Bodrum hava durumu 1

Bodrum Hava Durumu Rehberi

Bodrum tatili planları yaparken hemen herkes öncelikle tatile gidecekleri dönemin hava durumuna göz atar. Bu yazımızı okuduktan sonra böyle bir ihtiyaç duymayacaksınız. Hava durumu, Bodrum tatili planlayanlar için pek sorun olmuyor olsa da sizin için temmuz – ağustos değil de mayıs, belki de eylül ayı daha ideal bir aydır Bodrum tatili için. Yıl boyunca Bodrum’a gelen herkesin Bodrum hava sıcaklığı hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi sahibi olmasının yarımadada daha keyifli zaman geçirmeye yardımcı olacağını düşündük ve Bodrum hava durumu rehberini hazırladık. Bodrum hangi aylarda çok sıcak ya da hangi aylarda yağışlı, en ideal tatil ayı sizin için hangisi? İşte tüm bu bilgilere ulaşacağınız Bodrum hava durumu rehberi…

Unutumadan şunu söylemeliyiz; her ne kadar bu yazımız geçmiş yılların sıcaklık ortalamaları olsa da zaman zaman Bodrum’da hava sıcaklıkları değişkenlik gösterebiliyor. Dilerseniz Bodrum Travel Tips isimli Facebook grubumuzu katılıp Bodrum’un yerlilerinden hava durumu için bilgi isteyebilirsiniz. Sadece Bodrum’un hava durumuyla ilgili değil her türlü konuda tavsiye isteyebilir ya da mekan önerisi de verebilirsiniz.


OCAK – ŞUBAT AYI BODRUM HAVA DURUMU

— Ortalama Sıcaklık 15° – 12° —

Bodrum hava durumu ocak aylarında ortalama 15 derece, şubat ayında ise ortalama sıcaklık 12 derecedir. Ancak bunlar ortalama dereceler, bu aylarda hava daha sıcak ya da nadiren de olsa daha soğuk olabiliyor. Ocak ayı aynı zamanda Bodrum’un en çok yağış aldığı aylardan da biridir. Yani ilçeye ocak-şubat aylarında gelmeyi düşünüyorsanız yağmurlu ve soğuk bir hava ile karşılaşacağınızı bilmelisiniz. Bodrum’da yaşayanlar için bu ayların vazgeçilmez ikilisi tabii ki bot ve şemsiye. Siz de ocak-şubat aylarında Bodrum’a gelecekseniz yanınıza mutlaka kışlık ayakkabı ve şemsiye almanızı öneriyoruz.

Gündüzleri çok üşümezsiniz. Güneş kendini gösterdiği zaman hava soğuk olmaz, lakin akşamları sıcaklık 10-7 derecelere düşer. Akşamları sizi sıcak tutacak çorap ve kalın bir hırkaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu dönemde Bodrum’da çok fazla aktivite olduğunu söyleyemeyiz, ocak ayında Bitez’de düzenlenen Bodrum Mandalina Festivali ve şubat ayının son haftasında düzenlenen Gündoğan Sucuk Şarap Festivali Bodrum’da katılabileceğiniz keyifli aktivitelerdir. Bodrum Festivalleri yazımızı okuyup tüm festivallerle ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Bodrum Hava Durumu
Mart ayının ortalarına doğru sıcak hava yavaş yavaş kendini göstermeye başlar.

MART AYI BODRUM HAVA DURUMU

— Ortalama Sıcaklık 17° —

Mart ayında hava durumu Bodrum’da sıcaklıkların yükselmeye başlamasıyla daha iyi bir hal alır. Mart ayının ortalama Bodrum hava sıcaklığı 17 derecedir, gece ise sıcaklıklar 6-7 derece düşer.

Bodrum’da mart ayının ilk iki haftası şubat ayından kalma yağmurlar görebilirsiniz, endişelenmeye gerek yok. Yağmur yağsa da gün boyu sürmez, yarım saat yağar ve sonrasında güneş kendini tekrar gösterir. 

Mart ayında yaz sıcaklıklarının kendini göstermesi ayın 15’ini bulur. Yavaş yavaş hırkalarınızı üzerinizden atma vakti gelmiştir. Güneşin yüzünü iyice göstermesiyle deniz kenarındaki kafeler dolmaya başlar. Hatta kimi Bodrumlular, denize girmese de bikini/mayolarını giyip sahilde güneşlenir.

Eğer oturduğunuz ev Yalıkavak, Gümüşlük veya Geriş gibi tepe alanlardaysa, rüzgarı direk karşıdan alıyorsanız akşamlar biraz serin geçebilir. Lakin Bodrum’un diğer beldelerinde mart akşamları üşümezsiniz.

Mart ayı sonuna doğru artık kalın çoraplar, uzun kollu giysiler ve hırkalarınızı kaldırabilirsiniz. Yaz geldi diyebiliriz Bodrum için.


NİSAN AYI BODRUM HAVA DURUMU

— Ortalama Sıcaklık 20° —

Nisan ayının gelmesiyle Bodrum yerlisi için denize girmeye ufak ufak başlama zamanıdır. Özellikle nisan sonunda artık hava iyice ısınmaya başlar, deniz suyu sıcaklığı da soğuk denizi sevenler için gayet uygun düzeye gelir. 

Nisan sonu Bodrum’a gelmek için harika bir zamandır. Nisan ayı içinde zaman zaman yağmur görmek sizi korkutmasın; bir gün hava kapalıdır ama ertesi gün güneşle birlikte Bodrum özüne döner.

Unutmadan söyleyelim; Bodrum nisan aylarında da akşamları serin olur, eğer oturduğunuz ev Bodrum’un tepe bölgelerindeyse. Her ihtimale karşı Bodrum’a gelirken çantanıza ince bir hırka veya sweatshirt koyun.

Kışın kapalı olan birçok işletme nisan ayının ilk haftasından itibaren sezonu açarlar. Oteller, restoranlar, hatta beach clublar sezona merhaba der. Bodrum çok kalabalık olmadan nisan ve mayıs aylarında deniz kenarı restoran ve kafelerinin keyfini çıkarın…

Şunu da söylemek gerekir nisan ve mayıs aylarında otellerin indirimli kampanyaları olur. Daha ucuza bir Bodrum tatili yapmak istiyorsanız bu fırsatları takip edin…


MAYIS AYI BODRUM HAVA DURUMU

— Ortalama Sıcaklık 25° —

Bodrum’da hava durumu diğer şehirlerdeki havalara benzemez, mayıs ayında ülkemizin büyük kısmında ilkbahar yaşanırken Bodrum’da mayıs demek yaz geldi demektir. Bodrum’da mayıs ayı ortalama sıcaklık 25 derece, ortalama en yüksek sıcaklığıysa 27 derece civarındadır. Evet, mayıs ayında yaz başlar ama henüz hava aşırı sıcak değildir, tam da bu sebeple mayıs, hatta nisan sonunda özellikle fazla sıcaktan hoşlanmayanlar ve sıcakların olası olumsuz etkilerinden korunmak isteyen ileri yaşlardaki yerli ve yabancı turistler Bodrum’a gelmeye başlar.

Mayıs, hem denize girip güneşlenip hem de aşırı sıcaklardan etkilenmeden Bodrum’u keşfetmek için en güzel zamandır.  Mayıs akşamları hafif serin olabilir, yani eğer Bodrum’a bu dönemde gelecekseniz bavulunuza ince bir hırka koymayı unutmamanızda fayda var. Çok sık olmamakla birlikte mayıs ayında yaz yağmuru da yağabilir, ılık yağmur eşliğinde denize girmenin harika bir deneyim olduğunu da söyleyelim.

MAYIS’TA BODRUM’DA DENİZE GİRİLİR Mİ?

Mayıs ayında biz Bodrumlular ufak ufak denize girmeye başlarız. Mayıs ayının ortalarına doğru deniz artık ısınmaya başlar diyebiliriz. Deniz suyu çok sıcak olmamakla birlikte su ılık bir kıvamdadır, lakin deniz suyunu aşırı sıcak sevmeyenler mayıs ayında Bodrum’da tatili tercih edebilirler.

Mayıs ayında Bodrum denizi girilebilir bir kıvama gelse de narin bir vücut yapısına sahip insanlar için haziran hatta temmuz ve ağustos daha idealdir. Yakıcı sıcakların başladığı temmuz ve ağustos aylarında Bodrum’da deniz suyu sıcaklığı altı yeni kapatılan çay suyu gibidir…


Bodrum Hava Durumu
Bodrum’da yaz sezonu haziran ayı ile birlikte başlar, ve ekim ayı ortalarına kadar da devam eder.

HAZİRAN AYI BODRUM HAVA DURUMU

— Ortalama Sıcaklık 30° —

Bodrum hava durumu haziran ayında tam yaz havası haline gelir. İlçede haziran ayının ortalama Bodrum hava sıcaklığı 30 derecedir. Yani bu dönemde hava gerçekten iyice sıcaklaşır. Ama şunu söylemeliyiz ki hava sıcaklığının daha yüksek olduğu günleri de görürüz.

Haziran ayı ile birlikte ilçede yaz sezonu da tam anlamıyla başlar, yerli ve yabancı turistler akın akın gelmeye başlar Bodrum’a, plajlar dolar, eğlence mekanları da kalabalıklaşır. Çok sıcak havadan hoşlanmayanlar için haziran ayı temmuz ayına kıyasla daha uygun bir aydır. Çünkü temmuz ayında hava gerçekten çok sıcak hale gelir.

Haziran, temmuz ve ağustos ayları Bodrum’un en hareketli olduğu aylardır. Bu aylarda hem denizin hem de Bodrum’un keyfini doya doya çıkarabilirsiniz. Bodrum’un keyfini doya doya çıkarmanız için Bodrum Gezi Rehberi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca Bodrum meyhaneleri ya da balık restoranları gibi mekanlara giderek yerel lezzetler eşliğinde keyifli yaz akşamları geçirebilirsiniz, henüz okumadıysanız Bodrum’da Ne Yenir? ve Müdavimi Olacağınız Bodrum Balık Restoranları yazılarımızı da çok seveceksiniz. Bu arada ilçede yaz sezonun konser maratonu da başlar, başta Bodrum Antik Tiyatro konserleri olmak üzere bir çok konser ve müzik festivalleri start alır.


TEMMUZ AYI BODRUM HAVA DURUMU

— Ortalama Sıcaklık 34° —

Temmuz ayında Bodrum hava sıcaklığı ortalama 34 derece civarındadır. İlçede temmuz ayında boş otel bulmakta zorluk çekebilirsiniz, çünkü çoğu tatilci temmuz ve ağustos aylarını tercih eder Bodrum’a tatile gelmek için.

Temmuz ayı Bodrum’da kavurucu sıcakların başladığı aydır. İki ay; temmuz ve ağustos ayları Bodrum’un en sıcak aylarıdır. Geçen yaz temmuz ayında 42 derece sıcaklıkları gördüğümüzü belirtelim. Her ne kadar sıcaklıklar 42 dereceleri gösterse de hissedilen sıcaklıklar bunun biraz daha üzerindedir.

Temmuz ayı deniz, kum ve güneş temalı tatiller için kusursuzdur. Sıcaklıklar bronzlaşmak isteyenler için tam kıvamındadır. Lakin çok fazla güneşe maruz kalamamnızı da tavsiye ederiz, özellikle çocuklar ve yaşlı bireyler!

Uzmanlar da saat 11:00 – 16:00 saatleri arasında güneş altında durulmamalı uyarıları yaparlar sık sık bu aylarda. Bizden de bir uyarı ekleyelim bu saatlerde Bodrum’u gezmeye çıktıysanız mutlaka bir şapka takın ve sık sık başınızı ıslatın!

Yaz sezonun için de en iyi aktivitelerden bir de tekne turudur. Bodrum’a tatile geldiğinizde mutlaka bir tekne turu yapmalısınız, neden mi? Bodrum’un En Güzel Koyları yazımızı okuyunca ikna olacaksınız. Bir tekne turuna çıkmadan önce de Bodrum’da Tekne Turu Rehberi yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.


AĞUSTOS AYI BODRUM HAVA DURUMU

— Ortalama Sıcaklık 34° —

Bodrum hava durumu açısından sıcaklığın zirve yaptığı Ağustos ayında ortalama sıcaklık 34 derecedir. Sıcaklıklıklar temmuz ayından daha yakıcıdır, ayın ortalama en yüksek hava sıcaklığıysa ise 34 derecedir.

Rüzgar almayan şehir merkezlerinde sıcaklık daha yüksek derecelerde hissedilir. Bu dönemde sıcaktan olumsuz etkilenebilecek, sağlık sorunları olanların ve yaşlıların Bodrum’a geldiklerinde çok dikkatli olmaları, öğle saatlerinde dışarı çıkmayıp, gün içinde de gölge yerleri tercih etmeleri gerektiğini önemle belirtelim.

Denize girmek için de güneşin kelimenin tam manası ile yakıcı olduğu öğlen saatleri yerine sabah ya da öğleden sonra, hatta akşamüstü çok daha uygundur ağustos ayında. Sadece yaşlı bireylerin değil herkesin ağustos ayında güneş çarpmalarına karşı önlem olarak güneşe fazla maruz kalmamalarını ve açık alanlarda mutlaka şapka takmalarını öneriyoruz. Temmuz ve ağustos aylarında güneş beş dakika içinde sizi yakmaya başlayacaktır!


EYLÜL AYI BODRUM HAVA DURUMU

— Ortalama Sıcaklık 28° —

Eylül’de ise hava çok hafif serinlemeye başlar, ilçede eylül ayının ortalama Bodrum hava sıcaklığı 28 derecedir. Birçoklarına göre eylül Bodrum’un en güzel zamanıdır, bu dönemin güzelliğinin sebebi sadece havanın Bodrum’da daha serin olduğu için değildir. Aşırı kalabalık azalmaya başlar Bodrum’da, ilçede boğucu olmayan tatlı bir sıcak hava eşliğinde daha sakin bir tatil yapmak isteyenlerin zamanıdır eylül.

Ayrıca eylül ayı sörf yapmak için de kusursuz bir zamandır Bodrum için. İlçenin Akyarlar, Bitez gibi farklı noktalarındaki sörf okullarına giderek eylül ayını sörf yaparak geçirebilirsiniz. Eylül’de akşamları hafif bir serinlik çıkabilir bu nedenle bavulunuza ince bir hırka koymayı unutmayın.

EYLÜL’DE BODRUM’DA DENİZE GİRİLİR Mİ?

Eylül ayında Bodrum’da denize elbette girilir, hatta denizden çıkılmaz bile! Boğucu sıcak biraz hafiflediğinden deniz suyu da tam girilebilir sıcaklıktadır Bodrum’da. Bodrum’da tatilin en ideal ayı diyebiliriz eylül ayı için.

Eylül ayında Bodrum’un denizi ne çok sıcaktır ne de soğuk. Acemiler ilk girdiğinde deniz suyunu soğuk bulabilir, denize girdikten otuz saniye sonra insana dinçlik veren bir su sıcaklığı vardır. Kısaca Bodrum’da tatilin en iyi ayıdır eylül ayı…


Bodrum Hava Durumu
Bodrumlular için ‘Sarı Yaz’ başlar ekim ayında. Bodrum’un en güzel ayı bizce ekim ayıdır.

EKİM AYI BODRUM HAVA DURUMU

— Ortalama Sıcaklık 26° —

Ekim Bodrum’da tam anlamıysa sonbahar havasıdır. Ekim ayı ortalama Bodrum hava sıcaklığı 26 derecedir. Akşamları hafif bir serinlik olsa da Bodrum’da yaz henüz bitmemiştir. Lakin ekim ayında Bodrum’a gelirken yanınıza muhakkak ceket, hırka gibi giysiler almanız gerekir.

Evet, akşamları hava biraz serindir ama Bodrum’da sonbahar çok keyiflidir. Bu dönem her şeyden önce aşırı sıcaklardan etkilenmeden ilçenin gezip görülecek yerlerini turlamak için mükemmeldir. Ekim ayında Bodrum Kalesi’ni, Halikarnas Mozolesi’ni gezebilir, ilçenin ev sahipliği yaptığı tarihi mekanları keşfedebilirsiniz. Tabii ki ekim ayında Bodrum’da hala denize girebilir, tekne turlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Yazın kavurucu sıcağını sevmeyenler için ekim ideal bir tatil ayıdır Bodrum için.

EKİM’DE BODRUM’DA DENİZE GİRİLİR Mİ?

Çok sık karşılaştığımız bir soru; Bodrum’da ekim ayında denize girilir mi? Önce kısa bir cevap verelim; elbette girilir. Lakin deniz suyu sıcaklığı ekim ayında biraz düşer. Deniz suyu ekim ayında biraz ılıktır. Eğer narin bir vücut yapınız yoksa ekim ayında denize girmek çok keyiflidir diyebiliriz.

Bodrumlular ekim ayı boyunca, hatta kasım ayının ortasına kadar denize girmeye devam eder. Bodrum yarımadasının bazı beldeleri daha fazla rüzgar alır, rüzgarı az alan beldelerde deniz suyu daha sıcaktır.


Bodrum Hava Sıcaklığı
Bodrum’da yılın her ayı yapılacak bir şeyler vardır.

KASIM AYI BODRUM HAVA DURUMU

— Ortalama Sıcaklık 21° —

Kış geldi diye düşünebilirsiniz, ama Bodrum’a kış hiç gelmez. Daha doğrusu sizin bildiğiniz kış mevsimi Bodrum’da hiç yaşanmaz. Hava sıcaklıkları bir nebze düşer belki ama kasım ayında Bodrum’da hava sıcaklıkları ortalama 21 derece civarındadır.

Kasım ayının ortalarından sonra Bodrum’da yağmurlar başlar. Bodrum’un yağmuru da dinlene dinlene yağar; bir saat yağar ve durur, sonra bir kaç saat sonra tekrar yağar. Yağmurlu havalar başlar sözü sizi korkutmasın; kasım ayı boyunca yağmur sadece birkaç gün yağar. Yagmurlu günlerde sıcaklık birkaç derece düşse de güneş yüzünü gösterir göstermez ince uzun kollu bir tişört veya gömlekle gezintiye çıkabilirsiniz.

Güneşi almayan yerler biraz soğuk olur kasım aylarında Bodrum’da, üzerinize hafif kalın birşeyler giymeniz yeterli. Güneş alan yerlerde ise sıcak sizi hafiften yakmaya başlar bile. İnanmayacaksınız belki ama, şövalye ruhlu Bodrumlular hala denize girmeye devam eder, plajda güneşlenirler. Eğer narin bir yapınız varsa güneşlenmek yerine plaj sandelyenizi ve kahvenizi alıp, sahilde arkadaşlarınıza oturup kasım ayının keyfini çıkarabilirsiniz.


ARALIK AYI BODRUM HAVA DURUMU

— Ortalama Sıcaklık 17° —

İşte geldik Bodrum’un en yağışlı dönemine; aralık ve ocak ayı. Bodrum’da aralık ayı hava sıcaklığı ortalama 17 derece civarındadır. Aralık ayında Bodrum’da yağmur yüzünü daha fazla göstermeye başlar. Bazen tüm hafta aralıklı günlerle yağmur yağar, fakat güneş kendini gösterir göstermez ince uzun kollu giyisilerinizle gezebilirsiniz.

Eğer sokaklarda gezmiyorsanız ya da güneş gören bir yerde oturmuyorsanız üşüyebilirsiniz. Şöyle bir örnek verelim; güneşli günlerde ofiste ya da evdeyseniz biraz üşüyebilirsiniz ve ince bir hırka giymek zorunda kalabilirsiniz. Dışarıya çıkar çıkmaz ise güneş sizi ısıtmaya başlayacak ve üzerinizdeki hırkayı çıkarmak isteyeceksiniz.

Akşam vakti, güneş battıktan sonra sıcaklıklar normal olarak düşer, hava soğumaya başlar. Evde dahi olsanız sizi sıcak tutacak bir hırka giymek zorunda kalırsınız. Elbette ayakları da sıcak tutmak zorunda kalacaksınız, kalın bir kışlık çoraba ihtiyacı duyacaksınız…

Kış sezonunun başlamasıyla Bodrum’da bir inşaat telaşı başlar, çünkü yaz sezonunda yasaktır. Bunu takiben Bodrum yollarını kamyonetler istila eder adeta. Bundan dolayıdır ki Bodrum’un ara yolları yer yer çok bozuktur, yağmurlu havalarda da su birikintisi, çamur görülür zaman zaman. Dolayısıyla kasım-aralık aylarında Bodrum’da mutlaka yağmur çizmesine, kalın ceketlere ihtiyacınız olacak.

Bu dönemlerde Bodrum’a geldiğinizde yapacak hiçbir şey olmadığını sanmayın, ilçede kışın da açık olan birçok popüler mekan var. Tüm yıl boyunca açık olan mekanların kışın kapalı bölümleri bulunuyor. Bazı mekanlarda romantik bir şömine, bazı mekanlar ise sobalarıyla hizmet veriyor.


BODRUM’DA DENİZE NE ZAMAN GİRİLİR

Çoğu tatilcinin aklındaki soru da; ‘Bodrum’da denize ne zaman girilir?’ Bodrum deniz suyu sıcaklığı, yılın altı ayı için yüzülebilecek oranlardadır aslında. Herkes Bodrum’da denize girmek için tatil planlarını haziran, temmuz ve ağustos aylarına planlasalar da Bodrum deniz suyu sıcaklığı mayıs, eylül ve ekim aylarında da serinlemek için ideal oranlardadır.

Zaten yerli halk mayıs ayından itibaren denizin keyfini çıkarmaya başlar. Bodrum denizinin mayıs, eylül ve ekim aylarında soğuk olduğunu düşünebilirsiniz. Evet haziran, temmuz, ağustos aylarındaki kadar sıcak değil ama denize girilebilecek bir sıcaklıktadır. Tatil planlarını erkene almak isteyenler ya da tatil için geç kalanlar mayıs, eylül ve ekim aylarında da Bodrum’da denizin keyfini çıkarmamak için güzel aylar olduğunu bilmeliler.


Bodrum’a seyahat etmeyi, hatta belki de bu güzel ilçeye yerleşmeyi düşünenleri Bodrum hava durumu hakkında olabildiğince detaylı bilgilendirmeyi amaçladık, umuyoruz istediğiniz bilgileri verebilmişizdir.

Bodrum’a gelmeden mutlaka okumanızı tavsiye ettiğimiz Bodrum Otel Tavsiyeleri yazılarımıza da göz atmanızı öneririz. Her ihtiyaca uygun bir Bodrum otel tavsiyesi vermeye çalıştık, umarız aradığınız oteli bizim yazılarımızda bulabilrsiniz.

Son olarak bizi instagram, facebook gibi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek bize destek olursanız çok seviniriz. Bizi sosyal medyadan takip ederek bizim daha güçlü, daha kaliteli yayın yapmamıza destek verebilirsiniz, bu bizi çok mutlu edecektir.

Bodrum’un havasını içinize çekin ve Bodrum’da olmanın ne kadar büyük bir keyif olduğunu hissedin.

Bodrum’da güzel günler geçirmeniz dileğiyle…

Bodrum hava durumu 2 Önceki Yazı
EN İYİ BODRUM BEACH CLUBLARI – BODRUM BEACH CLUB GİRİŞ FİYATLARI
Bodrum hava durumu 3 Sonraki Yazı
BODRUM’DA DÜĞÜN

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!