97 96

turgutreis 2
71 Derece beldenin en şık restoranlarından biridir.

71 DERECE’DEN SOKAK LEZZETLERİ

Turgutreis’in en özel restoranlarından birisidir 71 Derece. Konseptleri ‘sokak lezzetleri’. Hamburger, Hot Dog, Köfte, Sucuk, Kokoreç, Adana, Urfa ve birçok kebap çeşitlerini yiyebilirsiniz 71 Derece’de. Bunların dışında elbette Pide ve Lahmacun yeme şansınız da bulunuyor.

Turgutreis D-Marin Marina’nın içinde bulunan 71 Derece modern bir restoran. 71 Derece marinanın ana girişinden değil, marinanın sonuna doğru ayrı bir girişi var, bunun altını çizelim.

Menüsünde geniş kebap çeşitleri, mekanın bir kebapçı ortamı olduğunu düşündürmesin size, modern şık bir ortamı var. Kebap çeşitleri dışında başarılı bulduğumuz steak ve et çeşitlerini de tadabilirsiniz. İyisi mi 71 Derece’nin menüsüne bir göz atın.

Ayrıca 71 Derece’nin kahvaltı servisi de var. Son olarak 71 Derece’nin paket servisi de bulunuyor. Biz bu modern restorana gidip yemenizi tavsiye ederiz ama konakladığınız otele de sipariş verebilirsiniz.

71 Derece Nerede: googlemaps
71 Derece Rezervasyon: 0252 382 71 99

Big Chefs
Geniş yemek menüleriyle, sunumuyla, mekanın ambiyansıyla Big Chefs mutlaka gidilmesi gereken bir restoran Turgutreis’te.

BIG CHEFS’TE CANIN NE İSTERSE

Big Chefs de Turgutreis D-Marin’in içinde yer alıyor. Big Chefs kısa zaman önce Turgutreis D-Marin Marina’nın içinde açıldı. Big Chefs’i az çok tanıyanlar sevinmiştir buna. Bilmeyenler veya Bodrum’a gelen yabancı misafirlerimiz için söyleyelim; Big Chefs yediden yetmişe bir lezzet karnavalı yaşayacağınız popüler bir Türk restoranıdır.

Yöresel yemekler de tadabilirsiniz Big Chefs’te, uluslararası mutfaklardan yemekler de. Bizim buradan bir yemek önermemiz çok zor, çünkü herkesin favori Big Chefs lezzeti farklıdır. Ama bizim favori lezzetlerimiz arasında: Tepsi Mantısı ve Mantı çeşitleri, Kumru Bun, Ortaya Çıtır Çıtır ve Salata gibi lezzetler var. Tabii bu karnavalda seçim yapmak zor. Big Chefs’in kahvaltı menüsü de çok geniş. Kahvaltı mekanları bölümümüzde detaylı anlatacağız.

Big Chefs Nerede: googlemaps

Ana Oğul Lokantası
Ana Oğul Lokantası’nın ev yemekleri çok lezzetli.
Değirmen Lokantası
Uygun fiyatlı bir ev yemekleri lokantası arıyorsanız Değirmen Lokantası’nı beğenebilirsiniz.

EV YEMEKLERİ İÇİN İKİ ADRES

Ev yemeği sevenlerin mutlaka gitmesi gereken bir mekan var beldede; Ana Oğul Lokantası. Bir aile işletmesi olan lokanta, Migros’un arka sokağında yer alıyor. Akla gelebilecek birçok ev yemeğinin bulunduğu restoranın Ege mutfağının en sevilen tatlarından biri olan Enginar yemeği çok beğeniliyor.

Kabak Çiçeği Dolması, Etli Bamya, Ekşili Köfte, Arnavut Ciğeri, İzmir Köfte öne çıkan yemeklerden. Mekan, hem hijyen hem de güler yüzlü hizmet anlayışıyla bizi her defasında memnun etmiştir. Ancak şunu da belirtelim, bu lokantanın fiyatları bir esnaf lokantasına göre biraz yüksek. Ama lezzetli ev yemeklerini yedikten sonra bu fiyat farkını önemsemeyeceksiniz. Ana Oğul Lokantası’nın pazar günleri kapalı olduğunun notunu da düşelim.

Fiyatları daha uygun olan ama servis kalitesi bize göre biraz düşük olan bir yer daha var beldede; Değirmen Lokantası. Yemek çeşitleri çok daha geniş olan bu restoranın yemeklerinin lezzetini de beğeneceğinizi düşünüyoruz, servisi çok iyi olmasa da biz severek gidiyoruz mekana.

Sadece yemek değil, geniş bir zeytinyağlı ve meze çeşidi de bulunuyor Değirmen Lokantası’nda. Ayrıca mekanın marinaya bakan tarafında güzel, küçük bir bahçesi var. Servis kalitesini görmezden gelirseniz, birbirinden güzel ev yemekleri yiyebileceğiniz bir mekan Değirmen Lokantası. Değirmen Lokantası için son ayrıntı; mekan 00:00’a kadar açık.

Ana Oğul Lokantası Nerede: googlemaps
Değirmen Lokantası Nerede: googlemaps

KAHVE MOLALARI İÇİN STARBUCKS VE KAHVE DÜNYASI

Abartmıyoruz, Türkiye’nin en modern Starbucks’ı Turgutreis D-Marin’in içinde yer alıyor. Geniş bir alana yayılan Starbucks kahve molaları için keyifli ve rahat bir ortamla hizmet veriyor.

Starbucks’ı size uzun uzun anlatmamıza elbette gerek yok. Hem akşam hem de gün içinde arkadaşlarınızla güzel vakit geçirebileceğiniz rahat bir ortamı olduğunu söyleyelim sadece.

Ayrıca D-Marin Marina’nın içinde Kahve Dünyası ve Cafe Nero’da kahve molaları için iyi birer seçenek olacaktır. Kahve Dünyası hem çeşitliliği hem de popülaritesiyle yoğun ilgi gören bir yer.

Starbucks Nerede: googlemaps

BODRUM’UN DONDURMASI; BİTEZ DONDURMA

Bodrum’un Bitez Mahallesi’inde Mehmet ve Ahmet Ramazan kardeşlerin 1995 yılında açtığı doğal dondurma dükkanları, şimdi Bodrum’un on farklı noktasında hizmet veriyor. Biz Bodrumluların dondurma tercihi de elbette Bitez Dondurma.

Sadece bizim değil çıktığı ilk yıllardan beri çok sevilen Bitez Dondurma, tatilcilerin de büyük beğenisini kazandı. Bitez Dondurma Türkiye’nin iki büyük şehrinde de şube açtı bile.

Bodrum’a tatile gelmişken, doğal süt ve taze meyvelerden yapılan Bitez Dondurma’sını tatmanızı öneririz. Bitez dondurma marinanın karşısında yer alıyor. Gece saat 02:00’a kadar da açık.

Bitez Dondurma Nerede: googlemaps


Turgutreis Balıkçılar Çarşısı
Turgutreis Balıkçılar Sokağı yaz akşamlarında sanki yemek festivali varmış gibi çok kalabalık oluyor.

TURGUTREİS BALIKÇILAR SOKAĞI

Bodrum yarımadasının tümünde olduğu gibi Turgutreis’te de rakı-balık keyfi yapabileceğiniz birçok mekan var. Turgutreis’in popüler bir Balıkçılar Sokağı bulunuyor. Bu sokakta hem balık marketleri hem de balık restoranları iç içe yer alıyor.

Turgutreis’te bir ara sokakta bulunan Balıkçılar Sokağı’nda birçok balık restoranı yan yana konumlanıyor. Denize kıyısı olmayan bu sokaktaki tüm balık restoranlarında yer bulmak biraz zor yaz sezonunda. Buradaki restoranların tümündeki kalite birbirine yakındır. “Hangisine gitmeliyim” sorusu aklınızda varsa, sizi güler yüzle mekana davet eden hangisiyse oraya oturun…

Yalnız uyaralım! Bu mekanlardaki konsept biraz meyhane konseptine daha yakın. Buradaki balık restoranlarında masalar birbirine çok yakın ve insan kahkahaları, hoş sohbetler sokakta birbirine karışıyor. Sakin bir yer arıyorsanız bu sokak hoşunuza gitmeyebilir…

TURGUTREİS BALIK RESTORANLARI FİYATLARI

Turgutreis balık restoranları fiyatları diğer beldelere göre biraz daha uygundur. Fiyatlar biraz aşağıda olsa da kalite hemen hemen aynıdır. Elbette kişiye göre lezzetin yorumu değişir. Biz büyük farklılıklar olduğunu düşünmüyoruz diyelim. Bu arada sizlerin favori Turgutreis balık restoranınızı da merak etmiyor değiliz. Belki bu yazımızın altına favori balık restoranınızı yazarsınız…

Ayrıca ‘içkini al gel’ konseptinde çalışan birçok mekan da bulunuyor beldede. Turgutreis’te. D-Marin Marina’nın sağında, sahil boyunca birkaç tane restoran ‘içkini al gel’ konseptiyle hizmet veriyor ve fiyatları da makul düzeyde.

Turgutreis gezilecek yerler
Denize sıfır konumu ve manzarasıyla Akyarlar Fener Restaurant tartışmasız Bodrum’un en iyi balık restoranlarından biri.
Akyarlar Fener Restoran
İster gündüz gidin, ister gece Akyarlar Fener Restaurant’ın atmosferi hep göz alıcı.

AKYARLAR FENER RESTAURANT

Turgutreis’te denize kıyısı olan balık restoranı yok dersek yanlış olmaz sanırız. Turgutreis merkeze arabayla 15 dakika uzaklıkta Bodrum’un en iyi balık restoranlarından biri var; Fener Restaurant. Muhteşem deniz manzarasına Kos Adası manzarası eşlik ediyor. Havanın açık olduğu zamanlarda neredeyse Kos Adası’nın sahilindeki hareketliliği görebiliyorsunuz.

Akyarlar Fener Restaurant sadece manzarası ve denize sıfır konumuyla değil mezelerinin lezzeti ve çalışanların güler yüzlü olmasıyla da seviliyor. Mezelerinin çeşitliliği ve lezzeti bizim burayı sevmemizdeki en büyük sebeplerden. Mekan bu konuda Turgutreis’teki balık restoranlarından daha iyi kesinlikle.

Mekanın hemen önünde kum bir sahil bulunuyor. Bu sahilde denize girip, güneşlenebilirsiniz. İster gündüz gidin ister akşam, mekanın cekici atmosferi değişmiyor, hep göz alıcı! Yaz sezonunda ne zaman giderseniz gidin rezervasyon yapmayı sakın ihmal etmeyin…

Fener Restaurant Nerede: googlemaps
Fener Restaurant Rezervasyon: 0252 393 63 93

Yalı Balık
Yalı Balık’ın masalarıyla deniz arasında sadece birkaç adım var.
Yalı Balık
Yalı Balık salaş bir mekan ama yemekler çok lezzetli.

YALI BALIK

Turgutreis merkeze arabayla sadece 10 dakika, yürüyerek ise 25-30 dakikalık mesafede bulunuyor Yalı Balık. Denize sıfır bir konumda bulunan Yalı Balık’ın hemen önünde güzel bir kum plaj bulunuyor. Yaz döneminde aşırı kalabalık olsa da burayı denize girmek için kullanabilirsiniz. Kadıkalesi’nin denizi rüzgarsız zamanlarda enfes olur!

Mekanda akşamları masalar kum sahile taşıyor. Kadıkalesi’nin popüler mekanı Yalı Balık’ın salaş bir ortamı var ama hizmet ve yemekler on numara! Yalı Balık’ın mezelerinin bizce çok lezzetli. Mezelerin tazeliğinden mi, aşçılarının ustalığından mı bilmiyoruz ama çoğu balık restoranlarında aynı lezzeti bulamıyoruz.

Yaz döneminde önündeki plaj aşırı kalabalık oluyor, bu sebepten biz akşamları gitmeyi tercih ediyoruz. Akşamları daha sessiz ve daha hoş bir ortamı var. Mekan nisan ayında hizmet vermeye başlıyor ekim sonunda da yaz sezonunu kapatıyorlar. Ekim ayı boyunca gündüzleri de sakin bir ortamı var.

Yalı Balık Nerede: googlemaps
Yalı Balık Rezervasyon: 0252 382 21 83


Metin Çıngıloğlu Turgutreis
Metin Çıngıloğlu Turgutreis’in kahvaltı konseptiyle hizmet veren tek mekanı.

TURGUTREİS KAHVALTI MEKANLARI

Turgutreis Mahallesi’nde iyi bir kahvaltı mekanı aradığınızda biraz zorluk çekeceksiniz. Sadece kahvaltı servisi veren çok az sayıda, hatta sadece bir adet yer var diyebiliriz. O da Metin Çıngıloğlu, lakin yaz sezonunda çok kalabalık oluyor.

Hemen ümitsizliğe kapılmayın! Size birkaç seçenek daha sunacağız. Bu mekanlar bir kahvaltı mekanı olmasa da bir kahvaltı mekanı çeşitliliğini ve lezzetini arattırmayacak kahvaltı menüleri bulunuyor.

METİN ÇINGILOĞLU

Turgutreis’te kahvaltı konseptiyle hizmet veren tek mekan Metin Çıngıloğlu, sadece bir kahvaltı mekanı değil, ayrıca sayısız kahvaltılık ürünleriyle satış yapan büyük bir şarküteri. Bodrum genelinde hayli popülaritesi var ve aynı zamanda birçok restorana da ürün tedariği yapıyor.

İşletmenin sahibi Metin Bey ürünlerin tazeliğine bizzat özen gösteriyor. Kendi ürettikleri  peynir çeşitlerinin dışında Türkiye’nin coğrafi işaretli özel peynirleri, zeytinler, inanılmaz lezzetli doğal bal çeşitleri ve şeker ilavesiz reçellerin tadına doyamayacaksınız. Hatta tatil dönüşü evinize paket paket götürmek isteyeceğinize eminiz. Şarküteri bölümündeki reçel reyonuna göz atmayı unutmayın!

Her damak tadına uygun bir beyaz peynir bulabilirsiniz ama bizim favorimiz Meyhane Peyniri. Tatlı Lor Peyniri, Konya Kırması, Bodrum Tulumu, Kars Eski Kaşarı çeşitlerini de beğeneceğinizi düşünüyoruz. Tatil dönüşü Konya Kırması peynirinden mutlaka alın. Üzerine dökeceğiniz biraz zeytinyağı ve çok az da pul biber eşliğinde sabah kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olacaktır. Tatlı Lor peynirini ise reçel ya da marmelatla yemenizi tavsiye ediyoruz.

Kahvaltı menüsü her zevke hitap ediyor; iki, dört ya da altı kişilik serpme kahvaltı siparişi verebilirsiniz. Dört ya da altı kişilik olan ‘Spesiyal Kahvaltı’ ise masanızı karnavala çevirecek türden. 

Serpme kahvaltının dışında Diyet Kahvaltı, English Breakfast, Bowl, çeşit çeşit Börek, Poğaça gibi ürünler, Omlet çeşitleri, Menemen, Tost çeşitleri, Sandviç ve Salata gibi çeşitleri de bulabilirsiniz mekanda.

Metin Çıngıloğlu’na kahvaltıya gittiğinizde böreklerini mutlaka tatmanızı tavsiye ediyoruz. El açması börekler her daim sıcak servis ediliyor. Ünlü Milas Böreği, misafirlerin gözdesi. Patatesli, peynirli, kıymalı Kol Börekleri de favorilerimizden. Özellikle labne peyniri kullanarak yapılan Kol Böreği çok lezzetli.

Hem pastırma hem de sucuğun eşlik ettiği Sahanda Yumurta ise yemeye doyamayacağınız bir diğer lezzet. Pastırmanın çemensiz olduğunu belirtelim. Özel üretim kavurmalarını da tatmalısınız. Bu özel kavurmayı Van ilimizin Çaldıran Köyü’nden getirtiyorlar. Sahanda Kavurma da kahvaltı masanızda paylaşmayı istemeyeceğiniz lezzetlerden olacaktır.

Bizi çok mutlu eden bir uygulama var Metin Çıngıloğlu’nda. Kahvaltı masalarında kalan peynir ve et ürünleri mutfak bölümünde ayrıştırılarak sokak hayvanlarına veriliyor.

Yaz/kış açık olan Metin Çıngıloğlu’nda yaklaşık 100 kişilik oturma alanı bulunuyor. Sabah 07:30’da açılan mekanda 17:00’a kadar kahvaltı servisi buluyor. Şarküteri bölümü kışın 20:00, yazın ise 23:00’a kadar açık oluyor. Maalesef rezervasyonlu çalışmıyorlar, bu yüzden kalabalık bir grupsanız önden biriniz gidip masa tutması iyi olur bize sorarsanız. Zira yaz döneminde boş masa bulmakta zorluk çekebilirsiniz. 09:00 gibi erken saatlerde giderseniz masa bulma ihtimaliniz artar!

Metin Çıngıllıoğlu’na Nasıl Gidilir: googlemaps

71 derece
71 Derece kahvaltı menüsünde de iddialı.

71 DERECE KAHVALTI

71 Derece’nin kahvaltı menüsü de bulunuyor. Sadece kahvaltı servisi veren mekanlar kadar, belki de daha da başarılılar kahvaltıda. 71 Derece serpme kahvaltısını iki kişilik olarak servis ediyor. Serpme kahvaltısındaki dikkat ettikleri konu; hiçbir şeyin ziyan olmaması. Küçük porsiyonlar halinde masanızı donatıyorlar. Serpme kahvaltısında herhangi bir şey: Reçel, Zeytin, Kaymak, Bal vb. gibi lezzetler biterse tekrar istemeniz yeterli. Bunun için ekstra ücret almıyorlar.

Serpme kahvaltının çeşitliliği de hem gözünüzü hem karnınızı doyuracak. Peynir Tabağı, Zeytin çeşitleri, Reçelller, Tereyağı, Bal, Kaymak gibi lezzetler bulunuyor serpme kahvaltıda. Bunlara ilaveten Omlet, Yağlı Yumurtalı Pide, Gözleme, Sucuk, Puf Lavaş, Yumurta Salatası kahvaltı masanızın özel lezzetlerinden. Unutmadan çay sınırsız.

Peynir çeşitleri ve reçeller ülkemizin değişik şehirlerinden en beğenilen peynir ve reçelleri. Kahvaltı masasının bu çeşitliliğine bakarsak çoğu kahvaltı mekanını geride bırakacak bir serpme kahvaltısı sunuyor 71 Derece.

Tek kişilik serpme kahvaltı fiyatı ise Bodrum kahvaltı mekanlarının fiyat ortalamasıyla aynı düzeyde diyebiliriz. Eğer bu çeşitlilik size fazla gelirse daha uygun çeşitlilikte ve fiyatının da biraz daha aşağıda olduğu farklı bir serpme kahvaltı servisi de bulunuyor.

71 Derece’ye Nasıl Gidilir: googlemaps
71 Derece
Rezervasyon: 0252 382 71 99

BIG CHEFS’IN KAHVALTISI

Big Chefs de kahvaltı konusunda hayli iddialı. D-Marin Marina’nın içinde yer alan restoranı yukarıda anlatmıştık ama şimdi konu daha derin!

Big Chefs’in kahvaltısında da yok yok. Leziz bir Peynir Tabağı, Reçeller, Sıcak Tabağı (Pişi, Çiğ Börek, küçük Peynirli Pide), Sahanda Yumurta, Sahanda Sucuk serpme kahvaltısının öne çıkan lezzetlerden. Bu lezzetli kahvaltıya ek olarak elbette çay sınırsız. Fakat Big Chefs, serpme kahvaltısını iki ya da üç kişilik olarak servis ediliyor.

Big Chefs’in kahvaltı menüsünde Menemen, Omlet, Sahanda Sucuklu Yumurta, Patatesli Soğanlı Yumurta gibi daha birçok seçenek var. Alışkınlıkları olanlar için söylüyoruz; yoğurt ya da süt ile Granola ve çeşitlerini de yeme şansınız bulunuyor Big Chefs’te.

Big Chefs’e Nasıl Gidilir: googlemaps

DADAŞ UNLU MAMÜLLERİ

Turgutreis Merkez Cami’nin hemen arkasındaki sokakta küçük ama lezzetleri büyük bir fırın var; Dadaş Unlu Mamülleri. Dadaş Unlu Mamülleri aslında bir ekmek fırını ama daha birçok lezzetli ürün var. Meşhur Milas Böreği, Bodrum’un dillerden düşmeyen Kabaklı Böreği ve Cevizli, Havuçlu, Tarçınlı Kek bizim favorilerimizden. Fırın Sütlaç, Ekler Tatlısı gibi tatlı çeşitleri de bulunuyor.

Diğer yandan Dadaş Unlu Mamülleri’nden Poğaça, Simit, Açma gibi kahvaltılık ürünleri alıp sahilde şezlongunuza uzanıp bu güzel kahvaltılık ürünlerini yiyebilirsiniz. Aklınızda bulunsun eğer bir gün önceden sipariş verirseniz size özel Tepsi Börekler de yapıyorlar.

Dadaş Unlu Mamülleri’ne Nasıl Gidilir: googlemaps

AMİRAL CAFE

Turgutreis Belediyesi’nin Amiral Cafe isimli bir kafesi var. Turgutreis halk plajının hemen arkasında bulunan kafe hem yerli halk hem de tatilcilerin en uğrak noktasıdır.

Deniz manzaralı masalarında kahvaltı etmek keyiflidir. Kahvaltı tabakları ve tostları fena değil. Mekanın kahvaltısından büyük beklentileriniz de olmasın, hesaplı ve hızlı kahvaltı isteyenler burayı sevecektir. Mekanın önemli bir artısı, bir belediye işletmesi olması sebebiyle fiyatların uygunluğu. Çok konforlu bir mekan beklentiniz olmasın ama manzarası ve fiyat politikası sizi buraya çekebilir.

Self servis hizmet veren Amiral Cafe, sadece kahvaltı değil, birçok atıştırmalığın bulunduğu menüleriyle her zevke hitap ediyor.

Amiral Cafe’ye Nasıl Gidilir: googlemaps


Turgutreis Çatal Adası
Manzarası en güzel sahildir bizce Turgutreis sahili. Plaj sandalyemizde oturup, tüm gün Çatal Adası’nı izleyebiliriz ama çalışmamız lazım!

TURGUTREİS DENİZİ NASILDIR?

Turgutreis denizi diğer mahallere göre çoğu zaman hafif dalgalı olur. Aklınıza büyük dalgalar gelmesin hemen, ama denizi nadiren çarşaf gibi dümdüz bulursunuz.

Çocuklu ailer için Turgutreis halk plajı çok uygun bir yerdir. Sığ olan denizi, sahilden metrelerce ilerlemenize rağmen boyunuzu geçmez. Denizin dibi ilk metrelerde hafif taşlık olsa da birkaç adım sonra harika bir kum zemini ayaklarınızın altında hissedeceksiniz.

Turgutreis denizi iki farklı görüntü barındırır. Yüzünüzü denize döndüğünüzde D-Marin Marina’nın sağ tarafı hafif bulanık, sol tarafı ise berrak bir görünüm sunar sizlere. Denizin dibini çıplak gözle görmeniz mümkündür. Sağ tarafındaki hafif bulanık deniz ise zeminin yapısından ve denizin dalgalı olmasından kaynaklanıyor. Sahilden birkaç metre ilerlediğinizde zeminle birlikte daha berrak bir deniz göreceksiniz.

Tatilciler genellikle marinanın sağ tarafındaki geniş ve uzun bir halk plajını tercih eder. Bizim de size tavsiyemiz bu yönde.


Turgutreis plajı
Turgutreis’in geniş ve uzun kum plajı çocuklu aileler için idealdir.

TURGUTREİS HALK PLAJI NASILDIR?

Yeniden yapılandırmayla güzel ve uzun bir kum plaja sahip olan Turgutreis halk plajı, tahmin edebileceğiniz gibi tatil sezonunda kalabalık oluyor. Daha çok yabancı turistlerin uğrak yeri olan Turgutreis halk plajının denizi ise hafif dalgalı olmasına rağmen keyif alabilirsiniz.

Çocuklu aileler için deniz biraz dalgalı olsa da kum plaj çocukların oyun oynaması için geniş bir alan sunuyor ve plajın hemen arkasında çocuklar için küçük bir oyun parkı var.

Turgutreis’in merkezinde Amiral Cafe’nin hemen önündeki uzun kum halk plaj denize girmek için en çok tercih edilen bölge. Bu uzun ve geniş bölgenin tercih edilmesindeki en büyük sebep; birçok restorana, markete, kafeye çok yakın olması. Kum plajda güneşlenirken hemen arkanızdaki kafe ve restoranlardan yiyecek bir şeyler satın almak sadece birkaç adım.

Burada hizmet veren Amiral Cafe ise buradaki halk plajının tercih edilmesindeki en büyük sebep. Çünkü belediyeye ait olan kafenin fiyatları diğer işletmelere göre daha uygun.

Marinanın sağındaki uzun halk plajının yanı sıra solunda da küçük ama daha sakin birkaç alan var denize girebileceğiniz. Şevket Sabancı Parkı’na giderken göreceğiniz bu plajlar, genellikle yerel halkın kullandığı plajlardır. Çoğu zaman yer bulamayacağınız bu küçük plajlara gitmektense, aksi yöne Bahçelievler Mahallesi yönüne doğru giderseniz daha sakin irili ufaklı kum sahiller bulabilirsiniz.

La Blanche Resort otelini geçip Bahçelievler Mahallesi yönüne doğru birkaç kilometre yürümeye devam ederseniz denize girebileceğiniz sakin kum plajlar bulacaksınız. Burada belediyenin herhangi bir olanağı bulunmuyor, şemsiye, şezlong vb. gibi.

Ama buralar kalabalıktan kaçıp sakin bir sahil arayanlar için çok iyi bir seçenek olacaktır. Aklınızda bulunsun buraya yakın market vb… gibi olanaklar bulunmuyor. Bu yüzden buralara gelirken alışverişinizi mutlaka yapın.


Kaybedenler Kulübü
Kaybedenler Kulübü beldenin önde gelen canlı müzik mekanlarından biridir.

TURGUTREİS GECE HAYATI NASILDIR?

Turgutreis’te Bodrum Barlar Sokağı gibi hareketli bir gece hayatı hayal ediyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

Belde, Bodrum merkeze veya diğer beldelere kıyasla çok daha sakin bir eğlence yaşamına sahip. Beldedeki otellerin çoğunun kendi barları ve diskoları var. Bunun dışında genellikle ufak ve samimi barlara ev sahipliği yapıyor Turgutreis.

Bozmayın moralinizi, geçtiğimiz senelerde Turgutreis’te birkaç tane bar açıldı: Kaybedenler Kulübü, The Beatles ve 6.45. Bu mekanlar Bodrum gece hayatına hareket getirdi ve hepsi de çok beğenildi. Beldenin gece hayatına renk getiren bu işletmelerin sayısı umarız ilerleyen yıllarda artar.

Son olarak Turgutreis’in sahile yakın ara sokaklarında bir şeyler içip sohbet edebileceğiniz birkaç tane bar da bulunuyor, bunu da belirtelim.

KAYBEDENLER KULÜBÜ

The Beatles ile yan yana olan Kaybedenler Kulübü de Turgutreis’in gözde mekanlarından. Saat 14:00 gibi açılıp geceye hazırlık yapan mekanda, müzik 01:00’da bitiyor. Ama mekan gece geç saatlere kadar hizmet vermeye devam ediyor.

Türkçe pop ve rock müzik dinleyebileceğiniz mekanda hemen hemen haftanın her günü canlı müzik bulunuyor. Kaybedenler Kulübü’nde çoğu zaman Türk müziğinin ünlü isimleri sahne alıyor. Ege, Pamela, Manuş Baba, Zeynep Casalini, Yeşim Salkım gibi popüler isimlerin canlı performansını dinleyebilirsiniz burada.

Canlı müzik genellikle 22:00 gibi başlıyor, zaman zaman bu saat 22:30’a kayabiliyor. En sağlıklısı Kaybedenler Kulübünün Instagram sayfasını takip etmeniz.

Geniş açık ve kapalı oturma alanları bulunuyor mekanda. Ayrıca Kaybedenler Kulübü misafirlerin konforuna, güvenliğine çok önem veriyor. Herhangi bir taşkınlığa sebep olacak durumlara titizlikle önlem aldıklarını belirtiler.

Kaybedenler Kulübü’ne Nasıl Gidilir: googlemaps

The Beatles
Rock müzik sevenlerinin adresi The Beatles’da her gün canlı müzik performansı oluyor.

THE BEATLES TURGUTREİS

Şevket Sabancı Parkı’nın karşısında yer alan The Beatles Turgutreis’in Bodrum merkezde de bir şubesi bulunuyor. Rock müzik dinleyebileceğiniz mekanda haftanın her günü canlı müzik var.
Her akşam ayrı bir grubun sahne aldığı mekanda müzik de sahne alan gruplar da çok başarılı.
Turgutreis’e gelen yabancı misafirlerimizin de keyif alacağını düşünüyoruz.

Eğer yabancı rock müzik dinlemek isterseniz pazartesi günleri düzenli olarak canlı performanslar oluyor. Mekan öğlen saat 14:00’da açılıyor ve gece geç saatlere kadar hizmet veriyor. Geniş, açık oturma alanları olan The Beatles Turgutreis, beldenin gözde mekanlarından. Gençlerin veya hep genç kalmayı başaranların güzel vakit geçireceğini düşünüyoruz The Beatles Turgutreis’te.

The Beatles Turgutreis’e Nasıl Gidilir: googlemaps

TURGUTREİS ARENA

D-Marin Marina’nın içinde büyük bir etkinlik alanı bulunuyor; Turgutreis Arena. Turgutreis Arena’da her yaz ünlü isimlerden konserler, tiyatro oyunları gibi etkinlikler oluyor. Yerli halkın ve turistlerin büyük ilgisini çeken etkinliklerin biletleri günler öncesinden tükeniyor, tavsiyemiz tatilinizi planlarken biletinizi alın.

Bir konser alanı için ideal olan Turgutreis Arena, tiyatro oyunları için çok ideal bir alan olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü düz bir alana yayılan oturma alanları ve oturma grupları saatlerce oturmak için pek ideal değil. Ayrıca önünüzde oturacak kişinin de kısa boylu olması için dua edin! Lakin sergilenen oyunlar buna değer ve belli aralıklarla dev ekranlar kuruluyor…

TURGUTREİS AÇIK HAVA SİNEMASI

D-Marin Marina’nın içinde bir de açık hava sineması bulunuyor. Sezon filmlerin sergilendiği açık hava sinemasında gösterimler 21:00 gibi başlıyor ve gece yarısında bitiyor. Gündüz yorgunluğunu atmak ve bir açık hava sineması deneyimi yaşamak istiyorsanız mutlaka bir filme gidin deriz. Biletlerinizi D-Marin Marina içerisindeki standtardan temin edebilirsiniz…


Turgutreis Tekne turu
Bodrum’a geldiğinizde yapmadan dönememiniz gereken ilk şey bir tekne turu.

TURGUTREİS TEKNE TURU

Burda size önemli bir bilgi vermemiz gerekir; Bodrum merkezden yapacağınız tekne turlarında farklı koyları, Turgutreis’ten yapacağınız tekne turlarında farklı koyları gezersiniz. Mesafe itibariyle her iki yerden yapılacak tekne turları farklılık gösteriyor.

Bu durum biraz kafanızı karıştırabilir. “Hangi tekne turuna katılmalıyım” sorusu kafanızda belirmiştir muhtemelen. Bunun için öncelikle En Güzel Bodrum Koyları yazımızı okumalısınız. Böylece bu soruyu kafanızdan atabilirsiniz.

Şunu söylemek gerekir ki; her iki yerden yapılan tekne turları da sizi denizi muhteşem koylara götürüyor. Amaç berrak, ter temiz koylarda yüzmekse, tekne turu yapan firmalara güvenip, onların tavsiyelerini dinlemeniz. Ayrıca Bodrum Tekne Turu yazımızı okuyarak tekne turu yapmadan önce bilmeniz gereken detayları öğrenebilirsiniz.

Turgutreis’ten kalkan tekne turlarının iki farklı rota seçeneği bulunur. D-Marin Marina’nın hemen sağındaki tur teknelerinin önündeki tanıtım standlarını ziyaret ederek bu turlar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Çekinmeyin her detayı sorun. Buradaki arkadaşlar size tekne turuyla ilgili her bilgiyi her detaylıca anlatacaktır.

Meteor Koyu, Çatal Adası, Akyarlar, Akvaryum Koyu, Tavşan Adası, Camel Beach, Dilek Mağarası, Aşıklar Koyu, Kiremit Adası gibi denizi enfes yerleri gezeceksiniz Turgutreis tekne turlarında.

Dilek Mağarası denizinin güzelliğinin dışında bozuk para atıp dilek dilebileyeceğiniz bir yer. Çoğu tatilci buraya gelip bozuk para atarak dilekte bulunuyor. Camel Beach ise Bodrum’un en popüler yerlerinden biridir. Deve’ye binerek burada kısa bir tur atma şansınız dahi bulunuyor.

Çatal adası ise Turgutreis’te en çok ziyaret edilen adalardan biri. Turgutreis çoğu zaman rüzgarlı olur. Rüzgar çoğu zaman kuzey yönünden estiği için Çatal Adası bu rüzgardan saklanmak için teknelerin tercih ettiği bir yerdir. Ayrıca Çatal Adası’ndan Turgutreis manzarası da görülmeye değerdir.

Tavşan Adası da Bodrum’un en popüler beldelerinden olan Gümüşlük’ün çok yakınında bulunur. Adadan Gümüşlükteki restoranları ve buradaki hareketliliği görmeniz mümkün.

Konakladığınız otel Turgutreis’te ise mutlaka Turgutreis bir tekne turuna katılmanızı tavsiye ederiz. Grup turları kişi başı olarak fiyatlandırılıyor, kişi başı fiyatlarında çok uygun olduğunu belirtelim. Ayrıca bu fiyatlara öğlen yemeği ve akşam üzeri ikram edilen aperitifler de dahil.

Son olarak kişiye veya gruplara özel tekne turu yapmanız da mümkün. Özel tekne turlarında gezeceğiniz koyları ve öğlen yemeği menüsünü, tura çıkacağınız saat gibi detayları kendiniz de belirleyebiliyorsunuz. Eğer isterseniz Mehtap Turu bile yapmanız mümkün, yani akşam turu!

Turgutreis Tekne Turu Standtları: googlemaps


Gümüşlük
Eğer oteliniz Turgutreis’te ise mutlaka bir gün Gümüşlük’e gitmelisiniz.

TURGUTREİS’TE GÜNEŞLENİN, GÜMÜŞLÜK’TE EĞLENİN

Tüm gün Turgutreis’in kum plajlarında güneşlenip denizin keyfini çıkardıktan sonra, akşam Gümüşlük’te kısa bir gezi ya da Gümüşlük’ün dillere pelesenk olmuş balık restoranlarında bir akşam yemeği harika bir fikirdir. Zaten Bodrum’a gelip de Gümüşlük’e uğramamak gerçekten büyük bir hata olur!

Turgutreis Gümüşlük arası arabayla sadece 15 dakikadır. Lakin rakı-balık keyfi yapacaksanız arabanızla gitmeyin. Ya taksi ya da Gümüşlük’e giden minibüsleri kullanın. Yaz sezonunda Turgutreis Gümüşlük arası minibüsler saat 00:00’a kadar hizmet veriyor. Ayrıca Gümüşlük’te geç saatlere kadar hizmet veren bir de taksi durağı olduğunu hatırlatalım.

Yaz sezonunda, rezervasyonunuz olsa bile yoğunluktan otoparklara girme şansınız olmuyor bazen. Bu sebeple ya arabanızı biraz uzağa park edip yürüyeceksiniz ya da en mantıklısı olan taksi veya minibüsleri kullanacaksınız.

GÜMÜŞLÜK BALIK RESTORANLARI

Gümüşlük’e gitmek için ikinci büyük sebebiniz ise Gümüşlük’ün dillere pelesenk olmuş balık restoranlarıdır. Bodrum’un cool çoçuğu Gümüşlük’ün ayrı bir çekiciliği vardır. Buranın çekiciliğini anlamak ve aşık olmak için akşamüstü gelmelisiniz Gümüşlük’e.

Çünkü Gümüşlük sahili yerleşim yerlerine uzak olduğu için gece geç saatlere kadar eğlenir. Bu sebepten ve sıcak havalardan Gümüşlük güne ancak öğleden sonra başlar. Eğer gündüz gelip gezme fırsatınız varsa küçük sahil şeridini 15 dakikada gezebilirsiniz.

Gümüşlük’ün neden bu kadar çekici bir mahalle olduğunu anlamak için akşamüstü gelin. Buradaki denize sıfır restoranların hareketliliği, enerjisi sizi kendine cekecektir. Uyaralım mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız. Yaz sezonunda yer bulmak zor olacaktır. Hangi balık restoranından rezervasyon yaptıracağınıza karar veremiyorsanız Bodrum Rehberi bölümümüzden Gümüşlük Balık Restoranları kategori sayfamıza bakın, belki size yardımcı olacaktır.

Şunu da bilmenizi isteriz buradaki balık restoranlarının lezzetleri ve fiyatları hemen hemen aynıdır. Restoranları birbirinden ayıran faktörler; misafirperverlik, konum ve mekanın ambiyansıdır.

Gümüşlük’te Off Gümüşlük. Club Gümüşlük ve Non Stop Gümüşlük gibi canlı müzik dinleyebileceğiniz barlar da mevcut. İyisi mi Gümüşlük’ü en ince ayrıntısına kadar tanımak için Gümüşlük Gezi Rehberi yazımızı okuyun.

turgutreis 3
Gümüşlük El Sanatları Çarşısı mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.
turgutreis 4
Tatil dönüşü kendinize veya sevdiklerineze ufak hediyeler almayı ihmal etmeyin.

GÜMÜŞLÜK EL SANATLARI ÇARŞISI

Gümüşlük’e gitmek için en önemli ilk sebebiniz Gümüşlük El Sanatları Çarşısıdır. El Sanatları Çarşısı genellikle öğleden sonra kurulmaya başlar ve geç saatlere kadar açık olur. Bu yan yana dizilmiş irili ufaklı hediyelik eşya dükkanlarında el yapımı kolye, bilezik, küpe gibi takılar, el yapımı seramik tabak gibi mutfak eşyaları satın alabilirsiniz. Bu özel tasarımları yerel sanatçıların ellerinden çıkmış ürünlerdir. Motifler, renkler Bodrum’un doğasından, yaşam biçiminden alınmış ayrıntılardır.

Sadece takı ve seramik değil daha birçok hediye seçeneğiniz var. Hediyeyi başkasına olmak zorunda değilsiniz, kendinize de hediye alabilirsiniz. Bodrum’a özgü kıyafetlerin satıldığı Etnika Butik, Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’nın sonuna doğru yer alır. Kadın kıyafetleri satan bu dükkanı görmenizi tavsiye ediyoruz. Hemen yanındaki Cadı adlı takı mağazası buranın en pahalı mağazasıdır. Tasarımlar daha özel olmakla birlikte, fiyatlar da bu oranda hayli yüksektir. Ama çok özel kolyeler, küpeler, bilezikler gibi takı çeşitleri bulabilirsiniz.

Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’na Nasıl Gidilir: googlemaps


Turgutreis pazarı
Turgutreis meyve/sebze pazarı ve giyim pazarı cumartesi günleri kurulur.

TURGUTREİS HALK PAZARI

Turgutreis halk pazarları Bodrum’un en çok ilgi çeken pazarlarındandır. Bodrum’un diğer beldelerinden bile bu pazarlara ziyaretçi akını olur. Özellikle giyim pazarı bir panayır şeklinde geçer ve bu pazar yerli turistin ilgisini çektiği kadar yabancı turistlerin de sıkça ziyaret ettiği noktalardandır.

2022 yılında Turgutreis halk pazarının yerinin değiştiğini de hatırlatalım. Eski yeri çok küçük ve sıkışıktı ama şimdiki yeri daha modern ve geniş bir alana yayılıyor.

TURGUTREİS GİYİM PAZARI

Turgutreis Giyip Pazarı’nın farklı bir alanda kurulduğunu belirtelim. Eskiden aynı alanda kuruluyordu, fakat yeni yapılan pazar yeri yerli ve yabancı turistlerin yoğun olduğu bölgeye uzak kaldığı için eski sebze/meyve pazar yeri olan alanda kurulmaya başlandı.

Oldukça geniş bir alana kurulan Turgutreis giyim pazarında yöresel kıyafetlerden plaj kıyafetlerine, aksesuardan tekstil ürünlere kadar geniş bir yelpazeye kadar uzanır ürün çeşitliliği. Unutmadan çevre köylerden kadınların ördüğü halılar da göz kamaştıran ürünlerdendir.

Bunların dışında marka ürünler de göreceksiniz ama uyaralım bunların hemen hemen çoğu orijinal ürün değildir, zaten satıcılar da bunun bilgisini size verecektir. Turgutreis giyim pazarının bu denli ilgi çekmesinin en büyük sebebi ürün çeşitliliği ve fiyatlarının çok uygun olmasıdır.

Size tavsiyemiz Turgutreis giyim pazarını mutlaka ziyaret etmeniz. Sabah saatlerinde giderseniz daha sakin olur. Öğle saatlerine doğru çok kalabalık olduğunun notunu düşelim!

Turgutreis Giyim Pazarı Hangi Gün Kurulur: Turgutreis giyim pazarı cumartesi günleri kurulur.
Turgutreis Giyim Pazarı’na Nasıl Gidilir: googlemaps

Turgutreis pazarı
Büyük bir alana kurulan halk pazarı yaz sezonunda aşırı kalabalık oluyor.
Milas böreği
Meyve ve sebze pazarına uğramışken bu lezzetli börekleri ve baklavaları es geçmeyin!

TURGUTREİS MEYVE/SEZBE PAZARI

Turgutreis meyve ve sebze pazarı da uğramanız gereken bir halk pazarıdır. Her türlü meyve ve sebzenin doğal taze olduğunu anlamak için koklamanız yeterlidir.

Sadece meyve ve sebze değil birçok farklı zeytin ve peynir çeşidini de bulmanız mümkün Turgutreis halk pazarında. Zeytinleri ve peynirleri özellikle tatmanızı tavsiye ediyoruz ki satıcılar zaten tatmanız için ısrar edecektir. Zeytinlerden Kalamata türü zeytinleri, peynirlerden ise Mihaliç, Eski Kaşar, Sepet Peyniri ve Beyaz Peynir ve bizim en sevdiğimiz Bodrum Tulumu’nu tatmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca meyvelerin de tadına doyamayacaksınız. Tadı damağınızda kalacak bu meyvelerden poşet poşet alıp otelinize götüreceğinizden eminiz.

Son olarak; Turgutreis halk pazarında mideye hitap eden geniş bir bölüm de bulunur. Bu tezgahlarda el yapımı gözleme, börek, baklava çeşitlerine sadece bakıp geçmeyin. Boş verin diyeti, bu leziz böreklerin tadına bakın. Bodrum denizinin berrak sularında yüzerek aldığınız kalorileri yakarsınız nasıl olsa. Bu börekleriden favorimiz ise Milas Böreği’dir, mutlaka tadına bakın. Ama hepsi lezzetlidir şüpheniz olmasın.

Turgutreis Meyve/Sebze Pazarı Hangi Gün Kurulur: Turgutreis meyve/sebze pazarı cumartesi günleri kurulur.
Turgutreis Meyve/Sebze Pazarı’na Nasıl Gidilir: googlemaps


Turgutreis hediye
Bodrum merkez kadar çok seçeneğiniz olmasa da Turgutreis’te de birbirinden güzel hediyelar alabileceğiniz mağazalar var.

TURGUTREİS’TE NEREDEN HEDİYE ALINIR?

Bodrum merkezde olduğu gibi Turgutreis’te de hediyelik eşya dükkanlarının yoğun olduğu bir çarşı bulunuyor. Kolyeler, bilezikler, el yapımı seramik tabaklar ve yazlık kıyafetler gibi çeşitli eşyalar alabileceğiniz çarşı Turgutreis merkezine çok yakın. Çarşı Turgutreis Merkez Cami’nin hemen arkasında bulunuyor.

D-Marin Marina’nın önünde de küçük standlar açılıyor. Bu standlarda da el yapımı takılar satılıyor. Ayrıca D-Marin Marina’nın içinde çok hoş birkaç tane hediyelik eşya satın alabileceğiniz dükkan bulunuyor.

Turgutreis gezi rehberimizde Turgutreis’i detaylıca anlattığımızı umuyoruz. Halâ aklınızda Turgutreis ile ilgi soru varsa, çekinmeden bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Turgutreis gezilecek yerler açısından çok az yer bulunuyor belki ama tatil için sevebileceğiniz bir yerdir. Özellikle çocuklu aileler Turgutreis’te tatil yapmaktan keyif alabilir. Ayrıca diğer beldelere göre işletmelerin fiyat ortalamaları daha uygun.

Yazımızı bitirmeden sizi Bodrum Travel Tips isimli Facebook grubumuza davet ediyoruz. Bu topluluğun amacı Bodrum tatili deneyimlerinizi paylaşmanız veya diğer kullanıcılardan Bodrum ile ilgili tavsiyeler istemeniz. Bodrum’a hem yurt dışından hem de yurt içinden gelen misafirlere yardımcı olun, tavsiyeler verin, mekan önerin, gezilecek yerler hakkında bilgi verin.

Son olarak ufak bir ricamız da instagram sayfamızı takip etmeniz. Bizi sosyal medyadan takip ederek bizim daha güçlü, daha kaliteli yayın yapmamıza destek verebilirsiniz, bu bizi çok mutlu edecektir.

Turgutreis’i doya doya gezin, denizin, güneşin, restoranların keyfini çıkarın, mutlu tatiller…

turgutreis 5 Önceki Yazı
Halikarnas Mozolesi Tarihi
turgutreis 6 Sonraki Yazı
YALIKAVAK GEZİ REHBERİ – YALIKAVAK’TA GEZİLECEK YERLER

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!