Ara
  • You have no bookmark.

Bildirimleriniz : 0 listler

Giriş Yap
bodrum tarihi yerler 1

BODRUM TARİHİ YERLER

Deniz, kum ve güneş üçlüsü ile ünlü olsa da Bodrum tarihi yerler konusunda ülkemizin en zengin destinasyonlarından biri. Özellikle yaz aylarında ilçeye akın eden turistlerin çoğu yarımadanın ev sahipliği yaptığı tarihi yerleri keşfetmeden ayrılıyor ve bizce bu gerçekten büyük bir hata.

Bodrum tarihi yerler açısından o kadar zengin ki, ilçenin özellikle merkezinde ara sokaklarda yürürken bile karşınıza birçok antik kalıntı çıkıyor. İlçenin birçok noktası tarihi sit alanı statüsünde ve yine pek çok kişi bilmese de Antik Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Halikarnas Mozolesi Bodrum’da.

Tarihin babası ismiyle anılan Herodot da antik çağdaki ismi Halikarnassos olan Bodrum’da dünyaya gelmiş. Daha sonra ise Lygdamis tarafından sürülmesi üzerine, gençliği dünyanın birçok yerine yaptığı gezilerle geçmiş.

Ama Herodot sayesinde ilçenin tarihi hakkında detaylı bilgiler günümüze dek ulaşmış. Herodot’a göre yarımadada ilk yerleşim Dorlar tarafından kurulmuş, ardındansa Karyalılar ile Lelegler bölgeye yerleşmişler. Herodot’un milattan önce 484 yılında dünyaya geldiği düşünülürse ilçenin tarihinin ne kadar eski olduğunu anlamak pek de zor olmasa gerek.

Eski çağlardan beri yerleşim bulunan yarımadaya gelmişken Bodrum tarihi yerler turu yapmadan sakın ayrılmayın diyor ve ilçenin ev sahipliği yaptığı tarihi yerleri anlattığımız yazımıza başlıyoruz.


Bodrum Tarihi Yerler
Bodrum Kalesi gece bir başka güzel.

Bodrum Kalesi

Tabi ki Bodrum tarihi yerler listesinin ilk sırasında ilçenin merkezindeki Bodrum Kalesi yer alıyor. 1402’de St. Jean Şövalyeleri’nce inşa edilen kalenin o dönemdeki ismi Aziz Peter Kalesi. Kalenin isminin Aziz Peter Kalesi olmasının sebebi ise şövalyelerin ilk başefendisinin Peter Gerard olması.

Kalenin içinde Alman Kulesi, Fransız Kulesi, İtalyan Kulesi, İngiliz Kulesi ve Yılanlı Kule adlı kuleler bulunuyor. Ayrıca görülmesi gerektiğini düşündüğümüz bir zindan bölümü de var. Şunu söylemeden geçmeyelim; Bodrum Kalesi oldukça büyük ve kaleyi gezerken birçok merdiven inip çıkmak gerekiyor, yani kaleyi hakkını vererek gezmek için bir günü gözden çıkarmak lazım.

Kalenin en heyecan verici yerlerinden biri Karya prensesi Ada’nın kemiklerinin, giysilerinin ve takılarının sergilendiği Karyalı Prenses Salonu. Kral Mausolos’un en küçük kız kardeşi olan Karya prensesi Ada’nın kalıntıları 1990’lı yıllarda yarımadanın kuzeyindeki mezarının tesadüf eseri bulunması ile gün yüzüne çıkmış. Bugün kalenin içindeki salonda sergilenen tacı başta olmak üzere tüm mücevherlerinin insanı büyüleyecek kadar muhteşem bir işçilik ile yapılmış olduğunu söyleyelim. Bu arada salonda prensesin mezarının keşfi, yüzünün canlandırılması süreçlerini anlatan video yayınını da izleyebilirsiniz.  Bodrum Kalesi ve Tarihi yazımızda kale ile ilgili daha geniş bilgi bulabilirsiniz


Bodrum Tarihi Yerler
Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi’nin içinde yer alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyanın sayılı sualtı arkeoloji müzelerinden biri. Müzede, 14 adet sergi salonunda dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonunu görebilirsiniz. Koleksiyon, MÖ.15 ve daha sonraki yıllara dayanan amforalardan oluşuyor. Ayrıca Serçe Limanı Cam Batığı Salonu’nda 1025 yılında batan Tunç Devri’ne ait tekneyi de görebilirsiniz.

Müzenin en önemli sergilerinden Uluburun Batığı ise ‘Tunç Devri’ salonunun ikinci ve üçüncü bölümünde sergileniyor. Dünyanın en eski batığı olarak bilinen Uluburun’un birebir replikasının yanı sıra batıktan çıkarılan Mısır Kraliçesi Nefertiti’nin altın mührü ve firavunun altın şarap kadehi gibi birçok paha biçilmez eser de bu sergide yer alıyor. 

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen diğer batıklar ise: Gelidonya Batığı, Yassıada Batığı, Roma Tüccar Gemisi Batığı, Şeytan Deresi Batığı, Marmaris Serçe Limanı Batığı ve Tektaş Burnu Batığı. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yazımızda daha geniş bilgi bulabilirsiniz.


Bodrum Tarihi Yerler
Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi

Bodrum tarihi yerler arasında önemli bir yere sahip Halikarnas Mozolesi, Antik Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak kabul edilir. Yapıldığı dönemin en önemli ve görkemli mimari eserlerinden biri olan mozole bugün açık hava müzesi olarak Bodrum merkezinde, Turgutreis caddesi üzerinde görülebiliyor.

Eski ihtişamıyla yükselmese de gelen turistlerin ilgi odağı olan bu tarihi eser kente ruhunu katmaya devam ediyor. Bodrum’a gelen çoğu turist bu önemli eseri gözden kaçırsa da her yıl ortalama 20 bin kişi ziyaret ediyor.

Görkemli yapıya ait kabartmalar ve değerli parçalar müzede sergileniyor. Mozole hakkında hazırlanmış en kapsamlı yazılardan biri olan Halikarnas Mozolesi yazımızı okuyarak çok daha geniş bilgi edinebilirsiniz.


Bodrum Tarihi Yerler
Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum Antik Tiyatro

Yeniköy Mahallesi’nde Turgutreis yolu üzerinde bulunan Antik Tiyatro, Anadolu’nun en eski tiyatrosu olma özelliğini taşıyor. Bodrum’un ana yolunda ve denize karşı bir tepeye kurulu olan Antik Tiyatro günümüzde yaz aylarında çok sayıda konsere ev sahipliği yapıyor. Elbette tiyatroyu gezebilmek de mümkün.

Antik Tiyatro’ya Bodrum otogarından kalkan Gümbet dolmuşlarına binerek ulaşabilirsiniz.


Tarihi su sarnıçları ( Kümbetler )

Yarımadayı gezerken karşınıza yarım daire şeklinde beyaz yapılar çıkacak, bu yapıların tarihe ve mimariye meraklı olan birinin dikkatini çekmemesi imkansız. Bu yapılar su sarnıçları ya da diğer isimleri ile kümbetler. Yarımadanın dört bir yanında bulunan bu tarihi sarnıçlar yüzlerce yıl önce yağmur suyunu toplamak için inşa edilmişler. Kiminin Bizans döneminde, kimininse Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edildiği düşünülüyor.

Bodrum merkezde yerlilerin 1. sarnıç ve 2. sarnıç olarak adlandırdığı iki tarihi sarnıç var, bu sarnıçları görmek için yine Gümbet dolmuşuna binip
1. ya da 2. sarnıçta inmeniz yeterli, 2 sarnıç birbirlerine yakınlar, yani birini gördükten sonra kısa bir yürüyüşle diğerine de göz atabilirsiniz.


Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camii

Yarımadada Osmanlı döneminde inşa edilen bir kaç tarihi cami var ve İskele Meydanı’ndaki Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camii de bunlardan biri. Bodrum Kalesi’ne komşu konumdaki cami 1723 senesinde Kızılhisarlı Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiş. Turistlerin yoğun ilgisini çeken tarihi cami Bodrum’un görülmesi gereken tarihi binalarından biri.


Bodrum Tarihi Yerler
Myndos Kapısı

Myndos Kapısı

Kral Mausolos tarafından yaptırılmış olan Myndos Kapısı, Bodrum merkez ile Gümbet arasında yar alıyor, Bodrum tarihi yerleri açısından da çok önemli bir yere sahip yapılarından biri. Büyük İskender’in geçemediği kapı olarak da anılan Myndos Kapısı’na gittiğinizde organize bir müze değil çeşitli kalıntılar göreceksiniz. Ancak kalıntıların yanlarında bilgi levhaları var, yani kalıntıları gezerken tarihi yapıyla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Myndos Kapısı’na otogardan ortalama 20 dakikalık bir yürüyüşle varabilirsiniz. Ya da yine otogardan Gümbet dolmuşuna binip Gümbet kavşağında inip karşıya geçip mezarlığın yanındaki yolu izleyerek kalıntılara ulaşabilirsiniz.


Bodrum Tarihi Yerler
Bardakçı yel değirmenleri manzarası görülmeye değer.

Bardakçı Yeldeğirmenleri

Hem Bodrum hem de Gümbet manzarasına hakim bir tepe olan Bardakçı tepesinde birkaç tane tarihi yeldeğirmeni yer alıyor. Bugün hiçbiri faaliyette olmayan yeldeğirmenleri yarımadanın en ilgi çeken noktalarından. Bunun en önemli sebebi değirmenlerin kendisinden çok bulundukları yerin gerçekten eşsiz bir manzarası olması.

Bodrum’da yaşayanların en sık yaptığı aktivitelerden biri bu tepeye çıkıp enfes manzaraya karşı bir şeyler içmek. Size de tavsiye ediyoruz, tepeye çıkıp hem tarihi yeldeğirmenlerini görüp hem de muhteşem manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Tepede bakkal gibi bir şeyler satın alabileceğiniz mekan yok, yani eğer tepede zaman geçirecekseniz yanınıza içecek bir şeyler almalısınız.

Bardakçı yeldeğirmenlerinin bulunduğu tepeye çok dik ve uzun bir yokuş çıkılarak ulaşılıyor. Ne yazık ki tepeye giden bir toplu taşıma aracı yok. Otogardan Bardakçı dolmuşuna binip yeldeğirmenlerinde ineceğim derseniz dolmuş sizi yokuşun başında indirecektir. Burada inip yokuşu tırmanarak tepeye ulaşabilirsiniz.


Bodrum Tarihi Yerler
Pedasa Antik Kenti’nin kazı çalışmalarına hala devam ediliyor.

Pedasa Antik Kenti

Bodrum merkezle Bitez arasında kalan Konacık Mahallesi’nde yarımadanın en önemli tarihi değerlerinden biri olan Pedasa Antik Kenti yer alıyor. Muhtemelen Bodrum’a gelip de bu antik kentin varlığından haberdar olup ziyaret eden sayısı çok az, oysa ki kent gerçekten çok önemli bir tarihi değer.

Lelegler tarafından kurulmuş olan antik kent Konacık’ın kuzeyinden başlıyor ve Torba limanını gören noktaya dek uzanıyor. Kentte ilk kazıları 1919-1921 seneleri arasında İtalya’dan gelen arkeologlar gerçekleştirmiş. Ve o zamandan bugüne dek aralıklar verilse de kentte kazılar sürmüş. Antik kentte Artemis Tapınağı, saray kalıntıları, anıtsal taş mezarlar, mezarlıklar, surlar gibi Leleglerin tüm yerleşim birimleri yer alıyor.

Antik  kentin en önemli parçası şüphesiz ki Bodrum yarımadasının bilinen en eski tapınağı olma özelliğini taşıyan Athena Tapınağı. Ayrıca yarımadanın ilk tapınağı da olan tapınağın antik çağın en önemli kutsal merkezlerinden biri olduğu biliniyor. Kısacası Padesa Antik Kenti Bodrum tarihi yerler listesinin muhakkak görülmesi gereken bir parçası, bu kenti görmeden ilçeden ayrılmayın.


Bodrum Tarihi Yerler
Tarihi Yel Değirmenleri

Tarihi Yel Değirmenleri

Yarımadanın diğer tarihi yeldeğirmenleri de Yalıkavak’ta yer alıyor. Özellikle Bodrum – Yalıkavak yolundaki bir tepede bulunan ve 1850 senesinde Karaibrahimoğlu Mehmet Efendi tarafından inşa ettirilmiş olan değirmenden halen faal olması sebebiyle bahsetmek istedik. Bu değirmen bugün hem hala un öğütüyor hem de aslına uygun şekilde restore edilmiş ve bir kafe olarak hizmet veriyor. Tarihi yeldeğirmenlerinin içini görüp, nasıl çalıştığını öğrenmek için MMK Yeldeğirmeni’ne uğrayabilirsiniz. Bu arada tepenin manzarası da tahmin edebileceğiniz gibi muhteşem.


Bodrum Tarihi Yerler
Aspat Kalesi’nin tarihte bir zindan olarak kullanıldığı düşünülüyor.

Aspat Kalesi

Yarımadanın ev sahipliği yaptığı tarihi kalelerden biri de Akyarlar’daki Aspat Kalesi. Aspat koyuna hakim bir tepenin üzerine kurulmuş olan kaleden günümüze çok fazla şey kaldığını söyleyemeyiz ancak yine de görmelisiniz. Yine Kral Mausolos döneminde inşa edilmiş olan kaleye çıkan bir yol yok, tırmanmak gerekiyor. Doğrusu pek de kolay bir tırmanış olmayacak, ancak tepeye vardığınızda göreceğiniz manzara tüm yorgunluğunuzu unutturacaktır. Kaleye tırmanıp kalıntıları gezip eşsiz manzarayı seyre dalarak unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.


Bodrum Venedik Kalesi

Bu kale de yine Akyarlar’da ve yine Kral Mausolos döneminde yapılmış. Aynı Aspat Kalesi gibi aslında gözetleme kulesi olarak inşa edilmiş olan kalenin manzarası muhteşem. Tarihi boyunca İngilizlerden, Fransızlara, Venediklilerden ve Türklere uzanan birçok ulusun egemenliği altına girmiş olan kalede bu sebeple farklı mimari etkiler fark ediliyor.

Bodrum Venedik Kalesi’ne Bodrum otogarından kalkan Akyarlar dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.


Madnasa Antik Kenti

Göltürkbükü koyundaki Pazar Dağı ( ismi dağ olsa da aslında bir tepe demek daha doğru olur ) yamacına kurulmuş olan Madnasa Antik Kenti’nden antik dönem yazarları Bizanslı Stephanos ve Plinius’un yanı sıra Herodot da bahsetmiş. Kentin kesin kuruluş tarihi bilinmese de halkının Halikarnassos’a göçe zorlandığı ve milattan önce 4. yüzyılda bu sebeple tamamen terk edildiği biliniyor. Bugün Madnasa Antik Kenti’nde görülebilecek olan kalıntılar arasında sarnıçlar, kaya mezarları, taş bir kule ve sur duvarları sayılabilir.


Termera Antik Kenti

Yarımadada birçok kalıntı bırakmış olan Lelegler tarafından kurulmuş olan Termera Antik Kenti, Turgutreis’teki Mandıra Köyü’nün yakınında bulunan Asaralık Tepe’de yer alıyor. Termera’ya Turgutreis’ten toprak bir yolla ulaşılabildiği gibi Mandıra Köyü’ne kadar araçla gidip buradan sonra yaya olarak devam edip yaklaşık yarım saatlik yürüyüşle de ulaşılabiliyor. Tarihçi Herodot’un da bahsettiği şehir Leleg şehirlerinin en zengini olarak biliniyor. Bugün kentte ancak birkaç mezar, duvar kalıntısı ve sarnıçtan başka hiç bir kalıntı olmasa da yine de Bodrum tarihi yerler arasında adını anmadan geçmek olmazdı.


Apostol Kilisesi

Gündoğan’dan tekneyle 15 dakikalık uzaklıktaki Apostol Adası’nda yarımadanın nadide tarihi mimari eserlerinden biri yer alıyor; Apostol Kilisesi. Bazı günübirlik tekne turları bu adaya uğruyor, adaya bu tur tekneleriyle ya da kiralayacağınız bir tekneyle gidebilirsiniz. Kilise adanın tepesinde ve yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle ulaşılıyor. Bazilika planlı kilisenin tarihi milattan önce 2. yüzyıla dek uzanıyor. Kilisenin duvarlarındaki freskler özellikle ilgi çekici. Tarihe meraklıysanız ne yapın edin Apostol Kilisesi’ni gezi listenize alın.


Bodrum Tarihi Yerler
Osmanlı Tersanesi

Osmanlı Tersanesi

Bodrum’la ilgili gözden kaçan detaylardan biri ilçenin antik çağdan beri önemli bir denizcilik merkezi olduğu. Ünlü Osmanlı denizcisi Turgut Reis’in de Bodrumlu olduğunu söyleyelim. Osmanlı Tersanesi yarımadanın denizcilik tarihindeki önemli mihenk taşlarından biri. 1775 yılında kurulduğu düşünülen tersanenin girişindeki kule bugün Osmanlı Tersane Kulesi Kaymakamlık Sanat Galerisi olarak hizmet veriyor.


Theangela Antik Kenti

Bodrum – Mumcular yolundaki Theangela Antik Kenti’nin tam olarak ne zaman kurulduğu hakkında kesin bilgi yok. Ancak Pınarlıbelen Köyü Etrim Mahallesi yakınlarındaki kentin yazımızın birçok yerinde bahsettiğimiz Kral Mausolos tarafından milattan önce 4. yüzyılın ilk yarısında kurulmuş olduğu düşünülüyor. Bodrum tarihi yerleri arasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden olan Theangela Antik Kenti’nin kale kalıntılarını ve surlarını görebilmek mümkün.


Gümüşlük
Gümüşlük ve çevresinde Myndos Antik Kenti’nin kalıntılarını görmek mümkün.

Myndos Antik Kenti

Bodrum’un popüler beldelerinden biri olan Gümüşlük’ün yakınındaki Bozdağ’daki Myndos Antik Kenti de yine Kral Mausolos döneminde kurulmuş olarak geçse de aslında Lelelegler tarafından kurulmuş. Mausolos dönemindeyse biraz kuzeye taşınıp yeniden inşa edilmiş. Kent ne yazık ki depremlerle sulara gömülmüş, bugün Gümüşlük sahilinden Tavşan Adası’na denizden yürüyerek gidilen yolda bu kentten kalan kalıntıları görebilmek mümkün. Tavşan Adası’na çıkış yasaklanmış olsa da bu kentin kalıntılarını görmek için denizde bu yürüyüşü yapmanızı tavsiye ediyoruz.


Sadece yaz tatili için değil de Bodrum tarihi yerleri de görmek için gelecekseniz ya nisan – mayıs ya da eylül – ekim gibi gelmenizi tavsiye ederiz. Haziran, temmuz, ağustos ayları Bodrum’un en sıcak olduğu aylar. Bu sıcak aylarda gezmek biraz bunaltıcı olabilir. Bodrum Hava Durumu Rehberi yazımızdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Eski Bodrum fotoğrafları görmek hoşunuza gidiyorsa Bodrum’un eski fotoğraflarının paylaşıldığı ‘Eski Bodrum’ adlı bir facebook hesabı var. Bodrumlular’ın eski fotoğraflarını paylaştığı bu hesap görülmeye değer.

Yazımızı sevdiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız bize mutlu eder. Şimdiden size güzel bir tatil dileriz…

halikarnas mozolesi 2 Önceki Yazı
HALİKARNAS MOZOLESİ

Yorum Ekle

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
0
Close

Your cart