Bodrum'da Ne yapılır

BODRUM’DA NE YAPILIR? BODRUM’DA YAPILACAK AKTİVİTELER

Çoğu insan Bodrum tatilleri boyunca otellerinden çıkmadan tatillerini bitiyor. Oysa Bodrum tatili, denize girip güneşlenmekten ibaret değildir. Tatil kavramını biraz hareketlendirmek, biraz unutulmaz kılacak nüanslar eklemek gerekir.

Bodrum’da ne yapılır? sorusunun ilk cevabı deniz ve güneşin keyfini çıkartmaktır elbette. Lakin Bodrum tatili daha keyifli kılmak için daha birçok aktivite bulunur. Bodrum tatiliniz boyunca otelinizden çıkmadan tatilinizi bitiriyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz.

Bodrum’da gezip görmeniz gereken birçok yer olduğu gibi her zevke göre yapılacak birçok aktivite de bulunuyor. Bodrum’da ne yapılır? sorusuna madde madde cevap vereceğiz. Bodrum’da gezilecek yerleri ve Bodrum’da yapılacak aktiviteleri analatacağız. Bodrum tatilinizi planlarken bu aktiviteleri de göz önünde bulundurun, Bodrum tatilinizi unutulmaz kılın…


BODRUM’DA NERELERE GİDİLİR?

Bodrum’da ne yapılır diye sorduğunuzda ilk cevabımız bol bol gezilir olacaktır. Çünkü Bodrum’da gezip görülmesi gereken birçok yer var. Elbette bunların başında Bodrum Kalesi, Halikarnas Mozolesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi geliyor, ama bunlar başlangıç. Biliyoruz çoğu insan tarihi yerleri gezmektense hareketli caddeleri, alışveriş mağazalarının bulunduğu sokakları gezmek istiyor, o zaman bunları ikiye ayıralım…

Bodrum antik Tiyatro
Bodrum Antik Tiyatro görmeniz gereken bir tarihi yapı.
Halikarnas Mozolesi
Halikarnas Mozolesi eski ihtişamıyla ayakta olmasa da görülmesi gereken yerlerden biri.

BODRUM’DA GEZİLECEK TARİHİ YERLER

Bodrum deniz, kum ve güneş üçlüsü ile ünlü olsa da tarihi yerler konusunda ülkemizin en zengin destinasyonlarından biri. Bodrum tarihi yerler açısından o kadar zengin ki, ilçenin özellikle merkezinde ara sokaklarda yürürken bile karşınıza birçok antik kalıntı çıkıyor. İlçenin birçok noktası tarihi sit alanı statüsünde ve yine pek çok kişi bilmese de Antik Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Halikarnas Mozolesi Bodrum’da.

BODRUM KALESİ

Tarihi yerleri sevenlere ilk önerimiz Bodrum Kalesi’ni gezmeleri. 1402’de St. Jean Şövalyeleri tarafından inşa edilen kalenin içinde Alman Kulesi, Fransız Kulesi, İtalyan Kulesi, İngiliz Kulesi ve Yılanlı Kule adlı kuleler bulunuyor. Ayrıca görülmesi gerektiğini düşündüğümüz bir zindan bölümü de var. Bodrum Kalesi’ni gezmeden önce Bodrum Kalesi ve Tarihi adlı yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

BODRUM SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ

Bodrum Kalesi’nin içinde bulunan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’de görülmeye değer bir yer. Dünyanın sayılı sualtı arkeoloji müzelerinden biri. Müzede; 14 adet sergi salonunda dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonunu görebilirsiniz. Koleksiyon, MÖ.15 ve daha sonraki yıllara dayanan amforalardan oluşuyor. Ayrıca Serçe Limanı Cam Batığı Salonu’nda 1025 yılında batan Tunç Devri’ne ait tekneyi de görebilirsiniz.

Müzenin en önemli sergilerinden Uluburun Batığı ise ‘Tunç Devri’ salonunun ikinci ve üçüncü bölümünde sergileniyor. Dünyanın en eski batığı olarak bilinen Uluburun’un birebir replikasının yanı sıra batıktan çıkarılan Mısır Kraliçesi Nefertiti’nin altın mührü ve firavunun altın şarap kadehi gibi birçok paha biçilmez eser de bu sergide yer alıyor. Burayı da gezmeden önce Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

HALİKARNAS MOZOLESİ

Bodrum tarihi yerler arasında önemli bir yere sahip olan Halikarnas Mozolesi’ni de görmenizi tavsiye ediyoruz. Antik Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak kabul edilir Halikarnas Mozolesi. Yapıldığı dönemin en önemli ve görkemli mimari eserlerinden biri olan mozole bugün açık hava müzesi olarak Bodrum merkezinde, Turgutreis Caddesi üzerinde görülebilir.

Eski ihtişamıyla yükselmese de gelen turistlerin ilgi odağı olan bu tarihi kalıntılar, kente ruhunu katmaya devam ediyor. Bodrum’a gelen çoğu turist bu önemli eseri gözden kaçırsa da her yıl ortalama 20 bin kişi ziyaret ediyor.

Görkemli yapıya ait kabartmalar ve değerli parçalar müzede sergileniyor. Mozole hakkında hazırlanmış en kapsamlı yazılardan biri olan Halikarnas Mozolesi yazımızı okuyarak çok daha geniş bilgi edinebilirsiniz.

Bu üç tarihi yer mutlaka görmeniz gereken tarihi alanlardı, lakin daha fazlası var; Bodrum’un Tarihi Yerleri yazımızı okuyarak Bodrum’daki tüm tarihi yerler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bodrum'da Ne Yapılır?
Bodrum Barlar Sokağı olarak da bilinen Cumhuriyet Caddesi yazın ziyaretçi akınına uğruyor.

BODRUM’DA GEZİLECEK YERLER

Bodrum’a gelen her tatilci mutlaka Bodrum merkezi gezmeli. Bodrum Barlar Sokağı olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi birçok barı ve alışveriş mağazasını ve birbirinden özel restoranları içinde barındırıyor. 

Bodrum minibüs terminalinden aşağıya, denize doğru 3-5 dakika yürürseniz kendinizi Bodrum’un kalbinde bulursunuz. Solunuz meşhur Bodrum Barlar Sokağı’na, sağınız ise birbirinden kaliteli balık restoranları ve farklı mekanların olduğu Neyzen Tevfik Caddesi’ne ve sonrasında marinaya gider. Her iki tarafı da bol bol gezmelisiniz ama altını çizelim Bodrum yaz döneminde aşırı kalabalık olur!

Tatilinizin çoğunu Bodrum merkezde geçirecekseniz Bodrum Merkez Gezilecek Yerler yazımızda merkezi adım adım sizin için anlattık, bu detaylı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bir diğer mutlaka görmenizi istediğimiz yer ise Gümüşlük. Bodrum en bohem mahallesi Gümüşlük büyük bir alana yayılsa da tatilcilerin gezip göreceği yerler küçük bir alana, sahil kısmında bulunuyor. Burda onlarca balık restoranı ve eğlence mekanları bulunuyor. Mutlaka bu balık restoranlarında bir gece yemek yemelisiniz.

Ayrıca Gümüşlük sahilinin hemen girişindeki El Sanatları Çarşısı’nı da mutlaka gezmenizi tavsiye ediyoruz. El yapımı takılar, heykeller ve seramik ürünlerin bulunduğu bu çarşıdan Bodrum’a özgü hediyeler alabilirsiniz. Hediyelik eşya mağazalarını gezmeyi seviyorsanız Bodrum’da Hediye Nereden Alınır yazımızı da çok seveceğinizi düşünüyoruz.

Yalıkavak Mahallesi de görmeniz gereken bir belde Bodrum’da. Türkiye’nin en büyük ve modern marinalarından biri Yalıkavak Marina bulunuyor beldede. Dünyanın dört bir yanından lüks yatların geldiği Yalıkavak Marina gezmek için de çok cazip bir mekan. Marinanın içinde kafeler, lüks restoranlar, lüks alışveriş mağazaları bulunuyor. Bu lüks alışveriş mağazaları arasında Gucci, Dolce & Gabbana, Louis Vuitton, Prada, Bvlgari gibi ünlü markalara sadece birkaçı.

Lüks restoranlar arasında ise; Nusr-Et, Novikov, Sakhalin, Bagatelle Bodrum ve Sait Balık Restoranı gibi popüler markalar var. Bu saydığımız markalar aklımıza ilk gelen isimler, daha birçok restoran ve mağaza göreceksiniz Yalıkavak Marina’yı gezerken. Yalıkavak’da tatil yapmıyorsanız dahi mutlaka birkaç saatinizi ayırıp lüks yatların ve lüks mağazaların arasında bir geziye çıkın. Ayrıca Yalıkavak Gezi Rehberi yazımızı okuyarak beldeyi daha detaylıca keşfedebilirsiniz.

PROFESYONEL REHBER İLE BODRUM GEZİ TURU

Eğer yurt dışından Bodrum’a geldiyseniz, Bodrum’a biraz yabancı iseniz size önerimiz; profesyonel bir tur rehberiyle Bodrum’u gezin. Böylelikle Bodrum’da ne yapılır gibi bir soru kalmayacak aklınızda.

Minibüsle ve yürüyerek yapılan bu yarı özel turlarla Bodrum’un popüler yerlerini gezeceksiniz. Halikarnas Mozolesi, Bodrum Kalesi ve Bodrum Antik Tiyatrosu’nu ziyaret edeceksiniz. Ayrıca, şehrin muhteşem manzarasını sunan, terk edilmiş yedi yel değirmeninin bulunduğu Bodrum Yel Değirmenlerini de ziyaret edeceksiniz. 

Bu profesyonel turlara öğle yemeği dahildir ve birden fazla kalkış saati mevcuttur. Otelinizden alınıp tur bitiminde otelinize geri bırakılacağınızı da ekleyelim.

BODRUM ALIŞVERİŞ VE GEZİ TURU

Kadın okuyucalırımız için Bodrum’da ne yapılırdan çok Bodrum’da nerede alışveriş yapılır önemli sanırız. Bu turda profesyonel rehberler eşliğinde Bodrum’u keşfedecek ve en popüler alışveriş mağazalarının bulunduğu yerlerde gezeceksiniz. Dilerseniz gezi programınızı rehberlerinizle birlikte planlayabilirsiniz.

Rehberiniz sizi Bodrum’un popüler alışveriş yerlerine götürecek. Bodrum merkezi, popüler çarşıları, mağazaları, lokumcuları, halı mağazaları, takı dükkanları, yerel kıyafet satan mağazaları, yöresel ürünler satan mağazaları ziyaret edeceksiniz. Bunları yaparken aynı zamanda Bodrum Kalesi’ni, marinayı, Bodrum Barlar Sokağı gibi mutlaka gezilmesi gereken yerleri de göreceksiniz.

Aynı zamanda profesyonel rehberiniz size yemek yiyebileceğiniz Bodrum’un en iyi restoranlarını önerecek. Bu tur, Bodrum’da ne yapılır sorusunu kafanızdan tamamen silmek, Bodrum’u gezmek ve birçok yeri keşfetmek ve alışveriş yapmak için ideal bir tur olduğunu belirtmek isteriz.

Bu muhteşem alışveriş ve gezi turuna katılmak istiyorsanız bu link üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Tatilinizi planlarken bir gününüzü mutlaka bu tura ayırın. Bu ve bunun gibi turlar yaz sezonunda çok ilgi gördüğü için önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz!

BODRUM’U HELİKOPTER İLE GEZİN

Bodrum’da ne yapılır cevaplarımız içine lüks ama unutulmaz bir aktivite eklemek istedik; Bodrum helikopter turu. Son yıllarda Bodrum’da popüler olmaya başlayan helikopter turları Bodrum ve Bodrum’a yakın birçok yere günübirlik geziler yapma ve helikopter taksi hizmeti alma imkanınız var.

Helikopterle gezebileceğiniz yerler arasında; Bafa Gölü, Bodrum antik kentleri turu, Bodrum gün batımı turu, Yunanistan’ın Santorini Adası, Girit Adası, Mykonos Adası. Bu belirttiğimiz yerler popüler olanlar, elbette siz özel hizmet almak isteyebilirsiniz.

Helikopter turlarına katılmak için bu linki kullanabilirsiniz.


BODRUM’DA YAPILACAK AKTİVİTELER

İşte geldik Bodrum’da ne yapılır sorunuzun asıl cevaplarına; Bodrum’da yapılacak aktiviteler. Bodrum’un denizinin keyfini çıkardıktan sonra tatilinize biraz hareket katmak istiyorsanız altta sıralayacağımız Bodrum’da yapılacak aktivitelere bir göz atmalısınız. Bodrum’da yapılacak birçok aktivite var, Bodrum’da ne yapılır diye soracak olursanız; günlük tekne turları, windsurf, scuba diving, parasailing gibi su sporları aktivitelerini profesyonel olarak yapan birçok yer var. Bodrum’da yapılacak aktivitelere birkaç tavsiye yer de önermeye çalışacağız…

windsurf
Bodrum’da çok sayıda windsurf merkezi bulunuyor.
Parasailing
Parasailing, adrenalin sevenler için çok eğlenceli bir aktivite.

BODRUM’DA WINDSURF YAPIN

Bodrum’da ne yapılır dendiğinde akla ilk windsurf gelir. Bodrum’un kuzeyinden esen rüzgarlar Bodrum’u bir windsurf merkezi yapıyor. Özellikle Akyarlar ve Turgutreis beldeleri Bodrum’un en çok rüzgar alan beldelerindendir. Birçok windsurf merkezi ve okulu bu beldelerde yer alır.

Hem profesyoneller, hem de amatörler için birçok windsurf okulu veya merkezi bulabilirsiniz buralarda. Ekipmana da ihtiyaç duymayacaksanız çünkü bu işletmeler size gerekli ekipmanları sağlayacaklardır.

BODRUM SCUBA DIVING İÇİN ADETA BİR CENNET

Bodrum’un denizinin üstü kadar altı da görülmeye değerdir. Bunu daha iyi anlamak için Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Bodrum’un sualtı tarihi kalıntıları bir yana, sualtı ekolojisi de görülmeye değerdir. 

Bodrum’da profesyonel dalış eğitimi veren birçok işletme bulunuyor. Profesyonel hizmet veren scuba diving merkezlerinde yeni başlayanlar için eğitimler de verildiğini belirtelim. Profesyonel dalış yapanlar için ekipman tedariği de yapılıyor bu scuba diving merkezlerinde.

Scuba diving yapmak istiyorsanız işte size rezervasyon için ulaşabileceğiniz bir link.

BODRUM’U GÖKYÜZÜNDEN SEYREDİN; PARASAILING

Sahile kıyısı olan Bodrum otellerine Bodrum’da ne yapılır diye soracak olursanız size ilk önerecekleri Bodrum aktivitesi parasailng olur şüphesiz. Sahile kıyısı olan çoğu otelin anlaşmalı olduğu parasailing hizmeti veren bir ekip olur genelde. Son yıllarda Bodrum’da gittikçe popüler olmaya başlayan parasailing ile Bodrum’u bir de gökyüzünden seyredin. Adrenalin dolu bu aktiviteyi sunan profesyonel işletmeler var Bodrum’da.

Gümbet, Torba, Turgutreis, Akyarlar gibi beldelerde daha popüler olmaya başlayan bu aktivite biraz cesaret istiyor!

MUTLAKA BODRUM’DA GÜNLÜK TEKNE TURU YAPIN

En unutulmaz Bodrum aktiviteniz de Bodrum’da günübirlik bir tekne turu yapmak olacaktır. Zaten Bodrum’da ne yapılır sorunuza ilk cevaplarımızdan biri olacaktır Bodrum’da tekne turu. Sayısız koyu ve adayı sınırları içinde barından Bodrum’da bir tekne turu yapmadan eve dönmek tatilinizi yarım bırakıp eve dönmek gibidir. 

Hemen bir tekne turu programı yapmak isterseniz bu linkten kendinize bir tekne turu programı satın alabilirsiniz. Mutlaka bir tekne turu yapın ve Bodrum’un eşsiz koylarını gezerek cam gibi tertemiz denizlerinde yüzün. Tekne turu yapmadan öncede Bodrum Tekne Turu Rehberi yazımızı okumayı ihmal etmeyin.

BODRUM’DA JEEP SAFARI TURU ÇOK EĞLENCELİDİR

Bodrum’a gelen çoğu tatilci bilmez ama Bodrum’daki popüler aktivitelerden biri de jeep safari turudur. Bodrum’un doğal güzellikleri keşfetmek ve doğada heyecan dolu bir keşif gezisi yapmak için özel hazırlanmış jeepler sizi Bodrum’un hiç görmediğiniz güzellikleriyle buluşturacak. Size bir tüyo verelim; fotoğraf makinenizi yanınıza alın ya da cep telefonlarınızın şarjını doldurun!

Bodrum’a geldiğinizde jeep safari turu yapmak istiyorsanız bu linkten bir rezervasyon yaptırabilirsiniz.

İSTER ÇOCUK, İSTER YETİŞKİN OLUN BODRUM’DA AQUAPARKA GİDİN

Konakladığınız otelin bir aqua parkı yoksa dert etmeyin, Bodrum’da profesyonel hizmet veren iki adet devasa aqua park bulunuyor. Yalıkavak Mahallesi’nde merkeze çok yakın olan Pirates Inn Cactus Aquapark ve Koncak Mahallesi’nde yer alan Bodrum Aqua Park. 

Pirates Inn Cactus Aquapark, Tilkicik koyunda 4500 metrekarelik alan üzerine kurulmuş büyük bir modern aquapark. Parkın kaydıraklarının toplam uzunluğu 534 metre. 9 farklı kaydırağı olan parkın güvenlikli çocuk havuzu da var. Çocuklara da yetişkinlere de hitap eden aquapark eğlenceli zaman geçirmek için birebir.

Konacık Mahallesi’nde bulunan Bodrum Aqua Park ise yaklaşık 35.000 metrekare üzerine kurulu. Birçok su kaydırağı, aktiviteleri ve restaurantlarıyla devasa bir tesis. En önemlisi de 2018 yılından itibaren yeni işletmecileri ile birlikte kaliteli hizmet vermeye odaklandılar. Bodrum Aqua Park, Bodrum en büyük aqua parkı diyebiliriz. Hem çocukların hem de yetişkinlerin gün boyu eğlenceli saatler geçireceğinden hiç şüphemiz yok.

BODRUM’DA ŞARAP TADIM TURU YAPMAYI İHMAL ETMEYİN

Bodrum’da üç adet butik şarap üreticisi bulunuyor. Bodrum’da şarap tadım turu için ilk önerimiz Garova Bağları. Garova Bağları’nın şaraplarını şimdilik herhangi bir yerde tatmanız mümkün değil. Pınarlıbelen Mahallesi’ndeki Garova Bağları’nı ziyaret etmek için www.garova.com web sitesini üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bodrum’da şarap tadım turu için ikinci önerimiz ise Mor Salkım Bağları. Bodrum merkeze uzak olsa da 30-40 dakikalık bir araba yolculuğuyla ulaşabilirsiniz Mor Salkım Bağları’na. Çömlekçi Mahallesi’nde yer alan Mor Salkım Bağları’yla www.morsalkimbagcilik.com.tr adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bodrum’da şarap tadım turu için son önerimiz ise Karnas VineYards. Mor Salkım Bağları ile birbirine çok yakın olan Karnas VineYards da lezzetli şaraplar tadabileceğiniz ve keyifle vakit geçirebileceğiniz bir yer. 

Karnas VineYards’ta şarap tadımı yapabilir ve akşam yemeği sırasında mükemmel şarap ve yiyecek eşleştirmelerini nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Otelinizden alınıp Karnas VineYards bağlarına ulaştığınızda bir kadeh Zinfandel ile başlıyorsunuz, ardından mahzende bir tur atacaksınız. Dört çeşit yemek, yerel zeytinyağı, reçel, peynir ve çeşitli sıcak yemekler de bu tura dahil. Şarap eşleştirmeleri hakkında ipuçları alıp, çeşitli yöresel Türk şaraplarını tadacaksınız. Üstelik otelinizden ücretsiz alınıp, tur bitiminde tekrar otelinize bırakılacaksınız. Rezervasyon için bu linki kullanabilirsiniz.

BODRUM’DA TÜRK HAMAMI DENEYİMİ YAŞAYIN

Bodrum’da ne yapılır sorusunu sosyal medya hesaplarımız üzerinden çok alıyoruz. Özellikle yurt dışından Bodrum’a gelen tatilciler Türk hamamı deneyimi yaşamak istiyorlar. Bodrum’da birkaç tane profesyonel işletme var. Bu firmalar size eşsiz bir Türk hamamı kültürünü yaşama fırsatı sunuyor. Osmanlı döneminden bu yana geleneksel Türk hamamlarının ünü Dünya çapında bilinmektedir. 

Sıcak bir ortamda vücudunuzun yumuşayıp arınmasını sağlarken, tüm stresinizden uzaklaşıp hem ruhen hem de bedenen rahatlayacaksınız. Aklınızdaki tüm sorulara cevap bulmak ve Türk hamam kültürün deneyimi yaşamak ediyorsanız bu linkten rezervasyon yaptırabilirsiniz.


Konser
Bodrum’da ne yapılır? diye sormayın, elbette Bodrum tatiliniz boyunca her gece eğlenilir.

BODRUM’DA EĞLENCE HİÇ BİTMEZ

Bodrum’un dünyaca ünlü bir tatil beldesi olmasında en büyük etkenlerden biri de hiç bitmeyen eğlenceli gece hayatıdır. Yaz sezonu boyunca sayısız konser, müzik festivali etkinlikleri olur. Sadece Türk isimler değil zaman zaman dünyaca ünlü yabancı müzisyenler de konser verir Bodrum’da.

BODRUM’DA MÜZİĞİN TADINI ÇIKARIN

Bodrum tatilinizde gündüzleri güneşin ve denizin keyfini çıkardıktan sonra akşam için kendinize bir konser etkinliği seçin. Yaz sezonunda sayısız konser olur Bodrum’da. 

Özellikle Antik Tiyatro’da bir konser gitmenizi öneririz. Bodrumu tepeden gören bu tarihi alanda müzik dinlemek çok keyifli olur. Genellikle Türk sanatçıların performanslarını sergilediği Bodrum Antik Tiyatro’da neredeyse her gün farklı bir isim sahne alır yaz sezonu boyunca.

Sadece Antik Tiyatro’da değil daha birçok yerde konserler olur. Bodrum’un önde gelen bar ve gece kulübü ve beach clublarında da her gece canlı müzik performansları olur. Hem yabancı hem Türkçe müzikler dinleyebileceğiniz bu konserleri kaçırmayın!

BODRUM FESTİVALLERİ BİR BAŞKADIR

Bodrum’da her yıl sayısız festival düzenleniyor. Bodrum Festivalleri yazımızı okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Her yıl düzenlenen Bodrum Müzik Festivali, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Chill-Out Festivali, Bodrum Dans Festivali ve Acı Ot Festivali en önemli Bodrum festivallerindendir. Bu festivallerin tarihlerini öğrenerek tatilinizi buna göre düzenleyebilirsiniz.

BODRUM BARLARI’NDA SABAHLARA KADAR EĞLENİN

Bodrum’un gece hayatının bu denli popüler olmasında Bodrum barlarının büyük katkısı olduğu yadsınamaz. Her zevke göre bir Bodrum barı bulabilirsiniz Bodrum’da. İster arkadaşlarınızla sohbet edip müzik dinlemek isteyin, ister çılgınca dans etmek isteyin Bodrum barları bu isteklerinize cevap verecektir.

Canlı müzik konserleri de olur bazı Bodrum barlarında. Bu barların çoğu da Bodrum merkezi ve çevresinde olur genellikle. Hemen hemen tüm barlar da gece yarılarına kadar hizmet verir. Bodrum Barlar Sokağı ve Bodrum’un En İyi Barları yazımızı okuyarak Bodrum’un popüler barları hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Gümüşlük
Gümüşlük balık restoranlarında yaz sezonu akşamları yer bulmak çok zor, mutlaka rezervasyon yaptırın.

BODRUM’DA NE YENİR?

Bodrum’da ne yapılır sorunuzun en lezzetli cevabına geldik. Bodrum deniz ve güneşiyle ve eğlence hayatıyla olduğu kadar lezzetleriyle de bir o kadar popüler bir tatil beldesidir. Siz siz olun Bodrum tatilinizde sadece otelinizin size sunduğu lezzetlerle yetinmeyin! Bir ya da iki gününüzü, hatta her gününüzü Bodrum’un bu enfes restoranlarında yemek yemeye ayırın.

Her şeyden önce Bodrum’a geldiğinizde Bodrum’a üzgü lezzetleri tadın; Bodrum’da Ne Yenir yazımız size bu konuda eşsiz bir rehber olacaktır. Diğer yandan Bodrum balık restoranlarında da mutlaka ama mutlaka bir yemek deneyimi yaşamalısınız. Çünkü Bodrum balık restoranlarında her daim taze balık yersiniz ve bu Bodrum balık restoranlarının mezeleri eşsizdir. Bodrum balık restoranları konusunda da rehberiniz; Müdavimi Olacağınız Bodrum Balık Restoranları yazımızdır.

Sadece deniz ürünleri değil daha birçok lezzetli yemeği tatma şansınız var Bodrum’da. Dünyaca ünlü restoran zincirlerinin şubeleri bulunuyor beldemizde. Yalıkavak Marina bu dünyaca ünlü restoranların birkaçına ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca Güney Doğu bölgemizin eşsiz kebaplarını ve mezelerini tadabileceğiniz, alanında çok başarılı kebap restoranları var. Açken okumayı kesinlikle tavsiye etmediğimiz Bodrum Kebap Restoranları yazımız sizi lezzetli bir yolculuğa çıkaracak.

Sonuç olarak yemek yemeyi seviyorsanız ya da “Ben bir gurmeyim” diyorsanız, Bodrum’de ne yapılır sorunuza cevabımız; Bodrum’un eşsiz lezzetlerini tadın olacaktır. Bodrum’un denizi ve güneşi bir yana Bodrum’a tatile gelmek için büyük bir sebebiniz var.


BODRUM’DA GÜNÜBİRLİK GEZİLER YAPIN

Bodrum’a yakın gezilecek birçok güzel yer var. Çünkü Bodrum’un bağlı olduğu il Muğla, Türkiye’nin en popüler tatil beldelerine ev sahipliği yapıyor. Datça, Marmaris, Fethiye, Dalaman gibi tatil beldeleri de Muğla ilinin popüler tatil beldeleri arasındadır. Bu tatil beldelerine gitmek arabayla iki ya da üç saat sürer.

Altta tanıttığımız yerler dışında tarih meraklıları için Efes, rafting sevenler için Dalaman ve doğa harikası Pamukkale de görülmesi gereken yerlendendir. Ayrıca Bodrum Yunanistan’ın popüler tatil adalarına da çok yakındır, bu adalara da günübirlik geziler yapabilirsiniz.

BODRUM’DAN KOS ADASINA GÜNÜBİRLİK GEZİ

Bodrum’a gelen çoğu tatilcinin günübirlik olarak ziyaret ettiği Yunanistan’ın Kos Adası gezip görülmesi gereken yerlerden biridir. Eğer Schengen vizeniz varsa pasaportunuzun yanınızda olması yeterli. 2022 yılı öncesi Kapı Vizesi ile Kos Adası’na gidebilirdiniz fakat Kapı Vizesi uygulaması bir süre için kaldırıldı. Sadece vize alarak ziyaret edebilirsiniz bu güzel adayı.

Yunanistan, Avrupa Birliği üyesi olduğu için Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları vizesiz olarak Kos Adası’nı ziyaret edebilir. Şu notu da eklemeden geçmeyelim; Kos Adası Belediyesi’i ile görüştüğümüzde yetkililer bize ilerleyen dönemlerde Kapı Vizesi uygulamasının tekrar aktif hale gelebileceğini söylediler. Kapı Vizesi ile gitmek isteyenlerin bu durum hakkında tekrar bilgi almalarını tavsiye ediyoruz. 

Kos Adası Bodrum’a feribotla 20-25 dakika uzaklıktadır. Bodrum merkezden ve Turgutreis Mahallesi’nden günlük feribot seferleri düzenleniyor Kos Adası’na. Bodrum merkez ve Turgutreis’ten her gün sabah 09:00’da kalkan feribotlar, akşam 18:00 gibi dönüyor. Kendinize bir Kos Adası turu satın almak istiyorsanız buradan rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Kos Adası Gezi Rehberi yazımızda da Kos Adası’nı detaylıca anlattık, severek okuyacağınızı düşünüyoruz.

Bodrum'da Ne Yapılır
Bodrum’a yaklaşık bir saat uzaklıktaki Bafa Gölü mutlaka gezilmezi gereken yerlerden.

HERKES BAFA GÖLÜ’NÜ GÖRMELİ

Bodrum’a yakın yerler arasında Bafa Gölü ve çevresi bizim için çok değerli. Bodrum’a arabayla gelenler bilir, Aydın’ın ilçesi Söke’den Milas’a doğru giderken solunuzda ihtişamı ve manzarasının güzelliğiyle koskoca bir göl sizi kendisine bakmaya mecbur bırakır. Herkesin içinden de arabayı gölün kenarına çekip manzaranın keyfini çıkarmak gelir elbet. Ama Bafa Gölü, sadece manzarası güzel bir gölden ibaret değildir! 

Tarihiyle, coğrafi oluşumuyla, çevresinde bulunan tarihi yapılarla ayrı bir öneme sahiptir. Gezmeye gitmeden önce Bafa Gölü’nü detaylıca bilmenizde büyük fayda var. Bafa Gölü Gezi Rehberi yazımızı okuyunca gitmek için bir tecrübeli bir tur firması arayacaksınız, onu da buraya bırakıyoruz; Bafa Gölü Turu…

Ayrıca Bafa Gölü’nü ve çevresini helikopterlerle de gezebilirsiniz. Profesyonel firmalarla Bodrum ve Bodrum’a yakın yerlere helikopter gezileri düzenliyor. Bafa Gölü’nü Herakliea’yı ve Latmos Dağı üzerinde görkemli bir helikopter gezi yapmak istiyorsanız rezervasyon için bu linki kullanabilirsiniz.

BODRUM’DAN DALYAN’A GÜNÜBİRLİK GEZİ

Bodrum’dan günübirlik gezi turları düzenlenen Dalyan, görülmesi gereken yerlerden bir diğeri. Caretta carettalar yumurtlama dönemi için sığındıkları İztuzu plajı, labirent şeklindeki sazlıklar ve doğa harikası lagün sistemiyle eşsiz güzellikte bir yer. 

Doğa harikası bu beldenin etkileyici güzelliğini görmek için bir de havadan bakın.  Zaten tur firmaları sizi Dalyan’ı tepeden görmenizi sağlayacak bir yere mutlaka götürecektir. Yabancı turistlerin daha çok ziyaret ettiği Dalyan; Kaunos Kaya Mezarları, antik kent kalıntıları ve yabancı turistlerin çok sevdiği çamur banyosuyla size etkileyici bir geziye çağırıyor. Bodrum’a tatile geldiğinizde bu fırsatı kaçırmayın. Bu linkten hemen bir rezervasyon yaptırın.

BODRUM’DAN PAMUKKALE’YE GÜNÜBİRLİK GEZİ

Bodrum – Pamukkale turu sizi Bodrum’un sıcacık ikliminden alıp bir doğa harikası olan Pamukkale’yi alıp götürüyor. Tarihi yapısı, kültürel değeri ve etkileyici bembeyaz görünümü ile Pamukkale, Bodrum tatilinizde mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Profesyonel bir tur şirketi ile Bodrum’dan Pamukkale’ye günübirlik bir tur yapmak istiyorsanız bu linkten rezervasyon yaptırabilirsiniz.

BODRUM’DAN EFES’E TARİHİ YOLCULUK

Bu özel Efes turunda otelinizden alınıp Efes Antik Kenti’ne, Meryem Ana Evi’ne, Antik Dünya’nın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na ve İsabey Camii’ne günlük bir gezi yapacaksınız. Bu özel turun detaylarını görmek ve rezervasyon yaptırmak için bu linki kullanabilirsiniz.


Farkındayız; yazımıza Bodrum’da ne yapılır? sorunuza cevap vermek için başladık ama güzel bir Bodrum tatilinin röntgenini çektik adeta. Çünkü laf lafı açtı, ve sanki kendimiz Bodrum tatilimizde neler yapmak istiyorsak bunları da peşi sıra ekledik yazımıza. Çünkü unutulmaz bir Bodrum tatili yapmanızı istiyoruz. Umarız Bodrum’a tatili geldiğinizde Bodrum’da ne yapılır gibi bir soru aklınızda yoktur artık. 

Sevdiklerinizle eğlencesi bol, her güne mutlu uyanan ama eğlenmekten de yorgun uyuyacağınız bir tatil dileriz.

Bodrum Koyları Önceki Yazı
EN GÜZEL BODRUM KOYLARI

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!