bodrum merkez gezilecek yerler 1

BODRUM MERKEZ GEZİLECEK YERLER

”Yokuşbaşı’na geldiğinde Bodrum’u göreceksin, Sanma ki geldiğin gibi gideceksin, Senden öncekiler de böyleydiler, Akıllarını Bodrum’da bırakıp gittiler.” Halikarnas Balıkçısı’nın bu dizelerinin yazılı olduğu tabelayı gördüyseniz Bodrum merkez birkaç dakika uzağınızda demektir. Bir yarımada olan Bodrum ilçesinin merkezi herkesin mutlaka görmesi gereken sayısız güzellikle dolu.

Tarihi mekanları, eğlence mekanları, otelleri, restoranları, meyhaneleri ile Bodrum merkez sadece yaz aylarında değil kışın da hareketli ve hatta bayram, yılbaşı gibi özel günlerde Bodrum merkeze özellikle yerli turist akını oluyor.  Yılın hangi döneminde giderseniz gidin Bodrum merkez gezilecek yerler hakkında bilmeniz gereken her şey yazımızda sizi bekliyor.


Bodrum Barlar Sokağı

Bodrum’a geldiğinizde sizi ilk karşılayan nokta otogar. Bodrum otogarı Bodrum Milas Havalimanı’na 36 kilometre uzaklıkta ve havaalanından otogara varmak yaklaşık 40 dakika sürüyor. Havaalanından Bodrum otogarına servislerin yanı sıra taksiler ve VIP araçlarla da ulaşabilmek mümkün. Otogardan Bodrum’un tüm mahallelerine düzenli dolmuş seferleri var, yaz aylarında seferler gece geç saatlere dek sürerken kışın seferler daha erken saatte bitiyor. Bodrum Ulaşım Rehberi yazımıza göz atarak bu konuda çok daha geniş bilgi edinebilirsiniz.

Bodrum otogarından aşağıya doğru 3-5 dakika yürürseniz kendinizi Bodrum’un kalbinde bulursunuz. Solunuz  meşhur Bodrum Barlar Sokağı’na, sağınız  ise birbirinden kaliteli balık restoranları ve farklı mekanların olduğu Neyzen Tevfik Caddesi’ne ve sonrasında marinaya gider.

Tavsiyemiz önce sola dönüp Bodrum’un en cıvıl cıvıl olan sokağına kendinizi bırakıp hediyelik eşya dükkanları ve ardından da anlaşılacağı gibi eğlence mekanları ile dolu olan Barlar Sokağı’na gitmeniz. Bodrum merkez gezilecek yerler denince akla her ne kadar bu sokak gelse de arka sokaklara da girmeyi ihmal etmeyin. Farklı mağazaları ve kaliteli mekanları gezebilir, Barlar Sokağı’ndaki bir ara sokak olan Tekilacılar Sokağı’nı keşfedebilirsiniz, akşamları farklı bir atmosferi olsa da gündüz de Tekilacılar Sokağı’nı gezmek keyiflidir.

Bodrum Merkez Gezilecek yerler
Bodrum Döneri’ni mutlaka tadın.

Yorulup da mola vermek isterseniz Belediye’ye ait olan Mahfel Kafe’de Bodrum Kalesi manzarası eşliğinde biranızı yudumlayabilirsiniz, dışarıdan içecek ve yiyecek sokulmasını hoş karşılamıyorlar aklınızda bulunsun. Mahfel Kafe’ye doğru yürürken önünden geçeceğiniz Bodrum’un en ünlü fırını Yunuslar Fırını’ndan da taze enfes atıştırmalıklar almayı da ihmal etmeyin, hem açlığınız bastırmak için hem de akşam otele dönerken çantanıza atabileceğiniz lezzetli unlu mamüller bulabilirsiniz Yunuslar’da. Yine bu yol üstünde Bodrum döneri yiyebileceğiniz iki tane yer var, biri Nokta Döner diğeri Şirin Döner. Bodrum Döneri’ni tadabilileceğiniz en iyi iki mekan burasıdır!


Bodrum Merkez Gezilecek Yerler

Bodrum merkez gezilecek yerler açısından zengin bir nokta ki zaten yazın da kışın da insanların buraya gelmesinde bunun da etkisi büyük. Bodrum merkezde gezilecek yerlerin hepsi birbirinden yürüyerek gidilebilecek uzaklıkta, ancak yürümek istemezseniz otogardan kalkan dolmuşlarla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bodrum merkez Gezilecek Yerler
Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

1402’de Saint John Şövalyeleri tarafından inşa edilen Bodrum Kalesi ilçenin ev sahipliği yaptığı en önemli tarihi mekan. Bodrum merkez gezilecek yerlerde ilk sırada olan Bodrum Kalesi oldukça büyük, kalenin tümünü tam anlamıyla gezmek için bir gün ayırmak bizce en makulü. Bodrum Kalesi ziyaret saatleri yaz dönemi için 08:00-20:00, kış dönemi içinse 08:00-17:00. 2019 yılı için giriş ücreti 48 lira olan kalede müze kart da geçerli. Kaleyi gezmeden önce Bodrum Kalesi yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bodrum Kalesi’nin içinde aynı zamanda dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de hizmet veriyor. Kaleyi gezerken Kraliçe Ada Odası, zindan, Fransız Kulesi, İngiliz Kulesi, Alman Kulesi, Cam Salonu, Doğu Roma Gemisi, Cam Batığı gibi bölümleri görebilirsiniz. Bu arada şunu da eklemeden geçmeyelim, kaleyi gezerken Bodrum merkez manzarasına bakmayı da unutmayın, zira kaleden Bodrum muhteşem görünüyor. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin kısa tarihi ve göreceğiniz batıklarla ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yazımızı mutlaka okumalısınız.


Bodrum merkez Gezilecek Yerler
Zeki Müren Müzesi’ni pazartesi hariç her gün ziyaret edebilirsiniz.

Zeki Müren Müzesi

Bodrum merkez gezilecek yerlerde ikinci sırada Zeki Müren Sanat Müzesi var. Bodrum Kalesi’nden yarım saatlik yürüme mesafesinde olan Zeki Müren Müzesi sanat güneşinin yaşamının son yıllarını geçirdiği evinde hizmet veriyor. Barlar Sokağı’nı boydan boya yürüyüp yolun sonundaki yokuşu tırmanıp, solunuzdaki sokağa dönüp 5 dakika yürüdüğünüzde solda göreceğiniz Zeki Müren Müzesi yaz döneminde 08:30-19:00, kış dönemindeyse 08:30-17:30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor ve 2019 yılı için giriş ücreti 6 lira.

Müze kart da geçerli, müzenin pazartesi günleri kapalı olduğunu hatırlatalım. Müzede sanat güneşinin kişisel eşyaları, giysileri, sahne kostümleri, ödülleri, takıları, fotoğrafları sergileniyor. Müzede sergilenen en heyecan verici eserlerse Zeki Müren’in yaptığı suluboya resimler, zira çoğu kişi sanatçının resim yaptığını bilmiyor.


Bodrum merkez Gezilecek Yerler
Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi ismi ile de bilinen Kral Mausolos’un mezarı Mauselion dünyanın yedi harikasından biri.  Tarihteki ihtişamı ile yükselmese de tarihi seven tatilcilerin ilk uğrak yeri. Bodrum şehir merkezine yürüme mesafesinde yer alan Mozole’ye yürüyerek 15-20 dakikada ulaşabilirsiniz. Otogardan deniz kıyısına indikten sonra, sağa dönüp yürüyün, Tepecik Cami’ne geçer geçmez ilk sağdaki Saray Sokağı’na girip yaklaşık on dakika sonra Mozole’ye ulaşabilirsiniz.

İnşa edildiği dönemin en görkemli yapılarından biri olan anıt mezar, yüzlerce yıl sapasağlam durmuş ancak 1304 yılındaki büyük Anadolu depreminde ne yazık ki büyük kısmı yıkılmış. Mezarın taşlarının bir kısmı Bodrum Kalesi’nin yapımında kullanılırken mezara ait kabartmalar, heykeller gibi eserler de İngilizlerce British Museum’a götürülmüş ve halen orada sergileniyor. Yaz döneminde 08:30-19:00, kış döneminde 08:30-17:30 saatleri arasında açık olan Halikarnas Mozolesi pazartesi günleriyse kapalı, giriş ücreti de 2019 yılı için 14 lira.


Bodrum Merkez Gezilecek Yerler
Bodrum Tekilacılar Sokağı

Bodrum Eğlence Mekanları

Bodrum merkez eğlence mekanları o kadar çok ki yazımızda hepsine yer vermemiz mümkün değil tabi ki, bunun yerine eğlence mekanlarının yoğunlaştığı iki ünlü sokaktan; Bodrum Barlar Sokağı ve Bodrum Meyhaneler Sokağı’ndan bahsedeceğiz. Bodrum Otogarı’ndan deniz kıyısına doğru 2 dakikalık yürüme mesafesinde, sağınızda kalıyor.

Bodrum Meyhaneler sokağı adından da anlaşılabileceği gibi boydan boya meyhanelerle dolu bir sokak. Sokaktaki meyhanelerin masaları dışarıda, yani sokağın kendisi kocaman bir meyhane gibi görünüyor. Hem yazın hem de kışın kelimenin tam manası ile tıklım tıklım dolu olan sokağın en popüler meyhaneleri arasında Bodrum Meyhaneleri yazımızda detaylı olarak tanıttığımız Trata Meyhanesi’de burada yer alıyor. Bodrum Meyhaneler Sokağı, Bodrum merkezde mutlaka uğrayıp rakı-balık keyfi yapmak gereken bir adres.

Eğlencenin kalbi diyebileceğimiz Bodrum Barlar Sokağı’nın resmi ismi Cumhuriyet Caddesi. Cadde boyunca yüzlerce eğlence mekanı var. Barlar sokağı yaz aylarında çok kalabalık, kışınsa mekanların büyük bir kısmı kapalı olsa da açık olan ve farklı eğlence anlayışlarına hitap eden mekanlar var. Ayrıca restoranlar, giyim mağazaları, hediyelik eşya, takı, yerel ürünler satan dükkanların da bulunduğu Bodrum Barlar Sokağı’nda bazı mekanlar uzun yıllardan beri var.

Örneğin rock severlerin gözdesi Körfez Bar en az 20 yıldır, Kule Bar ise 10 yıldan fazladır aynı adreslerinde hizmet veriyorlar. İşletmeler açısından hızlı bir sirkülasyon olan Bodrum Barlar Sokağı’nda her yıl çok sayıda mekan açılıp kapanıyor, yani bir sene gidip de çok sevdiğiniz bir mekanı seneye bulamayabilirsiniz. Bodrum barlar sokağında uzun süredir var olan diğer  popüler mekanlar arasında Mandalin Bar, Veli Bar, Mavi Bar sayılabilir. Bu arada Mandalin ve Mavi Bar kışın da açıklar. Bodrum’un En İyi Barları yazımızı da sevceğinizi düşünüyoruz.


Bodrum Merkez Pazarları

Bodrum merkez gezilecek yerlerde keyif alacağınızı düşündüğümüz Bodrum pazarları var. Bodrum’a gelmişken pazarlarını dolaşmadan dönmek bizce büyük bir hata olur. Bodrum merkezde haftanın iki günü biri giysi diğeriyse yiyecek olmak üzere iki ayrı pazar kuruluyor. Otogarın üzerindeki alana kurulan pazarlar Salı günü giysi ve Cuma günü yiyecek pazarı. Salı günü kurulan giysi pazarında giysilerin yanı sıra yöresel masa örtüleri gibi eşyalar da satılıyor, yani evinize dönerken yanınızda Bodrum’a özgü bir eşya götürmek istiyorsanız bu pazara göz atmanızda fayda var.

Cuma günü kurulan yiyecek pazarındaysa her pazarda bulabileceğiniz tüm ürünlerin yanı sıra Çomakdağlı teyzelerin kendi yaptıkları kantaron yağı, yerel zeytinyağları, yerel zeytinler, mevsimiyse körek mantarı gibi yerel lezzetler satılıyor. Bodrum’a gelen birçok kişinin pazara uğrayıp özellikle enfes yerel zeytinyağlarından alıp evlerine götürdüğünü de söyleyelim.


Bodrum Merkez Otelleri
The Marmara Bodrum, Bodrum Merkez’in öne çıkan otellerinden.

Bodrum Merkez Otelleri

Bodrum’a özellikle gece hayatı için gelenler konaklamak için Bodrum merkez otellerini tercih ediyorlar. İlçenin merkezinde birçok ünlü otel zincirlerinin otellerinin yanı sıra yerel işletmeler de var.  Bodrum merkez otelleri için aslında her bütçeye ve ihtiyaca hitap eden seçenekler sunuyor demek en doğrusu. Bodrum merkeze yakın otelleri incelediğimiz Bodrum Merkez Otelleri Tavsiyeleri yazımız, otel seçerken size yardımcı olacaktır.

Bodrum merkezinde aslında otelden çok pansiyon var, merkezin hemen her köşesinde bir pansiyon bulabilmek mümkün. Bodrum merkez pansiyonları özellikle gece hayatına karışmak için Bodrum’a gelenlerin ilk tercihlerinden biri, ayrıca tabi ki otellere kıyasla daha makul bütçelerle konaklayabilme olanağı sunmaları da pansiyonların tercih edilmesinde rol oynuyor. Bodrum postanesinin karşısındaki ara sokakta bulunan Roma Pansiyon antik Roma konseptli dekorasyonu, terasının muhteşem Kale manzarası ile konaklamak için iyi bir seçenek.

Kumbahçe Mahallesi’ndeki Sade Butik Pansiyon barlar sokağına çok yakın ve Ege esintileri taşıyan dekorasyonuyla da Bodrum’dayım hissini yaşatan bir pansiyon. Yalnızca 11 odası bulunan Sade Butik Pansiyon da Bodrum merkez pansiyonları arasından tercih edebileceğiniz bir alternatif. En İyi Bodrum Pansiyonları yazımızda birbirinden güzel pansiyonları hakkında çok daha fazla bilgi sizi bekliyor.

Bodrum merkez gezilecek yerler yazımız Bodrum’u gezerken umarız sizlere yardımcı olur. Yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak veya instagram hesaplarımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz. Bodrum’da Ne Yenir yazımızı okuyarak Bodrum’a geldiğinizde tatmanız gereken lezzetleri de öğrenebilirsiniz.

Yazımızı bitirmeden sizi Bodrum Travel Tips isimli Facebook grubumuza davet ediyoruz. Bu topluluğun amacı Bodrum tatili deneyimlerinizi paylaşmanız veya diğer kullanıcılardan Bodrum ile ilgili tavsiyeler istemeniz. Bodrum’a hem yurt dışından hem de yurt içinden gelen misafirlere yardımcı olun, tavsiyeler verin, mekan önerin, gezilecek yerler hakkında bilgi verin.

Unutumayacağınız bir Bodrum tatili yaşamanız dileğiyle…

bodrum merkez gezilecek yerler 2 Önceki Yazı
Bodrum Gezilecek Yerler – Bodrum Gezi Rehberi
bodrum merkez gezilecek yerler 3 Sonraki Yazı
Bitez Gezi Rehberi

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!