Bodrum Hava Durumu Rehberi

Bodrum Hava Durumu Rehberi

Tatil planları yaparken hemen herkes öncelikle tatile gidecekleri dönemin hava durumuna göz atar, bu yazımızı okuduktan sonra Bodrum için böyle bir ihtiyaç duymayacaksınız. Hava durumu Bodrum tatili planlayanlar için pek sorun olmuyor olsa da aslında sizin için temmuz – ağustos değil de mayıs belki de eylül ayı daha ideal bir aydır Bodrum tatili için. Yıl boyunca Bodrum’a gelen herkesin Bodrum hava durumu hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi sahibi olmasının yarımadada daha keyifli zaman geçirmeye yardımcı olacağını düşündük ve Bodrum hava durumu rehberini hazırladık. Bodrum hangi aylarda çok sıcak ya da hangi aylarda yağışlı, en ideal tatil ayın sizin için hangisi? İşte tüm bu bilgilere ulaşacağınız Bodrum hava durumu rehberi…

 


— Dört Günlük Bodrum Hava Durumu  —

 

______
Eylül 23rd 2019, Pazartesi
°
   ___
 • SICAKLIK
  ° | °
 • NEM
  %
 • RÜZGAR
  m/s
 • BULUTLU
  %
 • GÜNDOĞUMU
 • GÜNBATIMI
 • PTS 23
  ° | °
  Bulutlu
  %
  Nem
  %
 • SAL 24
  ° | °
  Bulutlu
  %
  Nem
  %
 • ÇAR 25
  ° | °
  Bulutlu
  %
  Nem
  %
 • PER 26
  ° | °
  Bulutlu
  %
  Nem
  %
 • CUM 27
  ° | °
  Bulutlu
  %
  Nem
  %
 • CTS 28
  ° | °
  Bulutlu
  %
  Nem
  %
Powered by Dark Sky

Cep telefonundan görüntülüyorsanız lütfen telefonunuzu yatay pozisyona getirin!

 


Ocak-Şubat

— Ortalama Sıcaklık 11.2° —

Bodrum hava durumu ocak aylarında ortalama 11.1 derece, şubat ayında ise ortalama sıcaklık 11.3 derecedir. Ancak bunlar ortalama dereceler, bu aylarda hava daha sıcak ya da nadiren de olsa daha soğuk olabiliyor. Ocak aynı zamanda Bodrum’un en çok yağış aldığı aylardan da biri. Yani ilçeye ocak-şubat aylarında gelmeyi düşünüyorsanız yağmurlu ve soğuk bir hava ile karşılaşacağınızı bilmelisiniz. Bodrum’da yaşayanlar için bu ayların vazgeçilmez ikilisi tabi ki yağmur çizmesi ve şemsiye, size de ocak-şubat aylarında Bodrum’a gelecekseniz yanınıza mutlaka yağmur çizmesi ve şemsiye almanızı öneriyoruz.

2019 ocak ayında ilçede büyük bir sel yaşandı yani ocak-şubat aylarında Bodrum’da umduğunuzdan çok daha yoğun yağışla hatta sel ile karşılaşabileceğiniz aklınızın bir köşesinde bulunsun. Bu dönemde Bodrum’da çok fazla aktivite olduğunu söyleyemeyiz, ocak ayında Bitez’de düzenlenen Bodrum Mandalina Festivali ve şubat ayının son haftasında düzenlenen Gündoğan Sucuk Şarap Festivali, Bodrum’da katılabileceğiniz keyifli birer aktivite olarak ilginizi çekebilir. Bodrum Festivalleri yazımızı okuyup tüm festivallerle ilgili detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

 


Mart-Nisan

— Ortalama Sıcaklık 13.1° – 16,5° —

Bodrum hava durumu mart ayında sıcaklıkların yükselmeye başlamasıyla daha iyi bir hal alır. Mart ayının ortalama sıcaklığı 13.1 derece, nisan ayınınsa 16.5 derecedir ki bu da mart-nisan aylarındaki sıcaklık artışının hızlı olduğu anlamına gelir. Hava durumu Bodrum için mart ayında yağışlı olabilir, bazı mart aylarında yoğun yağışlar görülebilir, hatta nisan ayında da ılık yağmurlar yağabilir, ancak bu aylardaki yağışlar keyiflidir. Yağmur yürüyüşü yapmayı sevenler Bodrum’da nisan yağmuruna denk gelirlerse ılık yağmurda yürüyüş yapmanın tadını çıkartabilirler. Herkes değilse bile nisan’da hava durumu Bodrum yerlisi için denize girmeye ufak ufak başlama zamanıdır, özellikle nisan sonunda artık hava iyice ısınmaya başlar, deniz suyu sıcaklığı da soğuk denizi sevenler için gayet uygun düzeye gelir. Nisan sonu Bodrum’a gelmek için harika bir zamandır.

 


Mayıs

— Ortalama Sıcaklık 20.8° —

Bodrum hava durumu diğer illere benzemez, mayıs ayında ülkemizin büyük kısmında ilkbahar yaşanırken Bodrum’da mayıs demek yaz geldi demektir.  İlçede mayıs ayı ortalama sıcaklığı 20.8 derece, ortalama en yüksek sıcaklığıysa 25 derece civarındadır. Evet, mayıs ayında yaz başlar ama henüz hava aşırı sıcak değildir, tam da bu sebeple mayıs hatta nisan sonunda özellikle fazla sıcaktan hoşlanmayanlar ve sıcakların olası olumsuz etkilerinden korunmak isteyen ileri yaşlardaki yerli ve yabancı turistler gelir Bodrum’a.

Mayıs, hem denize girip güneşlenip hem de aşırı sıcaklardan etkilenmeden Bodrum’u keşfetmek için en güzel zamandır.  Mayıs akşamları hafif serin olabilir, yani eğer Bodrum’a bu dönemde gelecekseniz bavulunuza ince bir hırka koymayı unutmamanızda fayda var. Çok sık olmamakla birlikte mayıs ayında yaz yağmuru da yağabilir, ılık yağmur eşliğinde denize girmenin harika bir deneyim olduğunu da söyleyelim.

 


Haziran – Temmuz

— Ortalama Sıcaklık 25.5° – 28.2° —

Bodrum hava durumu haziran-temmuz aylarında tam yaz havası haline gelir. İlçede haziran ayının ortalama hava sıcaklığı 25.5 derece, temmuz ayınınsa 28.2 derece civarındadır, yani bu dönemde hava gerçekten iyice sıcaklaşır. Haziran ayında ortalama en yüksek sıcaklık 32 derece, temmuzdaysa 35 derecedir. Haziran ayı ile birlikte ilçede yaz sezonu da tam anlamıyla başlar, yerli ve yabancı turistler gelir, plajlar dolar, eğlence mekanları da kalabalıklaşır. Bu dönem deniz, kum ve güneş temalı tatiller için kusursuzdur.

Çok sıcak havadan hoşlanmayanlar için haziran temmuza kıyasla daha uygun bir aydır, çünkü temmuzda hava gerçekten çok sıcak hale gelir ve bu ayda öğle saatlerinde güneşe çıkmak pek makul olmayabilir. Haziran ve temmuz Bodrum’un en aktif olduğu dönemlerden biridir, bu dönemde tekne turlarına katılabilir, açılan çeşitli sergileri gezebilir, Bodrum meyhaneleri ya da balık restoranları gibi mekanlara giderek yerel lezzetler eşliğinde keyifli yaz akşamları geçirebilirsiniz, henüz okumadıysanız Bodrum’da Ne Yenir? yazımızı da çok seveceksiniz. Bu arada ilçede yaz sezonun konser maratonu da başlar, başta Bodrum Antik Tiyatro konserleri olmak üzere bir çok konser ve müzik festivalleri start alır.

 


Ağustos-Eylül

— Ortalama Sıcaklık 27.8° – 24.4° —

Bodrum hava durumu açısından sıcaklığın zirve yaptığı Ağustos, ortalama 27.7 derece sıcaklığıyla temmuz kadar yakıcıdır, ayın ortalama en yüksek sıcaklığıysa 34 derecedir, bu dönemde sıcaktan olumsuz etkilenebilecek sağlık sorunları olanların ve yaşlıların Bodrum’a geldiklerinde  çok dikkatli olmaları, öğle saatlerinde dışarı çıkmayıp, gün içinde de gölge yerleri tercih etmeleri gerektiğini önemle belirtelim. Denize gitmek için de güneşin kelimenin tam manası ile yakıcı olduğu öğlen saatleri yerine öğleden sonra, hatta akşamüstü çok daha uygundur ağustos ayında. Ağustos’ta güneş çarpmalarına karşı önlem olarak öğlen dışarı çıkmamak, illa da çıkılacaksa güneş şapkası takmak gerekir.

Eylül’de ise hava hafif hafif serinlemeye başlar, ilçede eylül ayının ortalama sıcaklığı 24.6 derecedir. Birçoklarına göre eylül Bodrum’un en güzel zamanıdır, bu dönemin güzelliğinin sebebi sadece hava durumu Bodrum’da daha serin olduğu için değildir, aşırı kalabalık azalmaya başlar, ilçede boğucu olmayan tatlı bir sıcak hava eşliğinde daha sakin bir tatil yapmak isteyenlerin zamanıdır Eylül. Ayrıca Eylül sörf yapmak için de kusursuz zamandır Bodrum’da, ilçenin Akyarlar, Bitez gibi farklı noktalarındaki sörf okullarına giderek Eylül ayını sörf yaparak geçirebilirsiniz. Eylül’de akşamları hafif bir serinlik çıkabilir bu nedenle bavulunuza ince bir hırka koymayı unutmayın.

 


Ekim

— Ortalama Sıcaklık 20.2° —

Ekim Bodrum’da tam anlamıysa sonbahar havasıdır. Ekim ayı ortalama sıcaklığı 20.6 derecedir, hava artık gündüzleri de serin olabilir, akşamlarıysa serindir. Yani ekim ayında Bodrum’a gelirken yanınıza muhakkak ceket, hırka gibi giysiler almanız gerekir. Evet, hava serindir ama Bodrum’da sonbahar da çok keyiflidir. Bu dönem her şeyden önce aşırı sıcaklardan etkilenmeden ilçenin gezilip görülecek yerlerini turlamak için mükemmeldir. Ekim ayında kaleyi, Halikarnas Mozolesi’ni gezebilir, ilçenin ev sahipliği yaptığı tarihi mekanları keşfedebilirsiniz. Tabi, ekim ayında Bodrum’da hala denize girenler de vardır, az sayıda olsalar da sonbaharda denize girmenin zevkini yaşayanlarla karşılaşabilirsiniz. Ekim’de Bodrum’da yağmur yavaş yavaş kendini göstermeye başlar, hatta ayın yaklaşık yarısı yağmurlu geçer desek daha doğru olur, dolayısıyla bu ayda gelirken yağmur ile karşılaşabileceğinizi unutmayın.

 


Kasım-Aralık

— Ortalama Sıcaklık 15.5° – 12,6° —

İşte geldik hava durumu Bodrum için en yağışlı dönemine, kasım ve aralık ayları. İlçede kasım ayı ortalama sıcaklığı 15.7, aralık ayı ortalama sıcaklığıysa 12.6 derecedir. Geçtiğimiz yıl kasım ve aralık aylarında ilçede özellikle Bodrum merkezini ve Gümbet’i etkileyen birden fazla sel felaketi yaşandı, araçlar sel sularına kapıldı, evleri ve iş yerlerini su bastı. Bu aylar Ocak ve şubat ayları ile birlikte ilçenin en fazla yağış aldığı dönemlerdir. Dolayısıyla kasım-aralık aylarında Bodrum’da mutlaka yağmur çizmesine, kalın ceketlere ihtiyacınız olacak. Tabi, bu dönemde Bodrum’a geldiğinizde yapacak hiç bir şey olmadığını sanmayın, ilçenin kışın da açık olan Mandalin gibi popüler mekanlarında eğlence kasım, aralık aylarında da devam ediyor.

Bodrum’a seyahat etmeyi, hatta belki de bu güzel ilçeye yerleşmeyi düşünenleri Bodrum hava durumu hakkında olabildiğince detaylı bilgilendirmeyi amaçladık, umuyoruz istediğiniz bilgileri verebilmişizdir. Bodrum’a gelmeden mutlaka okumanızı tavsiye ettiğimiz bir yazımız daha var; Bodrum Gezi Rehberi. Umarız Bodrum havasını içinize çeker ve burada olmanın ne kadar büyük bir keyif olduğunu hissedersiniz, Bodrum’da güzel günler geçirmeniz dileğiyle…

Yorumunuzu bırakın