MEKAN EKLE
  • Bildiriminiz Yok.

Bildirimleriniz : 0 listler

Giriş Yap
bodrum meyhaneleri 1

BODRUM MEYHANELERİ – EN İYİ 8 BODRUM MEYHANESİ

Meyhaneler kültürümüzün önemli bir parçası, bizler için meyhaneye gidip hoş sohbetler eşliğinde yemek yiyip içki içmek vazgeçilmez bir zevk. Bodrum meyhaneleri de tabi ki yarımadaya gelen ziyaretçilerin en fazla rağbet gösterdiği mekanlar arasında. Bodrum Meyhaneler Sokağı ismi ile bilinen ve onlarca meyhaneye ev sahipliği yapan bir sokak bile var ve bu sokak yalnızca yazın değil kışın da hem çok kalabalık hem de çok eğlenceli. Bodrum’a gelip de Bodrum meyhanelerinde yerel lezzetler yiyip rakı içmeden dönmek olmaz dedik ve sizler için Bodrum’un en iyi meyhaneleri derlemesi yaptık.


İki Sandal Meyhanesi
İki Sandal Meyhanesi

İki Sandal Meyhanesi

Kumbahçe Mahallesi’ndeki İki Sandal Meyhanesi’nde servis öğlen 12:00’da başlıyor. İki Sandal Bodrum meyhaneleri arasında menüsü ile en dikkat çekenlerden biri, zira meyhanenin özel tariflerle yaptığı birçok mezesi var.  İki Sandal Meyhanesi’nde tadabileceğiniz özel lezzetler arasında 1764 yılı tarifi balık turşusu, Ula kasabasına ait bir tarif olan kırmızı biber dolması, 1844 yılı tarifi Çerkez salatası, kendi yaptıkları balık pastırması, lakerda sayılabilir.

Ayrıca meyhanenin topiği de çok beğeniliyor, öyle ki yiyenlerin “Türkiye’nin en iyi topiği” yorumunu yaptıklarını söylemeliyiz. Meyhanede sakatat yemek de mümkün, Sefarad mutfağından beyin tava, Ermeni mutfağından dalak dolması, Tire kasabasına özgü taze kekikte pişmiş böbrek sote, kuzu ciğerinden Arnavut ciğeri gibi farklı sakatat yemekleri de mekanın menüsünde yer alıyor.

Mekan deniz ürünlerinde de iddialı, meyhanenin en çok tercih edilen deniz ürünleri yemekleri tereyağlı karides, ahtapot ızgara ve kalamar tava. Ana yemek olarak da et ve balık seçenekleri sunuluyor. Özellikle kömür ızgarasında pişen kılıç şişi tavsiye edebiliriz. Mekanda çiftlik balığı kesinlikle kullanılmıyor ve en çok tercih edilen balıksa kaya barbunu. Etlere gelince kuzu pirzola, kuzu kıymasından yapılan köfte, sac kavurma, karidesli bonfile gibi seçenekler sunuluyor.

Mekan tahmin edebileceğiniz gibi tatlı konusunda da farkını ortaya koyuyor, meyhanenin Yanyalı tatlısı ile 15. Yüzyıl tarifi limon peltesi en beğenilen tatlıları. Meyhanede canlı müzik yok, sesi çok yüksek olmayan şekilde taş plak kayıtlarından Behiye Aksoy, Zeki Müren, Tanju Okan gibi isimlerin tam rakılık şarkılarını çalıyorlar.


Koyver Meyhane
Koyver Meyhane

Koyver Meyhanesi

Koyver Meyhanesi’nde servis akşamüstü 16:00 – 17:00 civarında başlıyor ve gece 00:00 – 02:00 gibi bitiyor, yeri ise tabi ki Bodrum barlar sokağının parelelindeki Adliye Sokak’ta. Çok güzel bir bahçesi olan meyhanenin bahçesinde zeytin, limon ve nar ağaçları var. Bu ağaçların altında rakı içip leziz yemekler yemek tabi ki çok keyifli. Meyhanede, muhtemelen daha önce hiç tatmadığınız, zerdeçallı, kuru kayısılı fava, pancarlı kuskus, karamelize soğanlı mantar gibi mezeler servis ediliyor.

Meyhanenin ara sıcakları arasında en çok tercih edilenlerse hellimli sıcak patlıcan, tereyağlı işkembe, yürek kavurma, yaprak ciğer, isli peynirle yapılan isli börek ve pastırmalı karides. Ara sıcaklardan da anlaşıldığı üzere Koyver Meyhanesi rakıyı sakatatla birlikte içmeyi sevenler için adeta bir cennet. Mekanda daha çok mezeler ve ara sıcaklar tercih edildiğinden ana yemek olarak köfte ve özellikle yabancı turistlerin ilgisini çeken mantı seçenekleri var.  Tatlıdaysa çıtır helva ile damakları şenlendiriyor Koyver Meyhanesi.


Bodrum Meyhaneleri
Marmaram Meyhanesi

Marmaram Meyhanesi

Konacık’taki Marmaram Meyhanesi’nde servis gündüz 14:30’da başlıyor ve en geç gece 01:00’da bitiyor. Mekanda daha çok acılı ezme, şakşuka, köpoğlu, havuç tarator gibi klasik mezeler tercih ediliyor. Karidesli mantar, kalamar, ahtapot, beğendili karides de Marmaram Meyhanesi’nin sevilen lezzetlerinden. Meyhanede kesinlikle donmuş balık kullanılmıyor, mevsim balıklarını günlük olarak alıp pişiriyorlar. Genellikle Yunan müzikleri çalınan meyhanenin en önemli artılarından biri, Bodrum merkezdeki meyhanelere kıyasla neredeyse üçte bir oranında daha uygun fiyatlı olması. Mekanın işletmecisi bunun sebebinin Konacık’ta kiraların merkeze göre daha uygun olması olduğunu belirtiyor ve “biz de bunu fiyatlarımıza yansıtarak müşterilerimize daha düşük fiyatlarla meyhane keyfi yaşatıyoruz” diye ekliyor. Marmaram Meyhanesi’nin diğer bir artısı da “rakını al gel” konsepti ile de hizmet vermesi. Yani bu meyhaneye kendi rakınızla gidebiliyorsunuz.


Bodrum Müdavim
Bodrum Müdavim

Bodrum Müdavim

Cumhuriyet Caddesi yani Barlar Sokağı’ndaki Bodrum Müdavim meyhanesi özel bir mekan, zira meyhanenin binası dünyanın çevresini teknesiyle dolaşan ilk Türk olan Sadun Boro’nun evi. Meyhanenin üst katında Sadun Boro’nun odası muhafaza edilmiş, bu odada Boro’nun fotoğrafları, kişisel eşyaları yer alıyor. Meyhanenin işletmecisi birçok kişinin efsane denizcinin evini görmek için meyhanelerine geldiğinin altını çiziyor ki bizce de Bodrum Müdavim, Sadun Boro’nun evinde hizmet vermesi sebebiyle mutlaka gidilmesi gereken bir mekan. Meyhanede servis öğlen 12:00 gibi başlıyor, yazın gece 02:00 03:00’a dek sürüyor kışında gece saat 01:00’da bitiyor, yani Müdavim kışın da açık.

Kışın yöresel yemekler de yapılan mekanın menüsünde zeytinyağlılar, vişneli yaprak sarması, kabak çiçeği dolması, taze rezene, yeşil elmalı İzmir güzeli, tahinli mütebbel, ciğer gibi tatlar var. Ayrıca Bodrum Müdavim’de yerel küçük balıklar da servis ediliyor. Mekanın tatlılarıysa belki de daha önce hiç tatmadığınız tahin pekmezli cheesecake ve ceviz tatlısı. Kısacası Bodrum Müdavim hem mekanıyla, hem atmosferi hem de sunduğu muhteşem lezzetleriyle Bodrum Meyhaneleri arasında müstesna bir meyhane.


Latife Hanım Meyhanesi
Latife Hanım Meyhanesi

Latife Hanım Meyhanesi

Bodrum’un en güzel yerlerinden biri olan Yalıkavak’taki Latife Hanım Meyhanesi ismi ile uyumlu bir dekorasyona sahip. Erken cumhuriyet döneminden esintiler taşıyan dekorasyonu ile hoş bir atmosferi olan meyhanede servis öğlen saat 13:00’da başlıyor. Menüsünde levrek simit, kadayıfa sarılı karides, asma yaprağında levrek, hellim peynirli ızgara kalamar gibi tatlar bulunan mekanda tatlı olaraksa dondurmalı irmik sunuluyor. Canlı müzik olmayan meyhanede Türk sanat müziği çalınıyor. Nostaljik bir atmosferde içki içip sohbet etmek için Latife Hanım Meyhanesi’ni tercih edebilirsiniz.


Trata Meyhanesi
Trata Meyhanesi

Trata Meyhanesi

Yazımızın başında Bodrum merkezde, Bodrum Meyhaneler Sokağı olarak bilinen bir sokak olduğundan bahsetmiştik, işte Trata Meyhanesi de bu sokakta ve Bodrum’un en bilinen meyhanelerinden biri. Bodrum Meyhaneler sokağı sadece meyhanelerden oluşuyor, mekanların sokaktaki masalarıyla eşsiz bir atmosfere sahip olan sokak Bodrum’a gelen herkesin uğraması gereken bir yer. Trata Meyhanesi’nde servis akşam 19:00 – 20:00 gibi başlıyor.

Mekanın menüsünde kalamar ızgara, tereyağlı karides, ahtapot ızgara, kalamar dolması gibi deniz ürünlerinin yanı sıra yaprak ciğer gibi alternatifler de yer alıyor. Tatlı olarak dondurmalı irmik sunulan mekanda canlı müzik yok ancak Bodrum Meyhaneler Sokağı’nın ayrılmaz parçası olan sokak çalgıcılarını masanıza davet edip istek parça çaldırma şansına sahipsiniz. Çalgıcıların çok da neşeli ve içten insanlar olduğunu da söylemeden geçmeyelim 🙂 .


Tevazu Meyhanesi
Tevazu Meyhanesi

Tevazu Meyhanesi

Bodrum merkezdeki Eskiçeşme Mahallesi’ndeki Tevazu Meyhanesi Bodrum meyhaneleri arasında yine en özellerden biri. Vintage konseptli mekandaki tüm bardak ve tabaklardan sadece bir tane var, mekanın işletmecileri her bir parçayı kendileri toplamışlar ve haklı olarak “Tevazu Meyhanesi gibi bir mekan daha yok Bodrum’da” diyorlar. Meyhane yazın akşamüstü 17:00’da açılıyor geceyse 01:00 – 01:30 gibi kapanıyor. Meyhanede yazın balık servisi yok. Meyhanenin menüsünde yer alan ve en sevilen lezzetler arasında ciğer, asma yaprağında hellim, havuç tarator, pırasa kavurma, et kavurma, köfte ve köz patlıcan sayılabilir. Mekanda canlı müzik yok, plak kayıtlarından Müzeyyen Senar, Tanju Okan, Zeki Müren gibi meyhane denilince ilk akla gelen efsane müzisyenlerin şarkıları çalınıyor.


Bodrum Meyhaneleri
Gümtek Meyhane

Gümtek Meyhanesi

Bodrum merkezinden araçla 10 dakika uzaklıktaki Gümbet’teki Gümtek Meyhane Bodrum meyhaneleri içinde özel bir yere sahip zira kendilerini  “yeni nesil meyhane” olarak tanımlıyorlar. Meyhane kültürü ile eğlenceyi harmanlayan bir mekan olan Gümtek Meyhane’de servis akşam saat 20:30’da başlıyor. Haftanın 6 günü canlı müzik olan mekanda Pazar günleri ise gala programları yapılıyor. Canlı performanslardaysa yalnızca Türk sanat müziği değil pop müziğine de yer veriliyor. Meyhanenin menüsünde Yunan mezeleri, Girit mezeleri, kömür ateşinde pişirilen dana şiş, çupra balığı, köfte gibi lezzetler yer alıyor. Beğendili karidesi çok sevilen mekan hem meyhaneye gideyim hem de dans edip eğleneyim diyenlerin ilk tercihlerinden biri.

Umuyoruz Bodrum’da leziz ve keyifli meyhane akşamları yaşamanıza yardımcı olabilmişizdir. Bodrum meyhaneler sokağı veya diğer tavsiyelerimizden mutlaka birin seçip Bodrum meyhaneleri deneyimi yaşamanızı öneriniz, deneyimlerinizi de bu yazının altındaki yorum bölümünde bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

Bu yazımızı beğendiyseniz Bodrum’da Ne Yenir yazımızı da çok beğeneceğinizi düşünüyoruz, okumanızı tavsiye ederiz…

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!

Share via
Copy link
Powered by Social Snap